Wyprawa za mur i inne historie

Okładka książki Wyprawa za mur i inne historie John Cocking, Peter Williams
Okładka książki Wyprawa za mur i inne historie
John CockingPeter Williams Wydawnictwo: Gramel hobby
2021-01-01
9788366682078
Tomasz Majkowski
RPG

Książka czytana na czytniku e-booków w formie pdf. Nie posiadam fizycznej kopii wiec nie ocenie walorów estetycznych i wydania papierowego . Co do treści . OSR wydany w języku polskim to coś wspaniałego . Prosty system (jak to w OSR). 3 klasy wojownik ,mag, szelma (taki łotr) . Mechanicznie fajnie , nie lubię tylko tych tabelek na rzuty obronne dla innej klasy ale na karcie postaci jest to fajnie umieszczone wiec ok. Co do karty postaci . Uważam że jest bardzo ładna . Prosty setting który ma sprawić że bez prepu na 1 sesji gracze tworzą postacie a gm za pomocą jednej z dwóch zestawów z losowymi tabelkami tworzy zacharczki i przygodę dla graczy. Gra zaczyna się w małej wiosce w której wszyscy się znają co ułatwia rozpoczęcie przygody. Jak to określa autor low prep RPG albo nawet "no prep RPG - potwierdzam , wiec towar zgodny z opisem ,ale na jedną może 2 sesje, chyba że prowadzimy jednostrzały. Na dłuższą kampanię raczej trzebaby było już coś przygotować żeby miało to ręce i nogi . Mimo to w książce jest świetny system magii który dzieli magię na sztuczki,czary,rytuały. Bardzo bardzo dużo unikalnych czarów . Kilka fajnych sztuczek i trochę rytuałów . Bestiariusz jest wspaniały , to nie jest bestiariusz dla gry na jedną sesje . To bestiariusz na mielenie mnóstwa przygód i kampanii. Mało jaki osr w księdze zasad ma tak obszerny bestiariusz . Mało przedmiotów zwykłych użytkowych . Za to wystarczająco obszernie o magicznych przedmiotach. Gra jest rozwijana i kilka z dodatków jest wydanych po polsku. Obecnie czytam wyprawa za mur podróż w nieznane gdzie jest przedstawione jak na sesji zero stworzyć hexcrawl scenariusz na kampanię wspólnie z graczami . Grupowy sandbox na wie sesji lub kampanii. Ale to już w następnej recenzji . Ocena może ulec zmianie gdy zagram , choć wątpię że na gorsze . Przecież to OSR prosty i wspaniały. OSR zawsze spoko tylko czasem GM i gracze ujowi :) . Ps. Mimo iż piszę ten komentarz 1.04 nie jest to prima aprillisowy żart. RPG jest dla poważnych ludzi a nie dla smieszków hehe xD pozdrawiam i miłośników RPG w razie pytań zapraszam na PW.

Dodaj cytat z książki Wyprawa za mur i inne historie