Gniazdo

Okładka książki Gniazdo Jędrzej Pasierski
Okładka książki Gniazdo
Jędrzej Pasierski Wydawnictwo: Czarne Cykl: Nina Warwiłow (tom 5) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Nina Warwiłow (tom 5)
9788381914048
literatrua polska

Rodzina

Na półkach: , , , , , ,

Cieszę się z powrotu do serii z Niną Warwiłow po paru latach.
Beskid Niski i Nina to nieodłączny element skojarzeniowy.
Odkrywamy historię naftowych początków na ziemiach polskich.
Najstarszy na świecie szyb naftowy w polskiej wsi Siary pod Gorlicami. Powstanie i ręczne kopanie w 1852 roku stało się początkiem ropy naftowej w kopalni Stanisława Jabłonowskiego. Z inicjatywy Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce koło Krosna, w 1854 roku powstała pierwsza polska kopalnia ropy.
Krajobraz z kopalnymi kiwonami i górska posiadłość, starego narciarskiego rodu, który zapoczątkował Sever Koniarski, który dzięki prestiżowi, zamożności i koneksjom....poślubił córkę jednego z członków rodzeństwa.
Góra Kosoń i pensjonat Gniazdo w wioseczce Sosnówka staję się miejscem areny, walki i senior rodu Gabriel Koniarski niczym cezar wydaje wyroki.

"...Ta rodzina była jak amerykański pączek. Ten lukrowany, przesadnie słodki. Z pustką pośrodku. Nie, nie z pustką. Z zakamarkiem pełnym chorób i zła, od którego wszyscy uciekają..."

Pozornie urokliwa wieś i jej mieszkańcy pod uśpioną, śnieżną powłoką, skrywają mroczne tajemnce i mocno zakorzenione zacietrzewienie. Meandry ludzkiej natury, umysłu i duszy, niezamknięte sprawy z przeszłości wracają , i z rozmachem zaczynają rozliczać.
Nina z córeczką przed przygotowaniem do Bożego Narodzenia, z oczekiwaniem na zabranie Mili do Warszawy przez tatę. Samodzielna mama próbuje grać rolę mamy i akceptować zmiany w swoim życiu, życiu swojego dziecka, zmiany z przyszłym małżeństwem ojca Mili.

Pensjonat odcięty od świata, warunki atmosferyczne, śnieżyca i rodzinne tajemnice, psychicznie obciążenia...tu wkracza Nina, pokonując bariery architektoniczno - krajobrazowo - psychiczne.
Nieśpieszna, powolnadedukcja Sherlocka Holmesa w spódnicy.
Śledztwo tradycyjnymi metodami cofa nas w czadie bez policyjnych baz, bez techników, bez traseologii, bez daktyloskopii, no i oczywiście bez DNA. Narzędziem Niny staje się słowa i jego siła.
Polecam.

Cieszę się z powrotu do serii z Niną Warwiłow po paru latach.
Beskid Niski i Nina to nieodłączny element skojarzeniowy.
Odkrywamy historię naftowych początków na ziemiach polskich.

Nie wiem sama jak ocenić tę książkę. Po przeczytaniu poprzednich części zrobiłam sobie przerwę od Niny Warwilow, ale wiedziałam, ze kiedyś do niej wrócę. Książka nie jest długa, a czytało mi się ją mam wrażenie bardzo długo. Na początku pojawia się ciekawy wątek z odnalezieniem ciała kobiety, który to wątek później zanika by pojawić się na końcu rozwiązany ot tak.
W międzyczasie dużo się dzieje w klimatycznym miejscu zasypanym śniegiem- morderstwa i ciekawe rodzinne wątki, ale nie czułam tej atmosfery grozy, napięcia i ciekawości. Trochę mnie drażniły te niedokończone dialogi, takie rozmowy półsłówkami.
Mimo całej sympatii do autora i Niny nie wiem czy sięgnę po kolejne części. Muszę się mocno zastanowić.

W...

Rodzina Koniarskich to elita wśród społeczności jednej z wsi Beskidu Niskiego. Nie chroni to ich jednak przed wieloma komplikacjami i tajemnicami, a każd y z członków rodziny ma coś do ukrycia. Niespodzianką jest dla wszystkich zaproszenie ekscentrycznego Gabriela, do nowego hotelu wybudowanego w niedostępnym ,ale niezwykle malowniczym rejonie gór. Nina, prowadząc śledztwo w sprawie martwej dziewczyny intuicyjnie czuje powiązania sprawy z Koniarskimi. Sypiący śnieg odcina drogę powrotną, a w hotelu zostają odnalezione zwłoki... Czy to koniec, czy też początek mrożących krew w żyłach wydarzeń?
Kolejna część kryminalnej serii, którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością.

Uwielbiam twórczość autora.
A do tego Gniazdo uważam za jedną z lepszych jego książek.
Dałam się zabrać w Beskid Niski, ale tym razem w zimowej odsłonie. Zaspy po pas, a za oknem wiosna? Autor taki zrobił opis, że było mi zimno pomimo promieni słonecznych.
Tytułowe Gniazdo to zespół budynków na szczycie góry w paśmie Beskidu Niskiego. Wybudował je Gabriel Koniarski i na święta Bożego Narodzenia zaprasza całą swoją rodzinę.
Ginie jedna osoba, ginie druga, trzecia...
Czyż nie mogło być lepiej?🤭
Jakie tajemnice kryje rodzina Koniarskich?
Czy faktycznie jej tajemnice są zawiłe niczym labirynt?
Czy Ninie Warwiłow uda się go przejść i rozwiązać wszystkie tajemnice?
Uwielbiam, uwielbiam! I gorąco polecam!

Uwielbiam twórczość autora.
A do tego Gniazdo uważam za jedną z lepszych jego książek.

Jedna z moich ulubionych bohaterek ciągle w formie. Uwielbiam te górskie podróże z Niną Warwiłow. Po prostu od razu widać, że autor zna miejsca, o których pisze, bo maluje piórem ten pejzaż i jest to bardzo sugestywne. Nie jest łatwo opisywać góry tak, żeby nie było nudno. Szczególnie dla czytlenika, który niewiele o tym wie. Ale Pasierskie jest w tym najlepszy.

Nina jest moją bohaterką. Niewiele jest kobiecych postaci, które jednocześnie wzbudzają sympatię ale i zaufanie.

Polecam!

Nina jest...

Mega

Mega

Przeczytałam i to w zasadzie wszystko co mogę o tej książce powiedzieć. Po kolejne części raczej nie sięgnę. Nie pasuje mi sposób prowadzenia narracji. Mało było śledztwa, dedukcji, przepytywania świadków. Ot, nagle policjantka wpadła na rozwiązanie i książka się kończy. Takie to było kompletnie bez emocji. Nie ma napięcia, nie ma dreszczyku, ani klimatu, a przecież zasypany śniegiem i odcięty od świata pensjonat położony wysoko w górach i grasujący w nim morderca, to idealna wręcz sytuacja by zbudować klimat. Niestety, nie udało się. Jestem zdziwiona i chyba przerażona, że ta książka ma oceny 10/10 😳

"Gniazdo" Jędrzej Pasierski

Zbrodnia w Boże Narodzenie? Fascynujące, dlatego ostatnio obracam się w tym klimacie.

Przeniesienie akcji w zasypany śniegiem Beskid Niski dodało powieści specyficznego klimatu. Kolejny raz zagłębiłam się w tajemniczą zbrodnię, której korzenie tym razem tkwiły głęboko w historii pewnej ekscentrycznej rodziny.

W nowo wybudowanym ośrodku na szczycie góry zapowiadały się piękne święta, gdzie Gabriel Koniarski zaprosił swoich bliskich na wigilię. A żeby rodzinnej atmosferze nikt nie przeszkadzał anulowano rezerwacje gościom "Gniazda". Nina Warwiłow postanowiła wyjaśnić sprawę i pojawiła się w ośrodku, a tym samym została wciągnięta w ciąg dziwnych morderstw. Zaczęli ginąć ludzie, na jaw wyszły rodzinne konflikty i dawno skrywane pretensje.

Oczywiście musiało się też coś pokomplikować, bo nie mogło być zbyt gładko - pogoda odcięła ośrodek od świata, a Nina i świętująca rodzina zostali tam uwięzieni. Nina została jednak sama na polu boju - bez wsparcia techników policyjnych i sprzętu. Sama musiała rozwiązać zagadkę i stawić czoła morderstwom. Trochę to było naciągane.

To tak w skrócie o fabule. Tym razem jednak aż tak bardzo mnie ta część nie wciągnęła. Może dlatego, że nie była odkrywcza i czytałam już o tym wielokrotnie, a momentami była nierealna. Ninę polubiłam już przy poprzednich częściach, bo to nie ideał, a kobieta z własnymi słabościami i dylematami, przez co mogłam łatwo wejść w jej skórę. Wątek obyczajowy też miał dla mnie duże znaczenie.

Autor na pewno potrafi kreować trzymające w napięciu śledztwa, równocześnie oddając uczucia i relacje między bohaterami. To się nie zmieniło i tutaj. Na pewno będę czytać kolejne części z Niną Warwiłow, choć ta mnie nie zachwyciła.

"Gniazdo" Jędrzej Pasierski

W nowo wybudowanym ośrodku na...

#WyzwanieLC2024 styczeń
Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą

Rozczarowanie. Nie ma tu żadnych emocji. Nie czuć odcięcia od świata, nie czuć grozy przebywania z mordercą. Do tego wątek pierwszego morderstwa zostaje urwany, by pod koniec książki pojawił się ponownie, już jako rozwiązany.
Po raz kolejny przekonałam się, że lektor Janusz Zadura nie jest dla mnie. Czyta zbyt teatralnie, dziwnie akcentuje zdania i wtrąca okropny rechot mimo, że w tekście nie ma ani słowa o śmiechu.

#WyzwanieLC2024 styczeń
Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą

Po raz kolejny przekonałam się, że lektor Janusz Zadura nie jest dla mnie....

Kontrowersyjna komisarz Nina trafia do zasypanego śniegiem pensjonatu na końcu świata (no, może tylko Polski),wchodząc wprost w głęboko skonfliktowaną i pełną wzajemny animozji familię. Taki zestaw okoliczności wielokrotnie już eksplorowany przez różnych autorów, tutaj przybrany polskim sosem, smakuje całkiem świeżo.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki