Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku

Okładka książki Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku Tomasz Witkowski
Okładka książki Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku
Tomasz Witkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Bez Maski nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Shaping Psychology. Perspectives on Legacy, Controvercy and the Future of the Field
Wydawnictwo Bez Maski
2021-11-30
2021-11-30

Ucieszyłem się, gdy dowiedziałem się, że Tomasz Witkowski opublikował zbiór wywiadów pt. Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XX wieku. Kogo tam nie ma wśród jego rozmówców: Kahneman, Loftus, LeDoux, Chomsky, Baumaister! W sumie piętnaście “wielkich” nazwisk. Jednak pierwsze wrażenia z lektury były okropne. Zastanawiałem się, co z tą książką jest nie tak. Oryginalnie ukazała się w języku angielskim i w trakcie czytania wielokrotnie miałem wrażenie, że wyjątkowo coś umknęło w przekładzie. Momentami kwadratowe zdania, nie najlepiej brzmiące po polsku.
[...]

I nagle coś zaczęło się zmieniać. W zasadzie powyższe uwagi dotyczą tylko trzech pierwszych rozmów. Zastanawiam się, czy coś poszło nie tak w procesie redakcyjnym, a może – jeśli rozmowy w książce są ułożone chronologicznie, autor musiał się “rozgrzać” w tych rozmowach. A może po prostu rozmówcy byli “trudni” (zdarza się tak; wywiady są trudną sztuką).
[...]
całość:

Mam poważny problem, bo szczerze nie wiem, jakim cudem zmieszczę się w ograniczenia słów/znaków na IG.

Zacznę od formy wydania. Odnoszę wrażenie, że im jestem starsza, to właśnie tym bardziej doceniam książkę od strony technicznej. I tu nie mam żadnych zastrzeżeń. Świetne wykonanie, papier nie odbija światła i dzięki temu można czytać treść bez mrużenia oczu :D, a uwierzcie mi, że z czasem ma to znaczenie!

Zaznaczę, że jest to książka dla osób, które interesują się psychologią, nauką, mają nieodparte pragnienie zdobywania wiedzy, czyli nie jest ona dla każdego!!

Ta książka powinna być obowiązkowa dla osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z psychologią. Pozwoli ona na uniknięcie rozczarowań, przykrości i rozpaczy jakie niosą ze sobą te studia.

Dodam, że jeszcze się nie zdarzyło, abym codziennie po kilka razy dostawała wiadomości prywatne tylko w temacie tej książki. Zainteresowanie jest naprawdę duże.

Wydawać by się mogło, że są to tylko wywiady z naukowcami, badaczami, fanatykami tej dziedziny, jednakże nic bardziej mylnego!

Książka zabiera nas w podróż po dziejach psychologii, odkryciach, wzlotach oraz upadkach.

Jest to zbiór pięknych historii niezwykłych ludzi stojących na czele swoich idei oraz przekonań.

Były momenty, kiedy czułam rozczarowanie, ale wynikały one tylko z niedosytu lub niedomówień autora z danym bohaterem.

Wniosła w moje życie zmiany, nakłoniła mnie do wielu przemyśleń oraz rozważań. Uwielbiam książki, które po odłożeniu ich na półkę dalej ze mną są.

Świetnie skonstruowane pytania, genialne odpowiedzi, czyta się ją jak powieść! Cała książka emanuje autorem, jego sprytem, mądrością oraz dociekliwością. Za to bardzo cenię sobie Pana Tomasza

Ja mam nadzieję, że doczekam się drugiej części.

Zdecydowanie polecam!

• Psychologia