Fetor

Okładka książki Fetor Catherine Reiss
Okładka książki Fetor
Catherine Reiss Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Fetor (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Fetor (tom 1)
Wydawnictwo WasPos
2022-06-10
2022-06-10
fetor thriller horror reiss

Książka zapowiadała się bardzo dobrze. Niestety przedstawienie historii z perspektywy 7 latka, jak dla mnie, wypadło źle. Nie jestem w stanie uwierzyć, że dziecko odcięte całkowicie od świata ma takie przemyślenia i jest takim geniuszem w każdej dziedzinie. Nawet, gdyby potraktować tę książkę jako horror i przyjąć, że wydarzenia w klasztorze mogły się wydarzyć to reszta jest po prostu absurdem. Nie jestem w stanie zanurzyć się w tę historię. Sposób myślenia, zasób słownictwa i sposób działania każdej z osób, niezależnie od wieku i płci, jest taki sam.
"Przepraszam, Maks, że cię nie posłuchałem. Zanim odszedłeś, radziłeś mi, bym postarał się wypaść trochę słabiej. Wiem, że to, że trafiłem na ten poziom, jeszcze o niczym nie świadczy. Nie wiadomo, czy będę musiał opuścić sierociniec, jeśli jednak się tak stanie, to mam nadzieję, że będziesz na mnie czekał za murami wraz z Davidem" Przemyślenie 4 letniego Kevina :)
Tak naprawdę dopiero ze słów autorki zamieszczonych w posłowiu, dowiadujemy się co chciała czytelnikowi przekazać. I oczywiście przesłanie jak najbardziej na plus. Samotność wśród ludzi jest okropna. Sekty są zagrożeniem. Ale trzeba dużo wyobraźni by takie wnioski wyciągnąć z tej lektury.

Książka jest zdecydowanie zbyt rozwleczona. Czyta się ją szybko, ale ja miałam wrażenie że się cały czas zapętla i czytam to samo, a od czasu do czasu jest dodana jakaś strona z rozwinięciem akcji... Ponadto czasami gubiłam się już w tym kto co mówi, tak szybko przeskakiwano od jednej osoby do drugiej. Pomysł na książkę może i dobry, ale wykonanie już nie...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wahałem się między 5 a 6 gwiazdek. Niestety nie dam więcej niż 5. Książka świetnie się zapowiadała, ale kiepsko skończyła.
Plusik za poruszony trudny temat.
Minusik za niepotrzebne wg mnie epatowanie okrucieństwem.

Plusik za poruszony trudny temat.
Minusik za niepotrzebne wg mnie epatowanie okrucieństwem.

@waspos

Ewidentnie było widać że zło wkradło się w jego życie.Siedmioletni chłopczyk nazwany dzieckiem diabła z powodu wyglądu sprawił że płakałam razem z nim ,podczas gdy on walczył o życie bity i kopany chłopczyk bał się płakać ..ze strachu przyjmował ciosy w milczeniu , stróżka krwi spływała mu po twarzy a jego ciałko dostawało drgawek po kolejnych ciosach ze strony Siostry zakonnej .

Gdzie jest tekla czy o mnie zapomniała ? Czy już mnie nie kocha czy potrzebuje mojej pomocy ? Ból niewiedzy był nie do zniesienia jedyny powód dla którego żył ,przepadł ..

Czy uda mu sie uciec z klasztoru sióstr zakonnych i uratować maleńką dziewczynkę ?
I kim jest Aleksander czy zostanie złożony w ofierze co dzieje sie za tymi drzwiami ?

Budzik zadzwonił ..
Czasu było niewiele dzielny chłopczyk już sie nie boi postanowił działać ..ciary mnie przeszły emocje wzięły górą czy mu sie uda ? A co jeśli zakonnica go złapie czy chłopczyk to przeżyje ? A co z Malutką Laurką co jeśli z byt głośno zapłacze ?

Od momentu utożsamienia się z chłopcem przeniosłam się w jego świat, świat książki ..emocje stawały sie coraz silniejsze płakałam razem z nim i choć malec niewiele sie śmiał to cieszyłam się z jego małych sukcesów
Książka niesamowicie oddała każdą emocje rozbudziła wyobraźnie do tego stopnia że i ja krzyczałam " Aleksandrze walcz jesteś dzielny " chłopczyk zdawał sie być mi bliższy z każdą stroną tej niesamowitej Historii ..już za nim tęsknie i chcem więcej ,chcem poznać Aleksa i na pewno zabiorę się z nim w kolejną podróż ...

@waspos

Niepokojąca atmosfera towarzyszy nam od początku opowieści. A koniec jest bardzo ......
interesujący.

interesujący.

@waspos

Wiecie, że w samej Polsce, mamy ponad 300 sekt?Szacunkowo mają one trzysta tysięcy członków, aż tylu i to że robią codziennie aż tylu osobą wode z mózgów.

"Żadne drzewo nie wzrośnie do nieba, jeśli jego korzenie nie sięgają do piekła"

FETOR w dosyć brutalny sposób pokazuje, to jak bardzo jesteśmy samotni, pomimo tego, że otaczają nas ludzie. Nie zauważani, szukający wsparcia, często gęsto wpadając w jeszcze większe "bagno" zwane grupami "sektami". Jest to książka, obok której nie sposób jest przejść obojętnie. Oprócz tego że jest w niej mnóstwo emocji, to dodatkowo krew mi się chwilami gotowała, z bezsilności, z rozpaczy, z tego jak bardzo bohaterowie musieli cierpieć, bo ktoś miał takie widzi mi się.
Rozpacz, bezsilność ale i wola walki, aby przetrwać, aby uratować, to wszystko drzemie w malutkim ciałku Aleksa.
Czy mu to się uda?
Ja już odpowiedź znam i zabieram się za kontynuację.
A Wy czytajcie gwarantuje Wam, że się od niej nie oderwiecie 🔥🔥🔥

@waspos

"Żadne drzewo nie wzrośnie do nieba, jeśli jego korzenie nie sięgają do piekła"

Lubie ksiazki. Lubie ksiazki, w ktorych moge uwierzyc autorowi w prawdziwosc historii. Ta historia nie mogla sie wydarzyc w prawdziwym swiecie, nie potrafie uwierzyc w motywaje postaci, przebieg akcji, brak zewnetrznego zainteresowania w to co sie dzieje w zakonie. Nawet jesli jest to teoretycznie mozliwe, czego ucza nas przyklady roznych sekt i wyznawcow zapatrzonych w guru... tu tego nie ma. Nie wierze w zadna sekunde tego co sie zdarzylo. Zakonczenie z cliff-hangerem nie tlumaczy praktycznie nic i ustawia historie pod kolejne tomy, ale samo w sobie jest niesatysfakcjonujace, za szybkie i zwyczajnie durne.

Wiele, nawet najświętszych miejsc, może skrywać mroczne sekrety.

Do położonego na odludziu zakonu trafia mały chłopiec. Jego twarz naznaczona jest bliznami, co w oczach sióstr jest uznane za znaki Szatana. Tylko Tekla okazuje dziecku współczucie i troskę, lecz pewnego dnia znika bez śladu. Kolejnego dnia Aleksander odnajduje tajemniczą kartkę z zadaniem, którego wykonywanie odkrywa tajemnice zakonu.

Odludzie i miejsce związane z religijnością, a także małe i niczego nieświadome dziecko. Otoczka książki Fetor brzmi podobnie do wielu innych tytułów i tak prawdę mówiąc nie różni się niczym specjalnym. Czy to źle? Jak dla mnie nie 😁

Catherine Reiss wykreowała ciekawą historię w dość wtórnym otoczeniu. Nie umniejsza to jednak przyjemności, z jaką czytelnik zagłębia się w fabułę i wszelkie zwroty, jakie przygotowała dla nas autorka 😊

Historia jest spójna i okraszona sporą dawką tajemniczego i mrocznego klimatu, który doskonale pasuje do całości. Bohaterowie są ciekawi, choć przyznam, że młodsi z nich nie wydawali mi się zbyt wiarygodni. W tak młodym wieku być aż tak dojrzałym nie brzmi przekonująco, lecz jeżeli na to przymknie się oko, to jest naprawdę dobrze 🙃

Czasem do całości wplątał się mały chaos, a w kilku miejscach trudno było się w pełni wczuć w historię. Niemniej jednak książka jako całość broni się dobrze i z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Neutralność gatunkowa i dobry warsztat z pewnością przykuje uwagę niejednego fana thrillerów, których zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł 🔥

Wiele, nawet najświętszych miejsc, może skrywać mroczne sekrety.

Mroczna, ciężka, trudna książka o samotności i bólu.
Mały chłopczyk zostaje umieszczony w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Bardzo dziwne siostry. Zostaje zamknięty w wieży a jego życie polega na nauce, modlitwie i samotności.
Aż pewnego dnia postanawia się wydostać.
Kurczę dobre to było, mimo że książka trudna i powiedzmy szczerze raczej bez jakiś nagłych zwrotów akcji. Ale pomimo to wciąga.

Mroczna, ciężka, trudna książka o samotności i bólu.
Aż pewnego dnia postanawia się wydostać.

"Fetor" jest książką debiutancką, która mocno trafiła w mój gust. Panuje w niej niesamowicie ciężki klimat, który oddaje to jacy ludzie potrafią być okrutni - niezależnie od grupy społecznej i pełnionej funkcji - do czego są zdolni, aby utrzymać się przy władzy czy dążyć do obranych celów, w jaki sposób wykorzystują słabości innych osób.
Na szczęście autorka nie zapomniała też o światełku w tunelu, o tym jak wielka bywa wola przetrwania i chęć lepszego dnia.
Bohaterowie są dopracowani - mogłam sobie ich dokładnie wyobrazić. Pierwsze moje skojarzenia skierowały się w stronę "Sióstr Magdalenek" i "Ataku Tytanów". Zabrakło mi nieco opisów otoczenia dlatego nie zawsze wiedziałam do końca gdzie się znajduję. Mimo to cały świat jest rzeczywisty.
W książce akcja dzieje się w czasie teraźniejszym, ale pojawiają się też rozdziały z przeszłości postaci - za co wielki plus, bo lubię wiedzieć co działo się u nich wcześniej, przed tym jak trafią (w tym wypadku) do mrocznego owianego sekretami zakonu.

Na szczęście autorka nie zapomniała...