Bujda

literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Mięta
2023-03-08
2023-03-08
trauma samobójstwo zabójstwo dda sekrety tajemnice

Ta książka porusza wiele ważnych tematów tj. trauma po samobójstwie bliskiej osoby, syndrom dorosłego dziecka ojca alkoholika (DDA),toksyczne relacje rodzinne, gwałt, morderstwo, załamanie nerwowe. Najgorsze może być to, że z tym wszystkim styka się nastolatka. Czy z tak trudnymi doświadczeniami może poradzić sobie nastolatka? Co jeśli nie ma wsparcia w bliskich osobach? Gdzie może szukać pomocy? Czy zaufa komuś by stworzyć prawdziwy związek?
Wciągnąłem się w tę historię od pierwszych stron. Od samego początku mamy dramatyczne wydarzenie. Z dachu bloku, w którym mieszka Kalina, został zepchnięty mężczyzna. Nastolatka jest świadkiem tych wydarzeń. Ta makabryczne śmierć sprawia, że wracają wspomnienia o starszej siostrze, ktora popełniła samobójstwo. Kalina jak najszybciej chce opuścić miejsce zbrodni. Udaje się do swojego mieszkania. Po drodze mija nieznajomego mężczyznę, a pod drzwiami znajduje list nawiązujący do zmarłej siostry. Kto podrzucił ten list? Czy morderca ma coś wspólnego z siostrą Kaliny? Sięgnijcie po tę pozycję, a przekonacie się sami. Już wiem, że przeczytam kolejne książki Agi Kulbat
PS. Problemy nastolatków to nie BUJDA.

Wydawałoby się, że taki temat będzie trzymać w napięciu, a jednak nic takiego nie czułam. Męcząca, nawet w audiobooku, pomimo świetnej lektorki. Może młodsi czytelnicy bardziej ją docenią.

Ostatnio coraz częściej w moje ręce trafiają thrillery młodzieżowe i większość z nich jest naprawdę świetna. Żałuję, że jako nastolatka nie trafiałam na takie pozycje, bo być może szybciej zakochałabym się w tym gatunku.

Tym razem miałam przyjemność przeczytać „Bujdę” Agnieszki Kulbat. Jest to książka z dynamiczną akcją, która potrafi zaskoczyć. Fabułę cechuje nieprzewidywalność, bowiem bardzo często dzieją się rzeczy, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Przyznaję, że zarówno mnie jak i bohaterce przyszło w pewnym momencie na myśl, że takie ciągi zdarzeń nie mają prawa wydarzyć się w prawdziwym życiu. Jednak mimo wszystko nie odebrało to realności tej powieści. Autorka bowiem przedstawiła poszczególne wydarzenia w wiarygodny sposób. Ponadto mamy tutaj wiele tajemnic, a różne wątki powoli tworzą spójną i logiczną całość.

Kalina jest osobą, której życie nie oszczędza. Dziewczyna stara się być silna i przetrwać, ale nie jest to wcale łatwe. Nie pogodziła się jeszcze z żałobą, a tu nagle staje się świadkiem morderstwa, które może być w pewien sposób powiązane z samobójstwem jej siostry. Momentami było mi jej bardzo żal. Smutek i desperacji czasami popychały ją do działań, które mogły skończyć się dla niej katastrofą. Doskonale ją jednak rozumiałam.

Książka porusza wiele trudnych tematów takich jak alkoholizm, samobójstwo, żałoba, gwałt czy morderstwo. Z tego względu książka dedykowana jest osobom powyżej 16 roku życia. Każdy z tych problemów został poruszony w sposób, który doskonale nakreśla jego powagę oraz związane z nim niebezpieczeństwo. Autorka świetnie sobie z tym poradziła.

„Bujda” okazała się świetną książką. Mimo ponurej atmosfery panującej w niej, bawiłam się przy niej rewelacyjnie. Co istotne - nieraz mnie zaskoczyła, co dla mnie jest ogromnym plusem. Na pewno sięgnę po kolejną powieść autorki.

"Bujda" Agnieszka Kulbat

Czy czytanie thrillerów powinno mieć ograniczenie wiekowe? W tym wypadku autorka od razu określiła minimalny wiek na 16 lat i z uwagi na to, że jest to gatunek przeznaczony dla młodzieży jest to bardzo pożądane podejście. Nie każdy nastolatek bowiem jest odporny na traumatyczne treści, które są tu zawarte. A dodatkowo wiele młodych osób boryka się z niezdiagnozowaną depresją, która może wyolbrzymiać wydarzenia przedstawione w książce.
...
Młodzieżówki niezbyt często są w kręgu mojego zainteresowania. Jednak już samo ostrzeżenie 16+ dało mi do myślenia i powiem, że zaczęłam główkować, w którą stronę pójdzie fabuła. I byłam mile zaskoczona, bo wciągnęła mnie od pierwszych stron i przyznam, że mimo tego że mam już swoje lata, to głęboko mnie poruszyła.

Spojrzałam na wszystko okiem nastolatki, która jest tu główną bohaterką. Niestety los nie był dla dziewczyny łaskawy, a to co przeżyła nawet dorosłego doświadczonego człowieka mogłoby położyć na łopatki. Rodzinna tragedia i trauma zbierała swoje żniwo, a dziewczyna wciąż kręciła się wokół samobójstwa starszej siostry. Zastanawiam się czy będąc na jej miejscu chciałabym wiedzieć dlaczego? Ona bardzo chciała.

Jednym z mocniejszych punktów tej książki jest umiejętnie przedstawiona dynamika między młodymi bohaterami, uczniami liceum. Ich złożone osobowości, przeplatające się losy i wspólne poszukiwanie prawdy sprawiają, że czułam się częścią tej historii. Dzięki pierwszoosobowej narracji mogłam głębiej wczuć się w emocje dziewczyny, byłam tak jakby jej wspólnikiem w rozwiązywaniu zagadki.

Końcówka była zaskakująca. I byłam bardzo rozczarowana postawą matki obu dziewczyn. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, a sama jestem matką nastolatki.

Polecam tę książkę. Może być ciekawa nie tylko dla młodych ludzi, choć wydarzenia są przedstawione właśnie z tego punktu widzenia. Polecam ją też rodzicom nastolatków, żeby mogli zrozumieć emocje młodych ludzi będących w traumie.

"Bujda" Agnieszka Kulbat

Czy aktualnie jesteście szczęśliwi? 🩷

Proste pytanie, prawda? Jednak każda odpowiedź będzie inna. Jedna osoba powie, że jest szczęśliwa, ale...
No właśnie, każdy z Nas ma w sobie pewną zadrę. U jednych będzie to nieszczęśliwe dzieciństwo,problemy wieku dojrzewania, bądź w dorosłym życiu.
W książce 'Bujda' Agnieszki Kulbat, główna bohaterka Kalina przez ostatni rok była zamknięta w sobie, po tym jak znalazła swoją znacznie starszą siostrę, martwą w wannie z podciętymi żyłami, która wcześniej została zgwałcona. Jej pierwszy dzień w szkole, po roku nieobecności, staje się ponownie traumatyczny, gdy z rana staje się świadkiem morderstwa mężczyzny, który został zepchnięty z dachu bloku w którym mieszka. Na klatce schodowej wpada na przerażonego i zdezorientowanego nastolatka, a na wycieraczce znajduje list w którym napisane jest tylko 'Za Olgę'. Idąc do szkoły rozmawia ze swoją przyjaciółką Klarą, o tym, że musi odnaleźć tajemniczego chłopaka. Na pierwszej lekcji w nowej klasie zapoznaje się z Kaśką i Elą które stają się dla niej pomocą w odnalezieniu się w nowych okolicznościach. Jednak nie jest świadoma tego, że przed nią w ławce siedzi tajemniczy chłopak. Dawid Habier.
Co ma wspólnego z mężczyzną spadającym dzisiejszego dnia z dachu? A może znał Olgę? Czy to wszystko zbieg okoliczności czy celowe działanie zabójcy?

🌸 Z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki. Ma ciekawy i prosty styl pisania, który trzyma w niepewności do ostatniej strony, a to, że narracja jest prowadzona w pierwszej osobie i poznajemy myśli głównej bohaterki to wielki plus. Jest to mroczna i pełna zakrętów historia, która uświadamia jak wielką potrzebą człowieka jest zwykła rozmowa.
Ale czy w tak trudnych chwilach można odnaleźć miłość? Kalina jest bardzo szczera i zawsze mówi to co myśli, a Dawid? Jest porywczy ale co by się nie działo, staje w obronie osób na których mu zależy. Stają się dla siebie wsparciem i wzajemnie zbudują poczucie bezpieczeństwa.

🌸 Muszę napisać, że popłakałam się na ostatnim rozdziale książki 😢
Zapraszam na mój instagram: czytelniczy.chaos

Czy aktualnie jesteście szczęśliwi? 🩷

Dzisiaj przychodzę do Was z prawdziwą perełką dla młodzieży. Pośród zalewających nas jak tsunami, słodko-pierdzących albo gorących powieści dla młodzieży pojawiła się "Bujda". Thriller YA, poruszający trudne tematy - s@mobójstwo, DDA, tr@uma, zaniedbanie rodzicielskie.

Oto książka o prawdziwych nastolatkach, takich jakich można spotkać w każdej szkole. Oto książka o prawdziwych problemach nastolatków, a nie tych wyimaginowanych. Oto książka do bólu prawdziwa, która w mojej ocenie powinna znaleźć się w kanonie lektur licealnych.

[WSPÓŁPRACA BARTEROWA @wydawnictwo_mieta ]

Ta książka Was wciągnie i to nie jest bujda 🤗

Fabuła zaczyna się z hukiem i to dosłownie. Z hukiem upadającego ciała z dachu,którego świadkiem jest Kalina.

Kalinę poznajemy,kiedy zmaga się z depresją po samobójczej śmierci siostry. Marazm w którym tkwi cała rodzina oplata też czytelnika.
Powrót do szkoły i poznanie Dawida wywraca niełatwe już życie dziewczyny.

Autorka porusza ważne tematy żałoby,alkoholizmu,relacji rodzinnych,które toczą rodzinę niczym rak.

Historia opowiada się sama,intryguje problemami,bohaterowie pomimo,że są nastolatkami muszą zmagać się z problemami dorosłych. Wątek romantyczny jest taką perełką tej historii.

Emocji tu nie brakuje,czytając przeniosłam się myślami w swój nastoletni świat 😍 Nieraz łezka się zakręciła w oku ale były też momenty kiedy wywołała uśmiech.

Książka jest młodzieżówką ale z czystym sumieniem polecam przeczytać 👌

Ta książka Was wciągnie i to nie jest bujda 🤗

Powrót do szkoły i poznanie Dawida wywraca niełatwe już życie dziewczyny.

Autorka...

Pomimo tego, że znam styl i twórczość autorki trochę obawiałam się zacząć „Bujdę”. Zwykle gdy widzę tyle pozytywnych opinii podchodzę do historii z dystansem, bo jednak idealna książka nigdy nie powstanie. Ale przeczytałam i powiem wprost: dawno nie miałam do czynienia z historią, która porwałaby mnie od pierwszego zdania. Jest to kryminalna i młodzieżowa perełka, która skrada serce swoim mrokiem, tajemniczością i klimatem. Jest to typ historii obok której nie da się przejść obojętnie. Jednocześnie to nie jest tylko kryminał, a raczej głęboka opowieść o traumie, żałobie, emocjach, a przede wszystkim o odnalezieniu na nowo sensu życia i swojej tożsamości. Jednak jest to książka wymagająca, na odpowiedni czas w życiu. Nie bez powodu jest ona dla czytelników 16+, a w środku znajduje się ostrzeżenie dotyczące tematów poruszanych w treści. Dlatego nie powiem „Czytajcie Bujdę!”, tylko: jeśli czujecie, że jesteście gotowi na tę historię, to warto po nią sięgnąć.
🖤
„Bujda” to historia wciągająca, trudna, miejscami szokująca i wzbudzająca emocje. Już pierwsze zdanie sprawia, że nie czyta się tego jako zwykłej książki. Tak jak jest to pewna podróż Kaliny i Dawida, tak samo jest to pewna podróż dla czytelnika, w którą warto się kiedyś udać.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Mięta 💕

Kalina nie miała szczęśliwego życia. Ojciec alkoholik, matka, która miała ją gdzieś i siostra, która popełniła samobójstwo rok wcześniej. Jakby tego było mało, Kalina zostaje świadkiem morderstwa, gdy jakiś mężczyzna zostaję zepchnięty z jej bloku, a ktoś pod jej drzwiami zostawia tajemniczą notatkę 🌃

Pierwszy dzień w szkole po roku przerwy też nie jest zbyt udany, a jakby nowej klasy było mało, w ławce przed nią siedzi chłopak, którego spotkała rano przed blokiem, na miejscu zabójstwa. Kalina zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się co on ma wspólnego ze zbrodnią, tajemniczą kartką i jej zmarłą siostrą 🌃

Od początku wiedziałam, że ta książka mi się spodoba, ale nie sądziłam, że zachwyci mnie aż tak! Pochłonęłam ją ekspresowo! 🌃

Jestem zachwycona kreacją głównych bohaterów! Kalina i Dawid kupili mnie już od pierwszego spotkania, chociaż wtedy zupełnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Doceniam, że ze sobą rozmawiali i uwierzyłam w ich relację, która rozwijała się w realny sposób 🌃

Przez całą historię akcja nie zwalnia. Cały czas coś się dzieje, dzięki czemu nawet długie rozdziały nie były mi straszne - zresztą książka jest napisana w taki sposób, że czyta się ją ekspresowo 🌃

Sam pomysł na akcję książki wypadł znakomicie - zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać, ale wszystko że strony na stronę się ze sobą łączyło i wskakiwało na właściwe miejsce, a końcówka totalnie mnie rozwaliła! 🌃

Jeśli szukacie dobrego thrillera, to już go znaleźliście! Tylko przed czytaniem zapoznajcie się z TW (znajdziecie je na początku książki) 🌃

Pierwszy dzień w szkole po roku przerwy też nie jest zbyt udany, a jakby...

Bujda to thriller YA poruszający trudne tematy (polecam zapoznanie się z trigger warnings przed sięgnięciem po lekturę). Książka zaczyna się mocno i bardzo drastycznie. Główna bohaterka, Kalina Modra, jest po traumie – rok wcześniej jej starsza siostra popełniła samobójstwo i to ona ją znalazła. Od tamtej pory dziewczyna wycofała się z życia, a brak pomocy ze strony rodziców – ojca alkoholika i biernej matki – wcale jej nie pomaga z przejściem przez tę sytuację. Teraz, tuż przed powrotem do szkoły, jest świadkiem morderstwa, a sprawa ta nie tylko budzi nieprzyjemne wspomnienia, ale także zdaje się być powiązana ze śmiercią jej siostry.

Postacie w Bujdzie są świetne, realistyczne i bardzo dobrze wykreowane szczególnie od strony psychologicznej. Wszystko w Kalinie krzyczy, że to dziewczyna po przejściach – jej zachowanie, myśli, sposób wypowiedzi. Autorka zadbała o najmniejsze szczegóły w kreacji tej i innych postaci. Pod pozostałymi aspektami książka jest równie dobrze dopracowana. Atmosfera w powieści jest bardzo ciężka i brutalna, a opisy są barwne – a w szczególności te dotyczące śmierci i zwłok. Dialogi są sprawnie napisane, brzmią bardzo autentycznie. Szczególnie podobały mi się początkowe rozmowy Kaliny i Dawida.

Poprzednia książka autorki, jaką czytałam bardzo mi się podobała, ale Bujda całkowicie ją przyćmiła. Książka ta, choć zaliczana do literatury młodzieżowej, nadaje się nie tylko dla młodzieży. Pokazuje, że zawsze nie warto oceniać ludzi po pozorach – bo coś może sprawiać, że zachowują się w taki, a nie inny sposób. Bardzo polecam!

• Audiobooki

Agnieszka Kulbat Bujda Zobacz więcej