rozwińzwiń

Zbuduj swój drugi mózg

Okładka książki Zbuduj swój drugi mózg Tiago Forte
Okładka książki Zbuduj swój drugi mózg
Tiago Forte Wydawnictwo: MANDO poradniki
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Building a Second Brain
Wydawnictwo:
MANDO
Data wydania:
2023-04-26
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-01
Data 1. wydania:
2022-06-14
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327731449
Tłumacz:
Katarzyna Danilewicz
Tagi:
drugi mózg produktywność zbieranie informacji
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
49

Na półkach:

Rozdział 1. Zewnętrzny system przechowywania
Autor zaleca stosowanie zewnętrznego systemu przechowywania danych, czyli platformy, w której będziemy przechowywać istotne pomysły i ważne informacje, z którymi się spotykamy. Szybki rozwój technologii sprawił, że na dzień dzisiejszy mamy dostęp do wielu informacji, jednak nasze mózgi nie rozwijają się w tak szybkim tempie, w konsekwencji nie jesteśmy w stanie przechowywać i przywoływać tak dużej ilości danych
W jaki sposób ESS zwiększa naszą wydajność?
Autor wyróżnia 3 sposoby:
1) Zapisywanie pomysłów w konkretnym formacie, który będzie łatwy do zrozumienia i zlokalizowania
2) Możliwość przeglądania pomysłów, z którymi się zetknęliśmy w ciągu dnia
3) Prawdopodobieństwo, że stare pomysły zainspirują nas do ponownego wykorzystania
Rozdział 2. W jaki sposób zorganizować system przechowywania?
Autor przedstawia swój system składający się z 6 obszarów:
1. Pierwszym jest skrzynka odbiorcza- znajdują się tutaj informacje i notatki, które później szeregowane będą w bardziej szczegółowych folderach
2. Folder zarządzania- monitoruje postępy w realizacji celów i projektów, a także zawiera listę zadań do wykonania
3. Folder bieżących celów- cele i projekty, nad którymi aktualnie pracujemy. Warto stworzyć podfoldery dla każdego celu i projektu
4. Folder bieżących zobowiązań- informacje o zobowiązaniach wymagających najwięcej ciągłego zaangażowania
5. Folder zainteresowań- informacje, o których chcielibyśmy dowiedzieć się więcej
6. Folder wstrzymania- stare lub nieistotne materiały
Rozdział 3. Jak efektywnie korzystać z ESS?
Każdy z nas musi się nauczyć korzystania z tego narzędzia. Używanie ESS obejmuje tryb ekspansji i redukcji. Pierwsze dwa etapy to rejestrowanie i sortowanie informacji, dwa kolejne to dopracowanie notatek i wykorzystanie ich- ich celem jest zawężenie zakresu informacji
KROK 1. Przechwyć
Należy wybrać platformę i upewnić się, że możemy tam zapisać informacje również z innych platform, a także że możemy korzystać z niej na telefonie. Zapisujmy wszystkie ważne informacje, które w jakikolwiek sposób skłaniają nas do refleksji. Zapisujmy pytania, treści które są dla nas mylące lub ich nie rozumiemy. Zadbajmy o zwięzły i atrakcyjny wizualnie format notatek.
KROK 2. Organizuj
Zapisane informacje powinniśmy posortować do folderów przynajmniej raz w tygodniu. Warto sprawdzać, czy mieszczą się one w którymś z innych podfolderów bieżących już celów
KROK 3. Opracuj
Autor proponuje dopracowywanie notatek, czyli przekształcanie ich w podstawowy format, jednocześnie usunięcie informacji, które są nieistotne. W ten sposób zaoszczędzimy czas w przyszłości. Pamiętajmy o pogrubianiu głównych punktów małego fragmentu informacji. Podkreślajmy najważniejsze lub zaskakujące punkty. W przypadku szczególnie wartościowych notatek przygotujmy krótkie podsumowanie i powód, dlaczego je zapisujemy.
KROK 4. Wyraź
Wcześniejsze 3 kroki wykorzystujemy, żeby stworzyć coś nowego. Każdy z projektów można podzielić na trzy strategie
1) Odrzucanie bezużytecznych informacji i stworzenie zadań- kiedy zgromadzimy wystarczającą ilość informacji, możemy uporządkować materiały i nakreślić konkretne zadania. Zidentyfikujmy każdy mały krok niezbędny do realizacji, a następnie przygotujmy do niego podfoldery.
2) Planowanie kolejnej sesji- na koniec każdej sesji określmy kroki, które poprowadzą następną sesję. Zapiszmy status projektu, wyzwania, pytania bez odpowiedzi, bariery jakie nas martwią, drobne szczegóły- wszystko co możemy zapomnieć. W ten sposób możemy rozpocząć od miejsce, w którym przerwaliśmy pracę.
3) Ukończenie projektu ważniejsze niż perfekcja- często produktywna praca utrudniana jest przez nasz perfekcjonizm, który może okazać się szkodliwy. Z tego powodu warto rozważyć zawężenie zakresu
Nawyki, by zorganizować swój „drugi mózg”
1) Listy kontrolne projektu- dzięki niej efektywnie zaczynamy i kończymy projekty. Może ona zawierać wstępne przemyślenia, przeszukiwanie starych folderów, przeniesienie wartościowych notatek do aktualnego folderu, określenie kryteriów sukcesu.
Po zakończeniu projektu określmy, które informacje można wykorzystać ponownie w przyszłości. Oznaczmy projekt jako zakończony. Synchronizujmy treści na wszystkich platformach, zastanówmy się, czego się nauczyliśmy, czy udało się to tak jak chcieliśmy i co możemy poprawić na przyszłość.
2) Regularny przegląd życia osobistego i zawodowego
3) Codzienna rutyna porządkowania umysłu- oznaczanie, edytowanie i organizowanie notatek, aby wyrzucić niepotrzebne myśli z głowy.

Rozdział 1. Zewnętrzny system przechowywania
Autor zaleca stosowanie zewnętrznego systemu przechowywania danych, czyli platformy, w której będziemy przechowywać istotne pomysły i ważne informacje, z którymi się spotykamy. Szybki rozwój technologii sprawił, że na dzień dzisiejszy mamy dostęp do wielu informacji, jednak nasze mózgi nie rozwijają się w tak szybkim tempie, w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
5

Na półkach:

Książka spowodowała że zrobiłem kolejny duży krok w samorozwoju.

Książka spowodowała że zrobiłem kolejny duży krok w samorozwoju.

Pokaż mimo to

avatar
45
43

Na półkach:

W dużym skrócie książkę można podzielić na dwie, mniej więcej równe części.
W pierwszej, po lekko nudnawym wstępie, autor przechodzi do w miarę konkretnych porad, narzędzi i metod lepszego notowania. Ta część mi się podobała - od zawsze mam ogromny problem z notatkami i próbowałem wielu różnych metod ich organizacji. CODE i PARA przedstawione przez Tiago Forte to coś, co na pewno wypróbuję.
Druga część mogłaby bez problemu zostać usunięta z tej książki, a ta nic by na tym nie straciła. Dlaczego? Bo to głównie zajeżdżające coachingiem biadolenie o tym, że dzięki lepszym notatkom możesz być kim chcesz, problemy znikną z twojego życia, dzieci znowu zaczną śpiewać, a kobiety same zapraszać cię na randki.
Czy polecam? Tak, ale sugeruję odłożyć w momencie, gdy autor przestaje opisywać system, a zaczyna mówić o efektach.

W dużym skrócie książkę można podzielić na dwie, mniej więcej równe części.
W pierwszej, po lekko nudnawym wstępie, autor przechodzi do w miarę konkretnych porad, narzędzi i metod lepszego notowania. Ta część mi się podobała - od zawsze mam ogromny problem z notatkami i próbowałem wielu różnych metod ich organizacji. CODE i PARA przedstawione przez Tiago Forte to coś, co na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
161
68

Na półkach:

Powiedziałbym, że książka dobra, ale bez szału. Dużo lania wody, konkrety pewnie można by zamknąć w połowie książki.

Autor mówi o tym jak skutecznie notować i stara się to zrobić w sposób ogólny, co jest na plus - bałem się, że ma swoje ulubione narzędzie, które będzie opisywać. Na szczęście opisuje tylko założenia, które dobre notatki powinny posiadać.

Dla siebie na pewno wyciągnąłem parę smaczków i nowych informacji, które będę chciał zaimplementować (lub już zacząłem) w swoim życiu, ale jestem pewien, że do książki nigdy nie wrócę - nie byłaby tego warta.

Powiedziałbym, że książka dobra, ale bez szału. Dużo lania wody, konkrety pewnie można by zamknąć w połowie książki.

Autor mówi o tym jak skutecznie notować i stara się to zrobić w sposób ogólny, co jest na plus - bałem się, że ma swoje ulubione narzędzie, które będzie opisywać. Na szczęście opisuje tylko założenia, które dobre notatki powinny posiadać.

Dla siebie na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
41

Na półkach:

Gdyby istniał ranking propagatorów produktywności to Tiago Forte pewnie zasiadał by wśród liderów. Gdzieś obok Davida Allena (Geting Things Done) a Stephena R. Coveya (7 nawyków skutecznego działania).

W książce autor wyjaśnia jak zbudować swój drugi, cyfrowy mózg. To jak zatrudnienie cyfrowego asystenta naszego życia. Składają się na to dwie podstawowe metody tj. CODE do gromadzenia i korzystania z informacji i PARA do sposobu organizacji danych. Nie ma potrzeby ich wyjaśniać, bo w Internecie znajdziesz wiele filmów i artykułów. Cała koncepcja wydaje się integralna i realna do wdrożenia. Autor operuje zgrabnymi metaforami i przykładami dla objaśnienia tematu. Niestety sam styl pisania jest dość rozwlekły a struktura książki umiarkowanie czytelna.

Dla osób szukających metod polepszenia swojej pracy i odciążenie zapracowanej głowy to obowiązkowy podręcznik. Skorzystasz jednak jeśli realnie zaczniesz przepracowywać i ćwiczyć.

Gdyby istniał ranking propagatorów produktywności to Tiago Forte pewnie zasiadał by wśród liderów. Gdzieś obok Davida Allena (Geting Things Done) a Stephena R. Coveya (7 nawyków skutecznego działania).

W książce autor wyjaśnia jak zbudować swój drugi, cyfrowy mózg. To jak zatrudnienie cyfrowego asystenta naszego życia. Składają się na to dwie podstawowe metody tj....

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
7

Na półkach:

Bardzo fajnie przedstawiono możliwość magazynowania wiedzy. Stosuje się do porad i jest rzeczywiście łatwiej ogarnąć notatki oraz luźne myśli. Gorąco polecam!

Bardzo fajnie przedstawiono możliwość magazynowania wiedzy. Stosuje się do porad i jest rzeczywiście łatwiej ogarnąć notatki oraz luźne myśli. Gorąco polecam!

Pokaż mimo to

avatar
696
235

Na półkach: ,

Interesująca książka na temat budowy systemu, który może nam pomóc w przechowywaniu nadmiaru informacji. Autor przedstawia sposoby na gromadzenie i późniejsze wykorzystywanie wiedzy, którą zdobywamy podczas czytania, słuchania, oglądania itp.
Mam wrażenie, że całą koncepcję można by przedstawić w dużo krótszej formie, jednak jeśli ktoś się chce zapoznać z cała filozofią stojącą za "drugim mózgiem" to warto sięgnąć po tę książkę.

Interesująca książka na temat budowy systemu, który może nam pomóc w przechowywaniu nadmiaru informacji. Autor przedstawia sposoby na gromadzenie i późniejsze wykorzystywanie wiedzy, którą zdobywamy podczas czytania, słuchania, oglądania itp.
Mam wrażenie, że całą koncepcję można by przedstawić w dużo krótszej formie, jednak jeśli ktoś się chce zapoznać z cała filozofią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
35

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja o zbieraniu, przechowywaniu i korzystaniu z informacji dla nas ważnych.

Bardzo ciekawa pozycja o zbieraniu, przechowywaniu i korzystaniu z informacji dla nas ważnych.

Pokaż mimo to

avatar
245
6

Na półkach: , ,

Teoretycznie żadna pojedyncza rada nie jest niczym odkrywczym. Sam kilka z nich próbowałem wcześniej wdrażać w życiu. Natomiast zebra od tego w spójny i przede wszystkim prostu system zasługuje na na oklaski. Przynajmniej na papierze ;) zaktualizuje recenzje za kilka miesięcy jak sprawdzę w praktyce zawarte w książce rady.

Teoretycznie żadna pojedyncza rada nie jest niczym odkrywczym. Sam kilka z nich próbowałem wcześniej wdrażać w życiu. Natomiast zebra od tego w spójny i przede wszystkim prostu system zasługuje na na oklaski. Przynajmniej na papierze ;) zaktualizuje recenzje za kilka miesięcy jak sprawdzę w praktyce zawarte w książce rady.

Pokaż mimo to

avatar
140
26

Na półkach:

Im więcej czasu spędzam nad książkami rozwojowymi - a ostatnio moja lista owych się systematycznie wydłuża - tym bardziej doceniam klarowność i get to the point w owych pozycjach. Czy znajduje to zastosowanie tutaj? Tak średnio. Jestem osobą, która jeśli czyta kolejny raz sparafrazowaną treść dlaczego ta pozycja jest świetna, albo jak zmieni twoje życie i będziesz wszędzie wjeżdżać na białym koniu, to... mnie to nuży. Zatem sam tekst, można streścić o wiele bardziej, spokojnie w połowie stron z tej pozycji i czytelnik z tego nic by nie stracił. Jako, że przebrnąłem przez całość, oto myślę 3 najważniejsze punkty:
każdy sposób na notatki jest dobry, o ile jest systematyczny i poukładany - jeśli potrafisz odnaleźć wśród notatek w 90s to czego szukasz, to możesz napisać o tym książkę!
warto w trakcie notatek oprócz przypisywać tego do konkretnej kategorii jak np. podatek PIT, ująć też to w sposób odp na twoje pytanie, np czy PIT 11C wraz z PIT38 składa każdy rokrocznie i za pomocą wyszukiwarki odnaleźć wspominany punkt
oprócz wyszukiwarki ważnym jest warstwowe ułożenie notatek, najlepiej żeby każda kolejna warstwa zawierała 10-20% wiedzy z poprzedniej, co umożliwi na dokładne zbadanie tematu przechodząc do źródłowego tekstu oraz bardziej pobieżne informacje.
Moim zdaniem książka nie przedstawia żadnego rocket science i zapewne filmy na YT z tą pozycją w roli głównej albo przedstawiające interpretację innych użytkowników będą wystarczające. Uważam, ze autor podniósł ważny głos w sprawie tego, że mózg ludzki nie ma służyć zapamiętywaniu rzeczy, a wspomniana organizacja wiedzy przynosi wiele korzyści.

Im więcej czasu spędzam nad książkami rozwojowymi - a ostatnio moja lista owych się systematycznie wydłuża - tym bardziej doceniam klarowność i get to the point w owych pozycjach. Czy znajduje to zastosowanie tutaj? Tak średnio. Jestem osobą, która jeśli czyta kolejny raz sparafrazowaną treść dlaczego ta pozycja jest świetna, albo jak zmieni twoje życie i będziesz wszędzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    185
  • Przeczytane
    73
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2022
    3
  • Legimi
    3
  • Poradniki
    2
  • 2024
    2
  • Psychologia
    2
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zbuduj swój drugi mózg


Podobne książki

Przeczytaj także