Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami

Okładka książki Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami Sandra Konrad
Sandra Konrad Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2024-04-24
2024-04-24
Sławomir Kupisz

Czy interesujesz się psychologią?🤔 Jeżeli lubisz czytać książki z tej dziedziny, może zaciekawić Cię publikacja "Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami" wydana przez @wydawnictwoznakpl.

#współpracabarterowa

Któż nie zadawał sobie tytułowego pytania 😉 Z pewnością pojawiało się często w dzieciństwie. Książka Sandry Konrad poświęcona jest problemowi "uwolnienia się" od rodziców, czyli kolokwialnie mówiąc odcięcia pępowiny. Jest ono niezbędne do osiągnięcia prawdziwej dojrzałości i samodzielności w podejmowaniu własnych decyzji.

Wielu dorosłych odczuwa przymus spełniania oczekiwań rodziców np. w wyborze zawodu, partnera, orientacji czy stylu życia. Niejednokrotnie realizuje ich niespełnione marzenia. Często nieświadomie. To dla nich autorka proponuje drogę do uwolnienia się z toksycznej i niedojrzałej relacji dziecko-rodzic.

Każdy rozdział omawia kolejny etap uzdrowienia tej więzi:
1. Zdrowe oddzielnie się - czym jest i jak przebiega.
2. Zakwestionowanie rodzicielskich oczekiwań i zobowiązań: co tak naprawdę jestem winny swoim rodzicom.
3. Zrewidować dziecięce oczekiwania wobec rodziców: co moi rodzice są mi jeszcze winni?
4. Dojrzale spojrzeć na rodziców.
5. Odnaleźć wewnętrzne ukojenie.
6. A jeśli nadal potrzebuję dobrych rodziców? Być dla siebie dobrą matką i dobrym ojcem.

W ostatnim rozdziale psychoterapeutka przedstawia ćwiczenie mające na celu identyfikację, a następnie eliminację negatywnych przekonań serwowanych przez bliskich, a obniżających nastrój czy poczucie własnej wartości.

Poprawnie przeżyty proces oddzielenia się jest niezmiernie ważny, aby nie odtwarzać, nie powielać nierozwiązanych konfliktów rodzinnych w relacjach z partnerem, dziećmi i innymi ludźmi. Relacja dziecko-rodzic nie jest łatwa dla obu stron, ale warto pracować nad osiągnięciem zdrowej więzi, bo:

"Błysk w oczach rodziców jest ważny, aby utrwalić nasze poczucie własnej wartości w dzieciństwie, lecz kiedyś przychodzi moment, w którym w odniesieniu do nas samych ważniejsza niż opinie innych - nawet wyrażane przez naszych rodziców - staje się nasza własna aprobata.".

Niejednokrotnie przywoływane przypadki z praktyki psychologa były dla mnie bardzo poruszające, a czasem głęboko smutne.

Książka nie zastąpi psychoterapii, ale może być cenną inspiracją do postawienia pierwszego kroku ku osobistemu rozwojowi.

Serdecznie dziękuję @wydawnictwoznakpl za egzemplarz recenzencki ❤️

#współpracabarterowa

Pierwsza moja myśl po wzięciu do ręki książki Sandry Konrad „Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami” dotyczyła estetyki. Poradnik został wydany starannie na ładnym papierze i trochę zaskakuje ciężkością. Jednak większego znaczenia tej publikacji nadaje waga poruszanego tematu. Nie od dziś wiadomo, że relacje z rodzicami wpływają na całe nasze życie. Nie zawsze mamy szczęście dorastać w prawidłowo funkcjonującej rodzinie. Nie zawsze rodzice stwarzali nam najdoskonalsze warunki dla naszej dojrzałości i naszego wzrostu. Rodzina wpływa na rozwój sfery uczuciowej i intelektualnej. To do rodziców przejmujemy wzory zachowań, systemy wartości.
Autorka na kartach poradnika bierze pod lupę rozmaicie funkcjonujących rodziców, przygląda się różnym relacjom w rodzinach, aby pokazać, w jaki sposób wpływają one na nasze dorosłe życie.
„wskazuje drogi wyjścia z emocjonalnego uwikłania. Nie deprecjonując Twojej rodziny, na pierwszym planie stawia Twój osobisty rozwój.”
Podkreśla, że błędne zachowania rodziców często mają komponent międzypokoleniowy.
„To niejednokrotnie powtórzenie deficytów doświadczonych w dzieciństwie.”
Dlatego warto przyjrzeć się swoim mamom, tatom, babciom, dziadkom, warunkom, w jakich wzrastali.
Dlaczego warto uniezależnić się i uzdrowić relacje z rodzicami?
„…zdrowe oddzielenie się pozytywnie wpływa na całość naszego życia i relacji”
„Zdrowe uwolnienie się nie oznacza bowiem, że kochasz mniej, ale że kochasz dojrzalej.”
Sześć rozdziałów poprzedzonych wstępem, a zakończonych epilogiem czyta się bardzo szybko. Poradnik napisany został przystępnym językiem. Najważniejsze treści zostały powtórzone na brzegach stron i zapisane większą, pogrubioną czcionką. Rzucają się w oczy i wzrokowcom z pewnością łatwiej zapadną w pamięci. Warto zwrócić uwagę także na bibliografię zamieszczoną na końcu książki, co dodaje wiarygodności przekazywanym treściom.
Sandra Konrad jest absolwentką psychologii, studiowała też seksuologię i psychiatrię. Dokształcała się w USA. Ma stopień doktora. od lat zajmuje się psychoterapią: terapią indywidualną, par i rodzin. Autorka stara się w tej książce pozostać w stałym kontakcie i dialogu z czytelnikiem. To sprawiało, że po zagłębieniu się w lekturze momentami czułam się jak na sesji terapeutycznej. Poruszyła mnie ta książka, dotknęła jakiejś czułej struny. Pewnie dały o sobie znać jakieś doświadczenia z przeszłości. Nieraz w trakcie czytania zatrzymywałam się, aby dokonać autorefleksji, przyjrzeć się nie tylko moim rodzicom, ale i sobie samej. W trakcie lektury rodzi się wiele pytań; Czy traktuję poważnie samego siebie oraz własne potrzeby? Czy potrafię świadomie zwracać uwagę na swoje potrzeby i granice? Czy potrafię zostawić trudną przeszłość za sobą? Czy moje relacje z samym sobą i innymi można określić jako dojrzałe? Tak naprawdę ten poradnik nie dotyczy tylko relacji z rodzicami. Rady, spostrzeżenia w nim zamieszczone można odnieść także do relacji z innymi ludźmi. Ważne, aby nie poprzestać tylko na przeczytaniu tej książki, ale w praktyce starać się zbudować dojrzalszą relację z naszymi bliskimi.
Jeżeli zatem chcesz nauczyć się żyć własnym życiem, koniecznie sięgnij po książkę Sandy Konrad. Gorąco polecam!
Dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki.

Czy kiedykolwiek czułeś/czułaś, że rezygnujesz ze swoich planów i marzeń tylko po to, aby nie narazić się na gniew rodziców? Czy kiedykolwiek przyłapałeś/przyłapałaś się na tym, że po rozmowie z rodzicami jesteś zmęczony/zmęczona? A może czujesz, że jesteś odpowiedzialny za szczęście rodziców? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, to ta książka z pewnością pomoże Ci w budowaniu zdrowych relacji z rodzicami i nauczeniu się empatycznego przyglądania się swoim emocjom i uczuciom. Dzięki idealnemu podziałowi na rozdziały mamy możliwość ,,przejścia" przez wszystkie etapy terapii - rozpoznajemy negatywne wzorce i zachowania oraz konfrontujemy się z nimi, dowiadując się, jak powinny wyglądać zdrowe relacje, aby na samym końcu znaleźć wewnętrzne ukojenie, zadbać o swoje wewnętrzne dziecko i nauczyć się zdrowego stawiania granic. Wartością dodaną jest także załączone przez autorkę ćwiczenie dotyczące rozpoznawania negatywnych przekonań. Jest ono wymagające, ale czuję, że warto jest spędzić nad nim swój cenny czas.
,,Co powie mama?" to czasami mało komfortowa książka, ponieważ porusza trudne i bolesne tematy. Czytając historie pacjentów Sandry Konrad niejednokrotnie ma się ochotę ich przytulić i popłakać nad ich losem. Z drugiej strony jednak, każda z opisanych postaci wzięła odpowiedzialność za swoje życie i ostatecznie zaczęła żyć w zgodzie ze sobą. Daje to nadzieję na szczęśliwe zakończenie, pomimo doświadczonych traum i pokazuje, że dzięki pracy można wyjść z roli ofiary, stając się ocalonym.
Ogromną zaletą jej książki jest brak przechwalania się autorki. Czasami czytając książkę o psychologii, zastanawiam się, czy czytam o osiągnięciach autorki, czy o faktycznym temacie. W tym przypadku czuć, że Sandra Konrad podeszła do pisania z pełnym profesjonalizmem i rzeczywiście skupiła się na relacji dziecko-rodzic, opisując wszystko bez zbędnych opisów i ,,lania wody". Jednocześnie podczas czytania widać wyraźnie, że autorka musi być ciepłą i empatyczną osobą. Dzięki temu, książka staje się jeszcze lepsza. Zdecydowanie warto dać jej szansę!

Zastanawialiście się kiedyś, czy wasze wybory życiowe są waszymi wyborami, czy zostaliście „popchnięci” w danym kierunku przez rodziców? A może nadal tkwi w was dziecięce pragnienie, zobaczenia dumy w oczach rodzica, albo nawet usłyszenia „jestem z ciebie dumn(a)(y)”. Takich pytań we wprowadzeniu do książki „Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami” psychoterapeutki Sandry Konrad znajdziemy kilkanaście. Pierwsze kilka stron książki, a już padają trudne pytania, jednak autorka stawia sobie za zadanie poprowadzić nas przez (nie raz) trudne relacje rodzic-dorosłe dziecko i pomóc nam zrozumieć jakie czynniki i procesy wpłynęły na nie. Bo jak pisze autorka „Dorosłe spojrzenie na rodziców nie polega na zaprzeczeniu ich błędom, ale na ich zaszeregowaniu z uwzględnieniem możliwości, które one mieli. Polega na zrozumieniu, że oni też byli kiedyś dziećmi rodziców, którzy popełniali błędy.”

Poradnik został podzielony na sześć rozdziałów, w których autorka omawia takie zagadnienia jak:
zdrowe oddzielenie się, przyjrzenie się rodzicielskim oczekiwaniom i zobowiązaniom, zrewidowanie dziecięcych oczekiwań wobec rodziców, dorosłe spojrzenie na rodziców, odnalezienie wewnętrznego ukojenia, czy nawet jak być dla siebie dobrą matką i dobrym ojcem.
Na trochę ponad trzystu stronach autorka przedstawia przykłady różnych relacji rodzic-dziecko, przykłady, które czerpie z historii swoich pacjentów.
Niektóre z tych historii są naprawdę smutne, gdyż istnieją różne rodzaje rodziców, podobnie jak są różne dzieci i różne relacje na linii rodzic-dziecko.
Dużym plusem książki są ćwiczenia, które mają nam pomóc uzdrowić i/lub poprawić relacje z rodzicami.

Ten poradnik nie jest lekką lekturą, wręcz przeciwnie zmusza nas do rewizji swoich relacji z rodzicami, bo nawet jeśli wydają się dobre, może są obszary, które nie są tak zdrowe, jak mogłyby być. Jak zawsze, żaden poradnik nie zastąpi psychoterapii, jednak może nam wskazać obszary, nad którymi powinniśmy pracować.

Książkę polecam wszystkim dorosłym dzieciom, a także ich rodzicom.

Rozwój osobisty zaczyna się od odzyskania kontroli nad swoim życiem, a kluczem do tego może być uzdrowienie relacji z rodzicami. W książce "Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami" Sandra Konrad, doświadczona psychoterapeutka, prowadzi czytelników przez labirynt emocji i relacji rodzinnych, oferując klarowne wskazówki i praktyczne ćwiczenia.

Czy czujesz, że wciąż towarzyszy Ci presja rodziny i poczucie winy? Czy w obliczu decyzji życiowych wciąż szukasz akceptacji rodzicielskiej? Autorka nie tylko identyfikuje mechanizmy toksycznych relacji, ale także oferuje skuteczne strategie, jak sobie z nimi radzić. Poprzez zrozumienie mechanizmów działań rodziców, czytelnik może podjąć świadome kroki ku wyzwoleniu się spod ich wpływu.

Sandra Konrad oferuje narzędzia do zbudowania zdrowszych relacji oraz inspiruje do głębszej refleksji nad własnym życiem. Książka ta to drogowskaz dla tych, którzy pragną przejąć kontrolę nad swoim losem i wyzwolić się spod niezdrowych wzorców rodzinnych.

Zaskakująca w swojej otwartości i szczerości, "Co powie mama?" to niezbędne kompendium dla każdego, kto pragnie odbudować swoją tożsamość i odnaleźć równowagę w relacjach rodzinnych. To przewodnik, który otwiera oczy na nowe perspektywy i prowadzi ku autentycznemu spełnieniu.

Czy...

"Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami" to książka, która uczy stawiać granice w relacjach. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy "odciętą pępowinę" od rodziców to warto sięgnąć po tę pozycję i to sprawdzić. Często coś co dla nas jest normalną codziennością, okazuje się po czasie niezdrową relacją.
Dodatkowo książka nie zawiera tylko teoretycznej wiedzy. Wszystko jest poparte przykładami z życia, w których możemy, i często odnajdujemy, siebie lub kogoś nam bliskiego.
Polecam każdemu chcącemu przeanalizować swoje więzi z rodzicami.

Dodatkowo książka nie zawiera tylko teoretycznej...

“Niezaopiekowane, zranione dziecięce cząstki drzemią w nich niczym małe bomby zegarowe gotowe eksplodować dziesiątki lat później, gdy tylko ktoś podrażni stare rany.”

“Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami?” jest książką o relacjach dziecko-rodzic. Ale dorosłe dziecko i dorosły rodzic. Ich relacje ciężko są bardzo skomplikowane, nasączone niemiłymi wspomnieniami, wyrzutami, niespełnionymi oczekiwaniami. Często z rodzicami rozmawia się nam najciężej, dojście do porozumienia czasem jest wręcz niemożliwe. Dlaczego tak jest? Skąd to się wzięło? Odpowiedzi możemy znaleźć w powyższej książce.
Dowiemy się również jak stawiać granice rodzicom, jak stworzyć z nimi dobrą, trwałą relację bez szantażu emocjonalnego i toksyczności. Książka zawiera wiele ciekawych przykładów, które pomagają nam zobrazować sytuacje, a nawet odnaleźć w nich podobieństwa do relacji w naszym otoczeniu. Oprócz przykładów i wielu ciekawych porad mamy możliwość wykonania kilku ćwiczeń, które pozwalają nam sporo zrozumieć.
Książka autorstwa Sandry Konrad nie jest lekturą jedynie dla dorosłych dzieci. Jest to książka dla wszystkich. Również, a może nawet szczególnie powinni ją przeczytać rodzice by dobrze wprowadzić swoje dzieci w dorosłość, zbudować z nimi poprawne relacje i dać im odciąć pępowinę. Niech idą przez życie na własnych zasadach.
Polecam przeczytać ten poradnik. Nie jest to lekka lektura, jednak otwiera oczy, daje mocno do myślenia i myślę, że pomoże niejednej rodzinie.

Serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak za zaufanie i otrzymanie egzemplarza do recenzji.

Jeżeli dzielnie przebrniecie przez truizmy początkowych rozdziałów, jeżeli nie zniechęci was tłumaczenie domagające się korekty, to lektura okaże się zadziwiająco pouczająca. Autorka przekonuje, że niezależnie od tego jak wyglądało nasze dzieciństwo, to w momencie, gdy stajemy się dorośli powinniśmy wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Czyli oddzielić się od rodziców. Oznacza to, że trzeba nauczyć się podejmować trudne decyzje, takie, które nie zyskają aprobaty otoczenia (a zwłaszcza mamy i taty). Nasze wybory powinny być podyktowane tym, do czego chcemy dążyć, co nam sprawia satysfakcję. Nie należy oglądać się wstecz, zastawiać się w jaki sposób zmienić przeszłość, ponieważ jest to nierealne. Terapeutka pokazuje jak zaakceptować i zrozumieć naszych rodziców. Jak się od nich oddzielić, aby stać się niezależnym, pełnowartościowym człowiekiem. W książce jest wiele przykładów, są również opisane zadania i ćwiczenia ułatwiające ten proces. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość zapoznać się z treścią tej książki. Podyskutować z poglądami autorki. Ufam, że wy również uznacie czas spędzony na lekturze za pożyteczny. Polecam

Chce żyć swoim życiem, mamo. Rodzice nieidealni.

Kiedy sięgałam po tę książkę, spodziewałam się znaleźć w niej odpowiedź na pytanie, jak wytłumaczyć rodzicom, że jako dorosły człowiek żyje swoim życiem i nie muszę być taką, jaką sobie mnie wymarzyli i że to wcale nie znaczy, że jestem... dziwna.

Po przeczytaniu kilku stron tego poradnika wiedziałam już, iż nie tylko znajdę odpowiedź na to pytanie, ale także na wiele innych. Poza tym zrozumiem procesy i czynniki, które miały wpływ na to, jaka jestem i na to jacy są moi rodzice.
To nie jest tylko poradnik dla dorosłych dzieci, nadal uzależnionych emocjonalnie od rodziców. Dzieci żyjących z poczuciem winy, że nie sprostali oczekiwaniom. Jest to książka dla obu stron układu, także dla rodziców, by oni również spróbowali zrozumieć złożoność procesów, jakie zachodzą w psychice dziecka i dorosłego i w relacjach między bliskimi sobie osobami.

"Ta książka jest dla Ciebie: wyjaśnia, jak stopień naszego uwolnienia się od rodziców [co nie jest równoznaczne z zerwaniem relacji] przekłada się na całe nasze życie i relacje. Przede wszystkim jednak wskazuje drogi wyjścia z emocjonalnego uwikłania. Nie deprecjonując Twojej rodziny, na pierwszym planie stawia Twój osobisty rozwój".

Książka została podzielona na sześć części, z których każda jest kolejnym krokiem do zrozumienia siebie, naszych rodziców, wspólnych relacji i ich wpływu na nasze życie.

Część pierwsza - "ZDROWE ODDZIELENIE SIĘ [...]".
W tym rozdziale autorka wyjaśnia, jak istotne jest zdrowe oddzielenie się od rodziców i jak powinno prawidłowo przebiegać na każdym z etapów życia oraz jak jego brak może destrukcyjnie wpłynąć zarówno na nasze relacje z rodzicami, jak i na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Dowiemy się także, kim jest nasze wewnętrzne dziecko i jak duży wpływ ma na nasze życie.

Część druga - "[...] CO TAK NAPRAWDĘ JESTEM WINNY MOIM RODZICOM".
Czym jest poczucie winy, które odczuwamy, nie spełniając oczekiwań rodziców? Skąd się bierze? Czy w ogóle jesteśmy rodzicom coś winni, a jeśli tak, to co? Autorka podsuwa Czytelnikowi wiele istotnych pytań, które powinien sobie zadać. A na wiele z nich sama odpowiada. W rozdziale tym poznajemy tę drugą stronę medalu. Co sprawia, że rodzice są wobec nas — już dorosłych dzieci — tak wymagający i narzucają nam swoje zdanie?

"Oddzielenie się oznacza uwolnienie się od nieadekwatnych oczekiwań rodziców i będącego ich skutkiem poczucia winy. Aby tego dokonać, musimy zawieść cześć oczekiwań rodziców i znieść ich rozczarowanie [...]".

Część trzecia - "[...] CO MOI RODZICE SĄ MI JESZCZE WINNI?".
Nie tylko rodzice mają wygórowane oczekiwania wobec dzieci. Są też dzieci, które mają wobec rodziców niemożliwe do spełnienia oczekiwania, nawet wtedy, gdy mają już swoje rodziny. Często to nie zaspokojone potrzeby dzieci powodują, że nie potrafią się one "uwolnić" od rodziców, Wciąż oczekując, że pewnego dnia zaspokoją oni ich pragnienia: miłości, opieki, zrozumienia, itp. Jakie są przyczyny takiego zachowania i czy można w nieskończoność oczekiwać, by rodzic stał się idealny? I czy musi się stać?

"Trudno jest znieść, że nasi rodzice nie są doskonali, że czasem daleko im nawet do <wystarczająco dobrych>".

Część czwarta, to dojrzałe spojrzenie na naszych rodziców. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy zatroszczyli się o nas najlepiej jak potrafili? "Czy — opierając się na własnych dziecięcych doświadczeniach — mogli zatroszczyć się o nas lepiej [...]".

Część piąta.
Jak odnaleźć wewnętrzne ukojenie? Jak poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, zaakceptować przeszłość i przebaczyć? Czy w ogóle trzeba przebaczyć rodzicom i jakie to ma dla nas znaczenie?

"[...] przebaczenie jest procesem wewnętrznym, którego nikt z zewnątrz nie może nakazać".

W części tej poznamy także "wielostopniowy model wybaczania", amerykańskiego psychologa Roberta Enrighta. Dowiemy się jak ważne jest spojrzenie w przeszłość rodziców po to, by móc zrozumieć ich zachowania oraz jak kształtować teraźniejszość, wprowadzać nowe zasady i zdrowe granice w relacjach z rodzicami.

Część szósta — ostatnia, to wspaniały rozdział o tym, jak stać się dla siebie i swojego wewnętrznego dziecka, takim rodzicem, jakiego pragniemy.

"Jako dorośli możemy dać sobie to, co pragnęliśmy otrzymać od rodziców: możemy poważnie traktować własne uczucia, szanować nasze potrzeby, stawiać właściwe granice i — mówiąc ogólnie — traktować siebie z miłością i troską".

Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, szczególnie dla osób, które borykają się z nieidealnymi relacjami rodzic - dziecko. Nie dlatego, że napisana jest trudnym językiem, wręcz przeciwnie, jest on zrozumiały i "przyjazny", lecz z powodu tematu, jaki porusza. Zawarte w książce przykłady "z życia wzięte" są niejednokrotnie trudne do zrozumienia i uwierzenia. Niełatwo czytać o tym, jak rodzice świadomie bądź nie, unieszczęśliwiają swoje już dorosłe dzieci, jak potrafią być egocentryczni, narcystyczni i jak trudno przyznać się im do błędów, które popełnili. Jednakże właśnie na przykładach, na historiach pacjentów, wzbogaconych o sporą dawkę wiedzy naukowej, a także tej wynikającej z wieloletniej pracy z pacjentami, autorka stara się objaśnić mechanizmy rządzące naszym umysłem oraz ich wpływ na relacje rodzic - dziecko.

Prowadząc Czytelnika przez kolejne rozdziały pisarka próbuje zwrócić jego uwagę na to, jak ważne jest zrozumienie obu stron konfliktu i jak istotne jest zadawanie wielu ważnych pytań. Zauważa, że problemem nie jest tylko to, iż rodzice od nas oczekują czegoś, czego nie jesteśmy w stanie spełnić, a co wpędza nas w poczucie winy i rodzi konflikty, ale także to, że i dzieciom, zdarza się oczekiwać od rodziców zbyt wiele. Rodzice nie są idealni. Nie są w stanie spełnić wszystkich naszych oczekiwań. Ważne jest, aby mieć tego świadomość. To naprawdę ułatwia relacje.

Ta książka to fascynująca podróż przez ludzką psychikę, powiązania, zależności i uwikłania w relacjach rodzic - dziecko.

Poradnik ten polecam przede wszystkim dorosłym dzieciom, które nie czują się dobrze w relacjach z rodzicami, popadają w konflikty i nie potrafią żyć własnym życiem, co odbija się niejednokrotnie na ich relacjach z rodziną, którą sami złożyli. Polecam go także tym rodzicom dorosłych dzieci, którzy mają kłopot ze zrozumieniem "własnej pociechy". A także wszystkim, który interesują się ludzką psychiką i relacjami międzyludzkimi.

"Lektura tej książki nie zastąpi psychoterapii, może jednak pomoc Ci lepiej zrozumieć samego siebie, swoich rodziców i utkaną przez Was wspólną dynamikę".

Książka w ramach akcji recenzenckiej, serwisu lubimyczytac.pl
Dziękuję wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki.

Chce żyć swoim życiem, mamo. Rodzice nieidealni.

Po przeczytaniu kilku stron tego poradnika wiedziałam już, iż nie tylko...

Na początku chciałem podziękować pani Katarzynie Płaza oraz wydawnictwo „Znak” za egzemplarz recenzyjny książki " Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami"
Książka w bardzo szczegółowy sposób przedstawia nam temat jakim jest stawianie granic i rozwój człowieka który wchodzi w dorosłe życie. Mamy też przedstawioną pewną definicję dorosłości. Ta książka pozwoli tobie przejąć kontrolę nad własnym życiem i pozbyć się poczucia np. z podejmowania decyzji niezgodnych ze poglądami twoich rodziców. Dzięki temu poradnikowi możemy uwolnić się od destruktywnych przekonań. Dlatego mamy tutaj praktyczne porady i przykłady jak również kilka ćwiczeń które możemy wykonać samodzielnie lub z bliską osobą.
Polecam ten poradnik wszystkim osobom wchodzącym dorosłość jak również też osobom dorosłym. Bardzo polecam do przeczytania i zastanowienia się nad własnym życiem.

• Poradniki
  • Recenzenckie
  • Wydawnictwo Znak
  • Egzemplarz recenzencki
  • Psychologia

Sandra Konrad Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami Zobacz więcej