Rozruszaj swój mózg

Znak
2024-03-04
2024-03-04
Tomasz Oczkowski

Bardzo podoba mi się podtytuł tej książki, a mianowicie:"Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem". Przed lekturą tego tytułu nie uwierzyłabym, że istnieje lekarstwo, dzięki któremu mogę radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jedną z wielu bardzo groźnych chorób. Dzięki tej pigułce mogę żyć dłużej i stawać się młodsza ( w sensie biologicznym),a w moim mózgu powstaną nowe komórki. Tą pigułką jest aktywność fizyczna.
Autorzy, dwaj szwedzcy lekarze i naukowcy, przybliżają czytelnikowi niewiarygodne efekty, które niesie ze sobą ruch. Przedstawiają najnowsze wyniki badań w dziedzinie medycyny poświęcone oddziaływaniu aktywności fizycznej i treningu na ciało człowieka.
Niestety statystyki są złe. Biją na alarm. Połowa ludności Europy rusza się za mało. W Stanach Zjednoczonych wyniki są jeszcze gorsze.
Mnie przekonały badania pokazujące, że regularne uprawianie aktywności fizycznej może zmniejszyć o połowę zagrożenie demencją, a rozwój choroby może opóźnić nawet o 5 lat.
Moim zdaniem " Rozruszaj swój mózg" to świetna książka popularnonaukowa.
Autorom udało się przekazać zainteresowanym czytelnikom mnóstwo optymistycznych wyników badań i zalet ruchu.
Bardzo często boimy się takich " raportów". Zwykle wybieramy własne doświadczenia. W tej pozycji autorzy trudne, naukowe zależności uprościli i dzięki temu lektura tej książki jest zrozumiała.
W ciekawy sposób został wbity " kij w mrowisko". Ogrom liczb, które czytelnika przytłaczają. Bo nie można pozostać obojętnym kiedy czyta się, że brak ruchu, spaceru przez 30 minut dziennie ma tak wielkie znaczenie...Może skrócić nasze życie od 3 do 5 lat.
Dla równowagi przywołam optymistyczne stwierdzenie, że każda godzina aktywności fizycznej może przedłużyć nasze życie od 2 do 5 godzin.
Tyle mówi się ostatnio o depresji, fobiach i lęku. Jeśli mamy tego rodzaju problemy to warto spróbować jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Im intensywniejszy trening, tym większe może być uśmierzenie lęku.

Polecam ten tytuł!

Wydawnictwu Znak dziękuję za egzemplarz recenzencki książki.

Nie ma chyba osoby, która nie zna hasła "ruch to zdrowie". Wszyscy znają, wszyscy zapewne się z nim zgadzają, natomiast z realizacją, czyli ruszaniem się dla zdrowia, bywa różnie. Wiem, też tak mam.
Ile razy mówiliśmy sobie - zacznę od 1 stycznia, zacznę od następnego miesiąca, zacznę od następnego tygodnia? Wiele razy. Słaba wola, słomiany zapał, lenistwo. Przyczyn jest sporo. Sporo jest też różnych poradników, które mogą pomóc zagubionemu we mgle, ale chcącemu zmiany.
Jednym z nich jest pozycja "Rozruszaj swój mózg" Andersa Hansena i Carla Johana Sundberga. Już tytuł jest zachęcający, łączy bowiem fizyczność z umysłem, podkreśla, że ruszenie tyłka z kanapy dobrze zrobi i tyłkowi, i mózgowi. Gdy w dodatku na początku dowiadujemy się o regule "złote pół godziny", sprawa wydaje się jeszcze atrakcyjniejsza. Pół godziny? Tyle to dam radę :). Żeby nie było - pół godziny dziennie cudów nie zdziała, ale może być początkiem zmiany na lepsze.
Ruch przyspiesza krążenie i w nogach, i w głowie. To może zapobiec demencji, wzmóc koncentrację i sprawić, że mózg będzie pracował efektywniej. Autorzy uważają, że ruch jest też zbawienny w leczeniu ataków paniki i fobii, a nawet depresji (ale tu byłabym ostrożna, bo zbyt to bliskie obśmianemu wszędzie "masz depresję - pobiegaj"). Uspokajam - autorzy nie proponują ruchu zamiast leków.
Twórcy poradnika dowodzą, że nigdy nie jest za późno na podjęcie działań w celu poprawy zdrowia kompleksowo - ciała i umysłu. Robią to w sposób przejrzysty i nienachalny, powołując się na badania i statystyki, proponują konkretne działania i sprawdzone pomysły.
Od czytelnika zależy, co zrobi z tymi radami. Ja w każdym razie idę na spacer z psem. Co najmniej półgodzinny.

Doskonale wiemy, „że sport to zdrowie”. Ale chyba już nie każdy z nas wie, dlaczego tak ważny jest ruch. Dla większości z nas ruch i aktywność fizyczna wiąże się z utrzymaniem wagi. Ale jak się okazuje ruch wpływa również na nasz mózg.
Książka „Rozruszaj swój mózg” została napisana w oparciu o badania w dziedzinie medycyny poświęconej oddziaływaniu aktywności fizycznej i treningu na ciało człowieka.
Regularne ćwiczenia to cudowna kuracja, która zapobiega wielu chorobom lub je leczy. A dodatkowo opóźnia proces starzenia. Wystarczy tylko pół godzinny spacer, a mniej chorujemy i rzadziej łapiemy infekcje.
Z książki dowiemy się:
• Dlaczego kanapa może być aż tak niebezpieczna i czy telewizor może skraść 5 lat życia?
• Dlaczego trening sprawia, że czujesz się lepiej?
• Czy ruch może być lekiem na depresje?
• W jaki sposób ruch wpływa na proces starzenia się?
Dzisiaj brak ruchu jest tak samo szkodliwy jak papierosy 30 lat temu. Dużo mniej również ruszamy się niż kiedyś.
Książka napisana jest łatwym językiem. Jej układ jest przestronny. Musze przyznać, że już dawno mnie aż tak żaden poradnik nie wciągnął. Jest niewielkich rozmiarów i można go czytać wszędzie. Ukazuje on bardzo dobitnie dlaczego warto wyjść z domu i iść na dłuższy spacer. I chociaż ja należę do osób, które dużo chodzą, to i tak książka ta dała mi wiele do myślenia.
Ruch to najlepsze lekarstwo na świecie. Do tego nie potrzebujemy na niego recepty. Dlaczego więc nie korzystać z pięknej wiosny i nadchodzącego lata by więcej poruszać się?
Książkę polecam każdemu kto jest typem kanapowca. Warto wyjść z domu i trochę szybciej poruszać nogami by poczuć się lepiej.

Mówi się: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. I choć to prawda znana od stuleci wielu z nas jest na bakier jeśli chodzi o regularną aktywność fizyczną. Tłumaczymy się brakiem czasu, złym stanem zdrowia (a to kolana bolą, a to w krzyżu łupie) czy brzydką pogodą. Jednak tak naprawdę przemawia przez nas lenistwo i przedkładania innych, mniej wyczerpujących, czynności jak oglądanie seriali czy scrolowanie palcem po ekranach naszych smartfonów, nad wysiłek fizyczny.
A ruch to pigułka młodości, zdrowia i pozytywnej energii o czym z pasją opowiadają szwedzcy autorzy książki "Rozruszaj swój mózg" Anders Hansen i Carl Johan Sundberg.

Z pasją godną najwyższej pochwały pokazuj jak aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i kondycję psychiczną. Przytaczając szereg badań pokazują iż regularny wysiłek jest najlepszym lekarstwem dla ciała i duszy. Co ciekawe, udowadniają, że nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni, ani biegać maratonów by być w formie. Wystarczy 30 minut intensywnego spaceru dziennie, kilka razy w tygodni aby nasza kondycja uległa znacznej poprawie. Każda teza poparta jest licznymi badaniami. Kiedy zaś autorzy mówią o czymś jeszcze nie do końca udowodnionym to też jest to jasno powiedziane.
Mnie najbardziej zainteresowały rozdziały dotyczące treningu interwałowego. Jego typowy czas trwania wynosi od kilkunastu do dwudziestu paru minut a efekty jeśli chodzi o poprawę kondycji daje lepsze niż jednostajny, dłużej trwający wysiłek. To na pewno temat, który będę chciała zgłębić.

Plusem tej publikacji jest jej przestępna forma. Nie ma tutaj naukowego bełkotu, przy którym oczy same się zamykają. Rozdziały są krótkie, esencjonalne i a argumenty w nich przytoczone mobilizują do działania.
Minusem jest dla mnie szata graficzna. Choć okładka przykuwa wzrok intensywnymi kolorami to żółta czcionka, którą zaznaczano najistotniejsze fragmenty rozdziałów nie była najlepszym pomysłem. Nawet w okularach miałam kłopoty aby odszyfrować poszczególne zdania.
Jednak to tylko małe "ale". "Rozruszaj twój mózg" jest książką, którą szczerze polecam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Na wstępie zaznaczam wam, że jeżeli szukacie motywacji do ćwiczeń, a wciąż coś staje wam na przeszkodzie, by ich nie wykonywać, to sięgnijcie po ten poradnik. Ja wiem, że w tytule jest słowo mózg i zastanawiacie się co ma wspólnego z aktywnością fizyczną. Sama nie tego się po tej książce spodziewałam, ale to, co tu znalazłam, dało mi siłę do walki o własne ja. Co najlepsze, książka jest napisana z dużą lekkością, bez nakazów, przykazów i straszenia. Ona daje wam możliwość i zachęca do tego różnymi sposobami, byście zadbali o własne ciało i zdrowie. Lekarza zawsze nas straszą, że musimy ćwiczyć dwie do trzech godzin dziennie, trzeba się przy tym pocić, mordować dietami, co sprawia, że sama nie mam ochoty na jakikolwiek wysiłek. Wiecie, mamy tu wytłumaczone, że lekarze mają podpisane umowy z różnymi farmaceutykami, więc dla ich kieszeni jest bardzo opłacalne byśmy chorowali. Po co komu pacjent, który nie choruje? Podejście do czytelnika jakie tu znalazłam było dla mnie nie tylko pocieszeniem, ale i motywacją do regularnych ćwiczeń. Co powiecie na to, że do zachowania zdrowia i przedłużenia sobie życia wystarczy codzienny trzydziestominutowy spacer szybszym krokiem, ale nie truchtem? By zlikwidować połowę naszych chorób, bo przed ćwiczeniami nie można mówić, że wszystkie, bo nigdy nie ma pewności, kiedy przestaniemy trenować, więc i takiego zapewnienia nie ma prawa być. Zatem by zlikwidować połowę naszych chorób, usprawnić funkcjonalność mózgu, odłożyć stan depresji czy innego schorzenia, którego konsekwencją jest zanik pamięci, a także zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i innych jego rodzajów, jest codzienny spacer. Oczywiście mamy tu zaznaczone, że pomysł na usprawnienie swojego ciała może dotyczyć różnych ciężkości naszej masy, więc zanim do czegokolwiek z waszej strony dojdzie, zapytajcie waszego lekarza, czy taka czynność ruchowa wam nie zaszkodzi. Jak powie, że nie, to do dzieła:-) Naprawdę przeczytajcie ten poradnik, bo on jest napisany dla nas. Komuś zależy na tym, byśmy byli zdrowi i długo, szczęśliwie żyli. Czy nie zasługuje zatem na przeczytanie?

Pewnie każdy, i to nie raz, słyszał, że ruch to samo zdrowie. Może te słowa wypowiedział lekarz, nauczyciel w szkole, rodzinna, czy przyjaciele albo po prostu gdzieś przeczytaliście w Internecie, czy usłyszeliście w telewizji. Ale czy każdy z nas w to wierzy i wprowadza w swoje życie? W ciągu ostatnich lat można zauważyć, że coraz więcej osób chodzi na siłownie, biega w maratonach, czy uprawia inny sport, ale ile jest takich osób, które nie uprawiają żadnego sportu, dla których na samo słowo „ruch” są już zmęczeni?

Anders Hansen i Carl Johan Sundberg dwaj szwedzcy lekarze i naukowcy wspólnie napisali książkę „Rozruszaj swój mózg”, w której przekonują, że każdy najmniejszy ruch wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy poświęcić 30 minut dziennie na szybszy spacer, żeby pozytywnie to na nas wypłynęło.

Każda strona książki pokazuje, jak bardzo ruch jest potrzebny dla naszego organizmu. Nie tylko wpływa na naszą kondycję, ale też na wszystkie nasze narządy wewnętrzne: od mózgu, po serce, przez wątrobę. Każdy najmniejszy wysiłek wydłuża nasze życie, chroni nas przed różnymi chorobami, ale także pomaga w walce z nimi. Ruch to takie lekarstwo bez recepty, tylko że darmowe i łatwo dostępne.

Autorzy, próbując nas przekonać do ruchu, poparli swoje dywagacje na różnych ciekawych badaniach naukowych i eksperymentach. Pomimo naukowego charakteru, książka jest napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, co sprawia, że czyta się ją z zaciekawieniem.

Czy wiedzieliście, że chęci do ruszania się, czy leżenia na kanapie mamy zapisane w genach? Tak. Okazuje się, że bardzo dużo rzeczy w naszym życiu jest zależne od genetyki. Szybkość, wytrzymałość, chęci do różnych rzeczy mamy gdzieś w sobie zapisane. Jednakże pracą, można wszystko zmienić. W końcu to my jesteśmy panami swojego życia, tylko jednym jest trochę łatwiej, a inni muszą w to włożyć trochę więcej samozaparcia.

Autorzy obalają także różne mity dotyczące sportu. Pokazują, że, nawet,jeśli przez całe swoje życie byliśmy typami kanapowca, to nigdy nie jest za późno, na zmianę nawyków. Nie raz starsi ludzie uważają, że już są za starzy na ruch, co im to da, jak przeżyli już swoje życie albo uważają, że mają za dużo chorób, za mało siły na ruch. Nic bardziej mylnego, w każdym wieku warto się ruszać, nigdy nie jest na to za późno.

Anders Hansen i Carl Johan Sundberg oprócz udowodnienia i przekonania nas, że ruch to samo zdrowie, podejmują się wytłumaczenia, co to HIIT, czy długość telomerów, jak wpływa na nasze życie genetyka, czy doping genetyczny. W książce znajdziemy też trochę o fizjologii sportów, czy jaki wpływ na organizm mają maratony, czy ultra maratony.

Reasumując: książka „Rozruszaj swój mózg” to pozycja zachęcająca nas do nawet odrobiny ruchu, a przede wszystkim pokazuje, jak nawet najmniejszy wysiłek jest zbawienny dla naszego organizmu.
Polecam tę pozycję dla tych, co z ruchem mają na bakier, ale też ludziom trenującym regularnie, bo bardzo dużo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.

Z tą książką zetknęłam się już w 2018 roku. Po raz pierwszy została wydana przez Smak Słowa pod tytułem „Projekt zdrowie”. Szkoda, że wydawcy nie piszą takich rzeczy na okładce, ale to i tak dobrze, że została wznowiona.
Uznałam ją wówczas za rewelacyjną i dziś moja ocena jest taka sama. Rewelacyjna, bo zawarta w niej wiedza to istne rewelacje. Odkrycia naukowe, które udowadniają, że hasło „ruch to zdrowie” to nie tylko slogan, ale fakt. Rewelacyjna także dlatego, że napisana w sposób, który ma moc dokonywania zmian. Czytasz, czytasz i, nie wiadomo kiedy, kupujesz nowe buty do biegania… A przecież ja nie lubię biegać! Niby jestem nadaktywna, ale żaden ze mnie typ sportowca. No tak, tylko, że wcale nie muszę biegać, bo Autorzy przekonują do różnych form aktywności. Może być rower, pływanie albo po prostu spacer. Od razu lepiej! Grunt, to wybrać coś, co sprawi Ci przyjemność. I wcale nie musi być tego bardzo dużo. Pół godziny spaceru dziennie? Nie do wiary, jak tak mało może zdziałać tak wiele. A jednak! Nie masz czasu? Nie szkodzi. Są inne opcje, na przykład HIIT czyli High Intensity Interval Training (Trening Interwałowy). Na zmianę króciutki, bardzo intensywny ruch i odpoczynek. Ideał dla osób z ADHD. I wcale nie musisz być młody/a, ani wytrenowany/a. Na dodatek, jeśli jesteś niewytrenowany/a, to Twoje wyniki poprawią się szybciej. Efekty będą bardziej spektakularne! Nie tylko pozbędziesz się nadwagi, zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca czy nowotwory. To już pewnie wiesz. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak ruch wpływa na Twój mózg? Lepsza pamięć, koncentracja, kreatywność i sprawność umysłu? Mniej lęków i depresji? Alzheimera na starość? W ogóle lepsza starość i dłuższe życie? Bardzo chętnie, poproszę! A już informacja, że jedna godzina treningu może wydłużyć życie nawet do 5 godzin wbiła mnie w fotel! Telomery się wolniej skracają, wolne rodniki znikają, a mitochondria mnożą jak głupie. Niesamowite! Aż dziw, że nie piszą o tym na pierwszych stronach gazet. Bo przecież świat z euforią przyjąłby fakt, że wynaleziono lekarstwo na większość chorób i dłuższe życie w świetnej formie. Otóż wynaleziono i jest ono za darmo. Nazywa się aktywność fizyczna. Serio.
Teraz tylko trzeba to wcielić w życie. Wiem, to jest najtrudniejsze, ale ta książka naprawdę pomaga. Tam są gotowe wskazówki co i jak. I naprawdę zachęca, jak nic innego. Lepiej bym nie potrafiła, więc zalecam ją czytać wszystkim moim Pacjentom. Działa! (Sprawdzone na sobie).

“Rozruszaj swój mózg” tak samo jak “Wyloguj swój mózg” trzeba przeczytać! “Rozruszaj…” otwiera oczy na wiele aspektów związanych z tym jak bardzo nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej. Ta pozycja niesamowicie zachęca do działania. Jest napisana językiem zrozumianym dla każdego czytelnika. Argumenty poparte są przykładami różnych instytucji, np.tych zajmujących się chorobami serca. Dobrym pomysłem są również najważniejsze punkty tekstu zapisane żółtym kolorem- można łatwo do nich później wrócić. Jest to również idealny prezent/pozycja dla tych, którzy nie wierzą, że uda im się ruszyć z kanapy lub uważają, że nie powinni tego robić :) ja sama zamierzam kupić parę sztuk dla najbliższych bo wierzę że po jej lekturze ich motywacja wzrośnie! P.S.Bardzo ładnie wydana- okładka oraz środek.

Rzadko czytam książki popularnonaukowe, jednak raz na jakiś czas lubię wiedzieć, co w trawie piszczy i sięgam po tego typu publikacje. Ta lektura zaciekawiła mnie na tyle, że postanowiłam dowiedzieć się, jaką wiedzę mogę z niej wynieść. I naprawdę jestem zadowolona z przeczytania tej pozycji. A co w niej znajdziemy? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią .

Autorzy od samego początku wpajają nam, jak ważna dla naszego mózgu jest wszelaka aktywność fizyczna. Opisują jej wręcz zbawienne skutki dla naszego organizmu. Wymieniają plusy oraz przedstawiają wyniki, w czym uprawianie sportu może nam pomóc. Nie zalecają nam morderczych treningów. Przeciwnie. Uważają, że wystarczy uprawiać np. szybki marsz przez zaledwie 30 minut dziennie. Jednak, aby efekty były zadowalające, należy ten trening wykonywać systematycznie, najlepiej każdego dnia. Okazuje się, że ruch jest bardzo ważny w naszym życiu. Uprawianie sportu wpływa m.in. na to, że dłużej żyjemy, mamy lepszą kondycję, wolniej się starzejemy, jesteśmy bardziej wytrzymali i mniej się męczymy. Poza własnymi obserwacjami, Autorzy przedstawiają nam również szereg badań naukowych, z których jasno wynika, że wzmożona aktywność fizyczna to samo zdrowie. Możemy poznać konkretne metody, które pomogą wybrać nam najbardziej dla nas optymalny zestaw ćwiczeń.
Jak jasno wynika z tej lektury, aby długo żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem, należy prowadzić aktywny i systematyczny tryb życia. Mieć odpowiednią dietę, dostosować odpowiedni zestaw ćwiczeniowy do swojego organizmu i regularnie go przestrzegać. Z przedstawionych wyników badań jasno wynika, ze sport ma wręcz zbawienne skutki nie tyko na nasze ciało ale również na nasz mózg. Książka zawiera też cenne, praktyczne porady, co zrobić, aby nasze ciało było stale w ciągłym ruchu. Np. jeżeli masz siedzący tryb pracy, to w ciągu dnia, powinieneś przynajmniej przez godzinę stać, aby nieco odciążyć swój kręgosłup i i pobudzić swoje mięśnie do większej aktywności.

Podsumowując jednym zdaniem : Ćwicz, a będziesz zdrowszy, sprawniejszy i dłużej pożyjesz. Wystarczy niewielki wysiłek a efekty będą widoczne gołym okiem. Z tej książki jasno wynika, że regularna aktywność fizyczna jest kluczem do sukcesu. Nie pozostaje mi nic innego, jak wypróbować przeczytane metody, i sprawdzić, czy faktycznie jest tak, jak to opisują badania. Bardzo dziękuje Wydawnictwu Znak za egzemplarz do recenzji, polecam tę publikację i przyznaję 8/10 punktów 

Autorzy od...

"Biegacz i neurolog Roger Bannister powiedział, że ciało ludzkie o stulecia wyprzedza fizjologów"

Szkoda tylko, że my tego naszego ciała prawie wcale nie słuchamy🫣
O tym, że ruch to zdrowie chyba nikomu nie trzeba przypominać. Tylko dlaczego niektórym tak ciężko się zebrać, a innym uprawianie sportu przychodzi z łatwością?
Będzie Wam lżej na sercu, jeśli zdradzę, że odrobinę winne są temu geny?🤫
"Badania wykazały, że mniej więcej połowa różnic między ludźmi w osiąganiu rezultatów treningu wynika z naszych genow".
Nie znaczy to oczywiście, że mamy pozostać w bezruchu i usprawiedliwiać się genetyką, bo autorzy wyraźnie mowią, że ruch jest cudowną tabletką na zdrowie, a zasada "trzydziestu minut dziennie" powinna obowiązywać wszystkich, nawet kanapowych leni.
Pół godziny ruchu dziennie zmieni nasze życie!
Możecie w to uwierzyć????
Szukacie zatem motywacji do wstania z kanapy?
W takim razie ta książka jest dla Was!
Znajdziecie tu mnóstwo wiadomości na temat działania i funkcji mózgu oraz wpływu aktywności fizycznej na ten ważny organ, a także na całe ciało. Mnóstwo opisów interesujących eksperymentów na każdym kroku bedzie nam udowadniać, że ruch przedłuża życie, wpływa pozytywnie na pamięć, działa przeciwdepresyjnie oraz obniża nasz wiek biologiczny.
Jeśli chcecie wiedzieć co to jest telometr, fartlek czy HIIT, po prostu musicie sięgnąć po tę pozycję! Gwarantuję, że po lekturze bedziecie umieli sprawdzić Waszą wydolność oddechową, poznacie tajniki interwałów oraz przekonacie się, czy maratony mogą być niebezpieczne.
Książka, mimo zawartych w niej treści naukowych, jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, a ciekawostki i niesamowite eksperymenty naukowe sprawią, że na pewno nie będzie Was nudzić. Dużo informacji, wiele cennych rad oraz fantastyczne wskazówki dla początkujących.
Ja skończyłam właśnie czytać i zamiast udać się przed telewizor, wsiadam na rowerek😉
A Wy?

Szkoda tylko, że my tego naszego ciała prawie wcale nie słuchamy🫣
Będzie Wam lżej na sercu, jeśli zdradzę, że...

• Popularnonaukowe
  • Wydawnictwo Znak