Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja

Okładka książki Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja Sara Kuburic
Okładka książki Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja
Sara Kuburic Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2024-03-27
2024-03-27
Aleksandra Żak

Świetna pozycja. Miałam okazję ja przeczytać jeszcze przed wydaniem. Wiedza naukowa podana w bardzo jasny inprzejrzysty sposób. Wiele dowiedziałam się o sobie. Polecam każdemu, kto chce odkryć w sobie to co na codzień siedzi w nim gdzieś głęboko.

To naprawdę dobra książka. Czytając "Miło mi się poznać, uświadomiłam sobie wiele rzeczy, o których istnieniu wcześniej podejrzewałam, ale nikt nie potrafił tego nazwać słowami. Momentami miałam łzy w oczach, myśląc: przecież też tak mam. Dr Sara Kuburic jest doświadczoną psychoterapeutką, sama wiele przeszła i umie pomagać ludziom. Książka daje bodziec do zajrzenia w głąb siebie - dzięki lekturze można dojść do wniosku, że życie składa się z dokonanych przez nas decyzji oraz działań z tymi decyzjami związanymi. Tylko my sami jesteśmy w stanie podjąć kroki, prowadzące do zmiany naszego myślenia i naszego życia na lepsze. Świetny poradnik, polecam serdecznie!

"Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja" to książka, która wyróżnia się nie tylko bogatą teoretyczną wiedzą i doświadczeniem klinicznym, ale także inspiracjami autorki, dr Sarai Kuburic, płynącymi zarówno z jej własnych przeżyć, jak i z pracy z ludźmi. To prawdziwe kompendium pytań, które prowokują do refleksji nad sobą, nad tym, kim tak naprawdę jesteśmy i jakie drogi życiowe warto przemierzyć, aby odnaleźć swoje "Ja".

Książka skrupulatnie prowadziła mnie przez labirynt własnej psychiki, przynosząc na światło dzienne pytania, których często unikamy, uciekając w codzienne sprawy. Dr Kuburic nie tylko prezentuje problematykę w oparciu o swoje osobiste doświadczenia, ale także korzysta z historii swoich klientów, wzbogacając narrację o realne przykłady transformacji. Przywołuje również myśli znanych psychoterapeutów, co dodaje jej książce głębi i autentyczności.

Jednym z najmocniejszych punktów tej pracy jest jej interaktywność. Autorka nie pozostawiła mnie samej sobie w obliczu trudnych pytań, ale oferuje konkretne ćwiczenia i refleksje, które naprawdę pobudzają do działania. Dzięki temu "Miło mi się poznać" staje się przewodnikiem w podróży do własnej duszy.

Książka nie tylko informuje, ale także uświadamia, jak wiele czynników kształtuje nasze postrzeganie siebie i jak bardzo istotne jest życie w zgodzie ze sobą, pomimo nacisków społecznych. Podzielona na czytelne części i rozdziały, które zakończone są inspirującymi cytatami i podsumowaniami, przez co utrwalają główne przesłanie każdego fragmentu.

"Miło mi się poznać" to nie tylko lektura, to wyzwanie. To zaproszenie do podróży do własnego wnętrza, do odnalezienia ukrytych zakamarków swojej duszy i do świadomego kształtowania własnego życia. Ta książka nie tylko otwiera oczy, ale również serce, prowokując do działania i poszukiwania autentycznej drogi do szczęścia.

💛

(Recenzja z mojego starego profilu LubimyCzytać - oczamiczytelniczki)

„Graj główną rolę we własnym życiu”, to słowa, które w ostanim czasie przewijały mi się dosłownie wszędzie - na TikToku, Instagramie… Ten cytat pojawił się także w książce „Miło mi się poznać: Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja”. Jednak czy tak popularne stwierdzenie jest prawidłowe? Dr. Sara Kuburic w swojej książce podkreśla tę ideę, stwierdzając: „…myślenie o Sobie, stawianie Siebie na ważnym miejscu, a nawet kochanie Siebie jest w porządku. Chcę też powiedzieć ci, że inaczej nie da się naprawdę istnieć”. Nie można być prawdziwie szczęśliwym człowiekiem inaczej niż przez dbanie o siebie i kochanie samego siebie, bez uzależniania się od innych osób. Poprzez osobiste anegdoty, mądrość życiową i praktyczne wskazówki, autorka zachęca czytelnika do głębszego zrozumienia siebie oraz do podejmowania świadomych wyborów w dążeniu do realizacji własnych marzeń i celów. Zdecydowanie polecam ją każdemu, kto pragnie odnaleźć głębszy sens własnego życia i przejąć kontrolę nad swoim losem.

{ Współpraca }

Moja ocena:
⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

- b00kishbrains

💛

(Recenzja z mojego starego profilu LubimyCzytać - oczamiczytelniczki)

Gdyby zapytać samego siebie, czy jestem zadowolona/zadowolony z tego jaka/jaki jestem, z pewnością otrzymamy więcej odpowiedzi negatywnych. Jak często zdarza nam się krytykować samych siebie? Dlaczego nie wierzymy w swoje umiejętności i jesteśmy dla siebie samych tak bardzo wymagający? Czy tak samo krytycznie traktujemy swoich bliskich? Jak wyglądałyby relacje z nimi, gdybyśmy tak oschle i wymagająco, jak siebie, traktowali naszych przyjaciół?
A gdyby tak zostać najlepszym przyjacielem samego siebie?
Autorka, psychoterapeutka egzystencjalna, w swojej książce zadaje sobie podstawowe, ale jednocześnie niezwykle trudne pytanie „kim jestem?”, nawiązując do najważniejszych nurtów filozoficznych. Pamiętam, że na studiach, kiedy tylko pojawiały się w moim grafiku zajęcia z filozofii, dostawałam gęsiej skórki. Kiedy przypominam sobie ten okres, mam przed oczyma długie, nudne rozprawy, z którymi musiałam się mierzyć i które niekoniecznie mi się podobały.
Sara natomiast objaśniając pojęcia filozoficzne, robi to tak przemyślanie, ciekawie, momentami nawet humorystycznie, że chce się je zgłębiać dalej. Odsyła przy tym do scen ze znanych filmów, dzięki czemu możemy sobie lepiej zobrazować jej przekaz. Zachęca nas do wizualizacji, dzięki którym lepiej zrozumiemy swoje potrzeby i odczuwanie siebie.
Nie da się przeczytać tej książki bez ołówka i znaczników. Nie jestem w stanie zliczyć, ile cytatów i mądrych myśli zaznaczyłam sobie, by do nich powracać. Nie raz, nie dwa, ale zawsze wtedy, gdy będę potrzebowała wskazówki lub potwierdzenia, że żyję w zgodzie z moim wewnętrznym ja. Wszystkie one tak naprawdę sprowadzają się do stwierdzenia, że relacja z samym sobą jest najważniejszym związkiem w naszym życiu. „To, jak rozumiemy życie, jest tym, jak je przeżywamy. To, jak rozumiemy Siebie, jest tym, jak Siebie doświadczamy (i jak się Sobą stajemy)”.Życie w zgodzie z samym sobą oznacza, że sami siebie akceptujemy, doceniamy i czujemy się spełnieni. Dlatego „Czasami, żeby powiedzieć „tak” swoim wartościom, przekonaniom, pragnieniom, myślom i uczuciom, musimy powiedzieć „nie” niektórym propozycjom, ludziom, posadom, relacjom, opiniom i światopoglądom”.
Jeśli czujecie się zagubieni, nieszczęśliwi, zdezorientowani, to ta książka pomoże Wam „odgracić” swój umysł. Jeżeli macie ochotę na zostanie najlepszym przyjacielem samego siebie, to będzie również drogowskazem w odkrywaniu własnej prawdy.
Polecam.

- b00kishbrains

{ Współpraca }

Moja ocena:
⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

💛

Czy sięgacie po książki o samorozwoju?

Bycie asertywnym w relacjach z innymi bywa ogromnym wyzwaniem, przynajmniej dla mnie. Jednak wyraźne wyznaczanie granic, pozwoli nam zadbać o własne JA i kształtowanie siebie takimi, jakimi chcemy być, nie kierując się oczekiwaniami i aprobatą innych ludzi.

Na podstawie własnej wiedzy oraz doświadczenia klinicznego i swoich przeżyć, autorka dzieli się z czytelnikami wskazówkami, jak odnaleźć się w świecie, gdzie jesteśmy zdani na ocenę i pochwały innych - te mniej lub bardziej przychylne.

Czy da się tak żyć szczęśliwie? Kim jesteś? Po co tu jesteś? Dr Sara Kuburic uświadamia nas, jak łatwo jest stracić siebie w nieuporządkowanym świecie. Niesie jednak dobre nowiny, nigdy nie jest za późno, żeby być sobą. Podsumujemy, co oznacza autentyczność, wolność, odpowiedzialność i znaczenie. Przykładów przyczyn utraty siebie jest kilka jak wzorce i reguły w rodzinie czy zdarzenia zmieniające życie. Druga część książki poświęcona jest metodom, jak siebie odzyskać, zrzucić ciężar tego, co nas przytłacza i zaakceptować przygodę bycia sobą.

Jestem zauroczona tą książką. Podoba mi się jej prosta i przystępna forma, wizualizaccje, życiowe sytuacje i czułe przypomnienia, które można cytować lub zapisywać w swoim dzienniku. Zdałam sobie sprawę, jak niezbędna dla mnie była ta lektura, dużo przemyślałam i na pewno jestem zainspirowana do pracy nad sobą. Czuję, jakby moja dusza została przytulona.

Czy dajecie sobie wejść na głowę? Jak idzie Wam stawianie granic innym?

Czy sięgacie po książki o samorozwoju?

Na podstawie własnej wiedzy oraz doświadczenia klinicznego i swoich...

Ostatnie lata są dla mnie szczególne, bo coraz odważniej stawiam kroki w kierunku poznania i pełnego zaakceptowania siebie. Kiedy więc usłyszałam o książce „Miło mi się poznać”, która podejmuje podobną tematykę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Od pierwszych stron poczułam się wciągnięta w opowieść autorki. Nie czułam, że czytam poradnik, a to za sprawą płynnego stylu dr. Sary Kuburic. Doskonale połączyła ze sobą własne doświadczenia, fragmenty sesji terapeutycznych swoich pacjentów, pytania skłaniające do refleksji, wizualizacje oraz niezbędne do zgłębienia omawianego tematu informacje. Dzięki temu lektura nie przytłacza, a każde kolejne zdanie wnosi coś nowego i ciekawego. Doceniam to, że autorka tak mocno nawiązywała do swoich historii i otworzyła się przed osobą czytającą. Dzięki temu nie jawiła się ona tylko jako autorytet, ale także ktoś, kto idzie podobną drogą co my.

„Miło mi się poznać” skupia się na odkrywaniu i akceptowaniu Siebie. Pokazuje jak wiele dobrego ta autentyczność w relacji ze Sobą może przynieść. Podkreśla różne płaszczyzny, na których bycie w niezgodzie ze sobą może się przejawiać, np. poprzez ignorowanie swojego ciała, spychanie emocji na dalszy plan czy pozwalanie na przekraczanie granic. Stawia ważne pytania. Zachęca do poznania Siebie i tym samym zmiany swojego życia na lepsze – podarowania sobie szansy.

Książka dr. Sary Kuburic może dać Wam różne rzeczy, w zależności od tego, w jakim momencie swojego życia jesteście (nie ma gorszego, każdy jest okej!). Dla mnie była wspaniałym przypomnieniem znanych mi już tematów i możliwością spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość ją przeczytać!

"Dlatego emocje są tak ważne i tak naprawdę stanowią jedyną drogę ku odczuciu, jak to jest być nami (...). Emocje są jak fale morskie, które będą przypływać i cofać się niezależnie od naszej zgody. Zamiast jednak walczyć i plunąć pod prąd, być popychanym przez fale, pozwól, by ich moc i ruch cię niosły, by zabrał cię ku twojemu Ja."

Kolejny poradnik za mną i wiecie co... Ten kolejny okazał się być dla mnie idealny. Myślę, że wy również znajdziecie w nim coś dla siebie lub o sobie. Bo ile razy nasze potrzeby spychamy na dalszy plan, żeby spełnić oczekiwania innych? Zdarza się wam? Mi owszem. Czy traktujecie się dobrze? Szanujecie własne emocje, uczucia? Czy macie silne poczucie własnej wartości i odrębności? Jak postawić sobie na pierwszym miejscu? Te pytania stawia nam autorka, będąca równocześnie psychoterapeutką. Uświadamia nas, uczy, wyjaśnia kwestie, z których być może nie do końca zdajemy siebie sprawę.

"Miło mi się poznać" to książka, stanowiąca źródło inspiracji, wiedzy oraz jednocześnie pozwalająca zrozumieć siebie. To nasze wybory definiują nasze życie a ta książka stanowi wyzwanie, abyśmy wkroczyli na ścieżkę samopoznania i odkryli swoje prawdziwe Ja.

Autorka stara się nakierować nasze myślenie, tak abyśmy mogli poznać, zrozumieć i zdefiniować samego siebie poprzez własne emocje, uczucia. W czterech częściach poradnika prowadzi nas kolejno poprzez takie zagadnienia, jak: Twoje Ja (czym jest utrata siebie? czym jest Ja? O co prosi mnie życie?),Twoje utracone Ja (Co powoduje utratę siebie? Jak społeczeństwo utrwala utratę siebie? Gdzie kończę się ja, a zaczynają się inni?),Ja, które przeżywasz, Ja, którym jesteś (sztuka bycia sobą).

Dr Sara Kuburic w swoim poradniku zawarta jasne i praktyczne wskazówki dla nas, jak zadbać o siebie, stawiając siebie na pierwszym miejscu, jak podejmować świadome decyzję, które definiują nasze życie. Bardzo lubię takie książki które czynią moje życie bardziej świadomym. Bo takie własnie jest ten poradnik z mnóstwem wartościowych słów, które trafiają do serca. Polecam

Kolejny poradnik za mną i wiecie co......

Książka jest poradnikiem za pomocą którego będziemy mogli zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć, że nasze życie nie jest niczym innym, jak efektem wyborów dokonanych przez nas samych.
Jesteśmy jedynymi osobami, które mogą podjąć odpowiednie kroki, aby utorować nasze życie tak, jak my tego właśnie chcemy.
Istotną rzeczą jest pojęcie "utraty siebie", objaśnione przez autorkę jako "uczucie oddalenia i braku spójności, łączności i utożsamienia z osobą, którą naprawdę jesteśmy".
Wiele osób zatracając się w codziennych obowiązkach, chcąc dorównać innym, zapomina kim są, a w konsekwencji narasta w nich poczucie lęku, przytłoczenia ciągłym podejmowaniem decyzji, a z czasem pojawiają się trudności w komunikacji z innymi ludźmi, co prowadzi do zatracenia się i stracenia celu własnego życia.
Autorka na podstawie przykładów wyjaśnia, jak istotną kwestią jest zrozumienie, kim właściwie jesteśmy, co chcemy osiągnąć oraz co czyni nas szczęśliwymi.
Lektura skłania do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem.
W trakcie czytania sami zaczynamy się zastanawiać czy droga, którą obraliśmy, doprowadzi nas do spełnienia i bycia szczęśliwymi, czy po prostu podążamy utartym schematem, aby tylko "odhaczyć" poszczególne życiowe stacje jak: szkoła, praca, dom, rodzina.
Książka znajdzie swoje grono zwolenników wśród osób, które z zapałem czytają poradniki, interesują się filozofią, psychologią i chcą odnaleźć swoje własne "ja".

Istotną rzeczą jest pojęcie "utraty siebie", objaśnione przez autorkę jako...

• Idealna na prezent
  • Kupione
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Woblink

Sara Kuburic Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja Zobacz więcej