Rankor

Okładka książki Rankor Paulina Miękoś-Maziarska
Okładka książki Rankor
Paulina Miękoś-Maziarska Wydawnictwo: wydano nakładem autora fantasy, science fiction
wydano nakładem autora
2023-11-15
2023-11-15
#sciencefiction #postapo #przygoda #głód #miłość #przyjaźń

Okładka książki Ka-tet 19/99 (nr 2-3, 2023/2024) Paulina Bębenek, Piotr S. M. Browarski, Talal Fleischmann, Mateusz Flont, Jarosław Hanzel, Wojciech Kajtoch, Hihi Kalisiak, Szawi Kuźnicka, Jacek Łabędzki, Michał P. Lipka, Paulina Miękoś-Maziarska, Adrian Milanowski, Mateusz Oszust, Rafał Pietrzyk, Piotr Rymarczyk, Dominik Szewczyk, Kacper Szydłowski
Ka-tet 19/99 (... Paulina Bębenek, Pi...
Okładka książki Magazyn Histeria L Rafał Łoboda, Paulina Miękoś-Maziarska, Grzegorz Reiwer, Jarosław Szczyżowski, Przemysław Trafalski, Emil Zawadzki
Magazyn Hister... Rafał Łoboda, Pauli...

Autorka wykreowa dla nas futurystyczną wizję świata po Wielkiej Zmianie - wydarzeniu, które ludzkość nazywała Rankor. To nie jest już rzeczywistość tak dobrze nam znana... Człowiek postrzegający dotąd siebie jako pana i władcę przyrody, musi teraz walczyć z jej siłami o przetrwanie. Natura już nie daje, ona zabiera. Deszcz rani skórę niczym szklane odłamki. Nie działa praktycznie nic, prąd dostępny pozostał tylko w większych miastach. Mięso stanowi teraz walutę przetargową, ale żeby je zdobyć trzeba wyruszyć do lasu dzielnie broniącego tego, co do niego należy. Ryby zaczęły być trujące, a ziemia przestała wydawać plony, co wpływa na rozwój chorób. Ruszyła masowa produkcja syntetycznego jedzenia, jednak nie jest ono w stanie wyżywić wszystkich potrzebujących. Z tego powodu szerzy się kanibalizm, postępuje przestępczość i handel kobietami... Przerażająca perspektywa prawda? Ale kto wie czy nie zbliżona do tego, co nas czeka w przyszłości, jeżeli nie zaczniemy szanować natury, jeśli nie przestaniemy jej po prostu bezmyślnie niszczyć...

To opowieść o przyjaźni, miłości, ale też o pokonywaniu własnych słabości i lęków, poszukiwaniu sensu życia, wybaczeniu czy zemście, która na pewno nie jest wartością, na której warto opierać swój świat. Jednak najważniejszym według mnie motywem tej książki jest człowieczeństwo. W obliczu zagłady to pojęcie dla wielu jednostek przestaje istnieć. Stają się one niczym najdziksze zwierzęta, zrobią wszystko, bo tylko przetrwać. To właśnie w sytuacji zagrożenia z ludzi wychodzą najgorsze rzeczy. Ta pozycja to znakomite studium nad naturą człowieka, obnażająca jego największe wady oraz najstraszniejsze poglądy.

To świetna lektura w klimacie apokaliptycznym, wciągająca od pierwszych stron. Intryguje, budzi cały szereg emocji, ale przede wszystkim zmusza do głębszych przemyśleń nad przyszłością naszą i naszej planety. Wśród tej całej fantastycznej otoczki znajdziecie całą masę tematów, które każą zastanowić się nad ludzką psychiką, światopoglądem czy motorem napędowym postępowania. Pozwala też zdefiniować wiele istotnych kwestii, na które zbyt często nie zwracamy uwagi, a które są nierozerwalną częścią naszej egzystencji. Mi osobiście ta książka przypadła do gustu i gorąco polecam ją Waszej uwadze.

W nieznany dla nikogo sposób ludzie znaleźli się na samym końcu łańcucha pokarmowego. Zwierzęta zdziczały, rośliny, zwłaszcza lasy ożyły. Nie wypuszczą cię żywego. Ryby są trujące, wszystko upada. Panuje anarchia, ludzie zapominają o wszelkich wartościach moralnych. Dopadło ich to, co jest najgorsze dla człowieka, czyli głód. Nie liczy się nic innego, byle go zaspokoić.

Nasi główni bohaterowie próbują przetrwać w tym zwariowanym świecie. Starają się na przekór wieść, chociaż pozory normalnego życia. Chcą kochać i być kochanymi. Pragną wierzyć, że kiedyś to wszystko się skończy. Pozornie nieznane sobie osoby, zostają postawione na swojej drodze i okazuje się, że to wcale nie jest przypadkowe spotkanie. Widziałam i czytałam już postapo typu apokalipsa zombie, śmiercionośny wirus, katastrofy ekologiczne, meteoryty, asteroidy i tak dalej, ale nigdy nie widziałam, nigdzie takiego pomysłu jak u pani Pauliny. Autorka przedstawiła świat, w którym człowiek został szkodnikiem, którego planeta próbuje unicestwić.

Bardzo przemówił do mnie motyw zmiany waluty. W takich ciężkich czasach pieniądze straciły wszelką wartość i ludzie płacili mięsem. Kiedy głód doskwierał, a zwierzyny nie było, pochowała się śmiercionośnym lesie, to możecie, się domyślić, do czego byli skłonni ludzie, aby przetrwać. Tak macie rację, mówię o kanibalizmie. Pewnie jak to czytacie to myślicie sobie

Nie, ja nigdy bym tak nie mógł, przecież to jest niedorzeczne. Ja tak nie zakładam. Nigdy nie jesteśmy, w stanie przewidzieć, do czego bylibyśmy zdolni, aby przetrwać, chronić siebie i bliskich.

Jeden z głównych bohaterów Jackie Junior bardzo do mnie trafił. Młody facet, zaradny, życie go nie oszczędzało i nadal nie oszczędza. Był bardzo intrygującą postacią. Te jego przemyślenia dużo dla mnie znaczyły, bo często używamy różnych słów, a nie do końca jesteśmy świadomi ich definicji. Tutaj każdą sytuację Jackie rozkminiał sam ze sobą, jak to mówią, warto czasem pogadać z mądrym.

Nie jestem żadnym eko świrem, ale widzę, co się dzieje na świecie i nie mówię, że teraz, ale za kilkadziesiąt lat może dalej Ziemia w końcu postanowi pozbyć się największego szkodnika, jakim jest człowiek.

Nawet jeżeli nie jesteście fanami takich historii, myślę, że warto po nią sięgnąć. Jest to naprawdę krótka forma, niecałe 300 stron a pokazuje tyle treści i tyle różnych ludzkich zachowań i uczuć, że naprawdę warto. Myślę, że każdy z was utożsamiłby się z którymś bohaterów. Ja najbardziej utożsamiam się właśnie z Jacki'em. Może u was to będzie były morderca Charles, może jednooka albinoska Pini a może ktoś jeszcze zupełnie inny.

Zabieram Was dziś do mrocznego i przerażającego świata ...gdzie fauna i flora łączą szyki, aby wziąć odwet na człowieku 💀
Po pierwszym rozdziale przeszło mi przez myśl , że to książka nie dla mnie , początek był lekko chaotyczny , dlatego że mamy tutaj kilka wątków naraz. Ciężko było mi się wgryźć w fabułę i odnaleźć w tym postapokaliptycznym świecie. Ale WARTO! Oj jak bardzo warto. Książka po chwili kupiła mnie totalnie ❤️Jest mocna ,mroczna ,miejscami odrażająca - jednocześnie jest bardzo realistyczna i fantastycznie się to czyta. Wciagą tak , że żal przerywać czytanie ! Jedynym minusem był, brak wyjaśnienia, dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło , jak do tego doszło (wielka zmiana i rankor).
Ale do rzeczy ... o czym to w ogóle jest ? Książka jest o kilku bohaterach , którzy za wszelką cenę chcą przeżyć w świecie, całkowicie zdominowanym przez faunę I florę. Świat jaki teraz znają to, miejsce gdzie najpierw była Wielkan Zmiana a potem nastał Rankor. Zwierzęta całkowicie zdziczały i teraz one zaczynają polować na ludzi , ryby są trujące . Pojawiają się śmiertelne burze i upały, a deszcz tnie ludzkie ciało niczym nóż , ziemię gdzie niegdyś człowiek uprawiał rolę ,dziś są wymarłe , rodzą zepsute owoce. Ludzie chorują , bo brak im witamin , żywią się jedynie mięsem, często ludzkim bo kanibalizm stał się bardzo powszechny, a walutą która jest respektowana jest ...mięso. Las, jest mrocznym i śmiertelnie niebezpiecznym miejscem...Las czeka i patrzy...śmiałków ,którzy odważą się tam wejść , łatwo nie wypuszcza.Człowiek sam zaczyna być zdziczały, głód narasta i panuje bezprawie.Jednak nasi bohaterzy , (chodź każdy z nich ma swoje własne powody aby przeżyć) chcą zachować w sobie to człowieczeństwo, pragną nadzieji, miłości i normalności. Kilka osób z początku nie łączyło nic , zaś w trakcie tej historii, ich drogi się przecinają a los nie oszczędza.Czy uda im się przetrwać w tym przerażającym świecie ? Czy odnajdą swoją bezpieczną przystań?
•współpraca reklamowa z @paulina_miekos_maziarska

"Zdefiniuj bezsilność, Jackie. Brak możliwości poradzenia sobie z kimkolwiek/czymkolwiek. Brak siły. Słabość. Niemoc. Bezwładności. Bezradność. Bycie zdanym na dominację innych."
Cytat doskonale pasuje do świata po Rankor, tzw. Wielkiej Zmianie. Świata, w którym przyroda zwróciła się przeciwko ludziom, w którym pieniądz nie ma żadnej wartości, a jedyną pożądaną walutą jest mięso, ktore trzeba upolowac. Las jednak nie chce współpracować, zwierzęta i rośliny zamieniły się w drapieżników, a deszcz rani do krwi. W tym postapokaliptystycznym świecie Jackie i Pini desperacko walczą o przetrwanie i szukają swojego miejsca. Najpierw jednak mają do wykonania zadanie.
Jeśli chcecie wiedzieć jak potoczą się ich losy, po prostu musicie to przeczytać!

Nie czytam z reguły książek z elementami fantasy. Unikam serialów z apokaliptystycznymi wizjami świata, a na słowo " zombie" mam alergię.🙈 Dlatego myślałam, że książki o takiej tematyce są nie dla mnie i nawet nie chciałam o nich słyszeć. Dopóki nie trafiłam na "Rankor".
Zaczęłam czytać i po prostu przepadłam😱
O rajusiu, jakie to było dobre!
Każda przymusowa przerwa w czytaniu była dla mnie prawdziwą torturą!
Niesamowity pomysł na fabułę! Tempo akcji nie pozwalało nawet na chwilę odetchnąć. Cały czas czułam napięcie i gęstą, pełną strachu atmosferę. Ponura wizja świata, w którym ziemia nie wydaje plonów, panuje głód, choroby i kanibazlizm przeraziła mnie nie na żarty. Doświadczyłam też chyba wszystkich stanów emocjonalnych, a moje serce zostało złamane conajmniej dwa razy.🥺
Świetnie wykreowani bohaterowie, opisy natury przyprawiają o gęsią skórkę, a styl pisarski jest po prostu nie do opisania! Dla mnie ta książka jest genialna!
Mam nadzieję, że na następną książkę autorki nie będę musiała długo czekać.😁
@paulina_miekos_maziarska bardzo dziękuję za zaufanie i za możliwość przeczytania książki❤️

Jak wyobrażacie sobie świat w przyszłości?
Czy Matka Ziemia będzie cały czas dla nas łaskawa?
"... Świat przestał współpracować z człowiekiem ,a człowiek w tym świecie chce tylko jednego, przetrwać....."
Nasi bohaterowie też chcą tylko przetrwać. Walczą z naturą i człowiekiem. Świat zdziczał. Ludzie wędrują w poszukiwaniu jedzenia , albo zakładają wspólnoty. Pieniądz nie ma żadnej wartości. Pogoda się zmieniła , susze, zabójcze deszcze i burze. Ziemia nie wydaje plonów. Natura walczy z człowiekiem a człowiek z naturą. Czy jest to równa walka?
W książce jest wiele wątków, które w pewnym momencie tworzą jedną spójną całość. Pomysł na historię bardzo fajny. Autorka pokazuje nam co może, ale nie musi stać się z przyrodą, z nami samymi.
Fabuła wartka i ciekawa , dająca chwilę na refleksję.

Jak wyobrażacie sobie świat w przyszłości?
Czy Matka Ziemia będzie cały czas dla nas łaskawa?

Co poczną ludzie gdy świat stopniowo zacznie się zmieniać? Kiedy natura zacznie się buntować i zagrażać człowiekowi? Kiedy zwierzęta będą polować na ludzi, las będzie stanowił zagrożenie, deszcz będzie ciął skórę do krwi, a burze będą śmiercionośne?

Tak wygląda świat po Rankorze.. Wielkiej Zmianie, która dotknęła ludzi. Każdy dzień to walka o przetrwanie. Zdobywanie pożywienia, płacenie mięsem. Kiedy Jack i Pini pojawiają się w karczmie, a chłopak wyrusza do lasu poszukując mięsa, Pini poznaje tajemniczego Charlsa, który oświadcza, że Jackie nie wróci żywy z lasu. Jednak mężczyzna podołał, nie dał się szponą lasu.

Czy ludzie przetrwają? Czy dadzą radę przeżyć w tym nowym świecie? Kim jest tajemniczy Charles?

No muszę przyznać, że miałam nie lada problem z tą lektura. Sam zarys i pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał. Miejscami czułam podobieństwo do serialu Walking dead 🤭 natomiast uważam, że za dużo wątków zostało wprowadzonych, przez co można czuć chaos. Styl autorki jest w porządku, nie ma co się przyczepić, natomiast jedynie co mi przeszkadzała ilość wątków, co chwilę wprowadzenie nowych postaci, przez co poczułam się nieco zagubiona. Ale też ilość tych bohaterów sprawiła, że nie mogłam poczuć żadnej więzi do nich.

Ale sama fabuła, pomysł na nią, warty by poznać historię.

(Współpraca recenzencka)

Jackie i Pini próbują przetrwać w tak zwanym świecie po Rankor. Nie jest to łatwe zadanie bowiem wszystko stanęło na głowie. W sklepach nie ma kompletnie nic. Społeczeństwo aby zdobyć pożywienie musi polować. Niestety las oraz stworzenia tam przebywające nie zamierzają się łatwo poddać I często polowania kończą się śmiercią. Jednak to właśnie mięso jest kartą przetargową i każdy za wszelką cenę próbuje je zdobyć. Tak też było w przypadku Jackie i Pini. Para zmierza właśnie w kierunku domu rodzinnego mężczyzny, gdzie zostawił matkę i właśnie próbuje się do niej dostać. Jednak w trakcie drogi postanawiają zatrzymać się w karczmnie i odpocząć. Aby było to możliwe Jackie musi udaslc się na polowanie aby w zamian dostać jedzenie oraz nocleg. Zostawia więc Pini na miejscu a sam udaje się do lasu, obiecując że wróci. Strach kobiety narasta gdy Jackie nie wraca po umówionym czasie. Sytuacji nie polepsza Charles, nieznajomy poznany przez Pini, który twierdzi że jej chłopak nie wyjdzie już cało z lasu.

Czy Jackie uda się ujść z życiem podczas polowania? Kim jest tajemniczy Charles? Komu uda się przetrwać w tym okrutnym świecie?

Muszę Wam powiedzieć że rzadko czytam książki fantasy czy science fiction ale jak już to robię to trafiam na takie, od których ciężko mi się oderwać. I tak też było w tym przypadku. Ta książka mnie dosłownie wciągnęła i aż żal że tak szybko sie skończyła. Zwroty akcji zawarte w książkę nie pozwalają na nudę i z każdą przeczytaną stroną chce się jeszcze więcej. Jak dla mnie jest to książka, obok której nie można przejść obojętnie i którą warto przeczytać 😉
Jeszcze raz dziękuję @caro__books__ oraz autorce @paulina_miekos_maziarska za możliwość udziału w tym bt 😊😘😘

#mojaopinia #wędrującaksiążkabt #btzcarobooks #rancor #książka #ksiazkowelove #bookstagram #booktour #wartoprzeczytać #walkaoprzetrwanie #ciekawaksiążka #czytanietopasja

Zaskakująca fabuła, całość mnie wciągnęła. Wyczułam klimat serialu "Rain", szybkie tempo akcji dlatego napewno nie uśniesz przy tej książce 😁 Idealny obraz tego że nie warto igrać z "matka natura". Chętnie poczytałam bym o dalszych losach bohaterów bo jak dla mnie za szybko się skończyła 😊

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

RANKOR- Gniew, żal, złość.

,, Rankor"- to miejsce, gdzie ludzie i naturą, przyrodą toczą że sobą spór.
Przez łakomstwo, niechlujstwo ludzi przyroda która nas otacza zostaje niszczona, zaniedbana. W tej powieści, to właśnie ona jest żadna zemsty i to właśnie ona rozdaje karty. Czy nasi bochaterowie udźwignie ciężar życia czy uda im się przetrwać w świecie gdzie żądzi mrok?

Jackie i Pini są parą. Wspierają się na wzajem. Życie jednak ich mocni doświadcza. Oni jednak mają wyznaczony cel podróży- dom matki mężczyzny.
Długo i trudną podróż sprawia iż ich jedynym o czym marzą jest chwila odpoczynku. Zatrzymują się więc w karczmie, w której niestety waluta nie ma znaczenia a zapłatą jest tylko mięso. Jest to towar deficytowy który można zdobyć tylko i wyłącznie polując w pobliskim mrocznym lesie. Jackie podejmuje to ryzyko, ale jak zapolować, zdobyć mięso i samemu nie zostać upolowanym? Mężczyzna ryzykuje i stawia za wygodę największą stawkę, własne życie.
Pini postanawia poczekać na mężczyznę. Ale czy będzie dane im się jeszcze zobaczyć?

Mroczny i wielki las, który postanowił zemscic się za swoją niedolę na ludziach urządza sobie polowanie. Jak do tą skutecznie mu się to udawało. Czy i Jackie mu posmakuje?

Świat w którym człowiek, człowiekowi jest wilkiem. Świat w którym nie można nikomu ufać a teraz także nawet przyroda manifestuje. Miejsce w którym kanibalizm nie jest niczym niezwykłym. A każda napotkana osoba niesie za sobą mroczną przeszłość. Jak w tym świecie odnajdą się nasi bochaterowie? Czyja stronę wybierze Pini?

Kochani powieść ta zaskakuje już nie mal od pierwszych wersów. Autorka stworzyła cudo które myślę że biję na głowę nawet ,, Avatar". Znakomita nietuzinkowa fabuła, doskonała dynamika, i ta nie pewność co będzie dalej. Pięknie opisana przyroda która w tej historii pełni rolę czarnej strony. Świetnie wykreowani bochaterowie ujmujący za serducho. No normalnie sztos. Doskonale bawiłam się przy tej powieści no i oczywiście chce więcej 😁
Szukacie czegoś co wyrwie was z butów? Ta! dam! Oto coś dla was!

RANKOR- Gniew, żal, złość.

,, Rankor"- to miejsce, gdzie ludzie i naturą, przyrodą toczą że sobą spór.

"Ojciec mawiał, że nie wszystko da się udomowić. Czasami wybór zamyka się pomiędzy zabić a puścić wolno. Zwłaszcza to, co nietknięte ręką człowieka lub nieujarzmione. Nie daj się okiełznać, Jackie. Natura przestała nam dawać, w pewnym momencie zaczęła także brać. Potrzebowaliśmy od niej drewna, roślin, mięsa, potrzebowaliśmy wielu rzeczy, ona nie potrzebowała nas. "
*****

Przyroda może żyć bez człowieka, ale człowiek nie może żyć bez przyrody. Tekst ten pamiętam z lekcji biologii, tyle lat w mojej głowie wciąż wyryty niczym hymn, hymn ludzkości, który powinniśmy wszyscy zapisać w swojej pamięci na zawsze. A co jeśli natura, którą niszczymy każdego dnia w końcu powie nam dość? Wtedy uslyszymy jej hymn....RANKOR!!!!

Jackie Jr podróżuje z młodszą od siebie jednooką albinoską Pini, są parą. Zmęczeni podróżą zatrzymują się w miejscu, gdzie można odpocząć. Gdzie jednak nie zapłaci się pieniędzmi, gdzie walutą jest mięso. Mężczyzna idzie polować, zostawiając Pini samą. Jednak las nie jest już lasem, jaki znamy. Ten poluje, poluje na człowieka. Dziewczyna wie co może spotkać ukochanego, nie wie czy go jeszcze zobaczy. Jesteśmy w świecie Rankor, gdzie natura w końcu daje nam to, co my latami, wiekami dajemy jej. Jesteśmy jej wrogami, nasze zwierzęta rzucają się na nas, drzewa polują, ryby zatruwaja nasz organizm, a deszcz rozrywa nam skórę. Taki jest teraz świat. Podczas nerwowego oczekiwania na Jackiego dziewczyna poznaje starszego mężczyznę Charlesa , który proponuje jej kawałek łóżka w swoim wynajętym na tę noc pokoju, a także wspólną dalszą podróż. Pini nie chce się na to zgodzić, jednak opowiada mężczyźnie o celu ich podróży, jakim jest dom matki Jackiego Jr.
Poznajemy również dwie kobiety Abigail i Isabelle, które właśnie spożywają kolację....nie jest to jednak kolacja o jakiej myślimy. To ludzkie mięso...
Drogi bohaterów połączą się ze sobą, by wspólnie walczyć o życie, by zrozumieć co uczyniliśmy przyrodzie. Fauna i flora kontra człowiek. Kto zwycięży w tej walce ? Czy uda się przerwać w świecie Rankor? Czy las odda mięso, by człowiek mógł przeżyć? Ile krwi popłynie, ile istnień zostanie straconych?

Jestem niesamowicie smutna, smutna, bo historia ta skończyła się tak szybko, zbyt szybko. Autorka stworzyła tak genialny świat, tak wyraziste i charakterne postacie, że rozstanie z nimi bolało niczym morderczy deszcz w powieści. Nie spotkałam się już dawno z tak genialnie wykreowaną fabułą, gdzie każdy oddech, powiew wiatru odczuwalam na sobie. Plastyczne opisy, namacalne wręcz wizje świata w jakim żyją bohaterowie. Klimat postapokalipsy przedstawiony w najlepszym wydaniu jaki można sobie wyobrazić. Przez książkę się biegnie, a chcemy, aby się nie kończyła.
Pokochałam każdego z bohaterów, ich mocne charaktery, odwagę i to, jak bardzo zżyli się że sobą. Świat bezprawia, przemocy, kanibalizm nie ustawił ich przeciwko sobie. Sceny walki z lasem, z naturą niczym z najlepszej klasy filmu z najlepszej wytwórni filmowej.
Jestem absolutnie zachwycona, nie mogę uwierzyć, że to już koniec. Tak bardzo chciałabym mieć nadzieję na kolejną część....

♥️♥️♥️♥️♥️

"Ojciec mawiał, że nie wszystko da się udomowić. Czasami wybór zamyka się pomiędzy zabić a puścić wolno. Zwłaszcza to, co nietknięte ręką człowieka lub nieujarzmione. Nie daj się okiełznać, Jackie. Natura przestała nam dawać, w pewnym momencie zaczęła także brać. Potrzebowaliśmy od niej drewna, roślin, mięsa, potrzebowaliśmy wielu rzeczy, ona nie potrzebowała nas....

• Legimi powieści
  • Fantasy science fiction