Okładka książki Od Monongaheli do Bushy Run 1755 - 1763. Z dziejów wojen kolonialnych w Ameryce Północnej Marcin Pejasz
Marcin Pejasz Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2023-01-01
2023-01-01
Indianie historia French Indian War wojna siedmioletnia Nowa Francja XVIII wiek

Merytorycznie na wysokim poziomie, czuć że autor na Indianach "zjadł zęby". Kuleje, niestety typowo dla wydawnictwa, korekta. Dużo jest literówek i błędów w składni, które profesjonalna korekta zdołałaby wychwycić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opowiada o dwóch starciach: pod Monongahelą i pod Bushy Run, które były częścią dwóch konfliktów, odpowiednio Wojny Siedmioletniej i Powstania Pontiaka. Autor napisał już pozycję o Szaunisach, więc nie dziwi, że w tej publikacji sporo miejsca poświęcono zwłaszcza Indianom. Na podstawie tych dwóch starć Marcin Pejasz pokazuje w jaki sposób toczono starcia w Ameryce Północnej oraz jakie trudności czekały na europejskie armie, które musiały stanąć do boju z rdzennymi mieszkańcami kontynentu. Wbrew obiegowej opinii, według autora w polskiej historiografii obraz wojskowości indiańskiej jest niepełny, Pejasz wskazuje chociażby na sztukę oblężniczą czy taktykę Indian w boju, która potrafiła narobić Europejczykom sporo problemów. Ponadto, autor charakteryzuje stosunki między Francuzami, Brytyjczykami a Indianami, opisuje kolonialne armie, a także w krótki sposób omawia inne działania wojenne podczas Wojny Siedmioletniej i Powstania Pontiaka. Tytułowe bitwy zostały przedstawione w bardzo dobry, plastyczny sposób. Szkoda tylko, że jak zwykle korekta w Inforcie jest fikcyjna, w tekście trafia się sporo dziwnych sformułowań typu "przyjrzeć się wadą i zaletą fortu"; "18 z 15 oficerów awangardy już nie żyło"; "odział wsparcie po chwili dał za wygraną". Cała reszta jest charakterystyczna dla wydawnictwa, książka zawiera sporą liczbę ilustracji oraz osiem map. Pozycję można z czystym sumieniem polecić nie tylko fanom "Ostatniego Mohikanina".

Marcin Pejasz nie zawiódł. Książka bardzo dobra, konkretna i rzeczowa. Szeroka baza bibliograficzna. Wypełnia kolejną lukę na polskim rynku w zakresie wojen indiańskich, które toczyły się przed podbojem amerykańskich równin (prerii). Prowadzony wykład jest przejrzysty i konkretny.
Drobne uwagi do korekty w zakresie literówek (nie ta odmiana) lub zgubionych łączników w zdaniach. I jeszcze uwaga co do długości akapitów – moje osobiste wrażenia to takie, że momentami były za długie. Może to efekt formatu wydanej książki.
Panie Marcinie, czekamy na kolejne Pana książki. Tak mi się marzy, że przy Pana wiedzy może byłaby to polska monografia Czejenów (Szejenów) lub plemion Dakota (Siuksów). Proszę nas nie zawieść i nie trzymać w niepewności.

• 0. Posiadam
  • Nowożytność