Tajemnica morderstwa w Windsorze

Okładka książki Tajemnica morderstwa w Windsorze S.J. Bennett
Okładka książki Tajemnica morderstwa w Windsorze
S.J. Bennett Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo (tom 1)
The Windsor Knot. Her Majesty the Queen Investigates
Wydawnictwo Kobiece
2024-03-27
2024-03-27
Andrzej Goździkowski

Idealnie sprawdziła się na podróż pociągiem! I choć miałam parę zastrzeżeń jeśli chodzi o tłumaczenie (miałam wrażenie, że w niektórych momentach zdania wychodziły dość koślawo),to spełniła swoją rolę. Pewnie sięgnę po drugi tom!

S.J. Bennett w swojej najnowszej powieści "Tajemnica morderstwa w Windsorze. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo" zabiera nas do pełnego splendoru i tajemnic świata brytyjskiego dworu, gdzie królowa Elżbieta II nie jest tylko monarchinią, ale także utalentowaną detektyw. Już sama koncepcja wprowadzenia postaci królowej w roli amatorskiego śledczego budzi ciekawość i zapewnia dawkę humoru, którą autor zręcznie wykorzystuje.

Książka rozpoczyna się intrygującym wydarzeniem – martwy pianista zostaje znaleziony w pokoju gościnnym po uroczystej kolacji w Windsorze, zaledwie kilka dni przed 90. urodzinami królowej. Scotland Yard i lokalna policja zdają się być bezradni, a podejrzenia padają na służbę i personel dworski. W tym momencie na scenę wkracza sama królowa, która z pomocą swojej lojalnej asystentki Rozie, dyskretnie prowadzi śledztwo, sugerując odpowiednie kierunki działań i naprowadzając śledczych na właściwy trop.

Powieść jest lekka i przyjemna, idealna na relaksujące popołudnie. Bennett zgrabnie łączy elementy klasycznego kryminału z humorem, co sprawia, że książka wciąga od pierwszych stron. Opisy dworskiego życia i subtelne wtrącenia dotyczące codziennych obowiązków królowej dodają autentyczności i uroku całej historii. Czytelnik ma wrażenie, że obserwuje monarchinię z bliska, co jest rzadkością w literaturze tego typu.

Jednakże, mimo wielu zalet, powieść ma też swoje wady. Fabularnie, niektóre wątki wydają się być rozwleczone, a rozwiązanie zagadki może nie zadowolić wszystkich miłośników gatunku, pozostawiając pewien niedosyt. Niektóre postacie poboczne mogłyby być lepiej rozwinięte, a ich motywacje bardziej złożone. Zakończenie, choć satysfakcjonujące, nie zaskakuje i pozostawia wrażenie, że autor mógł pokusić się o większą intrygę.

### Podsumowanie

**Plusy:**
- Lekka i przyjemna lektura
- Dowcipny styl pisania
- Wciągająca fabuła
- Niezwykła postać głównej bohaterki – królowej Elżbiety II jako detektywa

**Minusy:**
- Rozwleczone wątki
- Niedostatecznie rozwinięte postacie poboczne
- Przewidywalne zakończenie

Nuda... Kiedy tylko zobaczyłam zapowiedź tej książki, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Jako miłośniczka tematów okołoroyalsowych oraz inteligentnych śledztw - nie mogło być inaczej! Szkoda, że tak się zawiodłam. Przez połowę czasu w ogóle nie wiedziałam o czym czytam, w treści panuje niesamowity chaos. Jedynie fragmenty prywatnego życia królowej i Filipa były jako tako spójne. Sama historia też niezbyt ciekawa, jakby autorka na siłę próbowała coś opowiedzieć i średnio jej to wyszło. Szkoda...

I JAK TU NIE KOCHAĆ KRÓLOWEJ ELŻBIETY?

Pierwszy raz od nie wiem kiedy trafiam na uczciwą polecajkę na okładce. Czytam: „Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Połączenie Panny Marple i The Crown” i – wyobraźcie sobie – nie ma w tym żadnej ściemy! Agathą Christie bezprawnie podpierali się w reklamach wydawcy słabiutkiego „Morderstwa w księgarni” Merryn Allingham czy marnego zbioru opowiadań „Panna Marple. 12 nowych historii” według Agathy Christie. A tym razem takie porównanie jest zupełnie uzasadnione.

Przyznam, że mocno powątpiewałam w efekty śledztwa prowadzonego przez jej Królewską Mość, no bo jak niby miałoby się to odbywać? Przecież królowa nie będzie biegać po mieście i przesłuchiwać podejrzanych. Na szczęście autorka bardzo sprytnie ten problem rozwiązała. Elżbieta prowadzi coś na kształt agencji detektywistycznej, w której główną rolę odgrywa Rozie - asystentka osobistego sekretarza królowej (bardzo ciekawa postać, dziewczyna o afrykańskich korzeniach, po służbie wojskowej) oraz były szef ochrony. Sama królowa jest mózgiem tej grupy i podobnie jak panna Marple używa szarych komórek do wyciągania wniosków na podstawie informacji zdobytych przez innych na jej zlecenie.

Intryga jest bardzo zręcznie poprowadzona, zakończenie nieoczywiste i logicznie uzasadnione. Klimat życia na zamku Windsor oddany bardzo wiernie; autorka albo ma osobiste doświadczenia z tym związane albo włożyła dużo pracy w solidną dokumentację tematu. I tu, niestety, muszę trochę ponarzekać. Informacje związane z kuluarami życia na królewskim dworze dla wielbicieli monarchii są niewątpliwie bardzo ciekawe, ale wielbicieli kryminałów mogą lekko wynudzić. Ile w końcu można czytać o dworskich rytuałach?

Wybaczam jednak debiutującej kryminalnie autorce ten błąd, spowodowany zapewne dobrymi chęciami, i z niecierpliwością czekam na kolejną część, licząc, że skoro w tym tomie na temat królewskiej służby powiedziała już wszystko, to w kolejnym bardziej się skupi na wątku detektywistycznym. Elżbieta I sprawdziła się w roli detektywa doskonale, ale nie można zapomnieć, że jest również monarchą. Zakończenie sprawia, że wielbiciele królowej będą ją kochać jeszcze bardziej.

Tak więc, jeśli jesteście fanami serialu „The Crown” i tęsknicie za panną Marple, tej książki nie wolno wam przegapić. Kupujcie tę książkę kochani, bo jak u nas królowa detektywka się nie przyjmie, to wydawnictwo sobie odpuści wydawanie kolejnych części. A jak do tej pory w Wielkiej Brytanii ukazały się już cztery i chciałabym je wszystkie przeczytać.
www.czytacz.pl

I JAK TU NIE KOCHAĆ KRÓLOWEJ ELŻBIETY?

Zwykle sięgając po kryminały wybieram te, które nie szczędzą czytelnikowi makabry. Nie przeszkadzają mi naturalistyczne opisy, pełne graficznych szczegółów. Jednak, gdy zobaczyłam, że powstała powieść, w której może i nie ma brutalności, ale za to jest królowa Elżbieta II w roli detektywa, to wiedziałam, że muszę to przeczytać! Jestem w stanie uwierzyć, że monarchini mogła mieć taką pasję...

Rok 2016, kilka dni przed wizytą Obamów w UK, na zamku w Windsorze umiera młody muzyk. Na pierwszy rzut oka wygląda, że sam odebrał sobie życie, ale wrażliwe na szczegóły oko królowej dostrzega niezgodności. Wkrótce do tych samych wniosków dochodzi Scotland Yard i tak zaczynają się dwa śledztwa – oficjalne i nieoficjalne, prowadzone przez Elżbietę i jej młoda asystentkę Rosie.

"Tajemnica morderstwa w Windsorze" to pierwszy tom z cyklu. Czytało mi się tę książkę bardzo przyjemnie. Rozwiązanie zagadki było całkiem satysfakcjonujące. Najbardziej podobały mi się sceny z udziałem monarchini, a także liczne wstawki urzeczywistniające czas akcji. Najmniej ciekawym elementem była tutaj postać Rosie, mam wrażenie stworzona wyłącznie po to, by odhaczyć pewne kwestie z listy. Niejednokrotnie sceny z nią niepotrzebnie zbyt mocno spowalniały akcję. Postać asystentki za często wysuwała się na pierwszy plan i mam nadzieję, że w kolejnych tomach, po które z chęcią sięgnę, to Elżbieta będzie grała pierwsze skrzypce.

Przedstawiam Wam jedną z najbardziej uroczych powieści kryminalnych, jakie miałam okazję czytać!
„Tajemnica m0rderstwa w Windsorze” to nie tylko skomplikowana zagadka, piętrzące się poszlaki i pogoń za sprytnym kryminalistą. To przede wszystkim solidna porcja otulającej i kojącej atmosfery, zabawne dialogi oraz prawdziwie królewskie zwyczaje panujące na brytyjskim dworze. Jestem zakochana!

Cóż to za wspaniała książka! Jej prawdziwą mocą są wspaniale wykreowani bohaterowie, właściwie odwzorowane na realnych postaciach.
A.J. Bennett nadaje członkom rodziny królewskiej cechy „zwykłych śmiertelników” (no umówmy się, nawet współcześnie nie są oni traktowani jak zwykli ludzie!). Nie oszukujmy się, członkowie royalsow podlegają ścisłym zasadom, na wiele zachowań nie mogą sobie pozwolić. W powieści mają oni bardziej ludzkie oblicze, okazują się rodzinny, zabawni, szalenie błyskotliwi. Choć nie stronią od etykiety.

Literacka królowa Elżbieta II jawi się jako wiekowa, ale nad wyraz żwawa osóbka o niewielkich gabarytach, która z szelmowskim uśmiechem przemierza korytarze swojego ulubionego domostwa. I ma smykałkę do bycia detektywem! Za to jej mąż Filip to urodzony kabareciarz, którego s wywoływał uśmiech na mojej twarzy. Autorka wplata w fabułę elementy prawdziwych wydarzeń, przez co całość staje się jeszcze bardziej realistyczna.

„Tajemnica m0rderstwa w Windsorze” to bardzo komfortowy kryminał, który zaciekawił mnie od pierwszej strony. Z zapałem śledziłam mini śledztwo królowej, która w asyście ukochanych psów zręcznie rozwiązywała elementy tej dziwnej i zagmatwanej sprawy. Doceniam zaangażowanie Autorki w odwzorowanie detali związanych z wyglądem posiadłości Windsor, elementami pracy Scotland Yardu i MI5. Polecam ten wybornie napisany i na wskroś brytyjski kryminał!

Bardzo udana powieść. Spodziewałam się prostego czytadełka, a dostałam inteligentną, dobrze napisaną fabułę.

Lubicie bawić się w detektywów?

Po udanym przyjęciu w zamku Windsor do królowej Elżbiety II docierają niezbyt miłe wieści. Monarchini pomimo swojego wieku chciała znać wszystkie szczegóły, nie takie pobieżne informacje. Podczas śniadania jednego z gości zabrakło, a mowa o młodym Rosjaninie. Niestety nikt nie wie co tak naprawdę się stało, ale wiadomo, że denata znaleziono w szafie. Mężczyzna miał na sobie fioletowy szlafrok i było to bardzo nietypowe widowisko.
Jako, że królowa Elżbieta nie potrafiła siedzieć z założonymi rękoma, postanowiła wraz z pomocą Rozie swojej zaufanej asystentki rozwiązać tę kryminalną zagadkę na własną rękę.

Kto stoi za morderstwem w Windsorze?

O woow! Takiej królowej chyba nikt z nas nie znał. Oczywiście należy pamiętać, że te wydarzenia to fikcja literacka 😉
Mimo wszystko bardzo mi się podobało, że prawie 90letnia królowa prowadzi podwójne życie, o którym nikt nie ma pojęcia, przy tym ma dryg do bycia świetnym detektywem, ale czy uda jej się rozwiązać i tę zagadkę? 🤔
Historia zawarta w tej książce zachwyci swą oryginalnością niejednego czytelnika.
A ja już wiem dlaczego ten krawat znalazł się w tytule książki 🤭

Oczywiście muszę również wspomnieć o okładce, która zachwyca swą prostotą, a po wewnętrznej stronie okładki możemy spotkać nie kogo innego jak samą Królową oraz corgie ☺️

Tak jeszcze sentymentalnie wspomnę, że świetnie było czytać o królowej Elżbiecie i księciu Filipie jako o osobach, które nadal są wśród nas i to w historii, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Oczywiście polecam 💙

Lubicie bawić się w detektywów?

Na jednym ze zorganizowanych przyjęć w Windsorze dochodzi do śmierci młodego pianisty pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna zostaje znaleziony w pokoju dla gości, w którym miał spędzić noc. Policja szybko dochodzi do wniosku, że nie było to samodzielne odebranie sobie życia...
W ZAMKU DOSZŁO DO MORDERSTWA!

Pojawiają się różne spekulacje. Jedni twierdzą, że za śmiercią pianisty stroi nie kto inny, jak sam władca Rosji, inni zaś są przekonani, że to ktoś z personelu królowej. A co na to Jej Królewska Mość? Ona uważa, że śledztwo prowadzone przez policję idzie totalnie w złym kierunku i postanawia wsiąść sprawy w swoje ręce.

Królowa przez lata rozwiązała wiele spraw kryminalnych, poprzez podrzucanie policjantom różnych tropów. Jednak nikt nigdy nie zorientował się, że pomoc niesie władczyni Wielkiej Brytanii. I o to właśnie chodzi 😉

Królowa Elżbieta w połączeniu z historią kryminalną? Wiedziałam, że z tego musi wyjść coś dobrego!

Od razu Wam mówię - czegoś takiego jeszcze nie czytaliście. Akcja jest wartka, styl autorki lekki i przyjemny. Już od pierwszego rozdziału historia wciąga i czytelnik brnie w tę zagmatwaną zagadkę.

Nie znajdziecie tu rozlewu krwi, brutalności. „Tajemnica morderstwa w Windsorze” to kryminał lekki, w którym brak mroku, jaki otacza czytelnika zazwyczaj podczas czytania historii z tego gatunku.

Brytyjski humor, który jest specyficzny robi tu dobrą robotę! Ja przepadłam. Historia godna polecenia.

W ZAMKU DOSZŁO DO MORDERSTWA!

Pojawiają się różne spekulacje. Jedni twierdzą, że za śmiercią...

Bawiłam się świetnie czytając tę książkę! Historia kryminalna w stylu Panny Marple. Spodoba się szczególnie osobom, które nie przepadają za mocnymi scenami. Czekam na kolejne zagadki Królowej 😍

• Książki 2024
  • ♥ Audiobook ♥