Cicha Aria

Wydawnictwo Nocą
2024-02-21
2024-02-21

Współpraca recenzencka @Wydawnictwo Nocą

Zaczynając każdą nową książkę, staram się podchodzić do niej bez większych oczekiwań. Wiecie, lepiej ich nie mieć, niż później się rozczarować🫣

Ale w przypadku tej książki, szybko przekonałam się, że moje obawy nie są słuszne. „Cicha Aria” zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, niemal od samego początku i cieszę się, że mogłam ją przeczytać.

🛥️Początkowo myślałam, że będzie to historia jak każda inna - dwoje braci, kłótnia która doprowadza do nieszczęścia i dziewczyna, która namieszała w życiu każdego z nich. Jednak im dalej czytałam, tym więcej zaczynało się dziać. Z każdą kolejną stroną, robiło się coraz ciekawiej i niebezpieczniej.

🛥️Okazuje się, że wypadek łodzi „Aria”, nie był takim zwykłym wypadkiem. A sieć osób z nim powiązanych jest bardzo długa.
Sam Nathaniel musi podjąć trudną decyzję, może poddać się woli rodziców i zgodzić na eutanazję brata, lub walczyć o poznanie prawdy i dalsze życie Iana.

🛥️Tylko czy będzie w stanie poradzić sobie ze śledztwem prowadzonym na swoją rękę? Co zrobi, gdy już odkryje wszystkie tajemnice z tego tragicznego dnia? I czy na pewno warto angażować się coś takiego?

🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️🛥️

W tej książce podobało mi się wszystko. Bohaterowie, akcja, mieszanka gatunków, zaskakujące zwroty akcji… No nic dodać, nic ująć.
Zdecydowanie jest to tytuł wart polecenia, szczególnie że książkę czyta się szybko, chociaż w tracie pojawia się mnóstwo tajemnic i niespodziewanych wydarzeń, więc czy można chcieć czegoś więcej?

Jeśli zastanawiacie się, czy sięgnąć po tę książkę, zapewniam was, że warto to zrobić, bo nuda podczas czytania, na pewno wam nie grozi ❤️

Współpraca recenzencka @Wydawnictwo Nocą

Oregon, USA. Mam na imię Nat i opowiem Wam pewną historię. Dzisiaj, mijają trzy lata od tej tragicznej nocy. Nocy, która nie tylko zabrała mi brata, ale i zmieniła życie tak wielu osób. Ian - ukochany syn mojej matki - leży w śpiączce, a ja żyję. Czasami czuję, że to właśnie ja powinienem leżeć w szpitalu podłączony do pikającej aparatury, zamiast mojego brata. To on był ten starszy, przystojniejszy, mądrzejszy i zabawniejszy. Dusza towarzystwa. I to właśnie on zasiadł tego feralnego dnia pijany za sterami łódki. To jest ta oficjalna wersja, w którą ja nigdy nie uwierzyłem. Dzisiaj, mijają trzy lata, a ja zrobię wszystko, by odkryć prawdę… Naprawdę wszystko!
„Cicha Aria” to książka na jeden dłuższy wieczór. To również książka, z którą spędziłam naprawdę bardzo miły czas. Trochę obyczajowa, trochę kryminał, choć są w niej również całkiem udane elementy akcji. Ujawniane stopniowo fakty, tworzą intrygującą i lekką historię, która, może nie zaskakuje szalonymi plot-twistami, ale jest spójna i dobrze napisana. Muszę pochwalić autorkę za kreację bohaterów - choć można tu nawiązać wiekiem do literatury YA, stworzone postacie są oryginalne, niebanalne i naturalne (ah ten Nat!). Dialogi i ważne tematy, które zawiera książka, takie jak choćby kłamstwo, żałoba, śpiączka, czy podejście do eutanazji, poruszają i wciągają czytelnika w fabułę. Jestem ciekawa kolejnych książek Natalii, bo widzę tu ogromny potencjał.

Od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń. Czujemy jakbyśmy to my byli w tej zimnej wodzie i nie mogli złapać oddechu.
Książka jest napisana tak fajnym stylem, od razu polubiłam bohaterów i nie mogłam odczekać się zakończenia. Podejrzewałam wszystkich o wszystko! 🤣 Przeczytałam ją w jeden wieczór.

Znajdziecie tutaj motyw eutanazji, braterskiej miłości, tajemnic, intryg i niesamowitych kłamstw. Im dalej tym więcej rzeczy wychodzi na jaw, więc w sumie główny bohater jak planował zostać kiedyś przyszłym komendantem to miał dryg do tego.
Razem ze swoją dziewczyną próbował rozwikłać zagadkę i dowiedzieć się dlaczego jego brat wpadł w śpiączkę. Co wydarzyło się na łodzi przyjaciela?
Książka nie jest typowym thrillerem, mamy tutaj też wątek miłosny, niesamowitej przyjaźni. Uwierzcie mi będziecie się świetnie bawić!

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak autorka pokierowała tę historię to zapraszam na rejs Cichej Arii. Kapoki na siebie, otwarty umysł i do przodu z falami!

A ja życzę Autorce, aby kiedyś powstał film na podstawie tej książki! 😍🎬

Znajdziecie tutaj motyw eutanazji, braterskiej miłości,...

Dziś mam dla was recenzję książki, która tak naprawdę pozwoliła mi opuścić strefę komfortu.
Nie jestem zwolennikiem kryminałów, jednak tu dostałam tak wiele emocji i dodatkowo elementy obyczajówki, że ciężko było się oderwać.

Recenzja
Tytuł 🚤 Cicha Aria
Autor Natalia K. Palonek @nataliapalonek
Wydawnictwo @wydawnictwo_noca

Książka zaczyna się mocnym wejściem. Główny bohater Nataniel, ocalił życie pewnej dziewczynie od szalejącego żywiołu. Jednak to wydarzenie, uruchamia lawinę wspomnień, ponieważ ani miejsce, ani data nie są mu obojętne, a osoba, którą uratował tak naprawdę, jest kluczem do zagadki.
Tajemnica wypadku łodzi Aria, która miała tragiczne w skutkach konsekwencje. Nataniel od lat nie może przestać o tym myśleć i kiedy otrzymuję znak, powstaję jednak kropka, która rozpoczyna trudną przygodę. Czy uda mu się uspokoić własne myśli i z pomocą swojej dziewczyny Madison odkryć najciemniejsze zakamarki prawdy?

W jakimś stopniu ciężko opisać tu cokolwiek, by nie zdradzić fabuły. Jednak najważniejsze jest to, że książka nie jest typowym kryminałem, to również obyczajówka, której elementy rozświetlają ciężkie tematy zawarte w tej książce. Tu nie tylko chodzi o rozwiązanie zagadki, która od kilku lat prześladuję rodzinne Nataniela, ale również o kwestie eutanazji czy depresji. Bardzo lekko się czytało książkę, jest napisana prosto, rozdziały są krótkie. Od początku, będziecie zaciekawieni obrotem spraw i wydarzeń, a później podsycana jest ta ciekawość i ciężko odłożyć książkę na dłużej. Samo rozwiązanie naprawdę mnie zaskoczyło. Czasem się czułam jak pomocnik Nataniela, który notabene jest wspaniale wykreowaną postacią. To była świetna przygoda zwłaszcza dla romansiary, takiej jak ja, która niekoniecznie lubi zagadki 😊

Recenzja
Tytuł 🚤 Cicha Aria
Autor Natalia K. Palonek @nataliapalonek
Wydawnictwo @wydawnictwo_noca

Książka zaczyna się mocnym wejściem. Główny...

W trzecią rocznicę wypadku Nataniel ratuje życie pewnej dziewczyny. Okazuje się, że to nie był przypadek, a jej motywy mają wiele wspólnego z tragedią, która spotkała jego brata. Chłopak postanawia w końcu odkryć prawdę i poprowadzić swoje prywatne śledztwo. Jakie będzie miało ono skutki? Czy dowie się prawdy i uratuje Iana przed eutanazją?

"Cicha Aria" to połączenie powieści obyczajowej z romansem i wątkiem kryminalnym. Autorka dostarcza nam nie tylko mieszanki gatunków, ale również wielu emocji. Jej styl pomimo, że lekki jest bardzo przyjemny i wciągający. Już od pierwszych stron wiele się dzieje, przez co nie ma czasu na nudę, a zwroty akcji zaskakują. Książkę czytałam z wielkim zaciekawieniem. Z przyjemnością przewracałam kartki, aby poznać rozwiązanie zagadki.
Historia przedstawiona w książce pokazuje, że świat nie jest taki piękny i kolorowy. Jak również to, że nie wszystkim można ufać, a wybory nie raz są bardzo trudny.
Polecam!

"Cicha Aria" to połączenie...

Powieść porusza problem eutanazji, depresji, pokazuje wiele trudnych emocji głównych bohaterów, podkreśla, że wybory człowieka w obliczu śmierci czy zagrożenia życia swoich najbliższych nigdy nie są jednoznaczne i łatwe. Jesteśmy w stanie poświęcić bardzo wiele, by ratować tych, na których nam zależy.
Wbrew pozorom, ta lekka książka przekazuje wiele trafnych, ciekawych spostrzeżeń na temat ludzkiej psychiki. Wplecione w tę fabułę wątki kryminalny i miłosny dodają powieści dodatkowego smaczku, wszystko składa się na świetną lekturę, którą warto przeczytać!

Wbrew pozorom, ta lekka książka przekazuje wiele trafnych, ciekawych...

Wchodząc na pokład “Cichej Arii” zaskoczona zostałam fabułą, która rozpędziła się już na pierwszych stronach książki, a każda kolejna pozwalała mi odkrywać zagadki tragicznej w skutkach nocy, tworząc nieprawdopodobny wręcz ciąg zdarzeń. Rozdziały są niedługie, nieprzegadane, wypełnione po brzegi wartką akcją.
***
Głównym bohaterem jest młody chłopak, Nataniel Reed, którego cechuje upór, empatia i niezwykła dojrzałość. Budząca moralny sprzeciw sytuacja, w której się znalazł napędza go do działania. Przekrój niebanalnych postaci drugoplanowych jest natomiast w powieści wyjątkowo szeroki, są tacy, którzy budzą sympatię, ale i wręcz przeciwnie - niechęć i odrazę. Akcja książki osadzona została w Oregonie, stanie północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Szczególne znaczenie dla historii ma jednak bliskość Pacyfiku, oceanu, który w “Cichej Arii” odegrał znaczącą rolę.
***
Historia wzbudziła moją ciekawość między innymi poruszeniem niepopularnego i wyjątkowo trudnego tematu jakim jest eutanazja. W książce nie brakuje życiowych dylematów i towarzyszących im skrajnych emocji. Aurę tajemniczości tworzą tymczasem niejasne okoliczności wypadku starszego brata Nataniela, a także budzące wątpliwości zeznania naocznych świadków. Przeszłość zna doskonale przypadki zmowy milczenia i jej destrukcyjnego wpływu na otoczenie. Główny bohater, który mimo młodego wieku ma ogromne poczucie odpowiedzialności za życie swojego brata, zdaje sobie sprawę, że tylko obnażenie okrutnej prawdy może go uratować.
***
Oczywiście jako miłośniczka pełnokrwistego kryminału mogłabym snuć rozważania na temat możliwości śledczych młodzieńca, prawdopodobieństwa zdarzeń czy też faktu, że rodzina, którą stać na zachwycającą łódź, nie zamontowała… alarmu. Mogłabym, ale “Cicha Aria” to nie kryminał czy też powieść detektywistyczna, a historia obyczajowa, którą autorka z wybitną zgrabnością urozmaiciła wątkiem młodzieńczej miłości, a także śledczym.
***
Sekrety “Cichej Arii”, a jednocześnie twórczość Natalii K. Palonek odkrywałam z niezwykłą przyjemnością. Za sprawą lekkiego stylu autorki, powieść czyta się z zawrotną prędkością, choć nie zdradzę ile ta prędkość węzłów morskich* wynosi… (: Podpowiadam jednak, że w tej rejs warto się wybrać. Na uwagę zasługuje w mojej ocenie także okładka, która w swojej prostocie i minimalizmie posiada niezwykły magnetyzm, zachęca do sięgnięcia po nią.
(*Jednostka używana do określania prędkości na przykład statków, 1 węzeł morski = 1 mila morska /h =1,852 kilometra /h, źródło www.sailbook.pl (29.04.2024)).

*Współpraca barterowa, recenzencka z autorką*

***
Głównym bohaterem jest młody chłopak, Nataniel Reed, którego...

Motywy:
⚓ Traumatyczne przeżycie i nieszczęśliwy wypadek
⚓ Zmowa milczenia
⚓ Miłość braterska
⚓ Tajemnica do rozwikłania
⚓ Główni bohaterowie są nastolatkami

"Cicha Aria" to książka, którą pochłoniecie w jeden dzień. Opowiada ona na desperacji, walce o życie i dobre imię najbliższych, w tym dobrym kontekście jak i złym. Nastolatek Nataniel po trzech latach od tragicznego wypadku brata na morzu, zostaje postawiony przed trudnym zadaniem, wyjaśnienia co tak na prawdę stało się tuż przed wypadkiem, dlaczego wszyscy zamieszani w sprawę milczą jak zaklęci. Nataniel wraz ze swoją dziewczyną zrobią wszystko, aby nie dopuścić do przeprowadzenia eutanazji na bracie.

Powieść w moim odczuciu jest kierowa głównie do nastolatków. Zapalony fan kryminałów i thrillerów raczej dużych emocji tu nie znajdzie. Książkę czytało mi się bardzo dobrze, choć uważam, że było w niej więcej obyczajówki niż samej zagadki kryminalnej. Autorka mocno skupiła się na relacji Nataniela i Madison, odsuwając na dalszy plan sprawę wypadku na łodzi. W pewnym momencie nie bardzo wiedziałam skąd bohaterowie dowiedzieli się o dość istotnym wątku, a same detale kierujące ich na ścieżkę ku rozwiązaniu zagadki były potraktowane pobieżnie.

Pod koniec książki akcja nabiera tempa i wtedy zaczęłam czytać z wzmożonym zainteresowaniem 😊. Poczułam się jak w kinie na filmie akcji.

Całość oceniam pozytywnie! Fajna historia, dobrze się czyta, no i polubiłam tych dzieciaków 😉!

Autorce dziękuję za egzemplarz z dedykacją.

Motywy:
⚓ Traumatyczne przeżycie i nieszczęśliwy wypadek
⚓ Zmowa milczenia
⚓ Miłość braterska
⚓ Tajemnica do rozwikłania
⚓ Główni bohaterowie są nastolatkami

Nathaniel Reed jedynym miejscem, w którym uspakaja swoje myśli jest niespokojny ocean. Jak słyszy krzyk to od razu rzuca się na ratunek dziewczynie, która chciała się targnąć na swoje życie, ale nie tym razem. Dziewczyna chciała zakończyć swój żywot w trzecią rocznicę tragicznych wydarzeń z przeszłości, którą nie może się do końca pogodzić. Chłopak ma dziwne przeczucia co do wydarzeń sprzed lat i coś mu w nich nie gra. Tak rozpoczyna swoje prywatne dochodzenie, w którym wspiera go Madison. Stopniowo rozpoczynają wspólne działania, aby odkryć prawdę sprzed trzech lat co nie jest łatwe, bo ktoś wszystko doskonale zatuszował. Nikt nie domyśla się, że za tym stoi ktoś wysoko postawiony kto teoretycznie nie jest do ruszenia i wszystko może przez wyłożenie jego kart na stół.
Całą prawdę zna tylko łódka Aria na której do tej pory jest bardzo dobrze skrywana tajemnica. Jedyną osobą, która się nie mogła obronić jest brat Nate’a. Chłopak nie chce odpuścić tej sprawy i nie zamierza pozwolić swoim rodzicom, aby dokonali najtrudniejszego wyboru w życiu. Cały czas przychodzi do kliniki i mówi do swojego brata, bo wierzy, że może przez mówienie jest szansa, że może się wybudzi. Co się wydarzyło te trzy lata temu na łódce? Czy naprawdę całą winę ponosi brat chłopaka? Czy Nate i Madison przez dochodzenie prawdy zbliżą się do siebie? Ja wam tego nie zdradzę. Będziecie musieli sięgnąć sami
Książka jest jedną wielką mieszanką wielu emocji. Powieść ma w sobie wiele gatunków które nie są nam obce i uwielbiamy je.
Autorka ma bardzo przyjemne pióro. Przez jej książkę się bardzo szybko płynie momentami żałowałam, że aż tak krótka jest. Nie obraziłabym się na Natalię jak by książka była nieco dłuższa, aby więcej czasu spędzić z cudownymi bohaterami.
Już się nie mogę doczekać kolejnych fantastycznych książek spod twojego pióra. Mam nadzieje, że nie każesz zbyt długo na nie czekać. Wiem, że obecnie nie odpoczywasz i tworzysz kolejne książki dla nas. Bardzo polecam!

"Gdy słyszysz przeraźliwy krzyk, masz dwa wyjścia: ruszyć na pomoc lub uciekać przed zagrożeniem."
Którą opcję wybierzcie?

Nathaniel, główny bohater "Cichej Arii' bez zastanowienia rzucił się w fale wzburzonego oceanu. Mimo, że sam mógł stracić życie, ratuje tonącą dziewczynę, jak się okazuje to Brook, była dziewczyna brata Nate. Data, w której targnęła się na swoje życie nie jest przypadkowa - to trzecia rocznica wypadku łodzi Cichej Arii. Co wydarzyło się pamiętnej nocy, czy Brook targają wyrzuty sumienia? Dowiecie się z książki @nataliapalonek

To moje drugie spotkanie z piórem autorki a obie książki czytałam w dość krótkim odstępie czasu. Mimo, że "Nieustanna gra pozorów" bardzo mi się podobała to "Cicha Aria" jest zdecydowanie bardziej dopracowana. Pióro Natalii ewoluuje zarówno pod względem stylu, fabuły i budowy postaci. Książka jest wciągająca i nieprzewidywalna. Ciekawe zwroty akcji sprawiają, że jest też nieodkładalna. Autorka świetnie zbudowała postacie. Nathaniel jest bystry, wytrwały w dążeniu do celu, odważny i uczuciowy. Ale nie tylko postacie pierwszoplanowe są tak dobrze przemyślane. Bardzo lubię nieoczywistych bohaterów więc bardzo podobała mi się kreacja rodziców Nate oraz Brook. Kolejnym atutem książki jest przedstawienie relacji między postaciami. Między Nate'm a jego dziewczyną czy jego rodzicami. Autorka koncentruje się zarówno na pozytywnych jak i negatywnych powiązaniach interpersonalnych: zakochaniu, braterskiej miłości czy też dystansie emocjonalnym i manipulacji.
Nie zapominajmy jednak, że "Cicha Aria" to nie tylko książka obyczajowa ale też świetny, trzymający w napięciu thriller z wartką akcją i zaskakującym zakończeniem.

Którą opcję wybierzcie?

• Na czytniku
  • Ebook do kupienia
  • Współpraca recenzencka
  • Egzemplarz w prezencie od autora
  • W planach ebook

Natalia K. Palonek Cicha Aria Zobacz więcej