Oliver objaśnia wszechświat

Otwarte
2024-04-10
2024-04-10
Magdalena Korobkiewicz

Okładka książki Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie Jorge Cham, Daniel Whiteson
Nie mamy pojęc... Jorge Cham, Daniel ...

Oliver ma 11 lat, znaczna część jego rówieśników ma jakieś talenty, chłopiec niedługo rozpocznie naukę w gimnazjum i chciałby zostać astrofizykiem !
Bardzo to ambitne prawda ?! Oliver zaś ma tendencję do zaczynania wielu rzeczy na raz, ale dzięki Doktorowi Howardowi zaczyna bardziej poważnie podchodzić do tematu i zgłębiać go.

Promieniowanie Gamma, Wielki Wybuch, czarna dziura, planety, kosmici... To tylko niektóre z zagadnień poruszanych w książce. Ale nie chodzi w niej o ilość ciekawostek, warto skupić się na tym w jaki sposób są one przekazane. Wszystkie zagadnienia wytłumaczone są trochę naukowo, ale Oliver objaśnia je na podstawie sytuacji ze swojego codziennego życia, np. czarną dziurę i jej działanie, porównuje do siedzenia na kanapie albo że Merkury podobny jest do klopsików ze szkolnej stołówki.
Wiem, wiem, brzmi to niemądrze. Ale porównania Olivera potrafią rozbawić a jednocześnie nauczyć bardzo wielu rzeczy o wszechświecie.

Bardzo spodobała nam się ta forma przekazania wiedzy, książka jest wciągająca i zabawna.

Promieniowanie Gamma, Wielki Wybuch, czarna...

Myślę, że chyba każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko, z własnej, nieprzymuszonej woli, sięgało po książki edukacyjne. Na szczęście można znaleźć publikacje mądre, zabawne, które wciągną czytelnika i opowiedzą w prosty sposób o rzeczach trudnych do pojęcia. Dlatego też z wielką przyjemnością przeczytałam nowość Wydawnictwa Otwarte „Oliver objaśnia wszechświat” i napisałam swoją opinię, którą można przeczytać na skrzydełku okładki!

Na kartach książki, poznajemy Olivera. Chłopiec ma 11 lat, niedługo zmienia szkołę na gimnazjum i dostrzega, że jego znajomi są obdarzeni najróżniejszymi talentami. Po spotkaniu z naukowcem – dr Howardem, Oliver postanawia zostać astrofizykiem i zgłębiać wiedzę na temat wszechświata, planet, ciał niebieskich, czarnych dziur itd. Wnioski do których dochodzi, są obrazowane w zabawny sposób np. powstanie i rozszerzanie wszechświata jest podobne do puszczenia bąka w tłumie dzieci i poinformowanie o tym wszystkich… Oliver snuje rozważania o kształcie wszechświata, życiu pozaziemskim i wszystkim co jest interesujące dla dzieci.

Publikacja jest stylizowana na książkę napisaną przez młodego autora, dla młodych czytelników i do niech dopasowany jest poziom wiedzy i humoru oraz lekki styl, komiksowe wstawki i ilustracje. Trzeba przyznać, że autor Jorge Cham, w nietuzinkowy sposób znalazł sposób na pokazanie, że nauka jest ciekawa!

"Olivier objaśnia wszechświat" 🌏 autorstwa Jorga Cham’a to świetna propozycja zarówno dla dużych, jak i małych 😍 Tak naprawdę cała ta powieść powstała właśnie dzięki Olivierowi - synkowi autora 🫶 Natchnął go i podsunął kilka ciekawych pomysłów 😊

Chłopczyk zapragnął zostać astrofizykiem, aby badać wszechświat 🌌 Nauka o gwiazdach 💫 planetach 🪐 a nawet kosmitach 👽 musi być mega interesująca 🩷 Ponadto swoją wiedzę pragnie przekazać innym 🧐

Książka posiada piękne ilustracje, które jeszcze bardziej rozbudzają wyobraźnię 🥰
Polecam

Kto mnie od dłuższego czasu obserwuje to wie, że cenie sobie książki które w łatwy sposób przekazują wiedzę.

Dzisiejsza książka to jedna z nich.

Przed wami Oliver, jedenastolatek z głową pełną pomysłów. Wspólnie poznajemy jego rodzinę i przyjaciół oraz moment w którym postanawia zostać astrofizykiem.
Teraz dopiero zaczyna się przygoda. Nasz bohater nie tylko chce zostać naukowcem, ale chce też napisać o tym książkę. Jego świat pełen jest pytań, zabawy i tajemnic, które rozwiązuje ze swoją przyjaciółką Evie.

To fenomenalna pozycja dla dzieci łaknących wiedzy, lubiących niestandardowe poczucie humoru, którym nie straszne są rozmowy o bąkach.

Autor posiada niestandardowe poczucie humoru, które z pewnością wywoła nie jeden uśmiech nie tylko na dziecięcej twarzy. Dzięki lekkości pióra, Jorge Cham w prosty i przyjemny sposób przedstawia tematy z astrofizyki jak choćby powstanie wszechświata, neutrina czy czarna dziura. Zagadnienia te zostały przedstawione wręcz kapitalnie i naprawdę sporo się o nich dowiedziałam. Dodatkowo książka wypełniona jest prostymi, komiksowymi ilustracjami, które przyciągają uwagę i zapadają w pamięć.

Ta książka to błyskotliwa, humorystyczna lekka pozycja dla każdego dużego i małego. Ja bawiłam się przy niej fantastycznie i mam szczerą nadzieję na kontynuację.

Więc jeśli macie w domu dociekliwego ucznia lub sami chcecie odkryć tajemnice wszechświata obowiązkowo musicie poznać Olivera. Gwarantuję wam świetną zabawę, tylko zarezerwujcie sobie czas na czytanie bo gdy zaczniecie nie będziecie chcieli przestać.

Zapraszam was więc do świata największych zagadek wszechświata.

Tytuł: Oliver objaśnia Wszechświat
Autor: Jorge Cham
Wydawnictwo: @wydawnictwootwarte
Okładka: miękka

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Dzisiejsza książka to jedna z nich.

Teraz dopiero zaczyna się przygoda. Nasz bohater nie tylko chce zostać...

Marta bardzo lubi czytać książki popularnonaukowe, szczególnie te dotyczące zwierząt oraz wszechświata 🫶🏻

Kiedy więc @wydawnictwootwarte przesłało nam do recenzji książkę o kosmosie, Marta była zachwycona ♥️😍

Oddaję więc głos córce:
„ Książka była niesamowita! Bardzo podobało mi się połączenie tekstu pisanego z komiksem. Czytałam dużo pozycji o kosmosie, ale ta podaje wiedzę w sposób bardzo prosty i ciekawy. Humor w książce dopełniał wszystko 😀 Dowiedziałam się ciekawostek o czarnych dziurach, o planetach… W trakcie czytania książki miałam egzamin roczny z geografii i cieszę się, że wszystko zbiegło się w czasie, bo książka wiele mnie jeszcze nauczyła i pomogła zrobić projekt 🤭😉 Książkę polecam każdemu, kto interesuje się tematem galaktyk, planet. Również tym, którzy nie lubią tego tematu, bo książka przez ciekawą historię, elementy komiksu i humor na pewno się im spodoba. Polecam!”

Powiem Wam, że po przewertowaniu tej pozycji, sama się za nią zabiorę, bo wiedza podana jest w sposób nienachalny, niezwykle ciekawy. Mnóstwo rysunków, infografik sprawia, że chce się ją przeglądać i chłonąć 🫢😍

Oceną Marty:
5/5

Oddaję więc głos córce:

„Oliver objaśnia wszechświat” to książka, która w genialny wręcz sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia dotyczące kosmosu. Jest ciekawa, sposób opisu wszystkich zjawisk i zależności jest humorystyczny, a narratorem jest 11 latek, który wspólnie z doktorem Howardem za pomocą czasami absurdalnych przykładów objaśnia takie zagadnienia jak:
* Powstanie wszechświata
* Układ słoneczny
* Wielkość wszechświata
* Czarna dziura
* Koniec wszechświata
Całość przestawiona jest tak jakby ten chłopiec książkę napisał, a jego koleżanka Evie ją zilustrowała.

Na końcu jest też mini komiks o podróży w kosmos i upływaniu czasu.

Jestem nią zachwycona i z przyjemnością umieściłam swoje polecenie na skrzydełku okładki. Będę ją polecać wszystkim dzieciom szkolnym.

* Powstanie wszechświata
* Układ...

Oliver ma 11 lat i chce zostać astrofizykiem.
Interesujesz się powstaniem planet, czarną dziurą czy drogą mleczną?

A może się nie Interesujesz?

Tak czy inaczej, ta książka jest dla ciebie. Kosmos z nutą szkolnego humoru. Zagłębiamy się w wiedzę o powstaniu wszechświata wraz z dr Howardem i niesamowitą wyobraźnią Olivera - klopsiki, bąki i muszle klozetowe - i to się jakoś łączy😛😆

Wszystko wytłumaczone ciekawie i prosto, choć zdecydowanie z początku może wydawać się skomplikowane.

Co się kryje w czarnej dziurze?

Na końcu znajdziemy ciekawostki o kosmosie,
którymi można zabłysnąć wśród rodziny i przyjaciół:
- diamentowe deszcze na Saturnie
- ziemia to jedyna planeta z płynną wodą.

Nauka nie musi być nudna!
@zaczytanapsychomama

Oliver ma 11 lat i chce zostać astrofizykiem.
Interesujesz się powstaniem planet, czarną dziurą czy drogą mleczną?

A może się nie Interesujesz?

Czy panuje u Was na zainteresowanie kosmiczną wiedzą?

Oliverowi marzy się, aby zostać astrofizykiem, więc swoją pasję przelewa na czytelnika oraz prosto i przystępnie opowiada o zagadnieniach związanych ze wszechświatem. Doktor Howard to dla jedenastolatka ogromna inspiracja, a pokłady wiedzy również jemu zawdzięcza.

Przyjrzmy się tutaj wielu fascynującym zagadnieniom jak galaktyka, czarna dziura, planetoidy, neutrina, droga mleczna, wybuchy jądrowe,
poznamy najstraszniejsze rzeczy we wszechświecie, jak powstał i dowiemy się o szczegółach Układu Słonecznego i dlaczego Pluton nie jest planetą. W czasie lektury nie zabraknie dobrego humoru, tekst jest przezabawny, a także ilustracje, w taki sposób czegoś nauczyć się jest najowocniej. W towarzystwie tej książki dziecko na pewno z chęcią będzie poznawać wiedzę, bo miejsca na nudę tutaj nie ma.

Polecam z całego serca na prezent i do dziecięcej biblioteczki, tym bardziej, bo jest to świeżutka premiera.

Czy panuje u Was na zainteresowanie kosmiczną wiedzą?

Przyjrzmy się tutaj wielu fascynującym zagadnieniom...

Astrofizyka to jedna z dziedzin nauki, w której sprawdza się właściwości różnych obiektów astronomicznych (czyli np.gwiazd, galaktyk, planet),a także bada procesy fizyczne, jakie zachodzą we wszechświecie.
Brzmi kosmicznie prawda?

Dzięki fantastycznej książce pt. "Oliver objaśnia wszechświat", którą napisał Jorge Cham, zagadnienia związane z Wielkim Wybuchem, promieniowaniem gamma, czy czarnymi dziurami przestaną być dla Waszych dzieci obce.
Na jej kartach poznajemy 11-letniego Olivera. Pewnego dnia klasę, do której uczęszcza chłopiec, odwiedził doktor Howard - naukowiec.
Zaciekawiony wszechświatem chłopiec postanawia zgłębić temat i opisać go w swej książce. Kto wie, może zostanie w przyszłości słynnym astrofizykiem, jak Albert Einstein czy Stephen Hawking?

Historia przedstawiona przez Olivera jest arcyzabawna, a dzięki licznym, czasem wręcz kuriozalnym porównaniom, skomplikowane pojęcia zapadają w pamięć z łatwością.
Co wspólnego ma niewinny bąk z Wielkim Wybuchem? A klopsiki z Układem Słonecznym?
Dlaczego czarne dziury można porównać z sedesem?
Zaintrygowani?
Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te zaskakujące pytania, koniecznie sięgnijcie po tę nietuzinkową publikację.

Zapraszam do lektury! Będzie zabawnie, a zarazem interesująco.
Dodatkowo wśród rozlicznych ciekawostek znajdziecie komiksy o planetach, epicką przygodę kosmiczną oraz coś na deser.
Bawiłam się doskonale podczas czytania tej książki. Jestem przekonana, że zainteresuje wielu czytelników w wieku szkolnym i przypadnie do gustu fanom znanych serii, takich jak "Dziennik cwaniaczka" czy "Zapiski Luzaka".

Brzmi kosmicznie prawda?

Świetna książka dla małych i dużych czytelników, poszukujących odpowiedzi na nurtujące je pytania o wszechświecie.
Książka łączy edukację z zabawą , zapewnia ogrom wiedzy i dobrej zabawy .
Posiada komiksową narrację , dawkę humoru ,która bardzo dobrze się czyta.

Książka łączy edukację z zabawą , zapewnia ogrom wiedzy i dobrej zabawy .
Posiada komiksową narrację , dawkę humoru ,która bardzo dobrze się czyta.

• Współpraca recenzencka
  • Samodzielne
  • BIBLIOTEKA TYMKA
  • Współpraca z Wydawnictwem

Dodaj cytat z książki Oliver objaśnia wszechświat