Czas tarantul

2008-01-01
2008-01-01
978-83-61297-44-4
II Wojna Światowa Żydzi

Przeczytałam "Szeptuchę" i okazało się, że pracuję z siostrzeńcem autorki. Porozmawialiśmy o cioci. O bazie powstawania książek. O tym, że każda jest opowieścią I jak nie skorzystać z okazji pożyczenia pozycji z rodzinnej biblioteki.
Książka to opowieść rozpoczynająca się w latach trzydziestych XX wieku i trwająca do roku 1948. Przedstawia tę drugą stronę - niewinnych Niemców. Jak to się ta brunatna kwestia rozlała, ale dotyczyła "jakiś Żydów", "jakiś komunistów", "jakiś Polaków" ale powoli jakiegoś syna praczki, aż dotarła do braci, synów, ojców. A na końcu poodpinali z klap znaczki NSDAP, wycieli swastykę i pochowali w kurach (bo dobry materiał i może się jeszcze przydać) i w sumie wszyscy niewinni.
I o ile rozumiem tragedię głównej bohaterki, ale również trzeba uwzględnić jej oderwanie od rzeczywistości, tak za ważne motto uważam jej myśl: teraz wszyscy żałują, ale co by było gdyby to wszystko się udało. Czy też wszyscy by żałowali.
Kolejna pozycja, która zachęca do zapoznania się z literaturą historyczną.
Bo w narracji dochodzimy do sytuacji, że wszystkiemu winni Naziści i np. Polacy czy inne podbite narody. A Niemcy, Niemcy są ofiarami.

Berlin, lata 30. Moda, spektakle, arystokracja i bohema, sukcesy, kochankowie, plany życiowe. W tle rozwrzeszczany Hitler, ale to przecież śmieszne, co on opowiada. A kiedy jego krzyki stają się obowiązującym prawem dalej szukają plusów nowej sytuacji. Są tanie mieszkania, otwierają się nowe możliwości kariery, lepiej się żyje bez tych przesiedlonych Żydów. Przymusowa sprzedaż fabryki i napisy na ławkach, sprawy duże i małe - oni to widzą, ale jak przez szybę.
To nie jest książka o polityce i wojnie. Jest o kobietach i ich rodzinach w czasach wielkiej zmiany. Autorka opisuje ich historię bardzo treściwie, emocje i ocenę pozostawia nam. Dlatego ta ksiązka jest tak poruszająca. Choć to za słabe określenie, ja do tej książki mówiłam, krzyczałam, dyskutowałam z bohaterami. Zapamiętam ją na długo.

Lekka powieść historyczna którą w przystępny sposób ukazuje życie wyższych warstw niemieckich w latach 1930-1945 w Berlinie. Akcja toczy się szybko (tylko 240str) więc brak jakiegokolwiek pogłębienia charakterystyki głównych bohaterów.. Zakończenie nieprawdopodobne..
Nie jest to dzieło wybitne ledwie poprawne, ale z braku innej lektury można przeczytać zwłaszcza, że na allegro do kupienia po 2 złote..

Gdyby nie polecenie nie sięgnęłabym po tę książkę.
Kilka już razy spotkałam się z taką tematyką, czy w książce, czy w filmie, dla mnie to temat niełatwy.
Nie potrafię być obiektywna, zdystansować się i spokojnie śledzić akcję i tak było tym razem.
Mimo wszystko książka ciekawie przedstawia tamte czasy z tzw „drugiej” strony.
Przemyślenia, zachowania „praworządnych” obywateli Niemiec, ale i tych, którzy chcieli dorwać się do władzy, jedni mniejszej, drudzy większej. Poprawić swój status za każdą cenę, także tych chowających głowy w piasek niczym struś, ale i tych łaknących dowartościowania się tu i teraz oraz wiele innych aspektów, zawirowań ekonomicznych, politycznych, jakie pozwoliły wypłynąć złu i zapanować.
Nie wykrzesałam z siebie ani odrobiny współczucia. Autor sugeruje też, że choć wina pokonanych była bezsporna niekoniecznie się z nią zgadzano i niekoniecznie wyciągano wnioski, przynajmniej niektórzy. Zgadzam się z tym.
„…O tak, zostaliśmy oszukani, bo skąd mogliśmy wiedzieć, że Fiihrer
nie jest nieomylny i z dóbr rycerskich na Wschodzie nic nie wyjdzie?
Ale gdyby wyszło? Gdyby spełnił się sen o mocarnym imperium
od Pirenejów do Uralu, rządzonym przez Niemców dla Niemców,
gdyby Christian zdążył zbudować Germanię, stolicę świata - kto
mówiłby wtedy o oszustwie?...”
Książkę polecam, warto .
Tak samo, jak polecam ” Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców”
Helene Plüschke, Ursula Pless-Damm i inni. Podobna tematyka.

Gdyby nie polecenie nie sięgnęłabym po tę książkę.
Mimo wszystko książka ciekawie przedstawia tamte czasy z tzw „drugiej” strony.
Przemyślenia, zachowania „praworządnych”...

2071

Zupełnie niezwykła jest w tej książce perspektywa. Berlin, lata trzydzieste, Hitler dochodzi do władzy, a potem skrótowo pokazana wojna. Wszystko widziane oczyma statecznych, przyzwoitych Niemców. Jak to się stało, że wszyscy oni pozwolili się omotać zbrodniczej idei? Skąd taki entuzjazm dla wodza? Oczywiście można na ten temat przeczytać dzieło historyka, ale tu mamy emocje, indywidualne motywacje, życie. Więc polecam :)

Lata 30-ste i wojna z perspektywy zwyczajnych Niemców... Opowieść o losie dwóch kobiet i ich rodzin w trudnych czasach.
Ale jak wiele momentów kojarzyło się z dzisiejszą sytuacją w Europie! Jak propaganda - odpowiednio podana - potrafi manipulować i pokierować ludźmi, którzy nawet postawieni w obliczu prawdy - nie chcą w nią wierzyć!
Nie jest to może literatura "wysokich lotów" ale daje do myślenia.

Nie jest to może literatura "wysokich...

Egipt 2017 Hurgada

Egipt 2017 Hurgada

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia nastolatki wkraczającej w dorosłość zbiega się z przejęciem włądzy przez NSDAP w Niemczech. Niewinna młodość i naiwność Very, jej problemy, pierwsza miłość, a w tle pragmatyczna brutalna polityka A. Hitlera.
I. Menzel doskonale uchwyciła czas przemian w polityce wewnętrznej i zewnętrznej Niemiec z punktu widzenia zwykłych rodzin: mieszczańskich, z prowincji, a nawet służby. Wszechobecna propaganda oraz jej oddźwięk wśród wykształconych i niewykształconych, wśród wierzących w odrodzenie Nieniec i pragmatyków.

A na sam koniec weryfikacja tego w co wierzono, nierzadko w bardzo brutalny sposób.

przepiękna,wstrząsająca książka....

przepiękna,wstrząsająca książka....