rozwińzwiń

Marek Edelman. Życie. Po prostu

Okładka książki Marek Edelman. Życie. Po prostu Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Okładka książki Marek Edelman. Życie. Po prostu
Witold BereśKrzysztof Burnetko Wydawnictwo: Świat Książki publicystyka literacka, eseje
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-0892-5
Tagi:
Edelman Życie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 7,5
Andrzej i Krys... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Marek Edelman. Życie. Do końca Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 8,3
Marek Edelman.... Witold Bereś, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
284
280

Na półkach:

Bardzo ciekawy wywiad warto przeczytać

Bardzo ciekawy wywiad warto przeczytać

Pokaż mimo to

avatar
651
646

Na półkach:

W jednej z firm, w której kiedyś pracowałem, wynajmowaliśmy kilka nieruchomości, między innymi od funduszu powierniczego, którym kierował pan M. Mieliśmy umowy na wiele, wiele lat ale zmieniły się warunki rynkowe i nasi szefowie postanowili próbować renegocjować wszystkie umowy. Robione to było trochę marudzeniem, trochę jakimś nęceniem ale często też swego rodzaju szantażem "bo możemy rozwiązać umowę". No i wszędzie udało się coś ugrać, za wyjątkiem funduszu pana M. gdzie nie udało się nic.

Gdyby nasi szefowi zadali sobie trud, żeby poznać biografię pana M. to może by się inaczej przygotowali i może ni byliby zaskoczeni. Okazało się, że pan M., mający już ponad 80 lat, był polskim Żydem, który przeżył getto jako bardzo młody chłopak, stracił tam całą najbliższą rodzinę a po wojnie "goły" wyjechał z Polski, trafił finalnie do USA i w ciągu 50 lat doszedł do kierowania funduszem powierniczym o wartości ponad miliard dolarów. Człowiek, który przeżył to nie mógł być miękki i nie da się go postraszyć byle czym.

Przypomniałem sobie o panu M. kiedy czytałem tę biografię - czy coś w rodzaju biografii bo to jest raczej zbiór wspomnień Marka Edelmana lub wspomnień o Marku Edelmanie. To nie jest słaby człowiek. Nie da się go łatwo przestraszyć. Do tego stopnia, że mnie, którego życie było wręcz bajkowe w zestawieniu z losem jednego z dowódców powstania w Gettcie, bardzo trudno jest zrozumieć niektóre jego decyzje. Szczególnie ten fragment, kiedy Edelman wysyła na zachód żonę i dzieci, po tym jak Gomułka wraz z dużą częścią społeczeństwa przypomniał Żydom, że "Polska dla Polaków". Wysyła rodzinę ale sam zostaje na miejscu. Bo decyzje jego jako dowódcy grupy z kwietnia i maja 1943 roku w ogóle trudno jest próbować oceniać z naszych pozycji - to byłoby po prostu śmieszne.

Książka ma takie oznaczenie na okładce "Autorytety". Może to jest część serii biografii? W każdym razie termin "autorytet" pasuje do Edelmana jak do mało kogo z naszej historii najnowszej. Można było, oczywiście, z wieloma jego poglądami czy działaniami się nie zgadzać, ale trudno znaleźć w jego życiu jakąś poważną "skuchę". A do tego miał wyjątkowy dar mówienia prosto i szczerze. W teorii wygląda to tak, że mówić prosto i szczerze powinno był łatwo. A mało kto potrafi. On potrafił.

W jednej z firm, w której kiedyś pracowałem, wynajmowaliśmy kilka nieruchomości, między innymi od funduszu powierniczego, którym kierował pan M. Mieliśmy umowy na wiele, wiele lat ale zmieniły się warunki rynkowe i nasi szefowie postanowili próbować renegocjować wszystkie umowy. Robione to było trochę marudzeniem, trochę jakimś nęceniem ale często też swego rodzaju...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
114

Na półkach:

Mega kozacka książka, mega opisy i opowieści. Dla mnie bomba!!!

Mega kozacka książka, mega opisy i opowieści. Dla mnie bomba!!!

Pokaż mimo to

avatar
1158
362

Na półkach:

Największy obok Jana Karskiego bohater światowego formatu związany z moim rodzinnym miastem. Niektórzy bywają bohaterami w jakiejś jednej sytuacji, a Pan Marek Edelman był nim przez całe życie. Przez całe życie zawsze gotowy do walki w obronie słabszych.

Największy obok Jana Karskiego bohater światowego formatu związany z moim rodzinnym miastem. Niektórzy bywają bohaterami w jakiejś jednej sytuacji, a Pan Marek Edelman był nim przez całe życie. Przez całe życie zawsze gotowy do walki w obronie słabszych.

Pokaż mimo to

avatar
1765
891

Na półkach:

Jedna z kilku książek pisanych wspólnie przez Burnetkę i Beresia. Pamiętam bardzo dobrą Kapuściński: Nie ogarniam świata czy też Tischner. Życie w opowieściach. Książka o Edelmanie jest próbą pokazania całościowej biografii niezwykłego człowieka, który z wspomnianą niezwykłością nie chce mieć nic wspólnego. Z każdej niemal jego wypowiedzi prześwituje przekonanie, że wszystko co robił było naturalne, konieczne, może nawet zwyczajne. Daleki jest od wielkich słów, a wielkie sprawy, historię tłumaczy prosto, swobodnie. Wielokrotnie denerwuje go pompatyczne, górnolotne podejście interlokutorów kierujących rozmową, dla których jego historia wymaga szacunku i powagi. Potrafi być w swoich wypowiedziach dosadny, nerwowy. Jego cięty język wzbudza kontrowersje, powoduje, że prócz zastępów zwolenników i sympatyków, ma też wielu antagonistów.
Czytając Marek Edelman. Życie. Po prostu ma się wrażenie, że to biografia wielu osób: Bund, powstanie w getcie, powstanie warszawskie, KOR, Solidarność, internowania, pomoc prześladowanym, Okrągły Stół, a do tego praktyka lekarska, sukcesy i odwaga w budowaniu polskiej w kardiochirurgii. Pełen przekrój przez polską historię XX wieku. To musi wzbudzać poważanie dla bohatera, ale też szacunek dla Burnetki i Beresia, którzy zdecydowali się, wręcz odważyli się napisać biografię Edelmana. Wywiązali się z tego zadania naprawdę bez zarzutu.

buchbuchbicher.blogspot.com

Jedna z kilku książek pisanych wspólnie przez Burnetkę i Beresia. Pamiętam bardzo dobrą Kapuściński: Nie ogarniam świata czy też Tischner. Życie w opowieściach. Książka o Edelmanie jest próbą pokazania całościowej biografii niezwykłego człowieka, który z wspomnianą niezwykłością nie chce mieć nic wspólnego. Z każdej niemal jego wypowiedzi prześwituje przekonanie, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
551
126

Na półkach: , , , ,

Nie jest to typowa biografia, co na początku było dla mnie trochę irytujące. Dużo w niej opowieści o getcie, roku ’68, opozycji PRL-owskiej. Dlatego momentami czułem się trochę rozczarowany, bo te tematy dla większości zainteresowanych są znane i oczywiste. Sam Edelman zrobił na mnie ogromne wrażenie przez mocno lekceważący stosunek do samego siebie i swojej biografii. Natomiast największym pozytywnym zaskoczeniem były dla mnie informacje o działalności Edelmana w wolnej Polsce (Kosowo, Czeczenia, historia z Romami itd.). Podsumowując książka, może taka sobie, ale warto przeczytać, by uświadomić sobie, że Edelman Wielkim Człowiekiem był.

Nie jest to typowa biografia, co na początku było dla mnie trochę irytujące. Dużo w niej opowieści o getcie, roku ’68, opozycji PRL-owskiej. Dlatego momentami czułem się trochę rozczarowany, bo te tematy dla większości zainteresowanych są znane i oczywiste. Sam Edelman zrobił na mnie ogromne wrażenie przez mocno lekceważący stosunek do samego siebie i swojej biografii....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1136
962

Na półkach:

Jakoś mało Marka Edelmana w tej biografii Marka Edelmana. Jest za to dużo wszystkiego: faktów, wydarzeń historycznych, nazwisk, spraw, cytatów. Duet Bereś/ Burnetko tak dobrze chcieli wykonać swoje zadanie, że, moim zdaniem, nieco przedobrzyli. Rozumiem, że dla wyeksponowania postaci trzeba naświetlić tło, ale wolałabym, żeby główny reflektor skierowany był na Marka Edelmana. I tylko na niego. Bo Edelman to Edelman. I był tylko jeden taki na całym świecie. Jak powiedział o nim Havel „był ucieleśnieniem tego, co w Polsce najlepsze“. Wielki, choć pewnie okropnie by się zżymał słysząc taką opinię. Najlepsze w tej książce są cytaty z wypowiedzi Edelmana (no ale do tego nie potrzeba całej reszty w postaci książki ;).
„Wolność to także zasada: nie czyń drugiemu co tobie niemiłe i pamiętaj, że drugi człowiek jest tyle samo wart co ty. Wolno mu myśleć inaczej, a ty musisz się z tym pogodzić. Ale jeżeli krzywdzi się drugiego, to jest to niedpouszczalne i karalne. Zasadniczą wartością jest życie ludzkie i godność człowieka. Nie wolno godzić się, by krzywdzono kogoś fizycznie albo poniewierano jego godność.“
Albo:
„Musicie pamiętać, że 90% tego, jaki świat jest nie zależy od pana Hitlera, od pana Stalina, tylko zależy od każdego obywatela“.
Krótko i na temat.

Jakoś mało Marka Edelmana w tej biografii Marka Edelmana. Jest za to dużo wszystkiego: faktów, wydarzeń historycznych, nazwisk, spraw, cytatów. Duet Bereś/ Burnetko tak dobrze chcieli wykonać swoje zadanie, że, moim zdaniem, nieco przedobrzyli. Rozumiem, że dla wyeksponowania postaci trzeba naświetlić tło, ale wolałabym, żeby główny reflektor skierowany był na Marka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
9
9

Na półkach:

Czytałem tę książke bezpośrednio po "Poza granicą solidarności" Ewy Kurek, aby poznać problematykę polsko-żydowską widzianą z drugiej strony. Bardzo dobra książka, pokazuje między innymi różnice w mentalności Polakó i Żydów.

Czytałem tę książke bezpośrednio po "Poza granicą solidarności" Ewy Kurek, aby poznać problematykę polsko-żydowską widzianą z drugiej strony. Bardzo dobra książka, pokazuje między innymi różnice w mentalności Polakó i Żydów.

Pokaż mimo to

avatar
164
85

Na półkach:

Jeśli ktoś lubi biografię, to polecam!

Jeśli ktoś lubi biografię, to polecam!

Pokaż mimo to

avatar
49
29

Na półkach: ,

Świetna!

Świetna!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    278
  • Chcę przeczytać
    224
  • Posiadam
    94
  • Ulubione
    16
  • Historia
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Judaica
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Literatura polska
    3
  • 2013
    3

Cytaty

Więcej
Witold Bereś Marek Edelman. Życie. Po prostu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także