Pustka i pełnia: zapiski z Japonii 1964-1970

Okładka książki Pustka i pełnia: zapiski z Japonii 1964-1970 Nicolas Bouvier
Okładka książki Pustka i pełnia: zapiski z Japonii 1964-1970
Nicolas Bouvier Wydawnictwo: Noir sur Blanc turystyka, mapy, atlasy
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Tytuł oryginału:
Le Vide et le Plein. Carnets du Japon 1964-1970
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7392-101-X
Tłumacz:
Krystyna Arustowicz
Tagi:
japonia podróże
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
385
91

Na półkach:

Świetna przeciwwaga dla "Kronik japońskich"

Świetna przeciwwaga dla "Kronik japońskich"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar

Jedna z nielicznych pozycji niezamykająca Japonii w pudełku 'egzotyki' - wręcz przeciwnie, Bouvier rozprawia się nierzadko boleśnie, ale i z gracją z wieloma mitami narosłymi wokół Japonii.

Jedna z nielicznych pozycji niezamykająca Japonii w pudełku 'egzotyki' - wręcz przeciwnie, Bouvier rozprawia się nierzadko boleśnie, ale i z gracją z wieloma mitami narosłymi wokół Japonii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1601
1595

Na półkach: ,

Pośmiertnie wydane zapiski, które nie weszły do „Kroniki japońskiej”. „Kronikę…” czytałam kilka lat temu, jaki kompletny japonistyczny żółtodziób i przyznaję, że nie pamiętam za bardzo, jakie wrażenie na mnie zrobiła (poza tym, że interesująco nietypowa i bardzo osobista) dlatego „Pustkę i pełnię” traktowałam jako zawarcie znajomości z tym autorem, a nie odświeżenie pamięci.
Jest to literatura podróżnicza w najlepszym tego słowa znaczeniu, to znaczy nie opisuje wędrówki przez kraj, jego zwyczajów i mieszkańców, ale jest podróżą w głąb samego siebie, swojej jaźni, swojego życia, dla której fizyczna podróż jest zaledwie tłem.
Niewiele w „Pustce i pełni” Japonii samej w sobie – z problemami społecznymi, gejszami i samurajami, z kimonami i szybką koleją. To raczej zbiór luźnych uwag na temat jej mentalności, duchowości i kultury, poddanych bardzo subiektywnej ocenie człowieka, którego wyjazd do tego kraju nie był życiowym marzeniem, zatem znalazł się tam bez wyidealizowanego obrazu i bez uprzedzeń.
Niezrozumienie i brak akceptacji Bouviera przemawiają do mnie silniej niż wymuszona układność Banacha, ze snobizmu chyba uznającego kulturę Japonii (i z zabójczym znawstwem tematu podkreślającego ciągle, że kultura japońska jest kopią kultury chińskiej w każdym calu i bez cienia oryginalności, ciekawa polemika wywiązała by się z Bouvierem, który jakkolwiek dostrzega wpływy chińskie i nie zaprzecza im, tak zauważa, że są one prawie niemożliwe do rozpoznania, tak dalece Japończycy przekształcili je w duchu swojej estetyki i wrażliwości – i on to jakoś zauważa). Bouvier analizuje to, co widzi, odnosi do swoich życiowych doświadczeń, do znanych sobie rzeczy – część uznaje za piękną, części nie rozumie i przyznaje się do tego zupełnie naturalnie, bez sztucznej skromności ani nonszalancji, część budzi jego niechęć. Odczytanie kontekstu danego zwyczaju, nawet jeśli w jakiś sposób mu go przybliża, nie jest jednoznaczne z bezwarunkowym przyjęciem go, z odrzuceniem swojej tożsamości.
Ciekawe doświadczenie – myślę, że byłaby to dobra lektura dla wszystkich, którzy bez mrugnięcia okiem deklarują, że rozumieją Japonię taką, jaką jest. A przy okazji: „Pustka i pełnia” to świetna książka, w tym sensie świetna, że autor wciąga czytelnika w rozmowę, zmusza do myślenia, a chociaż jest to tak naprawdę książka o jego podróży i jego przemyśleniach, staje się przygodą dla tego, kto czyta.
Ciekawe, to bardziej rozważania filozoficzne niż literatura podróżnicza w stylu „Japońskiego wachlarza” Bator, gdzie wszystko jest jasne, proste, zrozumiałe i przyjazne, bez różnic kulturowych i jakichkolwiek spięć.

Pośmiertnie wydane zapiski, które nie weszły do „Kroniki japońskiej”. „Kronikę…” czytałam kilka lat temu, jaki kompletny japonistyczny żółtodziób i przyznaję, że nie pamiętam za bardzo, jakie wrażenie na mnie zrobiła (poza tym, że interesująco nietypowa i bardzo osobista) dlatego „Pustkę i pełnię” traktowałam jako zawarcie znajomości z tym autorem, a nie odświeżenie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    25
  • Japonia
    7
  • Posiadam
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • @Autobiografię,biografię,wywiady,dzienniki z podróży, pamiętniki, listy itp.
    1
  • Reportaże
    1
  • Azja
    1
  • Podróże
    1
  • Do weryfikacji
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pustka i pełnia: zapiski z Japonii 1964-1970


Podobne książki

Przeczytaj także