Kryzys europejskiego człowieczeństwa a filozofia

Okładka książki Kryzys europejskiego człowieczeństwa a filozofia Edmund Husserl
Okładka książki Kryzys europejskiego człowieczeństwa a filozofia
Edmund Husserl Wydawnictwo: Aletheia Seria: Biblioteka Aletheia filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Aletheia
Die Krisis des europäischen Menschentums und die Philosophie
Aletheia
1993-01-01
1993-01-01
Janusz Sidorek
filozofia Europa kryzys

Wykład Husserla z 1935 roku, w którym przedstawia on swoją koncepcję kultury europejskiej, wskazując na rozumianą na sposób filozoficzny racjonalność, czyli na nieskończoną drogę docierania do prawdy, jako na ten element, który wyróżnia ją spośród innych kultur. Próbuje on również wskazać przyczynę zanikania kultury tak rozumianej racjonalności, upatrując jej w gwałtownym rozwoju nauk przyrodniczych, które wraz z tym rozwojem zgubiły swoje filozoficzne ugruntowanie.

"Kryzy europejskiego człowieczeństwa" to bardzo interesujący tekst. Husserl dość wnikliwie bada czym jest filozofia i dlaczego musi mieć ona wyróżnioną pozycję w kulturze, która z niej wyrosła. Niestety, dziś już wiemy, że nadzieje Husserla na odrodzenie się ducha filozofii w jego koncepcji fenomenologii transcendentalnej były płonne. Postępująca prymitywizacja myślenia, również na najwyższych szczeblach naukowych, nie omijając tu katedr filozofii, jest wciąż faktem. Tym bardziej jest to tekst nad wyraz aktualny.

• Filozofia
  • (o)magija/psychologia/filozofia