xymena_araszkiewicz

Profil użytkownika: xymena_araszkiewicz

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
55
Przeczytanych
książek
174
Książek
w biblioteczce
55
Opinii
527
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 5 cytatów
Lubię dobrą lekturę, a zwłaszcza: reportaż, książki popularnonaukowe i podróżnicze, wiersze i ciekawe opowiadania. Kocham Maltę, Mallorkę, São Miguel, Maderę i Sycylię. Najpiękniejsze miasto, dla mnie, to ex aequo: Sintra, Olhão (wraz z wyspami Armona i Culatra), Frigiliana, Medina (na Malcie), Amalfi, Taormina, Bomarzo, Alberobello, San Gimignano, Lublin, Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Tarnów, Bochnia, Matera, Besalú, Skopje, Valladolid (Hiszpania), Colmar, Šibenik, Bayreuth, Wurzburg i Valldemossa oraz m.in. ze względu na ilość księgarń - Belgrad. Marzy mi się super miasto stworzone z tkanki tych wymienionych powyżej :) Po za tym hoduję kaktusy i palmy z nasion przywiezionych z podróży. No i nałogowo słucham stare słuchowiska... Przy okazji polecam Wam m.in. muzea: Chopina w Warszawie, II Wojny Światowej w Gdańsku, Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Archeologiczne w Biskupinie, Nauki w Walencji, Książąt Czartoryskich w Krakowie, Ognia w Żorach, Dźwięku (Haus der Musik) w Wiedniu, Sztuki Nowoczesnej w Bilbao, Strasburgu i w Norymberdze, Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni, Muzeum Wódki (KONESER) w Warszawie ...a także t.z.w. Hydropolis we Wrocławiu oraz Muzeum Wina w słowackim mieście Prešov, Barcelona Big Fun Muzeum oraz Parc d'atraccions Tibidabo w Barcelonie, Muzeum Imre Vargi w Budapeszcie, Muzeum Techniki (Technik Museum Speyer) w Spirze, Oceanarium w Lizbonie, Muzeum Swarovskiego w Wattens i Muzeum Prado w Madrycie. WARTO!!!

Opinie


Na półkach:

Kraje takie jak Tajlandia, Brazylia, Pakistan, Mauretania, Indie itp. kojarzą się większości z nas z ciekawą kuchnią, architekturą, przyrodą, a może nawet z technologią (np. Aditya L-1 lub Embraer). Niestety w tych, i wielu innych krajach, wyzysk i odbieranie ludziom wolności kwitnie.

W książce czytamy o współczesnym niewolnictwie – to jest niewoli, która ograbia człowieka z jego godności, narusza jego sferę bezpieczeństwa, zdrowia i intymności. Czyni go bezwolnym – zagraża życiu. Staje się chronicznym stanem pogłębianym przez klimat, kulturę, analfabetyzm, religię, choroby, niewiedzę, pazerność itp. Dowiadujemy się tu, o nieludzkim traktowaniu oraz ekonomicznym uzależnieniu wywoływanym poprzez drakońskie metod zadłużania najbardziej bezbronnych. Oto stan będący normą w świecie bezpardonowej rywalizacji, w zglobalizowanej gospodarce wyniszczającej naszą Planetę. Tak tworzy się bogactwo międzynarodowych firm i tak eksternalizuje się koszty, by krajom ludzi białych żyło się lepiej. Lecz jak nam się żyje? Czy i my nie jesteśmy marionetkami globalnego rynku? Czy nie jesteśmy niewolnikami kredytów, pracodawców, polityków, producentów… Np. zastanówmy się, jaki start mają młodzi ludzie, choćby w Portugalii, Hiszpanii, czy Polsce? Czy mają szansę na własne mieszkanie, jakąś rodzinę, życie… dzieci? Czy usamodzielnią się przed czterdziestką, zwłaszcza bez pomocy rodziców? Do czego to prowadzi i kto na tym korzysta? Czy nie korporacje, banki, wielkie molochy, wąska grupa właścicieli?

Dane w książce nie są świeże, ale pokazują skalę oraz wskazują na globalny trend. W opisach pełnych szczegółów dominuje praca ponad siły, bez prawa do urlopu, zwolnienia zdrowotnego, czy poszanowania zasad higieny i bezpieczeństwa. Niewolnicy nie mają szans wyjść ze spirali żądań swych panów, muszą tkwić w kieracie pokoleniowo i poddawać się woli oraz kaprysom właścicieli. Mechanizm jest tu podobny do tego, czym spętuje się ludzi w sekcie lub w grupie destrukcyjnej, tyle że nieco inne stosuje się środki perswazji. Tak tworzy się podporządkowanie i marazm, tak tworzy się niewolnika.

Książka jest bardzo smutna, ale pokazuje prawdziwe oblicze świata. Tak żyją ludzie! I taki jest świat. Prawa człowieka, to luksus dla nielicznych… Po części – to wszystko – cały ten schemat, ma, moim zdaniem, ciekawe i nie wprost dostrzegalne elementy wspólne do tego o czym wspominały książki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5104369/ruinerwold-ucieklem-z-sekty-mojego-... oraz https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5095098/spowiedz-scjentologa-byly-lider-sek... – tak trzyma się bliźnich za mordę, a więc więzi całe społeczeństwa; i tak ludzi dla kaprysu i zysku nielicznych zmusza do niewolniczej pracy za miskę strawy. Raz jest to sekta, a drugim razem jest to system ekonomiczny. Różnica nie jest duża.

Kraje takie jak Tajlandia, Brazylia, Pakistan, Mauretania, Indie itp. kojarzą się większości z nas z ciekawą kuchnią, architekturą, przyrodą, a może nawet z technologią (np. Aditya L-1 lub Embraer). Niestety w tych, i wielu innych krajach, wyzysk i odbieranie ludziom wolności kwitnie.

W książce czytamy o współczesnym niewolnictwie – to jest niewoli, która ograbia...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Książkę dostałam od koleżanki. Zapytała się, czy znam tę panią. Nie znałam. Okazuje się, że jest to Królowa Życia. Ha-ha... cóż za bóstwo!

Niestety Dagmara Kaźmierska straciła ostatnio wiele, choćby kontrakt ze stacją Polsat. To efekt wypłynięcia na jaw faktów, które dalekie są od przyzwoitości lub jakiejkolwiek etyki. To, że ta osoba zaistniała w mediach to skandal.

A sam tekst, to byle-książka oparta o "mondrości" bliskie tajemnicom polszynela. Elokwencja miesza się tu ze słowotokiem i pismactwem - grafomaństwem. Z tekstu ewidentnie wyziera smrodek narcyzmu. A na domiar złego autorka sam sobie zaprzecza, jest niespójna i egotyczna. Wyznaje filozofię Kalego. Jej życie, to pasmo jakiejś masakry. Oszukiwała, kłamała, kręciła…

Najistotniejsze jest jednak to, że była żoną gangstera i prowadziła z nim, o zgrozo, agencję towarzyską, gdzie pastwiła się nad kobietami. W 2009 roku została skazana za „działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, stręczycielstwo, sutenerstwo i zmuszanie młodych kobiet do prostytucji”. A w książce o tym niemal cisza! Mamy za to tyle o talentach, samouwielbieniu i materialnych cudeńkach, że rzygać się chce. Kuriozum... i tyle! O czym to jest?

Coś okropnego!!! Jak można coś takiego wydawać?

Książkę dostałam od koleżanki. Zapytała się, czy znam tę panią. Nie znałam. Okazuje się, że jest to Królowa Życia. Ha-ha... cóż za bóstwo!

Niestety Dagmara Kaźmierska straciła ostatnio wiele, choćby kontrakt ze stacją Polsat. To efekt wypłynięcia na jaw faktów, które dalekie są od przyzwoitości lub jakiejkolwiek etyki. To, że ta osoba zaistniała w mediach to skandal.

A...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka ma jakiś wspólny mianownik z czytanym przeze mnie CHROBOTEM – Tomasza Michniewicza, a także z UCIECZKA OD BEZRADNOŚCI – Tomasza Stawiszyńskiego. Autor NIE PRZECZYTASZ TEGO W BAJKACH odważnie konfrontuje czytelnika z trudnymi, nieupiększonymi aspektami życia Homo Sapiens. Podkreśla, że każde doświadczenie – zarówno radość, jak i trauma wpływa na naszą ocenę sytuacji – zmienia nasz punkt odniesienia, naszą hierarchię wartości oraz to, kim jesteśmy. Obecnie, kultura życia odbiega znacząco od tego, co było paradygmatem dla naszych rodziców lub dziadków. Dziś raczej kreujemy, udajemy, odzieramy swoją prywatność i grzęźniemy w niedojrzałościach – żyjemy mrzonkami; fikcją, baśniami. Liczy się to jak nas widzą inni oraz jak bardzo jesteśmy popularni. Nie dajemy sobie zbytnio prawa do bycia zmęczonymi, bezradnymi, nieatrakcyjnymi, smutnymi, wściekłymi. Wszyscy chcą mieć życie jak z katalogu. Żądają szczęścia, miłości, zdrowia… Chcą być naj… i to we wszystkim, i na każdym polu, w każdej dziedzinie – zarówno w kwestiach osobistych jak i zawodowych. Tymczasem życie to brak stabilności, konsumpcja własnego czasu, tworzenie ujemnego bilans zysków i strat, plątanina stref wpływu, interesów i zależności, ruchome piaski niewiedzy, rozlewiska szamba, ukryte potrzaski i ciemne zaułki. Uznanie własnej bezradności wobec pewnych faktów i spraw jest potrzebne dla własnego dobra lub choćby zrównoważonej higieny psychicznej. Nie wszystkie tematy, sprawy, zawiłości dają się prosto rozstrzygnąć. Nie z każdej sytuacji jest wyjście. Są problemy nierozwiązywalne – rzeczy, których nie usuniemy i z którymi żyć nam przyjdzie może nawet do końca dni naszych. Pewnych zdarzeń nie da się również odzobaczyć, czy puścić w niepamięć, ot tak. Krzywda, niesprawiedliwość, samotność, gorycz, trauma… to elementy życia. Takie ono jest. Lepiej po prostu mieć tego świadomość, niż żyć mrzonkami i być hiperoptymistą. Zwyczajnie, możemy trwać i doświadczać będąc wdzięcznymi za to, co mamy pozostając realistami. Godzić się z nieuniknionym. I kształtować siebie.

Nawet jeśli jesteśmy pokiereszowani, jest jeszcze coś co pozwala nam żyć dalej. Nadzieja umiera ostatnia. Zawsze mamy prawo być: ludzcy, delikatni, wrażliwi. Gdy dochodzi do katastrofy nie warto tłumić uczuć, grać… można, a nawet trzeba uronić łzę, spuścić głowę, posiedzieć w smutku, przeczekać. Okoliczności niekiedy mogą nas mile zaskoczyć. Dla tych momentów warto żyć. Świat nie jest od tego, by spełniać nasze marzenia… ale i one mogą się ziścić :)

Książka ma jakiś wspólny mianownik z czytanym przeze mnie CHROBOTEM – Tomasza Michniewicza, a także z UCIECZKA OD BEZRADNOŚCI – Tomasza Stawiszyńskiego. Autor NIE PRZECZYTASZ TEGO W BAJKACH odważnie konfrontuje czytelnika z trudnymi, nieupiększonymi aspektami życia Homo Sapiens. Podkreśla, że każde doświadczenie – zarówno radość, jak i trauma wpływa na naszą ocenę sytuacji...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika xymena_araszkiewicz

z ostatnich 3 m-cy
2024-06-04 17:16:38
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?
2024-06-04 17:16:38
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?

https://www.youtube.com/watch?v=V1Hs6-JRzAE&list=OLAK5uy_kOzLv0wpvYXj1S2qdt1u3tngKgpTxsPh0

https://www.youtube.com/watch?v=OsDZUaOxbVM&list=OLAK5uy_lEXZlYNKMUfayYMEQDmlrAln98H5dbrr8

https://www.youtube.com/watch?v=v_2fyB4dj4U

https://www.youtube.com/wat...

więcej więcej
xymena_araszkiewicz
2024-06-04 17:10:29
2024-06-04 17:10:29
xymena_araszkiewicz
2024-06-04 17:07:12
2024-06-04 17:07:12
xymena_araszkiewicz oceniła książkę Jednorazowi ludzie. Nowe niewolnictwo w gospodarce światowej na
8 / 10
i dodała opinię:

Kraje takie jak Tajlandia, Brazylia, Pakistan, Mauretania, Indie itp. kojarzą się większości z nas z ciekawą kuchnią, architekturą, przyrodą, a może nawet z technologią (np. Aditya L-1 lub Embraer). Niestety w tych, i wielu innych krajach, wyzysk i odbieranie ludziom wolności kwitnie.

W ...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-20 14:21:37
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?
2024-05-20 14:21:37
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?

https://www.youtube.com/watch?v=7HiOuTpi5dg

https://www.youtube.com/watch?v=tbdZrg5bZcc&list=OLAK5uy_lx26c3eKgi8zyAO-udQtBxFFR0oeN7WKI

https://www.youtube.com/watch?v=DaJUrStw5T0&list=PLmoKQHI2I0fyOA5fd2qHsY51hy36EBJwK

https://www.youtube.com/watch?v=Kv...

więcej więcej
xymena_araszkiewicz
2024-05-16 16:00:39
xymena_araszkiewicz i 🌺Fawaris🌺 są teraz znajomymi
2024-05-16 16:00:39
xymena_araszkiewicz i 🌺Fawaris🌺 są teraz znajomymi
xymena_araszkiewicz
2024-05-16 15:39:40
2024-05-16 15:39:40
xymena_araszkiewicz
2024-05-16 15:30:55
xymena_araszkiewicz i Arek są teraz znajomymi
2024-05-16 15:30:55
xymena_araszkiewicz i Arek są teraz znajomymi
2024-05-16 15:15:19
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?
2024-05-16 15:15:19
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?

https://www.youtube.com/watch?v=PpLFpakHJHY
https://www.youtube.com/watch?v=Xq2Jj3AgGQQ
https://www.youtube.com/watch?v=Lk7Lq4Ttvyk
https://www.youtube.com/watch?v=6ME_NLjnXYM
https://www.youtube.com/watch?v=vaT0vAVBCMo
https://www.youtube.com/watch?v=Ka4mYMEtEXA
...

więcej więcej
2024-05-16 15:07:36
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?
2024-05-16 15:07:36
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?

😎
https://www.youtube.com/watch?v=6udETpVNqMw

2024-05-16 14:55:22
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?
2024-05-16 14:55:22
xymena_araszkiewicz wypowiedziała się w dyskusji Czego aktualnie słuchasz?

Znakomite opowieści dźwiękowe. Dzięki!!!

Skojarzenie:

https://www.youtube.com/watch?v=EQvmSgNnDI8

https://www.youtube.com/watch?v=pwCPK534_UI

A może nawet album:
https://www.youtube.com/watch?v=ccfWt_hCeck&list=OLAK5uy_m6SPE6hixh4qm699yM3...

więcej więcej

ulubieni autorzy [32]

Marcin Kydryński
Ocena książek:
7,1 / 10
10 książek
0 cykli
Pisze książki z:
22 fanów
Jerzy Krzysztoń
Ocena książek:
7,4 / 10
19 książek
2 cykle
Pisze książki z:
29 fanów
Tadeusz Konwicki
Ocena książek:
6,9 / 10
38 książek
2 cykle
261 fanów

Ulubione

Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Terry Pratchett Ruchome obrazki Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
Khaled Hosseini Chłopiec z latawcem Zobacz więcej
Jess Rothenberg Po tamtej stronie ciebie i mnie Zobacz więcej
Phyllis Christine Cast Kuszona Zobacz więcej
Harper Lee Zabić drozda Zobacz więcej
Mark Twain - Zobacz więcej
Carolyn Jess-Cooke Zawsze przy mnie stój Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Vincent Van Gogh - Zobacz więcej
Mirosław Azembski Zagadki naszego czasu Zobacz więcej
Mirosław Azembski Zagadki naszego czasu Zobacz więcej
Mirosław Azembski Zagadki naszego czasu Zobacz więcej
Mirosław Azembski Zagadki naszego czasu Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
55
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
527
razy
W sumie
wystawione
55
ocen ze średnią 8,0

Spędzone
na czytaniu
269
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
5
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]