Polska nowela fantastyczna. Władca czasu

Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Gość z głębin Krzysztof Boruń, Konrad Fiałkowski, Ryszard Głowacki, Waldemar Łysiak, Aleksandra Mączka, Zbigniew Prostak, Krzysztof Rogoziński, Stefan Weinfeld, Adam Wiśniewski-Snerg, Janusz A. Zajdel, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,6
Gość z głębin Krzysztof Boruń, Ko...
Okładka książki Spotkanie w przestworzach 3: antologia młodych 80 Czesław Białczyński, Eugeniusz Dębski, Marek Dryjański, Andrzej Drzewiński, Ryszard Głowacki, Bogdan Jadkowski, Małgorzata Kondas, Andrzej Wójcik
Ocena 6,4
Spotkanie w pr... Czesław Białczyński...
Okładka książki Spotkanie w przestworzach 2 - antologia młodych 79 Andrzej Milczarek, Jerzy Misiec, Julia Nidecka, Marek Oramus, Maciej Parowski, Zbigniew Pietrzykowski, Zbigniew Prostak, Jacek Rodek, Marek Rustecki, Darosław Jerzy Toruń, Andrzej Żelazny, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,1
Spotkanie w pr... Andrzej Milczarek, ...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2871
816

Na półkach: , ,

[...]
-Czy konieczne są rozmowy z magnetyzowanym ? Badanie uczuć i wrażeń ?
- Nie nieeee.
-Zdaje się, że te zabiegi kaleczą jego jestestwo i przedłużają chorobę.
-Początek nauki jest grobem wiary. Moje słowa, nie przekonają pana. Językiem duszy są obrazy. Nieraz we śnie przypominamy sobie obrazy z najwcześniejszej młodości. Często też, ukazuje się nam przyszłość. Obrazy te nie są igraszką fantazji. Językiem duszy wyrażają ważne treści. Jako alegorię, symbole, sądy nad światem.

𝗨𝗧𝗪𝗢́𝗥 𝗭 𝗣𝗢𝗚𝗥𝗔𝗡𝗜𝗖𝗭𝗔 𝗠𝗜𝗦𝗧𝗬𝗖𝗬𝗭𝗠𝗨 𝗜 "𝗖𝗭𝗔𝗥𝗡𝗘𝗚𝗢 𝗥𝗢𝗠𝗔𝗡𝗧𝗬𝗭𝗠𝗨" !
Z całego zestawu, zawartego w tym tomie, miałam okazję wysłuchać utworu pt. "𝗦𝗜Ł𝗔 𝗪𝗢𝗟𝗜", dostępnego w formie słuchowiska radiowego, które zostało wyemitowane w 2004 roku
Reżyseria i adaptacja - Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna - Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko
Wiedziony niskimi pobudkami, tajemniczy magnetyzer próbuje zawładnąć wolą i uczuciem młodego polskiego podróżnika.
Gdzie przebiega granica zniewolenia człowieka ?
Czy miłość i przyjaźń przetrwają próbę strachu ?
Czy mroczne pożądanie i bezgraniczna władza, prowadzą nieuchronnie do zbrodni?
To było trochę dziwne, romantyczne ale niepokojące, dobry przedstawiciel literatury grozy. Autor wyprzedzał swoje czasy.
Dodam tylko, że Edgar Allan Poe, by się nie powstydził.
𝗪𝗔𝗥𝗧𝗘 𝗪𝗬𝗦Ł𝗨𝗖𝗛𝗔𝗡𝗜𝗔, 𝗗𝗟𝗔𝗧𝗘𝗚𝗢 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝗢𝗕𝗦𝗔𝗗𝗔 :
- Wojciech Malajkat - Podróżny i narrator;
- Sylwester Maciejewski - gospodarz;
- Adam Ferency - magnetyzer Leonard;
- Monika Kwiatkowska - Dejczer - Emilia;
- Piotr Kozłowski - Stanisław hrabia N.
- Wiesław Michnikowski -hrabia Laurenty.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
O twórczości Józefa Bohdana Dziekońskiego na antenie Polskiego Radia mówił dr Andrzej Niewiadomski :
-"Dziekoński interesował się sprawami magnetyzmu, okultyzmu, alchemii. Z tej fascynacji romantyka do mistyki zrodziły się jedne z pierwszych dzieł polskiej literatury fantastycznej".
Józef Bohdan Dziekoński wspólnie z Romanem Zmorskim, Sewerynem Fillebornem, Sewerynem Sierpińskim i Włodzimierzem Wolskim tworzył nieformalną grupę literacką, zwaną cyganerią warszawską.
Jej nazwa jest ściśle powiązana ze sposobem życia młodych poetów i pisarzy, którzy gardzili mieszczańskim życiem, nie przywiązywali najmniejszej wagi do ubioru oraz spędzali czas przesiadując na nadwiślańskim brzegu lub w karczmie. Ich zainteresowania krążyły wokół etnografii i zwyczajów ludu polskiego, a letnią porą uwielbiali wędrować przez mazowieckie pola i wsie, gdzie szukali inspiracji.
info. z internetu, wiki raz strony słuchowiska radiowego.

[...]
-Czy konieczne są rozmowy z magnetyzowanym ? Badanie uczuć i wrażeń ?
- Nie nieeee.
-Zdaje się, że te zabiegi kaleczą jego jestestwo i przedłużają chorobę.
-Początek nauki jest grobem wiary. Moje słowa, nie przekonają pana. Językiem duszy są obrazy. Nieraz we śnie przypominamy sobie obrazy z najwcześniejszej młodości. Często też, ukazuje się nam przyszłość. Obrazy te...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
476
457

Na półkach: , ,

Drugi tom opowiadań fantastycznych wybranych przez Tuwima spośród dzieł mniej lub bardziej znanych dziewiętnastowiecznych pisarzy (no, z grubsza; niektórzy żyli na przełomie wieków). W pierwszej części dominującym wątkiem była wiara, często pojawiał się diabeł, teraz rządzi nauka, która przez pozytywistów wynoszona bywała na piedestał. A to dostajemy niezwykłą konstrukcję mechaniczną, a to nawiązania do mikroskopów, a to koleje...

Książka składa się z jedenastu opowiadań spod piór ośmiu pisarzy. Odnoszę wrażenie, że zostały uporządkowane z grubsza chronologicznie, ale nie podano daty powstania. Po prostu pierwsze teksty wydają się bardziej osadzone w szlacheckim świecie, ostatnie — w XX w., nawet w jego połowie (acz już po śmierci Autora).

Kilka słów o każdym autorze tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/10/polska-nowela-fantastyczna-o-nauce-w.html

Drugi tom opowiadań fantastycznych wybranych przez Tuwima spośród dzieł mniej lub bardziej znanych dziewiętnastowiecznych pisarzy (no, z grubsza; niektórzy żyli na przełomie wieków). W pierwszej części dominującym wątkiem była wiara, często pojawiał się diabeł, teraz rządzi nauka, która przez pozytywistów wynoszona bywała na piedestał. A to dostajemy niezwykłą konstrukcję...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1961
251

Na półkach: , ,

Nowele zebrane w tym tomie napisane są przez autorów dziewiętnastowiecznych, od epoki romantyzmu do okresu międzywojennego.
Najlepszym jednak określeniem tych utworów byłoby " opowieści niesamowite", w których tragiczny liryzm i irracjonalizm łączy się z atmosferą tajemniczości i grozy, często zaczerpnięte z fantastyki ludowej.
W czasach dzisiejszych, gdy panują horrory, w których krew rozpryskiwana jest przez piły tarczowe, historie te są być może naiwne i dziecinne. Lecz któż z nas nie słyszał opowieści pełnych magii, złych mocy, diabłów, które czyhają na duszę śmiertelników !?
Warto przeczytać , chociażby dlatego, aby przekonać się, jak słowo "fantastyka" nabrało współcześnie nieco innego znaczenia.

Nowele zebrane w tym tomie napisane są przez autorów dziewiętnastowiecznych, od epoki romantyzmu do okresu międzywojennego.
Najlepszym jednak określeniem tych utworów byłoby " opowieści niesamowite", w których tragiczny liryzm i irracjonalizm łączy się z atmosferą tajemniczości i grozy, często zaczerpnięte z fantastyki ludowej.
W czasach dzisiejszych, gdy panują horrory,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    50
  • Fantastyka
    10
  • Teraz czytam
    2
  • Fantasy
    2
  • Opowiadania
    2
  • Polska
    2
  • Ulubione
    2
  • Zbiory
    2

Cytaty

Więcej
praca zbiorowa Polska nowela fantastyczna t. 2. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także