Karol

Profil użytkownika: Karol

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 10 godzin temu
553
Przeczytanych
książek
553
Książek
w biblioteczce
159
Opinii
559
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 3 cytaty
Strony www:
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Ktoś tam się wniebogłosy drze, próbując śpiewać, a czaszkę rozrywa kac. Kapeć w gębie. Obce miejsce. Iwo Król tak wita dzień w jednym z gruzińskich hosteli. W podobnym stanie są prawdopodobnie inni lokatorzy. Jeśli nie spici, to spaleni. Dla niektórych wiadro to stały element dnia. Innym wystarczają czacza i fajki. Jak to na kacu, po otwarciu oczu zaczyna odmalowywać się urwane gdzieś wcześniej życie. Albo zamazane. Myśli o kobiecie. Myśli o tym, że jest się tu, bo chce się coś poczuć. Znaleźć sens egzystencji. O ile jest coś takiego. Póki co, Iwo trwa w postanowieniu, w którym rzucenie wszystkiego i wyjazd w Bieszczady potraktował całkiem dosłownie – z tym, że zamiast Bieszczad wybrał Tbilisi…

"Georgia" Mateusza Parkasiewicza oscyluje wokół Iwo, który postanowił uciec przed marazmem, bezsensem i społeczną presją [i dorosłością?]. Codzienność, w której funkcjonuje przenikają media społecznościowe i korporacyjne standardy. Wyidealizowane życia innych ludzi, którymi jest zalewany na Instagramie nijak się mają do jego własnego. Wszelkie znajomości przypieczętowuje kliknięciem na Facebooku, a miłość… czym jest miłość? Być może wyjazd coś zmieni – ale co?

Choć przez większość czasu fabuła jest całkiem sensowna [nawet gdy przypomina bad trip], to jednak ma kilka naciąganych momentów. Chodzi mi tu głównie o końcówkę – rozwiązanie problemów na zasadzie deus ex machina, i to jeszcze w nielogiczny sposób.

Odnoszę wrażenie, że "Georgia" to taka powieść, którą doceni się na pewnym etapie życia. To dziwne uczucie, bo mam tak pierwszy raz, ale czuję, że na książkę Parkasiewicza jestem… za stary.

Mam problem z "Georgią". Z jednej strony, na plus zasługują szeroko rozumiane obserwacje społeczne [mam tu na myśli głównie spojrzenie na los imigrantów], a także język powieści. Z drugiej zaś strony, mam wrażenie, że to ten typ książki, który wpadł mi do głowy jednym okiem, by za chwilę wylecieć drugim. Pomimo egzystencjalnego zacięcia, zabrakło mi w książce Parkasiewicza – o dziwo – głębi.

Egzemplarz książki otrzymałem od Instytutu Literatury w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link: https://karols.pl/georgia-mateusz-parkasiewicz-recenzja/

Ktoś tam się wniebogłosy drze, próbując śpiewać, a czaszkę rozrywa kac. Kapeć w gębie. Obce miejsce. Iwo Król tak wita dzień w jednym z gruzińskich hosteli. W podobnym stanie są prawdopodobnie inni lokatorzy. Jeśli nie spici, to spaleni. Dla niektórych wiadro to stały element dnia. Innym wystarczają czacza i fajki. Jak to na kacu, po otwarciu oczu zaczyna odmalowywać się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Jak sam tytuł „Duchowego przewodnika po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” Martyny Skibińskiej wskazuje, jest to przewodnik. Przewodnik, dodam, dość nietypowy, bo oprowadzający Czytelniczki i Czytelników po miejscach niezwykłych: opętanych, nawiedzonych, naznaczonych ektoplazmą czy innymi nadprzyrodzonymi emanacjami. Zawarte w „Duchowym przewodniku po Polsce” treści to kopalnia interesujących historii i ciekawostek. Te odnoszą się nie tylko do elementów nadnaturalnych, ale również do przeszłości konkretnych miejsc, zdarzeń i postaci.

Książka została podzielona ze względu na województwa. To bardzo dobra decyzja, bo znacznie ułatwia planowanie wycieczek. Na plus zasługuje także zamieszczenie na końcu każdej atrakcji namiarów: czy to adresu i danych kontaktowych, czy też współrzędnych geograficznych [gdy mowa o jakimś miejscu położonym np. w szczerym polu czy innej, niedostępnej kniei].

Na uwagę zasługuje przepiękne wydanie, bogato ilustrowane przez Dominikę Czerniak-Chojnacką. Zamieszczone w książce ilustracje zdają się być integralną częścią przewodnika.

Na stronie Dwóch sióstr, widnieje informacja, że za lekturę przewodnika najlepiej zabrać się, gdy ma się przynajmniej dziesięć lat. Młodszym osobom odradzam sięganie po niniejszą pozycję. To o tyle istotne, że zawarte w środku treści [duchy, wampiry czy inne monstra], mogą rzeczywiście napędzić strachu.

I co najważniejsze - można czytać nawet bez planowania wycieczki 😉

Rewelacja, koniecznie przeczytajcie. 👍

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawnictwa Dwie Siostry w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link: https://karols.pl/duchowy-przewodnik-po-polsce/

Jak sam tytuł „Duchowego przewodnika po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” Martyny Skibińskiej wskazuje, jest to przewodnik. Przewodnik, dodam, dość nietypowy, bo oprowadzający Czytelniczki i Czytelników po miejscach niezwykłych: opętanych, nawiedzonych, naznaczonych ektoplazmą czy innymi nadprzyrodzonymi emanacjami. Zawarte w „Duchowym przewodniku po Polsce”...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

„[…] PRZEWODNIK JEST OSTATECZNY. RZECZYWISTOŚĆ JEST CZĘSTO NIEPRECYZYJNA.” ~ „Restauracja na końcu Wszechświata”, Douglas Adams, tł. Paweł Wieczorek, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2024, s. 57.

Po wydarzeniach rozgrywających się w „Autostopem przez Galaktykę” [i kilku perturbacjach po drodze], przed naszymi bohaterami staje pytanie równie wielkie, co „Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę”: gdzie we wszechświecie można zjeść najlepsze jedzenie?

„Restauracja na końcu Wszechświata” właściwie zaczyna się tam, gdzie kończy część pierwsza. Akcja – jak poprzednio – jest równie zwariowana, wybuchowa i kuriozalna [zwłaszcza, że w ruch ponownie poszedł zainstalowany w Sercu ze Złota napęd nieprawdopodobieństwa]. Ale…

Odnoszę wrażenie, że drugi tom przygód Artura Denta, Forda Prefecta i spółki jest nieco poważniejszy w wymowie. Oczywiście, na pierwszym planie to nadal przede wszystkim kuriozalna komedia, jednakże gdy zastanowić się nad drugim dnem niektórych zdarzeń [a zwłaszcza końcówką], trudno nie wpaść w zadumę. Czy to zasługa jedynie satyrycznego spojrzenia na konkretne zagadnienia [dotyczy to choćby pewnego dania z tytułowej restauracji]? A może za efekt ten odpowiada poważniejsze potraktowanie przez Douglasa Adamsa tematu czasoprzestrzeni? Trudno powiedzieć.

„Restauracja na końcu Wszechświata” to – podobnie jak poprzednia część – niczym nieskrępowany popis humoru i wyobraźni Douglasa Adamsa. I choć postaci mają teraz ważniejsze[?] sprawy na głowie, ich przygody w dalszym ciągu są absurdalnie kuriozalne. Niekontrolowany śmiech gwarantowany. A gdy zrobi się poważniej, pamiętaj o złotej zasadzie z przewodnika Autostopem przez Galaktykę: NIE PANIKUJ.

Jeśli spodobała Wam się część pierwsza, koniecznie przeczytajcie. Świetna lektura.

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link: https://karols.pl/restauracja-na-koncu-wszechswiata-douglas-adams-recenzja/

„[…] PRZEWODNIK JEST OSTATECZNY. RZECZYWISTOŚĆ JEST CZĘSTO NIEPRECYZYJNA.” ~ „Restauracja na końcu Wszechświata”, Douglas Adams, tł. Paweł Wieczorek, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2024, s. 57.

Po wydarzeniach rozgrywających się w „Autostopem przez Galaktykę” [i kilku perturbacjach po drodze], przed naszymi bohaterami staje pytanie równie wielkie, co „Wielkie pytanie o życie,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Karol Skrzypek

z ostatnich 3 m-cy
Karol Skrzypek
2024-05-30 14:13:31
Karol Skrzypek dodał książkę Wojna na półkę Przeczytane
2024-05-30 14:13:31
Karol Skrzypek dodał książkę Wojna na półkę Przeczytane
Wojna Louis-Ferdinand Céline
Średnia ocena:
6.6 / 10
33 ocen
Karol Skrzypek
2024-05-25 19:10:50
Karol Skrzypek dodał książkę Georgia na półkę i dodał opinię:
2024-05-25 19:10:50
Karol Skrzypek dodał książkę Georgia na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Ktoś tam się wniebogłosy drze, próbując śpiewać, a czaszkę rozrywa kac. Kapeć w gębie. Obce miejsce. Iwo Król tak wita dzień w jednym z gruzińskich hosteli. W podobnym stanie są prawdopodobnie inni lokatorzy. Jeśli nie spici, to spaleni. Dla niektórych wiadro to stały element dnia. Innym w...

Rozwiń Rozwiń
Georgia Mateusz Parkasiewicz
Średnia ocena:
5 / 10
1 ocen
Karol Skrzypek
2024-05-22 17:37:30
2024-05-22 17:37:30
Karol Skrzypek ocenił książkę Duchowy przewodnik po Polsce czyli 101 wycieczek z dreszczykiem na
10 / 10
i dodał opinię:

Jak sam tytuł „Duchowego przewodnika po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” Martyny Skibińskiej wskazuje, jest to przewodnik. Przewodnik, dodam, dość nietypowy, bo oprowadzający Czytelniczki i Czytelników po miejscach niezwykłych: opętanych, nawiedzonych, naznaczonych ektoplazmą cz...

Rozwiń Rozwiń
Karol Skrzypek
2024-05-20 12:18:20
Karol Skrzypek dodał książkę Restauracja na końcu wszechświata na półkę i dodał opinię:
2024-05-20 12:18:20
Karol Skrzypek dodał książkę Restauracja na końcu wszechświata na półkę Przeczytane i dodał opinię:

„[…] PRZEWODNIK JEST OSTATECZNY. RZECZYWISTOŚĆ JEST CZĘSTO NIEPRECYZYJNA.” ~ „Restauracja na końcu Wszechświata”, Douglas Adams, tł. Paweł Wieczorek, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2024, s. 57.

Po wydarzeniach rozgrywających się w „Autostopem przez Galaktykę” [i kilku perturbacjach po drodze], ...

Rozwiń Rozwiń
Karol Skrzypek
2024-05-15 14:03:11
Karol Skrzypek dodał książkę Kosmiczne wampiry na półkę i dodał opinię:
2024-05-15 14:03:11
Karol Skrzypek dodał książkę Kosmiczne wampiry na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Komandor Carlsen nie spodziewał się, że w kosmicznej pustce trafi na coś takiego. Długi na osiemdziesiąt kilometrów, dryfujący wrak statku kosmicznego. „Nieznajomy”, jak później nazwą go media, posiada w środku wymarłe miasto. Ale to nie wszystko – głębiej dochodzi do niezwykłego odkrycia:...

Rozwiń Rozwiń
Karol Skrzypek
2024-05-10 11:13:04
Karol Skrzypek dodał książkę Wściek na półkę i dodał opinię:
2024-05-10 11:13:04
Karol Skrzypek dodał książkę Wściek na półkę Przeczytane i dodał opinię:

„Wściek” Magdaleny Salik rozgrywa się w wysoce stechnicyzowanej nieodległej przyszłości. Świat stoi na skraju katastrofy klimatycznej. Zjawiska dawniej uznawane za anomalie, stają się normą. Problem zdaje się dostrzegać jedynie garstka ludzi, a jeszcze mniej próbuje mu przeciwdziałać. Pomy...

Rozwiń Rozwiń
Wściek Magdalena Salik
Średnia ocena:
7 / 10
25 ocen
Karol Skrzypek
2024-05-07 11:00:22
Karol Skrzypek dodał książkę Ojcze mój na półkę i dodał opinię:
2024-05-07 11:00:22
Karol Skrzypek dodał książkę Ojcze mój na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Matka gra z synem w piłkę nożną. Widać, że kobieta stara się jak tylko może – chyba robi to po raz pierwszy, bo nie wie, że na bramkę się „strzela”, a nie „kopie”. Nie przeszkadza jej to jednak być, tu i teraz, być może nie być sobą, a być kimś innym, byle dziecko nie czuło, że czegoś mu b...

Rozwiń Rozwiń
Ojcze mój Grzegorz Górny
Średnia ocena:
8.5 / 10
2 ocen
Karol Skrzypek
2024-05-01 10:12:41
Karol Skrzypek dodał książkę Sto kwiatów na półkę i dodał opinię:
2024-05-01 10:12:41
Karol Skrzypek dodał książkę Sto kwiatów na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Trafia się w czytelniczym życiu na takie książki, które również trafiają, ale w nas – całkiem nieoczekiwanie i w nasze najwrażliwsze struny. Poruszają uśpione na co dzień emocje [a czasami i przeżycia], zmuszając je do wyjścia na zewnątrz – często pod postacią wilgotnych oczu. Tak właśnie ...

Rozwiń Rozwiń
Sto kwiatów Genki Kawamura
Średnia ocena:
7.5 / 10
31 ocen
Karol Skrzypek
2024-04-29 11:33:45
Karol Skrzypek dodał książkę Japonia na półkę Przeczytane
2024-04-29 11:33:45
Karol Skrzypek dodał książkę Japonia na półkę Przeczytane
Japonia Krzysztof Dopierała
Średnia ocena:
7.2 / 10
6 ocen
Karol Skrzypek
2024-04-21 18:56:04
Karol Skrzypek dodał książkę Ponad religią. Etyka dla wszystkich na półkę i dodał opinię:
2024-04-21 18:56:04
Karol Skrzypek dodał książkę Ponad religią. Etyka dla wszystkich na półkę Przeczytane i dodał opinię:

„Ponad religią. Etyka dla wszystkich” Dalajlamy to ten typ głęboko humanistycznej publikacji, który powinien przeczytać każdy. Mądrego zawsze warto posłuchać, a w tym przypadku – poczytać.

W swojej książce Dalajlama pisze o etyce świeckiej, która rozumiana jest jako coś, co może istnieć o...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [3]

Wiesław Myśliwski
Ocena książek:
7,8 / 10
20 książek
0 cykli
1511 fanów
Philip K. Dick
Ocena książek:
7,0 / 10
99 książek
10 cykli
Pisze książki z:
1828 fanów
Fiodor Dostojewski
Ocena książek:
7,6 / 10
74 książki
6 cykli
Pisze książki z:
3275 fanów
Dan Simmons Hyperion Zobacz więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Helene Flood Psychoterapeutka Zobacz więcej
Adam Wiśniewski-Snerg Według łotra Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
553
książki
Średnio w roku
przeczytane
46
książek
Opinie były
pomocne
559
razy
W sumie
wystawione
5
ocen ze średnią 8,2

Spędzone
na czytaniu
2 482
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
39
minut
W sumie
dodane
3
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]