Piotr

Profil użytkownika: Piotr

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 3 dni temu
845
Przeczytanych
książek
1 074
Książek
w biblioteczce
659
Opinii
3 981
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 10 cytatów
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Katarzyna Puzyńska każdy wie, jaka jest. Każdy kto choć raz zetknął się z sagą o Lipowie, stąd też trudno jest mówić już o piętnastym tomie cyklu. Niestety wraz ze Zgłobą nadszedł czas pożegnania z Lipowem.



Malwina, Klementyna i Maria pogrążone są w żałobie po śmierci Daniela. Dodatkowo sam powód zgonu dodaje większego bólu. Podobno mężczyzna zmarł na skutek zbyt dużej ilości alkoholu. Jedyną, która nie przyjmuje tego do wiadomości jest Malwina, jej podejrzenia podsyca otrzymany mail, z którego wynika, że niekoniecznie sprawy wyglądają tak, jak je oficjalnie przedstawiono. Trop prowadzi w stronę więźnia Mikołaja Zielińskiego jakoby niewinnie skazanego. Oskarżano go o zabicie żony z córkami, ojca i trzech kobiet. Malwina z Klementyną wyruszają do Legionowa, by poznać całą prawdę. Prawdę, która nie wszystkim jest wygodna, która prowadzi w przeszłość i związana z klątwą sprzed stuleci.



Kasia Puzyńska od lat ma swój styl, któremu pozostaje wierna. Z biegiem czasu łączy klasyczny kryminał z elementami słowiańszczyzny, z czym styka się z grozą. Od razu zaznaczam, że Zgłoba to nie horror. Wpisuje się w trend łączenia zbrodni z tym, co nadprzyrodzone i tym, co wzbudza strach lokalnej społeczności. Biorąc pod uwagę, że rzecz dzieje się w małej, prowincjonalnej miejscowości nie brakuje tych, którzy wierzą w klątwę. Miała ją rzucić ostatnia spalona w Puszczykowie wiedźma. Obudziła tym zamieszkujące w wąwozie duchy i sprowadziła zło, dające co jakiś czas o sobie znać. To tam sześćdziesiąt lat temu zamordowano kilkuletnią dziewczynkę, Emilię Kozłowską i w tej okolicy na przestrzeni ostatnich lat giną kolejne kobiety. Samo to już może zaintrygować, ale kiedy uzmysłowiłem sobie, że to przecież Katarzyna Puzyńska, od razu można domyślić się, że sprawca ma bardzo cielesną postać. Do samego jednak końca nie domyśliłem się rozwiązania zagadki. Puzyńska myli tropy, cofa się w przeszłość, z której poznajemy bohaterów ale w sama sprawa kryminalna pozostaje trudna do rozwikłania. Przybywa podejrzanych i mnożą się wątpliwości. Każdy ma powód zabić i nikogo nie można wykluczyć z grona podejrzanych. Wszyscy oni żyją w zamkniętym gronie osób, znają się od lat i mają pewne rzeczy na sumieniu, do których nie zbyt chętnie przyznają się. To, za co cenię prozę Kasi Puzyńskiej to wnikanie w psychikę bohaterów, w ich emocje, przeżycia i każdy z nich zachowuje się we własnym stylu. A emocji z pewnością nie zabraknie i szybko zaczną wpływać na na zachowanie tak Klementyny jak i ludzi związanych z Puszczykowem.



Zgłoba ma wszystko to, co cechuje sagę o Lipowie. Zaczyna się trzęsieniem ziemi, potem pozornie tylko zwalnia, a kolejne elementy układanki podsuwane są powoli. Kasia Puzyńska dostarcza nam w małych dawkach, ale takich, by wzbudzić czujność. Może w stosunku do niektórych spotykanych osób ją wzmacnia, w przypadku innych usypia. Tym samym pozostaje tą Kasią, którą uwielbiają czytelnicy i tą, która sprawia, że po kolejne powieści sięgam ze sporą ekscytacją. Szkoda tylko, że przygoda z Lipowem w tej formie, którą znamy od prawie dekady dobiega końca. Z drugiej strony ciekawy jestem, czym Kasia Puzyńska zaskoczy w zapowiadanym cyklu o Klementynie Kopp. Kopp, którą uwielbiam od Motylka i która nigdy nie zawodzi. Warto na koniec zaznaczyć, że cykl lipowski należy czytać po kolei, bo niby za każdym razem jest inna zagadka kryminalna, ale siła tkwi też w losach mieszkańców wsi.

Katarzyna Puzyńska każdy wie, jaka jest. Każdy kto choć raz zetknął się z sagą o Lipowie, stąd też trudno jest mówić już o piętnastym tomie cyklu. Niestety wraz ze Zgłobą nadszedł czas pożegnania z Lipowem.



Malwina, Klementyna i Maria pogrążone są w żałobie po śmierci Daniela. Dodatkowo sam powód zgonu dodaje większego bólu. Podobno mężczyzna zmarł na skutek zbyt dużej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Ona lubi ludzi, on manipulator i seryjny morderca. Nora Roberts w Tożsamości wciąga w samo serce niebezpiecznej rozgrywki.


Morgan nie miała łatwego dzieciństwa. Rozwód rodziców i wieczne przeprowadzki. Teraz jako dorosła kobieta wierzy, że w końcu uda jej się zapuścić korzenie. Poznaje przystojnego Luke'a i szybko ulega jego urokowi. Niestety nowa znajomość szybko przeradza się w koszmar i znowu zmusi ją do zrewidowania życiowych planów.


Nora Roberts doskonale wie, jak nieustannie zaskoczyć czytelnika. Jak przyprawić o szybsze bicie serca. Na początku wszystko jest usypiające czujność, absolutnie nie przeczuwa się zbliżającego tornada, które wszystko zniszczy i wymusi budowanie opowieści zupełnie od nowa. Kiedy najmniej się spodziewamy dostajemy cios prosto w serce. Taki też zabieg sielskiej sielanki z ostrzeżeniem o zagrożeniu, które nie minęło przeplata się non stop. Raz wygasza czujność, aby kiedy najmniej spodziewanymy się znów wciągnąć w koszmar, który nie minął. Jedynie ukrywa się, skrada, nie dając o sobie zapomnieć i przygotowując się do zadania ostatecznego ciosu. Nienawidzi szczęścia Morgan i zrobi wszystko, by dokończyć to, co nie powiodło się za pierwszym razem. Mimo opowieści o seryjnym mordercy kobiet, który przypomina najbardziej obłąkane umysły typu Bundy'ego, to autorka nie przygniata ciężarem tematu. Wręcz przeciwnie naprzemiennie otula ciepłem i nadzieją na lepsze jutro - pozwala uwierzyć, że zły czas minął i teraz nadchodzą lepsze dni, aby ni stąd ni zowąd znowu wywołać dreszcze. Doskonale umie przyprawić o szybsze bicie serca, raz w dobrym znaczeniu tego słowa, innym razem dreszczem niepokoju. W Tożsamości jak to u Nory Roberts bywa napotykamy ludzi zagubionych na życiowym zakręcie, tych zdolnych wyciągnąć rękę do tego potrzebującego pomocy, i tego nienawidzającego szczęścia innych. Ten ostatni typ zrobi wszystko by je zniszczyć, dąży jedynie do zaspokojenia chorej żądzy mordowania. Pod maską szarmanckiego amanta, kryje się potwór żądny śmierci. Manipulator, który nienawidzi tego, który zburzy jego plany i zagoni w kąt. Ma niekończące się żądze zadawania śmierci. Tropi ofiarę, zbliża się i zadaje cios. Przy okazji bogaci się. Pod względem psychicznym to bardzo ciekawa postać, oczywiście jeśli uda się odłożyć na bok odrazę. Szkoda, że autorka jedynie szczątkowo zaznaczyła to, co nim kieruje i nie podejmując próby wejścia w chory umysł. Całkowitym przeciwieństwem jest Morgan. Lubi ludzi i zawsze wierzy w ich dobroć. Potrafi docenić dobro, które ją spotyka. Mimo delikatności i gołębiego serca, kryje się silna kobieta zdolna do podjęcia walki o samą siebie i własne szczęście. To od niej uczymy się, że chociaż kowalem własnego losu nie zawsze jesteśmy sami, to nic nie będzie dane bez wysiłku. Tylko od nas samych zależy, czy wykorzystamy szansę od losu.


Tożsamość to pełnokrwisty thriller, który potrafi zaintrygować, wywołać niepokój nie dający o sobie zapomnieć. Przy czym miesza się z powieścią obyczajową, a nawet romansem tworząc mieszankę, której nie sposób się oprzeć. Nora Roberts nie zawodzi, serwuje wszystko to, co czytelnik uwielbia w jej prozie. Daje potrzebną nadzieję, że czarne chmury kiedyś miną i zawsze warto dostrzec napływające do nas dobro.

Ona lubi ludzi, on manipulator i seryjny morderca. Nora Roberts w Tożsamości wciąga w samo serce niebezpiecznej rozgrywki.


Morgan nie miała łatwego dzieciństwa. Rozwód rodziców i wieczne przeprowadzki. Teraz jako dorosła kobieta wierzy, że w końcu uda jej się zapuścić korzenie. Poznaje przystojnego Luke'a i szybko ulega jego urokowi. Niestety nowa znajomość szybko...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Prawdziwa gotycka uczta. Mroczna rezydencja, zjawy i guwerntka w samym gąszczu tajemnicy. W kleszczach lęku Henry'ego Jamesa nadal potrafi hipnotyzować. Witajcie w Bly.



W starej posiadłości Bly w Stanach Zjednoczonych mieszka dwójka dzieci, których jedynymi opiekunami są gospodyni Grose i guwerntki, które nieustannie posyła wuj małolatów. Ostatnia z nich nagle znikła, a jej miejsce zajęła nowa kobieta. Kiedy przybywa do wiktoriańskiego dworu daje się uwieść urokowi podopiecznych Flory i Milesa, przy okazji stając się uczestnikiem zjawisk, których nie rozumie. Kogoś widzi pośród mrocznych korytarzy. Jedyną, która wyjaśnia, kim są niepokojące widziadła jest Grose. Prawda oznacza przy tym konieczność zmierzenia się z tym, na co młoda guwerntka wcale nie ma ochoty.



W kleszczach lęku Henry'ego Jamesa zaliczany jest do absolutnych gotyckich klasyków. Groza przybiera u tego amerykańskiego pisarza subtelną formę. Już pierwsza strona jasno daje znać o czym będzie opowieść i zawiera wszystko to, co gotyk kocha: stara posiadłość, mrok, duchy i to coś, co nie do końca łatwe jest do wytłumaczenia. Henry James nie straszy, a bardziej intryguje i powoli wciąga w tajemnicę kryjącą się we dworze. Usypia czujność ukazując dwójkę uroczych dzieci, wyglądających tak niewinnie, że nikt nie jest w stanie o nic złego ich podejrzewać. Gdy pojawia się ostrzeżenie, szybko zostaje zanegowane. Same zjawy też w tej opowieści nie wydają się zbytnio groźne, a pytanie o zło mieszkające w Bly jest dość kłopotliwe. Wydaje się, że najbardziej prawdziwym będzie stwierdzenie, że ten amerykański klasyk utknął między horrorem, a thrillerem. Nie ma tu bowiem walki o przetrwanie, duchy nawet nie próbują wyrządzić przynajmniej fizycznej krzywdy. Ot, gdzieś pojawiają się, widzi je tylko sama guwerntka, a dla innych domowników są zupełnie nie zauważalne. Fakt ten szybko może rodzić pytanie, na ile widziadła stanowią wytwór umysłu, a na ile są prawdziwe i toczą bój o dusze dzieci. Samo odkrycie mistyfikacji spokoju Bly nie jest zbyt łatwe i szybkie. Wraz z narratorem krok po kroku wkraczamy i próbujemy zrozumieć to wszystko, co dociera i czego mimowolnie stajemy się świadkiem. Połączenie tego z pytaniem o zło nie ułatwia jedyna tak naprawdę metafora w postaci dzieci, acz i ona powoli przybiera nieco inne znaczenie. Kim zatem są Flora i Miles? Raz typowymi dziećmi spragnionymi uczucia, a pozbowionego go przez wuja, który swą rolę ogranicza jedynie do posłania opiekunek. Jest kompletnie nieświadomy tego, kim tak naprawdę są jego podopieczni. To niezwykle sprytni manipulatorzy, którzy idealnie potrafią zmieniać oblicze. Jednak nigdy nie będzie dane odkryć rzeczywistego stopnia ich deprewacji. Oboje chcą uchodzić za aniołków, a tkwiące w nich zło jest bardzo trudne do odkrycia. Trudno stwierdzić w jakim stopniu jest ono udziałem byłych opiekunów, a na ile tkwi w samej ich naturze. To, że była dwójka pracowników Bly to ludzie okrutni, nie stanowi tajemnicy. Jak również fakt, że małolaty były pod ich silnym wpływem, z którego nawet śmierć opiekunów nie przerwała. Można nawet interpretować, że mimo to, dążą oni do całkowitego znikczemnienia dzieci. To zaś co, bardziej może nakierunkowywać na thriller z elementami grozy, to manipulowanie przez Florę i Milesa swą guwerntką, brak prawdziwie ludzkich odruchów - a niewinność i typowo dziecięce zachowania mają być narzędziem do osiągnięcia prawdziwego zamiaru. Tą, która dodatkowo stanowi istotny element prowadzonej gry, jest gospodyni Grose. Z jej ust poznajemy zupełnie sprzeczne ze sobą informacje, jak także próba zdefiniowania jej roli w ukryciu, tego kim rzeczywiście są dzieci, nie jest zbyt prosta. Na początku potwierdza ich niewinność, potem zaś stopniowo obdziera je z niej. Wszystko razem sprawia, że W kleszczach lęku nie są powieścią ani prostą ani oczywistą w interpretacji, a każdy jej element można dwojako przynajmniej interpretować. Bez wątpienia składa się z wielu płaszczyzn, które wspólnie tworzą ponadczasowa opowieść.



Powieść sama stanowi wspomnienie byłej guwerntki z tego, co stało się jej udziałem. Przy czym formą nie za bardzo przypomina inne historie z końca XIX wieku. Zamiast typowego pamiętnika, mamy spisane wspomnienia, które to zgromadzonym przy kominku w Wigilię Bożego Narodzenia przytacza niejaki Douglas. To, co bez wątpienia cechuje W kleszczach lęku to panująca w II połowie XIX stulecia fascynacja spirytyzmem i psychologią. Nie popełnię myślę błędu, jeśli utwór Henry'ego Jamesa określę mianem horroru psychologicznego. To właśnie bowiem ta nauka, może pomóc w zrozumieniu zachowania Flory i Milessj, jak również ukazanego zepsucia Bly. Sama rezydencja idealnie wtapia się w obraz dwójki dzieci, tak jak one, tak Bly potrafi początkowo zachwycić przybysza swym urokiem, aby powolutku przerodzić się w epicentrum zła, stając się nieprzyjaznym miejscem, tym nawet dążącym do pozbycia się tego, kogo nie chce mieć w swoich murach. Nie ulega wątpliwości, że powieść Henry'ego Jamesa poddaje narratorów pytaniu o ich wiarygodność, na które to czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam. W kleszczach lęku z pewnością usatysfakcjonuje wielbicieli klasycznych gotyckich opowieści. Intrygowało niegdyś i intryguje dziś.

Prawdziwa gotycka uczta. Mroczna rezydencja, zjawy i guwerntka w samym gąszczu tajemnicy. W kleszczach lęku Henry'ego Jamesa nadal potrafi hipnotyzować. Witajcie w Bly.



W starej posiadłości Bly w Stanach Zjednoczonych mieszka dwójka dzieci, których jedynymi opiekunami są gospodyni Grose i guwerntki, które nieustannie posyła wuj małolatów. Ostatnia z nich nagle znikła, a...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Piotr

z ostatnich 3 m-cy
Piotr
2024-05-27 11:34:50
Piotr ocenił książkę Zgłoba na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-27 11:34:50
Piotr ocenił książkę Zgłoba na
7 / 10
i dodał opinię:

Katarzyna Puzyńska każdy wie, jaka jest. Każdy kto choć raz zetknął się z sagą o Lipowie, stąd też trudno jest mówić już o piętnastym tomie cyklu. Niestety wraz ze Zgłobą nadszedł czas pożegnania z Lipowem.



Malwina, Klementyna i Maria pogrążone są w żałobie po śmierci Daniela. Dodatkowo...

Rozwiń Rozwiń
Zgłoba Katarzyna Puzyńska
Cykl: Lipowo (tom 15)
Średnia ocena:
6.9 / 10
1282 ocen
Piotr
2024-05-25 15:50:27
Piotr ocenił książkę Tożsamość na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-25 15:50:27
Piotr ocenił książkę Tożsamość na
7 / 10
i dodał opinię:

Ona lubi ludzi, on manipulator i seryjny morderca. Nora Roberts w Tożsamości wciąga w samo serce niebezpiecznej rozgrywki.


Morgan nie miała łatwego dzieciństwa. Rozwód rodziców i wieczne przeprowadzki. Teraz jako dorosła kobieta wierzy, że w końcu uda jej się zapuścić korzenie. Poznaje p...

Rozwiń Rozwiń
Tożsamość Nora Roberts
Średnia ocena:
7.3 / 10
94 ocen
Piotr
2024-05-17 18:22:12
Piotr ocenił książkę W kleszczach lęku na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-17 18:22:12
Piotr ocenił książkę W kleszczach lęku na
9 / 10
i dodał opinię:

Prawdziwa gotycka uczta. Mroczna rezydencja, zjawy i guwerntka w samym gąszczu tajemnicy. W kleszczach lęku Henry'ego Jamesa nadal potrafi hipnotyzować. Witajcie w Bly.



W starej posiadłości Bly w Stanach Zjednoczonych mieszka dwójka dzieci, których jedynymi opiekunami są gospodyni Gros...

Rozwiń Rozwiń
W kleszczach lęku Henry James
Średnia ocena:
5.8 / 10
138 ocen
Piotr
2024-05-15 11:55:59
Piotr ocenił książkę W objęciach lasu na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-05-15 11:55:59
Piotr ocenił książkę W objęciach lasu na
5 / 10
i dodał opinię:

Antypolski paszkwil, tak najkrócej można określić W objęciach lasu Adivy Geffen.



Parczew na Lubelszczyźnie od zawsze zamieszkiwali Polacy i Żydzi tworząc wspólnotę. Mieszkający tam Jakub, Taiba i ich córka Szurka nie chcą do końca wierzyć w nadciągającą katastrofę i zagrożenie z Zachodu...

Rozwiń Rozwiń
W objęciach lasu Adiva Geffen
Średnia ocena:
6.6 / 10
36 ocen
Piotr
2024-05-13 12:23:12
Piotr ocenił książkę Życie nocne na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-13 12:23:12
Piotr ocenił książkę Życie nocne na
7 / 10
i dodał opinię:

Nora Roberts podobnie do Stephena Kinga jest autorką niezwykle płodną i wyśmienicie umie bawić się gatunkami. Udowadnia to w Życiu nocnym.



Harry Booth nie miał łatwego dzieciństwa. Chora na nowotwór matka, niezapłacone rachunki i nieustanne zmartwienie o pieniądze na leki. Jedyną osobą,...

Rozwiń Rozwiń
Życie nocne Nora Roberts
Średnia ocena:
7.1 / 10
95 ocen
Piotr
2024-05-07 12:06:02
Piotr ocenił książkę Władca Pierścieni na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-07 12:06:02
Piotr ocenił książkę Władca Pierścieni na
7 / 10
i dodał opinię:

Jedna z najpopularniejszych książek na świecie, absolutny klasyk fantasy i pierwowzór wielu innych historii, do niego nawiązywała i nawiązuje współczesna popkultura. O czym mowa? Oczywiście o trylogii Władcy pierścieni J.R.R Tolkiena. Zapraszam do Śródziemia.



Władca pierścieni w przeciw...

Rozwiń Rozwiń
Władca Pierścieni J.R.R. Tolkien
Cykl: Władca Pierścieni (tom 1-3)
Średnia ocena:
8.7 / 10
18567 ocen
Piotr
2024-04-28 18:36:00
Piotr i romaud są teraz znajomymi
2024-04-28 18:36:00
Piotr i romaud są teraz znajomymi
Piotr
2024-04-28 18:24:18
Piotr i do_azot_i_nazot są teraz znajomymi
2024-04-28 18:24:18
Piotr i do_azot_i_nazot są teraz znajomymi
Piotr
2024-04-21 20:35:43
Piotr i _och_man_ są teraz znajomymi
2024-04-21 20:35:43
Piotr i _och_man_ są teraz znajomymi
Piotr
2024-04-21 20:31:10
Piotr ocenił książkę Błękitna zatoka na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-21 20:31:10
Piotr ocenił książkę Błękitna zatoka na
9 / 10
i dodał opinię:

Nora Roberts w cyklu Saga rodu Queenów daje pełną emocji i ciepła opowieść o ludziach, których łączy jedno zdarzenie, jedna przysięga i dobro dziecka. Seria składa się z Wzburzonych fal, Niebezpiecznych prądów, Spokojnej przystani i Błękitnej zatoki.



Ray i Stella Queen przygarnęli pod s...

Rozwiń Rozwiń
Błękitna zatoka Nora Roberts
Cykl: Saga rodu Quinnów (tom 4)
Średnia ocena:
7.1 / 10
761 ocen

ulubieni autorzy [9]

Remigiusz Mróz
Ocena książek:
7,1 / 10
68 książek
14 cykli
6555 fanów
Danielle Steel
Ocena książek:
6,7 / 10
163 książki
2 cykle
579 fanów
Rachel Abbott
Ocena książek:
7,2 / 10
16 książek
3 cykle
Pisze książki z:
348 fanów

Ulubione

Jojo Moyes Kiedy odszedłeś Zobacz więcej
Jojo Moyes Kiedy odszedłeś Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Stephen King Dallas '63 Zobacz więcej
Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś Zobacz więcej
Natalia Sońska Mniej złości, więcej miłości Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Sarah Waters Złodziejka Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Jojo Moyes Kiedy odszedłeś Zobacz więcej
Jojo Moyes Kiedy odszedłeś Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Stephen King Dallas '63 Zobacz więcej
Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś Zobacz więcej
Natalia Sońska Mniej złości, więcej miłości Zobacz więcej
Sarah Waters Złodziejka Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
845
książek
Średnio w roku
przeczytane
85
książek
Opinie były
pomocne
3 981
razy
W sumie
wystawione
842
oceny ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
6 010
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
55
minut
W sumie
dodane
10
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]