Czarne skrzydła

Okładka książki Czarne skrzydła Sue Monk Kidd
Okładka książki Czarne skrzydła
Sue Monk Kidd Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
485 str. 8 godz. 5 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Invention of Wings
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2014-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-25
Liczba stron:
485
Czas czytania
8 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308053966
Tłumacz:
Marta Kisiel-Małecka
Tagi:
niewolnictwo
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nielot



4620 277 108

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1966 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
501
364

Na półkach:

Oparta na biografii sióstr Grimke historia walki o zniesienie niewolnictwa i prawa kobiet. Dwie dziewczynki mieszkają w jednym domie. Sara to córka sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej i plantatora. Szelma to niewolnica, którą Sara otrzymała na jedenaste urodziny. Mimo konwenansów udało im się zaprzyjaźnić. Sara dojrzewała do decyzji zawalczenia o swoje poglądy. Sara opiekuje się swoją dużo młodszą siostrą, która będzie jej towarzyszyła w trudnych chwilach. Obie podejmą walkę z oczekiwaniami rodziny i ówczesnego świata. Szelma, a właściwie Hetty, bardzo chciała być wolną. Jej matka była bardzo zdolną szwaczką i wiele swoich umiejętności przekazała córce. Przekazała jej także historię rodziny i wolę walki o wolność Sara będzie chciała pomóc Szelmie .

Oparta na biografii sióstr Grimke historia walki o zniesienie niewolnictwa i prawa kobiet. Dwie dziewczynki mieszkają w jednym domie. Sara to córka sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej i plantatora. Szelma to niewolnica, którą Sara otrzymała na jedenaste urodziny. Mimo konwenansów udało im się zaprzyjaźnić. Sara dojrzewała do decyzji zawalczenia o swoje poglądy. ...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
791
479

Na półkach: ,

„Musisz zrozumieć, którym końcem igły chcesz być. Tym przywiązanym do nici czy tym, który przebija tkaninę”.

„-Zachowanie milczenia w obliczu zła również jest złem samym w sobie.”

„-Może i ciałem jestem niewolnicą, ale nie umysłem. Z tobą jest na odwrót.”

„Człowiek idealizuje życie, którego nie wybrał”

Czarne skrzydła. Sue Monk Kidd

„Dwie kobiety, dwie walki o wolność, jedna niezwykła przyjaźń…” promowana jest książka takim zdaniem historia białej córki właściciela ziemskiego i jej czarnej niewolnicy. Przyciągnęła mnie do książki osoba autorki, gdyż „Sekretne życie pszczół” oczarowało mnie stylem i swoją niezwykłą historią.

Niewolnictwo, cierpienie, niedola ludzka, walki i zmagania ludzi pokazane w tej książce przeplatają się z determinacją i niezwykłą siłą kobiet. Tematy trudne a jednak podane w przystępny sposób przez autorkę.

Losy obu dziewczyn inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami z życia pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimke, prowadząc czytelnika do korzeni stanów południowych Ameryki.

Akcja książki toczy się na przestrzeni wielu lat, do momentu aż obie bohaterki stają się kobietami w średnim wieku. Śledząc ich losy, przeżywając wzloty i upadki autorka skupia się przede wszystkim na problemach społeczno- obyczajowych na tle niewolnictwa.

Madra, poruszająca proza, dająca nadzieję i ukazująca niezwykłą siłę i odwagę kobiet.

„Musisz zrozumieć, którym końcem igły chcesz być. Tym przywiązanym do nici czy tym, który przebija tkaninę”.

„-Zachowanie milczenia w obliczu zła również jest złem samym w sobie.”

„-Może i ciałem jestem niewolnicą, ale nie umysłem. Z tobą jest na odwrót.”

„Człowiek idealizuje życie, którego nie wybrał”

Czarne skrzydła. Sue Monk Kidd

„Dwie kobiety, dwie walki o...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
29
29

Na półkach:

Powieść ma wspaniały klimat, autorka przenosi nas do Karoliny Południowej XIX gdzie bogaci właściciele ziemscy mają niewolników. Jednak, jak to w życiu bywa , nie wszystko jest (nomen omen) białe albo czarne. Główna bohaterka Sara, córka właścicieli majątku, czuje się wewnętrznie rozdarta, gdyż nie akceptuje ideii niewolnictwa. Autorka opisuje nie tylko smutną egzystencję czarnoskórych, próby bojkotowania niewolnictwa przez część białych Amerykanów, ale też pozycję kobiet w tamtych czasach. Brak dostępu do edukacji, niemożność wypowiadania swojego zdania.

Powieść ma wspaniały klimat, autorka przenosi nas do Karoliny Południowej XIX gdzie bogaci właściciele ziemscy mają niewolników. Jednak, jak to w życiu bywa , nie wszystko jest (nomen omen) białe albo czarne. Główna bohaterka Sara, córka właścicieli majątku, czuje się wewnętrznie rozdarta, gdyż nie akceptuje ideii niewolnictwa. Autorka opisuje nie tylko smutną...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
456
22

Na półkach:

Proza Sue Monk Kidd ma w sobie coś zachwycającego i niebywale ujmującego. Tak było i tym razem. Podczas lektury czułem duszną atmosferę Karoliny Południowej, przeżywałem wraz z bohaterkami ich rozterki, angażowałem się emocjonalnie w historię, która pochłonęła mnie bez reszty. W powieści znajdziemy elementy onirystyczne, a więc te bardzoooo charakterystyczne dla autorki (bardzo je lubię). "Czarne skrzydła czasu" skłaniają do przemyśleń, ukazują istotę czlowieczenstwa i przenoszą w czasy, gdzie wolność była pojęciem względnym. Gotowy scenariusz filmowy i przyszły klasyk literatury!

Proza Sue Monk Kidd ma w sobie coś zachwycającego i niebywale ujmującego. Tak było i tym razem. Podczas lektury czułem duszną atmosferę Karoliny Południowej, przeżywałem wraz z bohaterkami ich rozterki, angażowałem się emocjonalnie w historię, która pochłonęła mnie bez reszty. W powieści znajdziemy elementy onirystyczne, a więc te bardzoooo charakterystyczne dla autorki...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
673
223

Na półkach: ,

Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła, na wielu poziomach - samej historii, ale też przepięknego sposobu jej opowiedzenia, bohaterek, połączenia prawdziwych wydarzeń z fikcją literacką: to wszystko jest w tej pozycji na bardzo wysokim poziomie. Czyta się fantastycznie, jest to przepiękna literacka podróż w niekiedy trudne momenty naszej historii, które stanowią tło i inspirację dla ważnych społecznych przemian i rozwoju bohaterów. Ta książka to kawał dobrej literatury, polecam ją bardzo gorąco.

Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła, na wielu poziomach - samej historii, ale też przepięknego sposobu jej opowiedzenia, bohaterek, połączenia prawdziwych wydarzeń z fikcją literacką: to wszystko jest w tej pozycji na bardzo wysokim poziomie. Czyta się fantastycznie, jest to przepiękna literacka podróż w niekiedy trudne momenty naszej historii, które stanowią tło...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
905
905

Na półkach:

Coś jakby pomieszane „Przeminęło z wiatrem”, „Północ-południe” i „Chata wuja Toma”.

Dwie dziewuszki: Sara i Szelma, biała i czarna, biedna i bogata, pani i niewolnica. Kontrasty, kontrasty, kontrasty.
Z czasem dorosłe kobiety i przyjaźń na całe życie.

XIX wieczna Karolina Północna, Charleston, plantacje, plantatorzy, posiadłości zamożnych ludzi i armia niewolników. Niechlubny wątek w dziejach Ameryki - niewolnictwo i nieludzkie traktowanie czarnoskórych przez ich właścicieli. Choć w powieści nie ma nadmiaru brutalnych i okrutnych scen, to całość robi duże wrażenie, a do czytelnika mocno dociera, że niewolnictwo w głównej mierze siedzi w głowie pokrzywdzonych i wiele pracy trzeba włożyć, by pokonać własne ograniczenia i je stamtąd wykurzyć.

Trzy perfekcyjnie wykreowane bohaterki: panienka, jej siostra i czarnoskóra służka, prą do przodu i dążą do wspólnego celu. Łączy je siła przyjaźni, walka o godność i o wolność cudzą i własną.
Powieść tym bardziej wartościowa, że oparta na dokumentach i sylwetkach faktycznie istniejących kobiet, świadomych abolicjonistek i bojowniczek o prawa kobiet.

Może i jest ta opowieść za bardzo czarno-biała, może i idea w zbyt dużym uproszczeniu podana, ale czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością, bo to wersja optymistyczna historii niewolnictwa, a któż nie lubi szczęśliwych zakończeń?

Coś jakby pomieszane „Przeminęło z wiatrem”, „Północ-południe” i „Chata wuja Toma”.

Dwie dziewuszki: Sara i Szelma, biała i czarna, biedna i bogata, pani i niewolnica. Kontrasty, kontrasty, kontrasty.
Z czasem dorosłe kobiety i przyjaźń na całe życie.

XIX wieczna Karolina Północna, Charleston, plantacje, plantatorzy, posiadłości zamożnych ludzi i armia niewolników....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1009
884

Na półkach: , , , ,

Czytaliście może książkę "Sekretne życie pszczół"? Jeśli tak, to znacie już tę wybitną autorkę i jej przepiękny sposób wyrażania emocji i opisywania niezwykle porywających historii. Taka właśnie jest ta książka, która opowiada o dwóch dziewczynach. Losy tych dziewczyn poznamy od ich najmłodszych lat do czasu kiedy stają się dojrzałymi kobietami.

Te dziewczyny to bardzo mocne charakterem osoby, które mimo wielkich przeciwności będą dążyć, by osiągnąć swój cel i całe swoje życie, będą toczyć ciągłą walkę. Jedna o wolność, druga o przyjaźń.

Jedna z tych dziewczyn to Sarah Grimké jest córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Jest rezolutną dziewczyną, która ma swoje zdanie i nie zgadza się panującymi dookoła zasadami. Nie chce być zwykłą kobietą, bez pracy, piastującą macierzyńskie obowiązki wobec dzieci. Nie chce skończyć jako kura domowa obok męża. Chce zostać prawnikiem, pragnie studiować, uwielbia czytać i jest bardzo inteligentna. Niestety w czasach, w których się urodziła zaszczyt ten, przysługuje tylko mężczyznom...

Drugą dziewczyną, której dzieje poznamy, jest czarnoskóra niewolnica Hetty, zwaną Szelmą. Szelma zostaje podarowana na jedenaste urodziny Sarah i ma od tej pory być jej własnością i piastować obowiązki pokojówki. Życie tej czarnoskórej małej istoty jest bardzo barwne i ciekawe. Nie należy do łatwych, a ona mimo tak młodego wieku jest nad wyraz dojrzała.

Losy obu dziewczyn inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami z życia pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimke wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki. Poznamy zakazaną w tamtych czasach przyjaźń dwóch różnych kultur, ras i majątku. Obie kobiety mimo różnicy statusu, przechodziły bardzo trudny dla siebie okres, bo życie ich nie rozpieszczało.

Autorka opowieścią tą wciąga od samego początku. Ja tę książkę świadomie nie czytałam szybko i się nią celebrowałam, ceniąc każdą nową opisaną sytuację i powoli przesuwałam się w czasie tych młodych kobiet, by się z nimi zbyt szybko nie rozstać. Jestem zachwycona postawą każdej z nich, ceniąc poświęcenie i siłę walki ze sobą i panującym w tamtym czasie systemie. Niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości ponad podziałami. Świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Książka warta przeczytania, u mnie trafi w szczególne miejsce książek z tzw. wyższej półki.

Czytaliście może książkę "Sekretne życie pszczół"? Jeśli tak, to znacie już tę wybitną autorkę i jej przepiękny sposób wyrażania emocji i opisywania niezwykle porywających historii. Taka właśnie jest ta książka, która opowiada o dwóch dziewczynach. Losy tych dziewczyn poznamy od ich najmłodszych lat do czasu kiedy stają się dojrzałymi kobietami.

Te dziewczyny to bardzo...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
48
8

Na półkach: ,

Ciekawe, że na faktach.

Ciekawe, że na faktach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2428
2412

Na półkach:

Mamy tutaj historię dwóch kobiet. Sary, córki sędziego zaliczonego do elity. Oraz Betty, czarnoskórej niewolnicy która Sara otrzymuje jako prezent. Nie podoba jej się to, bo nie sądzi aby można było posiadać człowieka. Mimo wielu różnic obie kobiety zaczynają się przyjaźnić i próbować znaleźć dla siebie miejsce w tym świecie, gdzie kobietom jest tak ciężko.

To historia o kobietach i ich ograniczeniach. Choć bardzo się różnią, każda na swój sposób była tłamszona przez społeczeństwo. Czarnoskóre były niewolnicami, a białe musiały znosić obyczaje i prawo, które często nie pozwalały im być sobą. Ale mimo to, kobiety z każdej strony umysłu walczyć o siebie, o swoją wolność, wolność do wyborów, wolność osobistą i wolność do miłości.

To historia o silnych i niezależnych kobietach, potwierdzają powodzenie, że odważne kobiety zmieniają świat.

Mamy tutaj historię dwóch kobiet. Sary, córki sędziego zaliczonego do elity. Oraz Betty, czarnoskórej niewolnicy która Sara otrzymuje jako prezent. Nie podoba jej się to, bo nie sądzi aby można było posiadać człowieka. Mimo wielu różnic obie kobiety zaczynają się przyjaźnić i próbować znaleźć dla siebie miejsce w tym świecie, gdzie kobietom jest tak ciężko.

To historia o...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
13
13

Na półkach:

Przyjaźń i miłość, walka o wolność i prawo głosu. Jak dowiadujemy się ,,Od autorki" na końcu, książka powstała na podstawie autentycznych wydarzeń. To zaangażowanie dwóch sióstr i walka o zniesienie niewolnictwa w południowych stanach Ameryki-lata 1803-1838. Autorka ukazuje także tragiczne przeżycia i cierpienie samych niewolników. Przykładem takiego traktowania czarnoskórych nie musi być Ameryka. Czy w ubiegłych stuleciach w Polsce nie było ,,niewolnictwa", gdzie biedny chłop, który nie musiał umieć czytać ani pisać, ale musiał ciężko pracować, składać panu daninę, cierpiał głód, nieraz chłostę i umierał przedwcześnie. Bo panowie-szlachta musiała się bawić i żyć w dostatku. Ten problem w wielu powieściach porusza J. I. Kraszewski, którego polecam.

Przyjaźń i miłość, walka o wolność i prawo głosu. Jak dowiadujemy się ,,Od autorki" na końcu, książka powstała na podstawie autentycznych wydarzeń. To zaangażowanie dwóch sióstr i walka o zniesienie niewolnictwa w południowych stanach Ameryki-lata 1803-1838. Autorka ukazuje także tragiczne przeżycia i cierpienie samych niewolników. Przykładem takiego traktowania...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 505
  • Chcę przeczytać
    2 429
  • Posiadam
    606
  • Ulubione
    93
  • Chcę w prezencie
    52
  • Teraz czytam
    46
  • 2015
    38
  • 2014
    35
  • 2018
    34
  • Biblioteka
    22

Cytaty

Więcej
Sue Monk Kidd Czarne skrzydła Zobacz więcej
Sue Monk Kidd Czarne skrzydła Zobacz więcej
Sue Monk Kidd Czarne skrzydła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także