Odkrywczamama

Profil użytkownika: Odkrywczamama

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 5 dni temu
93
Przeczytanych
książek
93
Książek
w biblioteczce
79
Opinii
212
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Według specjalistów już około 40% ludzi dotknęła alergia, a szacuje się, że do 2030 roku- czyli za moment!- ta liczba może wzrosnąć do 50%. W naszym domu wszyscy jesteśmy alergikami- każdego na dodatek uczula coś innego 😅 Dlatego zdecydowałam się, że zgłębić temat, sięgając po tę książkę.

Zdiagnozowanie tej choroby jest skomplikowane- alergolog jest medycznym detektywem. Mało tego! Od dziesiątków lat stosuje się te same metody diagnostyczne, w których większość pozytywnych testów jest mało wiarygodna, natomiast te z wynikiem negatywnym są bardziej miarodajne, choć i tak niepewne... Czyli mimo XXI wieku i rozwoju medycyny, nadal jesteśmy bezradni i tak niewiele wiemy!

Książka pt. "Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie" to obszerny przewodnik, poruszający wiele aspektów, ale nie jest to poradnik. Autorka, będąca antropolożką medycyny oraz dziennikarką, mająca tragiczne doświadczenie z alergią ojca, pisząc swą książkę rozmawiała z wieloma lekarzami i lekarkami, naukowcami i naukowczyniami, pacjentami i pacjentkami, zgłębiając temat od pierwszego przypadku alergii w historii, po dzień dzisiejszy, a nawet wybiegając w przyszłość.

Uczulenie na jad pszczoły czy osy jest jedną z najstarszych alergii. Podobno zmarł przez nią król Egiptu Menes. Natomiast "pierwszy kliniczny opis reakcji alergicznej, w przypadku kataru siennego, pochodzi sprzed przeszło dwustu lat, co dowodzi, że alergie oddechowe rozpowszechniły się dopiero z początkiem rewolucji przemysłowej."

Jakie są biologiczne przyczyny występowania tego schorzenia? Dlaczego jedni ludzie mają alergię, a inni nie? Odpowiedź jest bardzo skomplikowana. Mało tego, jest wiele hipotez- mimo XXI wieku i rozwoju medycyny nie znaleziono jeszcze potwierdzonej i jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszczenia wynikające z licznych badań są jednak interesujące.

Jedna z hipotez mówi o tym, że przyczyną wystąpienia alergii jest DNA+ środowisko+ czas (moment w rozwoju, w którym zetknęliśmy się z alergenem). Czyli, jeżeli osoba, będąca nosicielem jakiegoś genu odpowiedzialnego za wystąpienie alergii, zetknie się z alergenem w jakimś środowisku, w pewnym czasie, to może wtedy dojść u niej do reakcji alergicznej.

Zatem geny nie determinują o chorobie, a sprawiają, że jesteśmy na nią podatni (tak jest we większości chorób).

Inny pogląd, trochę pod innym kątem mówi o tym, że nasi przodkowie kilka tysięcy lat temu potrzebowali pierwotnych reakcji organizmu, by przeżyć. Byli wtedy narażeni przecież na wiele niebezpieczeństw, między innymi na ukąszenia przez jadowite węże czy owady. Dlatego w toku ewolucji organizmy ludzkie wytworzyły reakcję alergiczną, która miała ostrzec nas samych, by unikać kontaktu z alergenem. Na przestrzeni tysięcy lat, przy zmieniającym się środowisku, zmieniała się również reakcja alergiczna, aż doszła do takiego etapu, jakiego doświadczamy dzisiaj.

Ale co jest przyczyną wzrostu zachorowań w XX i XXI wieku? Znowu podejrzeń jest wiele, ale większość z nich wskazuje na to, że sami sobie zaszkodziliśmy, rozwijając przemysł, zanieczyszczając środowisko, jedząc byle co, przenosząc się masowo do miast, a także nadmierna czystość i dążenie do wybicia wszystkich bakterii, wirusów, mikroorganizmów, brudu, zanieczyszczeń.

Rozważając o alergii, po raz pierwszy zetknęłam się właśnie w tej książce z dylematami etycznymi. Na ile alergia jest i powinna być sprawą społeczną? Czy powinna się w to mieszać polityka? Czy to jest w porządku, że na ludzkim cierpieniu robi się farmaceutyczny biznes? Czy należałoby wpłynąć i zmienić przemysł spożywczy? To są tak ważne tematy, a świat o nich milczy! Cieszę się, że Autorka je poruszyła.

"Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie" to interesująca lektura, która przedstawia laikom obecny stan nauki z tego zakresu. Przyznam niestety, że wnioski z niej są przytłaczające. Ciągła niewiedza specjalistów i obecny brak skutecznych środków leczenia nie daje nadziei, choć Autorka wraz ze swoimi rozmówcami i rozmówczyniami podkreślają, że na horyzoncie pojawiają się nowe obiecujące technologie, na przykład AI. Kiedy jednak poprawi się jakość życia alergików? I czy każdego będzie na nią stać?

Według specjalistów już około 40% ludzi dotknęła alergia, a szacuje się, że do 2030 roku- czyli za moment!- ta liczba może wzrosnąć do 50%. W naszym domu wszyscy jesteśmy alergikami- każdego na dodatek uczula coś innego 😅 Dlatego zdecydowałam się, że zgłębić temat, sięgając po tę książkę.

Zdiagnozowanie tej choroby jest skomplikowane- alergolog jest medycznym detektywem....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okładka książki Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie Bartłomiej Dobroczyński, Agnieszka Jucewicz
Ocena 8,2
Tańcząc. Rozmo... Bartłomiej Dobroczy...

Na półkach:

Świat, jaki znaliśmy poniekąd się skończył. Od kilku lat jesteśmy w nieustannym kryzysie- pandemia, wojna w Ukrainie, wojna w Gazie, niemoc w oderwaniu się od strefy online, wzrost zachorowań na depresję i stany lękowe, gwałtowne zmiany klimatyczne, a do tego każdy z nas przeżywa osobiste rozterki. Przeżywamy kryzys całościowy, dotykający wszystkich dziedzin naszego życia. Jak sobie zatem z nim poradzić?

Co zrobić, by nie wpaść w kryzysie w uzależnienie?- nie szukać ratunku w alkoholu, hazardzie, nie pocieszać się narkotykami, jedzeniem czy seksem? Nie myśleć o końcu życia, nie zamykać się na ludzi, nie uciekać przed światem? Czy tak w ogóle się da?

Bartłomiej Dobroczyński, ceniony polski psycholog wraz z Agnieszką Jucewicz, utalentowaną dziennikarką postanowili przyjrzeć się tematowi kryzysu i wychodzenia z niego. W swojej książce, która stanowi zapis ich licznych rozmów, analizują wiele strategii radzenia sobie. I co dla jednych będzie optymistyczne, dla drugich nie, potwierdzają domysły niektórych z nas, że nie ma gotowych rozwiązań. Natomiast uniwersalne jest to, że "kryzys, czyli egzystencja w fazie rewolucyjnej, uruchamia w nas (...) warstwę meta, która zaczyna kwestionować dotychczasowy sposób rozumienia siebie i świata". Te bolesne chwile pełne lęku i niepewności mogą skłonić nas do refleksji nad dotychczasowym życiem. Czy dalej chcę tak żyć? Czego chcę? Czego tak naprawdę potrzebuję? Ale JA, nie ktoś inny! Czy jestem szczęśliwa, szczęśliwy? O czym marzę?

To może zabrzmieć okrutnie albo śmiesznie, ktoś może się na to oburzyć, skrytykować i nawet się nad tym nie zastanowić, ale jest to prawda życiowa, że kryzys może odsłonić nam problem, którego do tej pory nie dostrzegaliśmy. Co się kryje za tym, że nie stać mnie już na spłatę kredytu? Dlaczego nie mogę się podnieść po stracie ukochanej osoby, chociaż od rozstania czy śmierci minęło już kilka lat? Czy dowiadując się o śmiertelnej i nieuleczalnej chorobie, pozostaje mi płakać i żegnać się z bliskimi?

Istnieją koncepcje psychologiczne, które mówią o tym, że w życiu dorosłego człowieka, prędzej czy później przychodzi taki okres, porównywalny do dojrzewania nastolatków, kiedy to trzeba na nowo zbudować w pewnym sensie swoją tożsamość. To jest ogromny kryzys! I jednych wpędzi to w depresję, a inni przebrną przez tę fazę bez szwanku, jeszcze inni z poczuciem rozgoryczenia, niezrozumienia itp. Ponieważ każdy przełom coś w nas trwale zmienia. Bo naszym ludzkim przeznaczeniem jest właśnie zmiana!

To, co pomoże nam żyć dalej to konieczność zdefiniowania siebie na nowo. Nauczenia się życia na nowo. Od początku, którym jest TU i TERAZ. Z tym co mamy w tym momencie. W tej nowej, trudnej sytuacji. Z możliwościami, jakie mi są dane. Na pewno też wszystkich rozwiązań jeszcze nie widzimy. Nadanie nowego sensu życia jest światełkiem w tunelu!

Żyjąc nie da się stać w miejscu, kiedy dookoła wszyscy się poruszają. Siedzieć sobie wygodnie na ciepłym krzesełku, może gdzieś na uboczu, nie narzucając się nikomu, nie zwracając niczyjej uwagi. Możemy posiedzieć, przeczekać chwilę, ale nie cały czas. Nawet jeśli DJ gra nie naszą muzykę, nawet jeśli bolą nas nogi, myślimy tylko o tym, by jak najszybciej wrócić do domu, lepiej będzie jeśli się ruszymy. Spróbujemy zatańczyć- sami, z kimś, nieśmiało, powoli lub energicznie. Może trochę wbrew sobie, bo zmuszając się, przełamując słynną strefę komfortu. Ale po kilku ruchach będzie nam lżej i łatwiej wpasować się w rytm. Aż prędzej czy później, bardziej lub mniej, pozwolimy się ponieść muzyce. Może poczujemy radość? Może ogarnie nas na nowo szczęście? A może tylko te nieporadne gesty naszego ciała, pozwolą nam dotrwać do końca imprezy i wrócić do upragnionego domu.

Tak właśnie rozumiem tytułowy taniec i jego metaforę oraz związek z kryzysem.

Książka nie daje gotowych rozwiązań, ale nakłania do aktywności. Podnosi na duchu, ale nie jak spotkany kumpel, który dowiaduje się, że zmierzamy się z czymś trudnych i pociesza "Jakoś to będzie", a nam i to wcale w niczym nie pomaga. Tę lekturę porównałabym do przyjaciela, który próbuje nas wyciągnąć z domu i zmobilizować do udziału w życiu- w biegu, który nieustannie trwa. Kiedy nie widzimy nadziei na lepsze czasy, ten ktoś, komu na nas zależy, chwyci nas za dłoń i pociągnie w swoją stronę. Wypchnie z bagna, na brzeg. Tak odbieram "Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie".

Świat, jaki znaliśmy poniekąd się skończył. Od kilku lat jesteśmy w nieustannym kryzysie- pandemia, wojna w Ukrainie, wojna w Gazie, niemoc w oderwaniu się od strefy online, wzrost zachorowań na depresję i stany lękowe, gwałtowne zmiany klimatyczne, a do tego każdy z nas przeżywa osobiste rozterki. Przeżywamy kryzys całościowy, dotykający wszystkich dziedzin naszego życia....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okładka książki Kajko i Kokosz: Nowe Przygody. Powrót Milusia Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur
Ocena 7,7
Kajko i Kokosz... Piotr Bednarczyk, S...

Na półkach:

"Powrót Milusia" to trzeci tom z linii "Kajko i Kokosz. Nowe przygody". Zabawny od pierwszej strony. Miluś to urocze i wrażliwe smoczysko naszych głównych bohaterów. Jakiś czas temu pożegnał się z nimi i odszedł do Krainy Smoków. Ale coś się wydarzyło po drodze, co skłoniło go do powrotu. Co się stało? Zapowiada się na ciekawą i prawdziwie słowiańską przygodę.

"Powrót Milusia" to trzeci tom z linii "Kajko i Kokosz. Nowe przygody". Zabawny od pierwszej strony. Miluś to urocze i wrażliwe smoczysko naszych głównych bohaterów. Jakiś czas temu pożegnał się z nimi i odszedł do Krainy Smoków. Ale coś się wydarzyło po drodze, co skłoniło go do powrotu. Co się stało? Zapowiada się na ciekawą i prawdziwie słowiańską przygodę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Odkrywczamama

z ostatnich 3 m-cy
Odkrywczamama
2024-05-26 20:59:42
Odkrywczamama ocenił książkę Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 20:59:42
Odkrywczamama ocenił książkę Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie na
7 / 10
i dodał opinię:

Według specjalistów już około 40% ludzi dotknęła alergia, a szacuje się, że do 2030 roku- czyli za moment!- ta liczba może wzrosnąć do 50%. W naszym domu wszyscy jesteśmy alergikami- każdego na dodatek uczula coś innego 😅 Dlatego zdecydowałam się, że zgłębić temat, sięgając po tę książkę.
...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-05-12 18:45:11
Odkrywczamama ocenił książkę Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-12 18:45:11
Odkrywczamama ocenił książkę Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie na
9 / 10
i dodał opinię:

Świat, jaki znaliśmy poniekąd się skończył. Od kilku lat jesteśmy w nieustannym kryzysie- pandemia, wojna w Ukrainie, wojna w Gazie, niemoc w oderwaniu się od strefy online, wzrost zachorowań na depresję i stany lękowe, gwałtowne zmiany klimatyczne, a do tego każdy z nas przeżywa osobiste ...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-05-12 18:43:15
Odkrywczamama ocenił książkę O kurze, która opuściła podwórze na
10 / 10
2024-05-12 18:43:15
Odkrywczamama ocenił książkę O kurze, która opuściła podwórze na
10 / 10
Odkrywczamama
2024-04-07 14:28:53
Odkrywczamama dodał książkę Kajko i Kokosz: Nowe Przygody. Powrót Milusia na półkę i dodał opinię:
2024-04-07 14:28:53
Odkrywczamama dodał książkę Kajko i Kokosz: Nowe Przygody. Powrót Milusia na półkę Przeczytane i dodał opinię:

"Powrót Milusia" to trzeci tom z linii "Kajko i Kokosz. Nowe przygody". Zabawny od pierwszej strony. Miluś to urocze i wrażliwe smoczysko naszych głównych bohaterów. Jakiś czas temu pożegnał się z nimi i odszedł do Krainy Smoków. Ale coś się wydarzyło po drodze, co skłoniło go do powrotu. ...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-04-07 14:27:37
Odkrywczamama ocenił książkę Nietuzinkowy sklep całodobowy na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-04-07 14:27:37
Odkrywczamama ocenił książkę Nietuzinkowy sklep całodobowy na
10 / 10
i dodał opinię:

Emerytowana nauczycielka- pani Yeom- obecnie jest właścicielką sklepu całodobowego w Seulu. Miejsce nie przynosi praktycznie dochodu, lecz kobieta ma misję, by pomagać ludziom, dając im pracę, a tym samym zarobek.

Pewnego dnia, jadąc pociągiem orientuje się, że nie ma w swojej torebce sas...

Rozwiń Rozwiń
Nietuzinkowy sklep całodobowy Kim Ho-yeon
Średnia ocena:
7.6 / 10
235 ocen
Odkrywczamama
2024-03-24 19:03:54
Odkrywczamama ocenił książkę Rodzinna karuzela. Terapia rodzin bez tajemnic na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-03-24 19:03:54
Odkrywczamama ocenił książkę Rodzinna karuzela. Terapia rodzin bez tajemnic na
10 / 10
i dodał opinię:

Każda rodzina to pewien rodzaj społeczności, mikrokultury. Komórka, która rządzi się swoimi zasadami, wartościami, stylem życia, rytuałami. Ma swój sposób komunikacji, swoją charakterystyczną atmosferę, a także wzorce, które wpływają nieustająco na wszystkich jej członków.

Rodzina funkcj...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-03-17 20:05:34
2024-03-17 20:05:34
Odkrywczamama ocenił książkę Odpowiedz mi! Nowe pytania. Dzieci znow pytają o intymne sprawy na
9 / 10
i dodał opinię:

Czy jesteście pewni, że jesteście w stanie odpowiedzieć na każde pytanie swojego dojrzewającego dziecka? Nawet jeśli uważacie, że macie wystarczającą wiedzę, czy udźwigniecie rozmowę na każdy temat? Czy będziecie szczerzy, obiektywni, swobodni podczas wypowiedzi?

Sprawdźmy to:
❓"Czy cipka...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-03-17 20:04:05
Odkrywczamama ocenił książkę Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-03-17 20:04:05
Odkrywczamama ocenił książkę Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem na
9 / 10
i dodał opinię:

No właśnie: ni pies, ni wydra, czyli kto? Nastolatek!

Ta książka wyróżnia się kilkoma cechami. Po pierwsze tym, że jest to komiks o dojrzewaniu. Po drugie tym, że Autorka, Helena Stańczyk, zebrała 84 historie od swoich przyjaciół, rodziny, ludzi, którzy do niej napisali na Facebooku, i z ...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-03-10 17:15:39
Odkrywczamama ocenił książkę Wojny z mikrobami na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-03-10 17:15:39
Odkrywczamama ocenił książkę Wojny z mikrobami na
10 / 10
i dodał opinię:

"Wojny z mikrobami" to fascynująca podróż po świecie mikroorganizmów, która doskonale łączy naukę z dziecięcym odkrywaniem świata. Autorka, Gill Arbuthnott oraz ilustratorka, Marianna Madriz, przedstawiają skomplikowany świat bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów w sposób przystępny i...

Rozwiń Rozwiń
Odkrywczamama
2024-03-03 19:37:54
Odkrywczamama ocenił książkę Morele rozkwitają nocą na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-03-03 19:37:54
Odkrywczamama ocenił książkę Morele rozkwitają nocą na
8 / 10
i dodał opinię:

Tej wiosny drzewa nie chciały kwitnąć." Jakby wojna zatrzymała czas. Jakby drzewa czekały, aż to wszystko się w końcu skończy. A co jeśli tym razem nie zakwitną? Nie będzie pysznych, pachnących, rumianych owoców... Czy to znaczy, że lato nie przyjdzie tym razem?

"Morele rozkwitają nocą" t...

Rozwiń Rozwiń
Morele rozkwitają nocą Ola Rusina
Średnia ocena:
7.2 / 10
10 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
93
książki
Średnio w roku
przeczytane
23
książki
Opinie były
pomocne
212
razy
W sumie
wystawione
68
ocen ze średnią 8,4

Spędzone
na czytaniu
397
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
20
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]