rozwiń zwiń

Jesień w książkach. TOP 20 nowości, na które czekamy!

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2022

King, Harari, Nesbo, Wallace, Houellebecq, Gerritsen, a także Twardoch i Szczerek. Zbliża się jesień pełna gorących nowości wydawniczych! Już ostrzymy sobie nasze literackie zęby na mrożące krew w żyłach kryminały, intrygującą literaturę piękną czy wciągające romanse. Dziś prezentujemy 20 nowości, a już wkrótce kolejne listy zapowiedzi, bo przyznamy szczerze - autorki, autorzy i wydawnictwa będą nas –czytelników – rozpieszczać! Oczywiście o wszystkich premierach będziemy na bieżąco informować. To, które książki lądują na Waszych wirtualnych półkach „chcę przeczytać”? Na które premiery szczególnie czekacie?

Jesień w książkach. TOP 20 nowości, na które czekamy!

Pamiętajcie również, że wszystkie zapowiedzi wydawnicze znajdziecie w naszym katalogu wybierając tag „zapowiedzi” i oznaczając konkretne kategorie. Buszujcie tutaj i szukajcie inspiracji!

„Czarny flaming”, Dean Atta
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 06.09

To nie jest książka ani o byciu gotowym, ani odważnym, ani nieustraszonym. To jest książka o byciu WOLNYM.

Michael już jako małe dziecko wie, że nie jest taki jak inni chłopcy. Ma tylko mamę (tata nie chce porozmawiać z nim nawet przez telefon), jego rodzice to imigranci pochodzący z zupełnie różnych kultur, a on sam od samochodów woli zabawę z koleżankami lalkami Barbie. A to tylko początek trwających lata poszukiwań własnej tożsamości i miejsca w świecie, wypełnionych porażkami i sukcesami, miłościami i odrzuceniami, a także odkrywaniem pełnego kolorów świata drag.

„Czarny flaming” to oryginalna, a jednocześnie niezwykle uniwersalna powieść, która zachwyca prostotą i wdziękiem. Została doceniona zarówno przez najostrzejszych krytyków, jak i najbardziej wymagających czytelników i stanowi powiew świeżości w literaturze młodzieżowej - perełkę, jakiej w Polsce jeszcze nie było.

„Baśniowa opowieść”, Stephen King 
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 07.09

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.

Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.

Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku, którego sprawca zbiegł. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego. W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec…

Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.

Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

„Gottland” (nowe wydanie), Mariusz Szczygieł 
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 07.09

„Książka może pisarza dręczyć. Może też – i w tym przypadku to jest lepsze słowo – uwierać. Drobnym szczegółem. Jakby był jakimś ziarenkiem piasku, które dostało się do buta i uniemożliwia chodzenie. Przyznaję: latami uwierało mnie kilka słów. Nie były odpowiednie, a ja przecież mam pod ręką lepsze.

Parandowski stwierdził, że książka nazajutrz po wydaniu odmawia autorowi posłuszeństwa. Dlatego zapewniam dawnych i nowych czytelników Gottlandu, że tym razem stworzyłem książkę wreszcie mi posłuszną.

Do następnego wydania oczywiście.”

Mariusz Szczygieł

Aktorka Lída Baarová – kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Švec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubišová, której komunistyczny reżim na dwadzieścia lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na dziesięć lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który wymyślił siebie na nowo i został Karel Fabiánem, oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w których przyszło im (i nam) żyć. Pisze o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

„Sabat czarwonic”, Graham Masterton
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 07.09

Długo wyczekiwana kontynuacja „Szkarłatnej Wdowy” nareszcie w Polsce! Detektyw Katie Maguire w wersji kostiumowej. Graham Masterton brawurowo łączy elementy horroru, thrillera, powieści historycznej i detektywistycznej, tworząc porywającą fabułę osadzoną w starannie zrekonstruowanych realiach osiemnastowiecznej Anglii.

Mówią, że dziewczęta były wiedźmami. Ale Beatrice Scarlet, inteligentna racjonalistka, jest pewna, że były tylko niewinnymi ofiarami…

Londyn, rok 1758. Beatrice Scarlet, córka aptekarza, jest przełożoną w przytułku dla upadłych kobiet imienia Świętej Marii Magdaleny. Praca sprawia jej przyjemność, ma poczucie misji, ale też nawiązuje silną więź z podopiecznymi. Przytułek wspiera bogaty kupiec, handlarz tytoniem, który oferuje dziewczętom stabilną pracę, by pomóc w ich moralnej i społecznej rehabilitacji. Lecz gdy siedem młodych kobiet wysłanych do jego fabryki przepada bez wieści, Beatrice wie już, że dzieje się coś niedobrego.

Ich rzekomy dobroczyńca utrzymuje, że podopieczne Beatrice były wiedźmami, oddanymi szatanowi i jego demonicznym występkom. Ale ona jest przekonana, że chodzi tu o coś znacznie bardziej mrocznego niż wiedźmie czary…

„Furia”, Marcel Moss
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 07.09

Od obłędu dzieli nas tylko chwila. Przez świat przetacza się fala totalnego zdziczenia i furii

Wtorek, godzina 11:45. W czterech różnych miejscach w Polsce zupełnie obce sobie osoby wpadają w szał i na oczach świadków zabijają przypadkowych ludzi. Nie potrafią powiedzieć, dlaczego to zrobiły. Media szybko podchwytują temat i nagłaśniają "syndrom 11:45". Według niektórych badań to właśnie o tej porze we wtorki ludzie są najbardziej przemęczeni pracą i sfrustrowani.

Śledztwo prowadzi bezkompromisowy komisarz Konrad Tajner. Próbuje odkryć, co łączyło pogrążoną w depresji nauczycielkę, gnębioną przez szefa pracownicę korporacji, zmagającego się z poważnymi oskarżeniami księdza i wycieńczonego pracą po godzinach lekarza. Gdy Tajnerowi wydaje się, że jest coraz bliżej rozwiązania zagadki, zostają odnalezione brutalnie okaleczone zwłoki. Rozpoczyna się walka z czasem.

„Zew Kalahari”, Delia Owens, Mark Owens
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 07.09

Bestseller „New York Timesa” uhonorowany nagrodą National Geographic Special oraz Medalem Johna Burroughsa dla najlepszej książki przyrodniczej, opisujący przygody Marka i Delii Owensów (autorki światowego fenomenu literackiego „Gdzie śpiewają raki”).

Para młodych amerykańskich zoologów, Delia i Mark Owensowie, w 1974 roku wsiada na pokład samolotu do RPA, mając przy sobie niewiele ponad zmianę ubrania i lornetkę. Kupują land rovera z trzeciej ręki i jadą w głąb pustyni Kalahari. Tam, na dotąd niepoznanym terenie, gdzie w promieniu setek kilometrów nie ma dróg, ludzi ani wody, Owensowie zaczynają badania zwierząt, które nigdy wcześniej nie widziały człowieka.

Międzynarodowy bestseller „Zew Kalahari”, nagrodzony w 1985 roku Medalem Johna Burroughsa dla najlepszej książki przyrodniczej, jest opowieścią o życiu Owensów wśród lwów, hien brunatnych, szakali, żyraf i wielu innych stworzeń, które stały się im bliskie. To także przejmująca relacja ich walki z niebezpieczeństwami życia na jednym z ostatnich nieskalanych cywilizacją miejsc na ziemi.

„Malibu płonie”, Taylor Jenkins Reid
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 07.09

Taylor Jenkins Reid podbiła serca czytelniczek i czytelników na całym świecie swoimi poruszającymi powieściami i znakomicie wykreowanymi postaciami.

Czwórka sławnego rodzeństwa urządza spektakularną imprezę z okazji końca lata. W ciągu dwudziestu czterech godzin ich życie zmieni się na zawsze!

Malibu. Sierpień 1983 roku. Nadszedł dzień corocznej, wyczekiwanej imprezy Niny Rivy. Każdy chce być w pobliżu słynnego rodzeństwa: utalentowanej surferki i supermodelki Niny, braci – mistrza surfingu Jaya i znanego fotografa Huda oraz ich ukochanej młodszej siostry Kit. Dzieci legendarnego piosenkarza Micka Rivy są sławne w Malibu i na całym świecie.

Jedyną osobą, która nie może się doczekać końca imprezy, jest sama Nina. Nie chce być w centrum uwagi po tym, jak publicznie porzucił ją mąż, słynny tenisista. Hud też nie pali się do imprezowania –żałuje, że już dawno minął czas, by wyznać coś swojemu bratu. Jay natomiast odlicza minuty do zmroku, bo dziewczyna, o której nie może przestać myśleć, obiecała przyjść. A Kit? Ma kilka własnych tajemnic – w tym gościa, którego zaprosiła bez konsultacji z resztą.

Do północy impreza całkowicie wymknie się spod kontroli. Do rana posiadłość Niny Rivy stanie w płomieniach, ale zanim pojawi się ta pierwsza iskra, popłynie alkohol, zabrzmi muzyka, a na jaw wyjdą sekrety, które ukształtowały pokolenia.

„Malibu płonie” to opowieść o jednej niezapomnianej nocy z życia rodziny: tej nocy, w której każde z nich musi wybrać, co ukryje przed bliskimi… i co po sobie pozostawi.

„Dzienniki kołymskie” (nowe wydanie), Jacek Hugo-Bader
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 21.09

„Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach…

Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI”.

Jacek Hugo-Bader

„Księga zaginionych opowieści. Cz. 1”, J.R.R. Tolkien
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Premiera: 27.09

„Księga zaginionych opowieści. Część 1” to tom pierwszy „Historii Śródziemia”, najbardziej oczekiwanego przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowego cyklu książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału.

Cykl krok po kroku pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia oraz zawiera oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań także niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze J.R.R. Tolkiena. Tylko znajomość "Historii Śródziemia" pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni świata.

Dwa pierwsze tomy, pod wspólnym tytułem Księga zaginionych opowieści, prezentują różne wersje z komentarzami tych opowiadań i wydarzeń, które stały się najwcześniejszymi formami mitów składających się na Silmarillion. To właśnie tu chronologicznie po raz pierwszy pojawiają się Valarowie, Dzieci Iluvatara, elfowie i ludzie, krasnoludowie i orkowie oraz krainy, w których została umiejscowiona ich historia: Valinor na drugim krańcu zachodniego oceanu, Śródziemie i Wielkie Krainy pomiędzy morzami wschodu i zachodu, oraz złowieszczy Angband, siedziba Morgotha, Władcy Ciemności, którego najwierniejszy sługa Sauron stoczy później Wojnę o Pierścień.

„Niewyczerpany żart”, David Foster Wallace
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 28.09

Opus magnum Davida Fostera Wallace’a.

Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.

„Niewyczerpany żart” powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako "Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.

To pełna rozmachu analiza namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi – a także jedna z tych rzadkich książek, które na nowo definiują granice powieści.

„Milczące bliźniaczki”Marjorie Wallace
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 28.09

O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały.

June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne.

„Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace to fascynująca historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

„Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem”Yuval Noah Harari
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 28.09

Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna i niebezpieczna, musisz przeczytać tę książkę!

Ziemią – na każdej szerokości geograficznej: od afrykańskich sawann po czapy lodowe Grenlandii – rządzą ludzie. Ale jak to się stało, że dysponujemy taką potęgą? Yuval Noah Harari, autor bestsellera Sapiens, pokaże wam, że posiadamy wielką siłę, dzięki której wciąż tworzymy najprzeróżniejsze dziwne i tajemnicze rzeczy: od duchów i demonów po rządy i korporacje.

Jak dzięki ogniowi udało nam się zmniejszyć żołądki? Co gra w piłkę nożną mówi o byciu człowiekiem? I dlaczego spośród wszystkich bajek najwięcej osób uwierzyło w tę o pieniądzach? Dowiecie się tego, podążając śladami pradawnych ludzi, którzy wyruszyli tysiące lat temu z Afryki. To historia ludzkości, jakiej wcześniej nie znaliście. Poznacie karły i gigantyczne węże, Wielkiego Ducha Lwa mieszkającego ponad chmurami i ujrzycie… palec sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat (!), który ujawnia tajemnice pochodzenia człowieka.

W tej wciągającej i barwnej książce, która jest pierwszym tomem większej serii, profesor Harari przedstawia się młodym czytelnikom. Ale w rzeczywistości Niepowstrzymani są lekturą dla każdego (od lat 9 do 109!), kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy?

„Kajko i Kokosz. Rozróby i romanse. Opowieści z Mirmiłowa”, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Magdalena Kania, Tomasz Leśniak, Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Story House Egmont
Premiera: 28.09

„Diuna. Pani Kaladanu” to drugi tom trylogii, która przedstawia wydarzenia sprzed czasów opisanych w „Diunie”.

Lady Jessica, matka Paula i konkubina księcia Leto Atrydy. Wybory, których dokonała, ukształtowały Imperium. Pani Kaladanu musi jednak uporać się z konsekwencjami zdrady, której dopuściła się wobec Bene Gesserit. Musi zdecydować, czy ważniejsza jest lojalność wobec starożytnego zakonu czy miłość do rodziny.

Tymczasem wydarzenia w Imperium nabierają tempa i nie panuje nad nimi nawet matka przełożona, a rodzina lady Jessiki znalazła się na kursie kolizyjnym z przeznaczeniem.

„Unicestwianie”, Michel Houellebecq
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 12.10

Wyczekiwana powieść jednego z najgłośniejszych francuskich pisarzy.

W „Unicestwianiu” Michel Houellebecq przenosi nas w czas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku. Odkrywa kulisy władzy, marketingu politycznego, bolączki społeczeństwa i nasze własne, pojedyncze. Głównym bohaterem powieści jest Paul, urzędnik z gabinetu ministra finansów, który stara się pogodzić karierę z kryzysem wieku średniego, umierającym ojcem i próbą naprawienia swojego małżeństwa. We francuskiej prasie pisze się, że powieść zaczyna się jak thriller polityczny, a kończy jak thriller filozoficzny. "Unicestwianie" to realistyczna powieść o akcentach dystopijnych, ale niepozbawiona nadziei, czułości i pewnego romantyzmu.

„Wymyślone miasto Lwów”, Ziemowit Szczerek
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 12.10

Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Patrzy mu prosto w twarz – zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance. 

„Królowa piękna z Jerozolimy”, Sharit Yishai-Levi
Wydawnictwo Znak Koncept
Premiera: 12.10

Olśniewająca saga rodzinna o matkach i córkach, sekretach skrywanych przez lata oraz klątwie ciążącej na czterech pokoleniach kobiet z rodu Ermozów.

Luna o zielonych oczach jest najpiękniejszą kobietą w całej Jerozolimie. Jej córka Gabriela nie odziedziczyła po niej słynnej urody i wdzięku. Kobiety nie rozumieją się i nie potrafią znaleźć wspólnego języka, ale gdy dochodzi do tragedii, Gabriela odkrywa, że matka ma do zaoferowania znacznie więcej niż starannie pomalowane usta.

Aby zrozumieć tę trudną relację, dziewczyna odkrywa różne wątki historii swojej rodziny: od prababki Mercady, znanej uzdrowicielki, kobiety surowej, zimnej i bezwzględnej, przez zgorzkniałą babcię Rosę, która sprzątała domy Anglików i nigdy nie zaznała szczęścia, po kochającą zabawę, promienną Lunę. Gabriela musi zmierzyć się z przeszłością o wiele bardziej złożoną, niż mogła przypuszczać i teraźniejszością, która bywa okrutna.

Pełna rozmachu opowieść o niezwykłych kobietach, które w czasach dramatycznych zmian wytyczają własne szlaki. Okrzyknięty sefardyjską wersją "Opowieści o miłości i mroku" porywający portret żydowskiej rodziny spleciony z burzliwymi losami Jerozolimy od panowania osmańskiego po pierwsze lata młodego Państwa Izrael.

„Chołod”, Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 26.10

Powieść Szczepana Twardocha, inspirowana arktycznymi podróżami autora historia Konrada Widucha, śląskiego komunisty, uciekiniera z sowieckiego łagru.

Polarna przyroda, ocean, wojna polsko-bolszewicka, Koriacy, Jukagirzy i niedźwiedzie, miłość, tajemnica i okrucieństwo.

„Wysłuchaj mnie”, Tess Gerritsen
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 09.11

Tym razem w centrum wydarzeń znajdzie się lubiana przez czytelników matka Jane, Angela, która podejrzewa, że jej nowi sąsiedzi coś ukrywają. I wcale nie są tak nieskazitelni, jak się wydaje.

Matka wie najlepiej, ale kto by jej słuchał…Detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i lekarka sądowa Maura Isles prowadzą śledztwo w sprawie pozornie bezsensownego brutalnego morderstwa. Sofia Suarez, lubiana przez wszystkich sąsiadów wdowa, z zawodu pielęgniarka, została pobita na śmierć we własnym domu. W miarę postępów w śledztwie staje się jasne, że zabita kobieta musiała coś ukrywać. Billingi wykazują, że w ostatnich dniach życia wielokrotnie dzwoniła na te same zastrzeżone numery, wykonała też wiele połączeń na niemożliwe do namierzenia telefony na kartę. Sprawa staje się jeszcze bardziej zagmatwana, gdy Jane odkrywa związek pomiędzy między Sofią a ofiarą wypadku drogowego sprzed kilku miesięcy ‒ potrącenia, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W co właściwie była zamieszana Sofia? Jedno jest pewne: jej zabójca zrobi wszystko, by ten sekret nie został ujawniony.

Tymczasem Angela Rizzoli nie sypia dobrze, odkąd jej córka zaczęła pracę w wydziale zabójstw. Może jabłko pada niedaleko od jabłoni, bo nic, co dzieje się w sąsiedztwie, nie umknie jej uwagi — ani plotki o zaginionej nastolatce, która rzekomo uciekła z domu, ani tym bardziej podejrzani sąsiedzi, którzy właśnie wprowadzili się do domu po drugiej stronie ulicy. Angela jest pewna, że na sennym przedmieściu nic nie jest zbiegiem okoliczności. Gdyby tylko Jane zechciała jej wysłuchać – tymczasem ona przypisuje wszystkie niepokojące spostrzeżenia wybujałej wyobraźni matki. Ale Angela jest przekonana, że w pobliżu czai się wilk w owczej skórze i nikt nie przybędzie jej z odsieczą, kiedy wreszcie zaatakuje.

Pochłonięte sprawą Sofii Jane i Maura nie zauważają, że coś bardzo złowrogiego dzieje się na ich własnym podwórku. Czy starsza pani Rizzoli zdoła przekonać córkę i jej współpracowniczkę, by potraktowały poważnie jej obawy, zanim będzie za późno?

Nowa powieść Roberta Galbraitha
Tytuł angielski: „The Ink Black Heart”
Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera: jesień 2022

Na jesień zapowiedziano również premierę nowej książki Roberta Galbraitha. „The Ink Black Heart” („Czarne atramentowe serce” – tłum. red.) ukaże się w Wielkiej Brytanii już 30 sierpnia. Wydawnictwo Dolnośląskie, którego nakładem pojawiają się w Polsce powieści z cyklu o Cormoranie i Robin poinformowało, że premiera przekładu planowana jest na jesień. Dokładna data nie została jednak jeszcze podana. Podobnie jak oficjalny polski tytuł i projekt okładki.

„The Ink Black Heart” będzie opowiadać o sprawie Edie Ledwell, współtwórczyni słynnej kreskówki, której tytuł brzmi tak samo, jak tytuł książki. Kobieta, przerażona i w pośpiechu, wpadnie do biura głównych bohaterów książki i poprosi o pomoc. Robin stwierdzi jednak, że nie jest w stanie jej jej udzielić – Ledwell poprosiła bowiem o to, by znaleźć nadawcę anonimów, które do niej przychodzą. Kobieta jest bowiem prześladowana w sieci przez użytkownika o pseudonimie Anomie. Robin szybko zapomni o tej sprawie, jednak tylko do czasu, gdy przeczyta, że zwłoki Edie znaleziono na cmentarzu. W ten sposób razem z Cormoranem detektywka zostanie włączona w sprawę o ogromnym zasięgu, która będzie od nich wymagała pełnego zaangażowania.

Nowe powieść Jo Nesbø
Wydawnictwo Dolnośląskie
Tytuł: ?
Premiera: jesień 2022

Wydawnictwo Dolnośląskie zapowiedziało również premierę najnowszej książki Jo Nesbø. I to kolejnej z serii, w którym pierwsze skrzypce będzie ponownie grać policjant Harry Hole. Fani tej postacu czekali na tę wiadomość od roku 2019, gdy ukazała się ostatnia dotychczas powieść z cyklu, „Nóż”. Tytuł książki i dokładna data premiery nie są jeszcze znane.

[as]


komentarze [37]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gabriel  - awatar
Gabriel 25.08.2022 11:34
Czytelnik

Wydawnictwo Dolnośląskie jest jakoś dziwnie tajemnicze w swych poczynaniach. Jest sierpień, na jesień są zapowiedziane co najmniej dwie wyczekiwane z utęsknieniem przez czytelników książki, a oni rzekomo nic konkretnego nie wiedzą. Zadawałem im indywidualnie pytania o termin szóstego Cormorana i o audiobooka czytanego przez M. Stuhra - nadal zero konkretów. Dziwne tam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jagusia  - awatar
jagusia 25.08.2022 20:25
Bibliotekarka

W każdym wydawnictwie takie same, ciągle prowadzą rozmowy 😉
Przytoczę sytuację z 2015 roku, kiedy to kontaktowałam się z wydawnictwem Sonia Draga, gdyż to oni wydawali w Polsce książki Elizabeth George. W końcu dostałam odpowiedź, że prowadzą rozmowy aby wydać kolejne tomy cyklu o inspektorze Lynleyu. Minęło 7 lat a ja nadal czekam na wynik rozmów z agentką pisarki. 
Cóż,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Pruska - awatar
Anna Pruska 24.08.2022 18:44
Czytelniczka

To ja czekam zdecydowanie na Twardocha.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kirke  - awatar
Kirke 23.08.2022 23:05
Czytelniczka

A ja czekam na trzecią część "Dziewczyny z gór" Małgorzaty Wardy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
pasjonatka  - awatar
pasjonatka 22.08.2022 14:34
Czytelniczka

Jak dla mnie chyba tylko jedna pozycja. "Dzienniki kołymskie". W literaturze faktu niewielki wybór. O dziennikach słyszałam już dawno i nie wiem dlaczego na kilka lat zapomnialam o nich...dzięki za przypomnienie, już wpisuję na listę;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Melancholia  codzienności - awatar
Czytelnik

Tyle cudownych lektur jest w planach niszowych wydawców, a tu w listę włączone są nowe wydania książek dobrze już nam znanych. Można odnieść mylne wrażenie, że czeka nas spokojna wydawniczo jesień. A jest dokładnie odwrotnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Falko  - awatar
Falko 22.08.2022 12:15
Czytelnik

Z opisu wyżej wynika, że Kajko i Kokosz przeniosą się do świata Diuny. Niezły crossover

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sky  - awatar
Sky 22.08.2022 12:15
Czytelniczka

Czekam na "7736 km pomiędzy Koreą Południową a Polską" Mijin Mok- premiera 28 września. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wielogloska_kasia Mróz-Jaskuła - awatar
wielogloska_kasia 21.08.2022 06:20
Czytelnik

A gdzie nowy reportaż Rafała Hetmana? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Stella Murano - awatar
Stella Murano 20.08.2022 22:09
Czytelniczka

Gdzie się podział Łukasz Barys?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betty  - awatar
betty 20.08.2022 13:55
Czytelniczka

Ja czekam na "Dzień popiołów" Grangé oraz "1795" Niklasa Natt och Daga. Mają wyjść jesienią.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post