Niewolnicy słońca

Okładka książki Niewolnicy słońca Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Niewolnicy słońca
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Podróże retro literatura podróżnicza
568 str. 9 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Podróże retro
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2012-03-06
Data 1. wyd. pol.:
1928-01-01
Liczba stron:
568
Czas czytania
9 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375069662
Tagi:
podróże Afryka Afryka Zachodnia literatura podróżnicza
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
73
58

Na półkach:

Wyjątkowo nie mogłem skończyć tej książki. Z jednej strony ciekawe opisy ale jednak ciężko się czytało.

Wyjątkowo nie mogłem skończyć tej książki. Z jednej strony ciekawe opisy ale jednak ciężko się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
87
20

Na półkach:

Zapis podróży A. F. Ossendowskiego po krajach Afryki Zachodniej lat dwudziestych XX w. Jak zwykle język barwny, opisy przyrody i obyczajów uzupełnione o opowieści autora na tle aktualnych i przeszłych wydarzeń. Orzeźwiająco jest móc posłuchać lub przeczytać dziś książkę, która może jest nawet niepoprawna politycznie, ale za to dokładnie przekazuje myśli i odczucia autora. Nie znam współczesnych książek o podobnej charakterystyce podróżniczo-antropologicznej z tak rozwiniętym stylem.

Zapis podróży A. F. Ossendowskiego po krajach Afryki Zachodniej lat dwudziestych XX w. Jak zwykle język barwny, opisy przyrody i obyczajów uzupełnione o opowieści autora na tle aktualnych i przeszłych wydarzeń. Orzeźwiająco jest móc posłuchać lub przeczytać dziś książkę, która może jest nawet niepoprawna politycznie, ale za to dokładnie przekazuje myśli i odczucia autora....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
55
37

Na półkach:

Bardzo ciekawe spojrzenie na Afrykę białego, wykształconego człowieka z początku XX wieku. Cofając się w czasie przemierzamy z nim Afrykę (autor jest niczym współczesny Tony Halik, z tą różnicą, że ma ogromną wiedzę i jego opowieści są prawdziwe ;-)) poznając świat, którego już nie ma i nie będzie. Poznajemy niezwykłe spostrzeżenia, porównania autora. Słuchamy gawęd i opowieści ludów. Możemy też obserwować poglądy kolonialne współczesnych, dzięki temu bardziej rozumiemy teraźniejszość. polecam niczym przedziwną niezakończoną baśń.

Bardzo ciekawe spojrzenie na Afrykę białego, wykształconego człowieka z początku XX wieku. Cofając się w czasie przemierzamy z nim Afrykę (autor jest niczym współczesny Tony Halik, z tą różnicą, że ma ogromną wiedzę i jego opowieści są prawdziwe ;-)) poznając świat, którego już nie ma i nie będzie. Poznajemy niezwykłe spostrzeżenia, porównania autora. Słuchamy gawęd i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
195
61

Na półkach:

Zawsze zachwycały mnie książki mało znanego, a najczęściej tłumaczonego (142 przekłady) polskiego pisarza (drugi po Sienkiewiczu),czyli niezwykłego Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. Człowiek ten przeszedł nie jedną przygodę w swoim życiu, widział z bliska kilka kontynentów, ocierał się o śmierć, był ścigany, mając pecha pobytu w Rosji podczas rewolucji bolszewickiej. Po szczęśliwej ucieczce przed „sprawiedliwością” rewolucyjną powrócił do kraju, ale świat go na tyle pociągał że jedną ze swych podróży odbył wraz z żoną do Afryki Zachodniej. Książka „Niewolnicy słońca” jest właśnie opowieścią o tych wojażach. Autor w niewielkim stopniu pokazuje nam przyrodę i krajobrazy i są one tylko tłem tej opowieści. Ossendowski skupia się na ludziach, których spotyka, którzy go ciekawią i pokazuje nam ich z bardzo bliska. Trafia zarówno do wiosek murzyńskich, jak i jest zapraszany przez gubernatorów, kolonizatorów francuskich i przedsiębiorców wprowadzających cywilizację europejską (może eksploatację) z pozycji bezstronnego obserwatora. Książka została napisana w latach 20 – tych zeszłego wieku i dlatego widzimy tu Afrykę jakiej już nie ma. Autor jako jeden z pierwszych widzi nadmierną eksploatację zasobów przyrodniczych. Wielką zaletą tej literackiej pozycji jest brak poprawności politycznej, brak autocenzury, ponieważ takie ustrojstwa wówczas nie istniały. Książka dla mnie rewelacyjna, pokazuje przygodę w podróży, polowaniu, odkrywaniu lokalnych plemion, wierzeń, nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Trudno jest ją sklasyfikować. Myślę, że jest to literatura podróżniczo – antropologiczna. Czyta się z wielką przyjemnością. Po raz kolejny nie zawiodłem się na rewelacyjnym Antonim Ossendowskim.

Zawsze zachwycały mnie książki mało znanego, a najczęściej tłumaczonego (142 przekłady) polskiego pisarza (drugi po Sienkiewiczu),czyli niezwykłego Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. Człowiek ten przeszedł nie jedną przygodę w swoim życiu, widział z bliska kilka kontynentów, ocierał się o śmierć, był ścigany, mając pecha pobytu w Rosji podczas rewolucji bolszewickiej. Po...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
70
46

Na półkach: ,

Ciekawa książka z punktu widzenia Afryki która już znikła.

Ciekawa książka z punktu widzenia Afryki która już znikła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
753
229

Na półkach: ,

5/10 - przeciętna. Afryka roku pańskiego 1927 okiem, uchem i komentarzem autora, imć Ossendowskiego Antoniego. Ciekawa perspektywa ówczesnej sytuacji politycznej podkreślająca zmierzch dawnego ładu, upadek kolonializmu, najazd plag islamu i czerwonej zarazy bolszewizmu. Uświadczymy nieco pochwalnych uwag na temat zarządzania koloniami, komentarze dot. metod podróży, dowiemy co nieco o niknących plemionach i wymierających tradycjach. Szkoda, że całość jest nieco zepsuta okrasą z modnego wówczas spirytualizmu, religijnymi bredniami czy eugeniką... z drugiej strony nie wiem czy można czynić zarzut autorowi za bycie zwierciadłem swych czasów, szczególnie, że wiele z tych poglądów "lepszy sort" łyka do dzisiaj ;)

5/10 - przeciętna. Afryka roku pańskiego 1927 okiem, uchem i komentarzem autora, imć Ossendowskiego Antoniego. Ciekawa perspektywa ówczesnej sytuacji politycznej podkreślająca zmierzch dawnego ładu, upadek kolonializmu, najazd plag islamu i czerwonej zarazy bolszewizmu. Uświadczymy nieco pochwalnych uwag na temat zarządzania koloniami, komentarze dot. metod podróży, dowiemy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
295
201

Na półkach: , , , , ,

Pod dojrzałym, sierpniowym słońcem postanowiłem sięgnąć po "Niewolników słońca" A.F. Ossendowskiego. Razem z pisarzem przeniosłem się do Francuskiej Afryki Zachodniej (w książce są to obecne: Senegal, Gwinea, Mali, Burkina Faso i Wybrzeże Kości Słoniowej) i podróży, jaką odbył wraz z żoną na przełomie lat 1925-1926. Ah, cóż to była za uczta... . Ossendowski wspaniale operuje słowem. Spod jego pióra wyszły urzekające opisy miast, wiosek i krajobrazów. Napotkanych ludzi - Europejczyków i tubylców różnych szczepów i grup etnicznych (Diola, Susu, Fulani, Mossi, Diula, Bambara, Guro i innych) ubiera w słowa i ożywia niczym bóg dżungli czy potoku. Ale nigdy nie wydaje osądu.

Ossendowski odbył podróż w różnorakiej scenerii. Panorama miast, takich jak Dakar, Konakry, Dinguiraye, Bamako, Wagadugu, Bobo-Dioulasso, Abidżan czy Grand Bassam poprzecinana jest dżunglą, buszem i sawanną. To, co widział - wzbogaca dygresjami religijnymi, społecznymi i filozoficznymi. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Pod dojrzałym, sierpniowym słońcem postanowiłem sięgnąć po "Niewolników słońca" A.F. Ossendowskiego. Razem z pisarzem przeniosłem się do Francuskiej Afryki Zachodniej (w książce są to obecne: Senegal, Gwinea, Mali, Burkina Faso i Wybrzeże Kości Słoniowej) i podróży, jaką odbył wraz z żoną na przełomie lat 1925-1926. Ah, cóż to była za uczta... . Ossendowski wspaniale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
247
179

Na półkach:

Książka z lat 20-ych. Trochę zalatuje naftaliną, ale czyta się w miarę ciekawie. Za głoszone tam opinie o murzynach, autor dzisiaj mógłby skończyć w kryminale. Otrzymujemy obraz Afryki jako gorące piekło, jeśli idzie o klimat i choroby, w którym tylko nieliczni biali są w stanie wytrwać dłużej niż rok. Misja szerzenia cywilizacji (i żądza zysku) zmusza jednak kraje kolonialne do obecności tam i zarządzania dzikimi. Ciekawe jak wyglądał by dziś świat, gdyby Afrykę zostawiono samą sobie.

Książka z lat 20-ych. Trochę zalatuje naftaliną, ale czyta się w miarę ciekawie. Za głoszone tam opinie o murzynach, autor dzisiaj mógłby skończyć w kryminale. Otrzymujemy obraz Afryki jako gorące piekło, jeśli idzie o klimat i choroby, w którym tylko nieliczni biali są w stanie wytrwać dłużej niż rok. Misja szerzenia cywilizacji (i żądza zysku) zmusza jednak kraje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
353
52

Na półkach: ,

Książka z dziedziny podróżniczych, ale jak zwykle w przypadku Ossendowskiego okraszona licznymi odniesieniami społecznymi, kulturowymi, politycznymi czy nawet mistycznymi. W Niewolnikach Słońca podróżnik ujawnia swój pozytywny stosunek do modelu kolonizacyjnego w stylu francuskim, zaopatrzonego nie tylko w narzędzia polityczne i kulturowe (jak brytyjski),ale również ewangelizacyjne. Jednocześnie podejmuje ciekawą refleksję nad tym, jak kolonizacja negatywnie wpływała nie tylko na tubylców, ale w dużej mierze na oddelegowywanych z metropolii urzędników, którzy obejmowali nieciekawe stanowiska, z dala od ojczyzny, popadając z czasem w apatię, nałogi a nawet podejmując próby samobójcze. Wielce ciekawe byłoby opracowanie naukowe analizujące losy takich ludzi po powrocie do kraju: jak odnajdowali się w znanym, ale jednak już zmienionym, obcym otoczeniu, czy potrafili powtórnie wejść w tryby życia społecznego i towarzyskiego, jaki wpływ miała owa sytuacja na ich poglądy i idee polityczne? Lektura Ossendowskiego zachęca do takiej refleksji, jak również widać w niej już ślad upadku imperiów, degeneracji miejscowych przywódców, którzy potem ewoluowali w krwawych dyktatorów. Mamy też ostrzeżenie przed wzbierającą falą radykalnego islamu, którą to religię autor, jakże nieekumenicznie, darzy nieskrywaną niechęcią. Niby lekka i przyjemna książka z podróży, jednak, jak zawsze u tego autora, skłania do cywilizacyjnych przemyśleń.

weszlowoko.blogspot.com - więcej recenzji

Książka z dziedziny podróżniczych, ale jak zwykle w przypadku Ossendowskiego okraszona licznymi odniesieniami społecznymi, kulturowymi, politycznymi czy nawet mistycznymi. W Niewolnikach Słońca podróżnik ujawnia swój pozytywny stosunek do modelu kolonizacyjnego w stylu francuskim, zaopatrzonego nie tylko w narzędzia polityczne i kulturowe (jak brytyjski),ale również...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
505
56

Na półkach:

Zmęczyłam :/. Nie polecam, a szczególnie tym, którzy szanują ludzi innych nacji i/lub są miłośnikami zwierząt.

Zmęczyłam :/. Nie polecam, a szczególnie tym, którzy szanują ludzi innych nacji i/lub są miłośnikami zwierząt.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    163
  • Przeczytane
    72
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    7
  • Afryka
    6
  • Podróżnicze
    5
  • Audiobooki
    3
  • Literatura polska
    3
  • Historia
    3
  • Audiobook
    3

Cytaty

Więcej
Antoni Ferdynand Ossendowski Niewolnicy słońca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także