Pani Nikt

2011-06-01
978-83-258-0463-3
Natalia Wiśniewska
pani nikt begley

"Pani Nikt" to ewidentnie literatura kobieca. Tylko napisana została przez mężczyznę i bohaterem też jest mężczyzna. Czegóż więc może on nauczyć kobiety?? Dan Begley świetnie jak widać odnajduje się w tej niecodziennej roli - napisał bowiem powieść przyjemną w odbiorze, która bawi i wzrusza.
Można się pokusić również o śmiałą tezę, że uczy. Mitch bowiem na własnej skórze doświadcza konsekwencji swoich matactw i kłamstw. A każda czytelniczka może się utożsamić z jedną z kilku kobiecych bohaterek powieści.

Po "Panią Nikt" sięgałem bez większych nadziei, z góry traktując ją jak czytadło na oderwanie się od codzienności. Niemniej jednak książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Życie Mitcha (Jasona?) nie jest poukładane, a bohater jest idealnym przykładem na to, że kłamstwo ma krótkie nogi. Momentami smutna, chwilami romantyczna, nieustannie ciepła opowieść na wolną chwilę.

Mitch pracuje na Uniwersytecie jako wykładowca. Jednak jego największą pasją jest pisanie, które zaprzątnęło nim tak, że... stracił dziewczynę. Jakby tego było mało, wydawnictwa odrzucają jego powieść a w pracy nikt go nie szanuje. Życie wymyka mu się spod kontroli. Przypadkowo poznaje Katherine, autorkę bestsellerowych romansów. Prosi ją o pomoc przy ocenie książki, którą pisze jego kuzynka. Słynna autorka zgadza się mu pomóc. Jednakże jest mały problem. Rzekoma kuzynka nie istnieje a książka jeszcze nie powstała. Mitch musi szybko coś napisać. Aby zrozumieć kobiety, wniknąć w ich duszę i znaleźć inspiracje czyta kobiece magazyny, ogląda Oprah oraz zapisuje się na kurs tańca. Tematów do powieści znajduje tam więcej, niż się spodziewał. Niestety jedno kłamstwo pociąga za sobą następne, które w najmniej odpowiedniej chwili wychodzi na jaw.

Czy zadawaliście sobie pytanie, dlaczego romanse dla kobiet są tak popularne? Większość z nich to bestsellery. Czytają je miliony kobiet na całym świecie, które utożsamiają się z bohaterkami owych powieści. Najczęściej tworzą je kobiety. W czym tkwi ten fenomen? Odpowiedzi na te pytania szukał Mitch, podejmując się napisania czegoś totalnie mu obcego- książki dla kobiet. Bardzo podobał mi się ten pomysł (może dlatego, że sama jestem jak początkujący pisarz). Do tego dochodzą perypetie związane z szukaniem tematów do książki. Mężczyzna musi poznać kobiecą logikę, wręcz wniknąć w ich umysły, stać się kobietą.

Jego życie zmienia się gdy poznaje Marie, a z czasem w Mitchu zachodzi przemiana. Mamy tu do czynienia z klasycznym toposem literackim. Postać Marie zestawiona jest z postacią Katherine na zasadzie kontrastu. Zdecydowanie w tym duecie, na wierzch wychodzi osobowość słynnej pisarki. Kobieta sukcesu, od której bije pewność siebie. To właśnie ona bardziej zapadła mi w pamięć. Marie wypadła przy niej słabo, raczej mdło i nijak.

Zapewne zastanawiacie się kim jest Dan Begley? Czy ktoś o nim słyszał? To autor jednej powieści, którą jest właśnie Pani Nikt. Z opisu na zewnętrznej okładce wynika, iż Dan swoją debiutancką powieścią narobi sporo szumu. Raczej szumu nie narobił i na tym się skończyło. A szkoda. Książkę, jak na debiut literacki oceniam na dobrą. Pani Nikt to lektura na weekend. Czyta się ją szybko i można dobrze się przy niej bawić. Autor bawi się stereotypami. Bohaterowie zachęcają do pozostania z nimi na dłużej. Okładka przyciąga uwagę. W porównaniu do zagranicznej wersji jest o stokroć ładniejsza. Książkę można przeczytać dla przyjemności w jakieś leniwe popołudnie.

RECENZJA TAKŻE NA BLOGU: WWW.MOWMIKATE.BLOGSPOT.COM

Książka leżała u mnie chyba z 5 lat za nim po nią sięgnęłam i to tylko dzięki pewnemu słoiczkowi ;) Nie porwała mnie chociaż zamysł był fajny. Znowu lepsi okazali się bohaterowie jakby w tle przyjaciele Marie i Mitcha niż główni bohaterowie. Są irytujący. Szkoła tańca - fajna, mieszkania - fajne, pisanie książki dla kobiet przez mężczyznę - fajne. Podobało mi się również, że można przeczytać o innych książkach i jakoś temat kultury jest tu w sposób przystępny dla czytelnika udostępniony.
"opowiadanie Hemingwaya "Wzgórza jak białe słonie"
"Wszyscy twierdzą, że ważne jest wnętrze. To prawda. Chcesz, żeby tam wszystko grało, żeby przepełniały cię dobroć, cierpliwość i inne dobre i na złe, to także my. Nie ma nic złego w czerpaniu dumy z tego, jak prezentujemy się światu, i wybieraniu najlepszej wersji. A włosy zmieniają nasz wygląd. Niektóre linie, łuki, kolory i stale pasują do nosów, ust, podbródków czy kolorów oczu. Właśnie tego uczymy się w szkole kosmetologii.

2002
1913

Splot dziwnych wypadków w uporządkowanym dotąd życiu Mitcha inspiruje go do napisania powieści dla kobiet Czy mu się uda? Kto mu pomoże? Gdzie będzie szukał inspiracji? Co jeszcze zmieni się w jego życiu?
Lektura na jedno popołudnie lub wieczór i na każdą porę roku.

Lektura na jedno popołudnie lub wieczór i na każdą porę roku.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślę ,że ta książka na pewno przypadnie do gustu miłośniczką literatury kobiecej. Nie jest specjalnie porywająca w szczególności od pierwszych stron, lecz z czasem akcja się rozkręca. Książka opowiada o tym jakie to kłamstwo ma krótkie nogi i ile problemów może wywołać notoryczne kłamanie. Przeczytałam już wiele dużo lepszych książek, lecz nie żałuję ,że sięgnęłam również po Panią Nikt. Myślę ,że śmiało mogę polecić tę powieść w szczególności kobiecej części czytelników.

Zaskakująco sympatyczna, wesoła o lekkim zabarwieniu emocjonalnym powieść pisana przez faceta o facecie i relacjach damsko-męskich. Lekka, łatwa i przyjemna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość fajna powieść obyczajowa. Idealna literatura dla kobiet na długie zimowe wieczory lub pochmurne jesienne dni. Polecam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zabawna historia miłości napisana z perspektywy mężczyzny. :)

Zabawna historia miłości napisana z perspektywy mężczyzny. :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka typowo obyczajowa - i tu się nie zawiodłam. Miała być śmieszna, przynajmniej tak założyłam, skoro w bibliotece była opatrzona etykietą "Powieść obyczajowo - humorystyczna", ale nie była. Była raczej smutna.

• Literatura obca
  • 2011