Mała książka o homofobii

Okładka książki Mała książka o homofobii Anna Laszuk
Okładka książki Mała książka o homofobii
Anna Laszuk Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Bez Tabu literatura dziecięca
106 str. 1 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Bez Tabu
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2010-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-01
Liczba stron:
106
Czas czytania
1 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375542417
Tagi:
homofobia homoseksualizm
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Furia nr 5 Anna Laszuk, Redakcja pisma Furia
Ocena 10,0
Furia nr 5 Anna Laszuk, Redakc...
Okładka książki Furia nr 3 Władza Anna Laszuk, Redakcja pisma Furia
Ocena 0,0
Furia nr 3 Wła... Anna Laszuk, Redakc...
Okładka książki Furia nr 4 Włosy Anna Laszuk, Redakcja pisma Furia
Ocena 10,0
Furia nr 4 Włosy Anna Laszuk, Redakc...
Okładka książki Furia nr 2 Popkultura Anna Laszuk, Redakcja pisma Furia
Ocena 0,0
Furia nr 2 Pop... Anna Laszuk, Redakc...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę Wolf Erlbruch, Werner Holzwarth
Ocena 6,8
O małym krecie... Wolf Erlbruch, Wern...
Okładka książki Draka Ekonieboraka Emilia Dziubak, Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba
Ocena 7,9
Draka Ekoniebo... Emilia Dziubak, Eli...
Okładka książki Z Tango jest nas troje Peter Parnell, Justin Richardson
Ocena 7,4
Z Tango jest n... Peter Parnell, Just...
Okładka książki Kim jest ślimak Sam? Katarzyna Bogucka, Maria Pawłowska, Jakub Szamałek
Ocena 8,0
Kim jest ślima... Katarzyna Bogucka, ...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
193
10

Na półkach: , ,

+ Fajne grafiki, dzięki czemu fajnie się czyta książkę.
+ Fajny pomysł z dialogiem dwóch osób.
- Za małe rozwinięcie pojęcia niebinarnosci, trzeciej płci itp.

+ Fajne grafiki, dzięki czemu fajnie się czyta książkę.
+ Fajny pomysł z dialogiem dwóch osób.
- Za małe rozwinięcie pojęcia niebinarnosci, trzeciej płci itp.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
218
216

Na półkach: , ,

"Mała książka o homofobii" to książka wydana przez wydawnictwo Czarna Owca pod patronatem medialnym Feminoteki, Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy Warszawa i magazynu Replika. Jest drugą z kolei polską książką w serii "Bez tabu".



"Mała książka o homofobii" napisana jest w formie rozmowy dwójki młodych ludzi, Mariki i Alexa, którzy to wyjaśniają młodszym (a także zapewne i starszym) czytelnikom i czytelniczkom pojęcia związane nie tylko z homofobią, ale ze wszystkim spod znaku tęczy. Czego można dowiedzieć się z tej niedużej książeczki? Otóż mamy tu wyjaśnienie w prosty i jasny sposób takich pojęć jak: płeć, norma, interseksualność, transpłciowość, seksualność, homofobia, różnorodność, seksizm, stereotyp, feminizm. Poznajemy, szczególnie w kontekście normy, różne jej rozumienie od czasów starożytnej Grecji po czasy obecne. Dowiadujemy się jak wyglądało życie osób nieheteronormatywnych na przestrzeni wieków, co stoi za przyczyną homofobii, jak głęboko kulturowo jest ona zakorzeniona i z jakich powodów tak się stało, dlaczego kobiece i męskie pary jednopłciowe są inaczej traktowane społecznie, poznajemy historię Stonwall. Możemy poznać i dowiedzieć się więcej o takich osobach jak: Sabina, Sokrates, Oscar Wilde, Gertruda Stein, Sarah Bernardt, Colette, Harvey Milk. Wszystkie te informacje zostały podane w naturalny i przystępny sposób. Na końcu książki znalazło się miejsce na często zadawane pytania i odpowiedzi, np jak pytać o to, co dla nas jest inne, czym jest "zmiana płci", kim jest osoba wyłamująca się z kulturowych norm płciowych. Ostatnie strony zajmują polecane strony, organizacje wspierające społeczność LGBT, rekomendowane książki i filmy.

Nie wiem od czego zacząć, plusów czy minusów książki: tych jest w sumie niewiele, za to są to błędy pod kątem merytorycznym: używanie przestarzałych już określeń takich jak "zmiana płci", "transseksualista", pominięcie zupełnie osób niebinarnych, na co warto zwrócić uwagę podczas czytania. Plusy? Poza błędami o których przed momentem wspomniałam, więcej nieścisłości merytorycznych nie ma, za to mamy dużą dawkę wiedzy podanej w przyjemnej i "zjadliwej" dla laika formie. "Mała książka o homofobii" nie jest w gruncie rzeczy popkulturową encyklopedią tematów LGBT+ gdzie każdy temat omówiony jest osobno, za to wszystkie informacje podane są w formie opowiadań podczas rozmowy dwójki osób narratorujących, trudniejsze i większe dawki wiedzy przerywane są luźnymi dialogami, a przechodzenie do kolejnego tematu następuje dzięki temu bardzo naturalnie.

Czy polecam? Tak, choć przyszło mi na myśl, że książka powinna przejść korektę merytoryczną, w celu poprawienia błędów. Dla młodszych czytelników i czytelniczek będzie to dobra lektura zapoznająca z tęczowymi tematami, plasująca się gdzieś pomiędzy "Ślimakiem Samem" i "Mam na imię Jazz" a "Od A do Z o LGBTQIAP", merytoryczna a jednak nie przytłaczająca ilością informacji, lekka do czytania. Możecie ją również wykorzystać jako materiał edukacyjny dla swoich znajomych, ale i dla rodziców którzy dopiero zapoznają się z tematami dotyczącymi Waszej orientacji i tożsamości płciowej.

"Mała książka o homofobii" to książka wydana przez wydawnictwo Czarna Owca pod patronatem medialnym Feminoteki, Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy Warszawa i magazynu Replika. Jest drugą z kolei polską książką w serii "Bez tabu".



"Mała książka o homofobii" napisana jest w formie rozmowy dwójki młodych ludzi, Mariki i Alexa, którzy to wyjaśniają młodszym (a także zapewne...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
393
202

Na półkach: ,

Jestem zachwycona. Jedna z lepszych pozycji dla "młodzieży" (ja właśnie podsuwam dziesięciolatce) jaką czytałam. Zrozumiale wytłumaczone definicje - nie tylko homo-, bi-, trans-, itd. seksualizm, ale też feminizm, rasizm, itp. itd. Jak ważna jest tolerancja, akceptacja. Może faktycznie ciut chaotyczna i grafika mogłaby być bardziej zachwycająca - ale bez przesady, ogólnie jest ok. Bardzo sympatycznie napisana - taka "uprzejma" - taktowna, pozytywna. Naprawdę polecam.

Jestem zachwycona. Jedna z lepszych pozycji dla "młodzieży" (ja właśnie podsuwam dziesięciolatce) jaką czytałam. Zrozumiale wytłumaczone definicje - nie tylko homo-, bi-, trans-, itd. seksualizm, ale też feminizm, rasizm, itp. itd. Jak ważna jest tolerancja, akceptacja. Może faktycznie ciut chaotyczna i grafika mogłaby być bardziej zachwycająca - ale bez przesady, ogólnie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
41
37

Na półkach:

Wartościowa i potrzebna rozmowa - dialog o tym, jak inni postrzegają temat identyfikacji i tożsamości płciowej (także w wymiarze historii kultury),z jakimi problemami to się wiąże i gdzie szukać recept.

Istotne pytania: "co to jest norma?", "czym jest seksualność?", jak działa dyktat większości, czym jest homofobia, czy orientację seksualną można zmienić i jak reagować na wyzwiska...

Książka może być bardzo pomocna dla klas 5-8 obecnej SP.

Minus: rozkład tekstu woła o poważną redakcję (chaos bardzo utrudnia czytanie),a relacje tekstu do ilustracji o świadomego (techniki czytania) grafika!

Wartościowa i potrzebna rozmowa - dialog o tym, jak inni postrzegają temat identyfikacji i tożsamości płciowej (także w wymiarze historii kultury),z jakimi problemami to się wiąże i gdzie szukać recept.

Istotne pytania: "co to jest norma?", "czym jest seksualność?", jak działa dyktat większości, czym jest homofobia, czy orientację seksualną można zmienić i jak reagować...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Skonstruowana w formie dialogu toczącego się między dwojgiem przyjaciół zaprasza nas do zadania trudnych i kontrowersyjnych pytań, z którymi już po części wprawdzie oswoiliśmy się w naszym publicznym dyskursie, ale które mimo wszystko nadal budzą wiele emocji i niestety wyzwalają sporo negatywnej energii, która zamiast przekształcać i służyć dobru wspólnemu jest zarzewiem konfliktu skrzętnie podsycanego przez niektóre środowiska stojące na straży jedynie słusznej moralności i wprost artykułującej szereg zagrożeń płynących nie tylko z oceny zjawiska ale już z samego faktu dyskusji o nim, wskazując, że owa dyskusja staje się swoistą reklamą problemu i przyciąga uwagę osób, które nieukształtowane i nieuświadomione mogą ulec demoralizacji już przez samo słuchanie. I choć wyważając racje nie sposób przyjąć powyższej argumentacji za racjonalną, nie można też zaprzeczyć, że coś jest na rzeczy. Rozpętana w Polsce ostatnimi czasy bardzo burzliwa dyskusja o gender jest w istocie bowiem wielkim sporem ideowym o kształt społeczeństwa, o to jakimi wartościami ma się ona kierować i na jakich zasadach ma być budowana jego struktura. Nie da się niestety uciec przed tym, że społeczeństwo polskie jest silnie spolaryzowane, i że jego poglądy na określone zjawiska czy problemy są silnie zróżnicowane i niewłaściwa próba zinterpretowania czy podejścia do tematu, bez odpowiedniej wrażliwości i wyczucia, z mocnym perswazyjnym i propagandowym zacięciem, prowadzona przez wszystkie strony sporu, a trzeba dodać, że spor nie jest zero-jedynkowy i ma szereg odcieni, zamiast przynosić wzajemne zrozumienie i otwartość staje się pretekstem do budowania zamkniętych twierdz, gdzie każda ze stron po wytoczeniu swoich argumentów zamyka się w sobie i nie dopuszcza do głosu możliwości przyjęcia racji drugiej strony. To musi skutkować niebezpiecznym fanatyzmem, i żadna z grup nie jest od tego wolna wzajemnie się oskarżając i rezygnując z prób porozumienia w imię pryncypialnych zasad przyjmowanych jako nie podważalne i nie kwestionowalne. Dlatego z uznaniem trzeba powitać niniejszą publikację jako pewnego rodzaju ukłon jednej ze stron, która postanowiła w niekonwencjonalny sposób, ale bardzo merytorycznie przedstawić swoje racje i opowiedzieć, jak wygląda widzenia świata z ich strony. Autorka z uwagą i przenikliwością wsłuchała się w głos osób homoseksualnych, które reprezentowane w tej publikacji przez szerokie spektrum wiekowe próbują pokazać jak wyglądała sytuacja kiedyś, co się zmieniło, jak wygląda problem dzisiaj, czy wogóle mamy do czynienia z homofobią, czy już osoby homoseksualne stały się integralną częścią społeczeństwa i mają zapewnione wszelkie prawa takie same jak inne grupy, i czy nie doznają żadnych form prześladowania czy dyskryminacji. Nie jest łatwo opisywać aktualny stan nie uciekając się do emocjonujących doświadczeń i przeżyć tych osób, i nie krytykując określonych środowisk np. Kościoła, którego rola jest niezwykle silna w społeczeństwie, a kategoria grzechu jaką posługuje się Kościół w ocenianiu osób homoseksualnych w istotny sposób waży na wzajemnych relacjach, i mocno ogranicza pełną otwartość i życzliwość, gdyż osoby homoseksualne czują się jednoznacznie zaszufladkowane, a z taką łatką nie jest im łatwo żyć. Choć, jak zauważa Autorka i w tej przestrzeni wiele się już zmieniło. Poruszonych zagadnień jest bardzo wiele, bo problem jest wielostronny i wymaga szczegółowej analizy. Konkluzja płynąca z książki jest jednak i swoistym apelem i iskierką nadziei, im większa bowiem świadomość społeczna, im bardziej to, co nieznane, obce, inne staje się bliższe i poznane, tym łatwiej jest budować mosty i porozumienia, i tym mniej mamy ataków czy wrogich działań, i to nie tylko w sferze fizycznej ale również i słownej, w sposobie myślenia i reagowania, a to świadczy o dojrzałości społeczeństwa i jego otwartości i troski o tych, którzy są jego bardzo ważną częścią, choć stanowią w nim mniejszość. To istotny głos w dyskusji o tolerancji i jej granicach.

Skonstruowana w formie dialogu toczącego się między dwojgiem przyjaciół zaprasza nas do zadania trudnych i kontrowersyjnych pytań, z którymi już po części wprawdzie oswoiliśmy się w naszym publicznym dyskursie, ale które mimo wszystko nadal budzą wiele emocji i niestety wyzwalają sporo negatywnej energii, która zamiast przekształcać i służyć dobru wspólnemu jest zarzewiem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1138
144

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna książka dla młodych ludzi.

Świetna książka dla młodych ludzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
17
15

Na półkach: ,

Świetna książka, obowiązkowa lektura mądrych dorosłych - zwłaszcza rodziców i nauczycieli. Absolutnie powinna być obecna w szkołach.

Świetna książka, obowiązkowa lektura mądrych dorosłych - zwłaszcza rodziców i nauczycieli. Absolutnie powinna być obecna w szkołach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
570
401

Na półkach:

Wspaniała - godna polecenia
Ta książka powinna być podręcznikiem w podstawówce i gimnazjum!!!

Wspaniała - godna polecenia
Ta książka powinna być podręcznikiem w podstawówce i gimnazjum!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    15
  • LGBT
    5
  • LGBT+
    2
  • 2023
    2
  • Psychologia
    1
  • Queer naukowo
    1
  • Kobiety, mężczyźni, feminizm, Gender, LGBT
    1
  • Wygrane w konkursach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mała książka o homofobii


Podobne książki

Przeczytaj także