Klub Koneserów Zbrodni

Okładka książki Klub Koneserów Zbrodni Michael Capuzzo
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Klub Koneserów Zbrodni
Michael Capuzzo Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza kryminał, sensacja, thriller
Proza
978-83-08-04728-6
Jacek Konieczny
literatura amerykańska

Najlepsze kryminały pisze życie

Książka pokazuje jak krok po kroku powstaje klub zbrodni, morderstw, które wstrząsnęły światem.
Książka oparta jest na faktach i każde morderstwo jest autentyczne. Czasami motyw mordercy i zabójstwa są wręcz nierealne a jednak były...
Główni bohaterowie opowiadają o tych przypadkach, o raz o tym co mogło wpływać na psychikę zabójców. Czytając książkę przypominał mi się serial "Zabójcze umysły", który również pokazywał wpływ np. dzieciństwa na późniejsze życie mordercy.

"Klub Koneserów Zbrodni" jest książką ciekawą, chociaż chwilami próbuje uczulić czytelnika na problem dobra i zła. Nie jest to jednak bardzo mocno widoczne. Główne postaci założycieli tego klubu są żywo zarysowane, czasem sama zastanawiałam się, na ile mogą to być prawdziwe postacie, a na ile kreacja literacka. Zbrodnie nie są opisane po macoszemu, w stylu: było tak, stało się tego i tego, zbrodnia taka i taka. Dostajemy opisy, dzięki którym naprawdę możemy wczuć się w sytuację i poczuć problemy, które trapiły próbujących rozwiązać te zagadki. Jeśli chodzi o książki z profilerami, czy poruszające temat osób zajmujących się rozwiązywaniem kryminalnych spraw, jest to, według mnie, jedna z lepszych pozycji na rynku czytelniczym.

Bardzo ciekawa ksiazka. Capuzzo opisuje Towarzystwo Vidocq'a, ktore zrzesza najwybitniejszych specjalistow policji, detektywow i innych zajmujacych sie rozwiazywaniem przedawnionych, niewyjasnionych morderstw. Calosc sklada sie z krotkich rozdzialow opisujacych kolejne sprawy i ofiary. Wszystko spinaja biograficzne watki zalozycieli Towarzystwa Vidocq'a tworzac niezywkle wciagajaca historie oparta na faktach i opisujaca prawdziwych ludzi.
Mroczna historia napisana z humorem, bardzo wciagajaca lektura.

Cała książka, ale przede wszystkim ludzie i sprawy kryminalne opisane w niej przyprawiają o ciarki.
Z jednej strony przerażenie wzbudza czytanie o mordercach i zbrodniach, które naprawdę się wydarzyły. Podczas czytania momentami nie mogłem uwierzyć, że tacy wynaturzeńcy (bo ludźmi nie sposób ich nazwać) chodzą po świecie.
Z drugiej strony są jednak osoby wzbudzające podziw. Niesamowite, wydawać by się mogło nierealne możliwości członków "klubu" nie pozwalają oderwać się od książki. Sherlock Holmes znalazłby wśród nich równych sobie kompanów.
Podsumowując, książka jest bardzo dobra, ale nie poleciłbym jej wrażliwym osobom.

Z drugiej strony są jednak osoby wzbudzające...

Towarzystwo Vidocqua zajmuje się nierozwiązanymi wcześniej sprawami morderstw. Są to autentyczne historie i autentyczni fachowcy je rozwiązują. Szczegółowe opisy przebiegu dochodzeń, zbrodni i miejsc ich popełnienia, ofiary, wszyscy ci którzy brali udział w dochodzeniach, no i sami przestępcy; to wszystko składa się na ciekawą powieść dla fana tego typu klimatów. Ale...niestety jest jakieś ale, zbyt dużo osobistych wycieczek dotyczących przeżyć samych śledczych. Ten zabieg byłby dobry w przypadku biografii czy też kryminału, ale tu jest jakiś nie na miejscu i zbyteczny. Rozumiem, ze autorowi zależało na przybliżeniu sylwetek tak ważnych postaci, ale było to rozpraszające.
Poza tym bardzo dobra pozycja dla "koneserów zbrodni".

Ta pozycja to obowiązkowa lektura dla każdego, kto uwaza się za fana seryjnych morderców. Nie polecam osobom wrażliwym;) Autor opisując realne zdarzenia i postacie uświadamia czytelnikowi jak wiele ludzkich bestii kooegzystuje z nami we wspólnym społeczenstwie, jak niewiele wiemy o mrocznej stronie swiata i ukazuje jak niewiele trzeba by taką bestią się stać. Bohaterowie są wyraziści ciekawi i realni a ich oddanie sprawie jest niesamowite.

Słabo, sprawy opisane po macoszemu. Sposoby prowadzenia śledztwa też przedstawiane są w wybiórczy sposób. Bardzo często ograniczają się do kolejnych opisów geniuszu śledczego.
Rozczarowanie potęguje bardzo przyjemny początek książki.
Nie polecam

Rozczarowanie potęguje bardzo przyjemny początek książki.
Nie polecam

Wielkie rozczarowanie.
Słaba książka. Chaotyczna, wysilona. Bardzo trudno było mi się w nią zaangażować.

Jedyną, ciekawie opisaną sprawą, była sprawa Lista.

Inna jej zaleta - może służyć jako baza danych do poszukiwania informacji o ludziach i wydarzeniach w innych źródłach.

Więcej zalet nie widzę.

Wielkie rozczarowanie.

Jedyną, ciekawie opisaną sprawą, była sprawa Lista.

Więcej zalet nie widzę.

Długo nie zapomnę tego rozczarowania. Wynudziłam się jak mops na temacie, który uwielbiam. Napisana w totalnie nieangażujący cztelnika sposób.

Słowem najlepiej opisującym tę pozycję jest bylejakość.

Słowem najlepiej opisującym tę pozycję jest bylejakość.

Kilka podejść to tej pozycji - za każdym razem ten sam efekt. Odłożenie książki. Kryminał ma cię wciągnąć, zainteresować, zmusić do myślenia. Tutaj mamy rozczłonkowanie i przeplatanie kilku historii. Daje to efekt fatalny. Nie wciągasz się w żaden wątek. Do tego dochodzi dużo niepotrzebnych opisów. Może, gdyby ta książka składała się z oddzielnych opowiadań odbiór byłby inny, ale nie jest.

• Kryminał
  • Kryminały