Jak długo, Panie?

Okładka książki Jak długo, Panie? Gianfranco Ravasi
Okładka książki Jak długo, Panie?
Gianfranco Ravasi Wydawnictwo: Jedność popularnonaukowa
popularnonaukowa
Fino a quando, Signore? : un itinerario nel mistero della sofferenza e del male
Jedność
2004-01-01
2004-01-01
Krzysztof Stopa
Jedność religia cierpienie Gianfranco Ravasi sens filozofia

Ból, choroba, cierpienie, niepowodzenia życiowe i ciągłe przeciwności losu, skłaniają nas do refleksji i przemyśleń nad przyczynami tego stanu rzeczy. Zadajemy sobie wtedy pytania o sens naszej wędrówki ziemskiej i jej celowość. Dlaczego mnie to właśnie spotkało? Czy Bóg się na mnie obraził? Przecież są gorsi grzesznicy. Dlaczego moje życie wygląda jak piekło? Temat cierpienia i zła w ludzkim życiu podjął się opisać i wytłumaczyć z teologicznego punktu widzenia włoski ksiądz i członek Papieskiej Komisji Biblijnej Gianfranco Ravasi.

Obawiałam się, że książka będzie zbyt trudna lub opisana skomplikowanym językiem, ale nic takiego nie miało miejsca. W całej lekturze przeplatają się cytaty z Pisma Świętego, ale niezwykle trafnie i ciekawie dobrane do poruszanych kwestii. Pomagają one w nieco szerszej perspektywie zobaczyć ból i różne przeciwności losu a przede wszystkim znaleźć w nich Boga i naukę dla nas. Na uwagę zasługuje również przywołanie wypowiedzi niektórych pisarzy na temat sensu cierpienia. Bardzo ożywiło to przekaz tej książki. Publikacja podzielona jest na dwie części. Początkowo zagłębimy się w świat cierpienia i postaramy się mu przyjrzeć z wielu stron. Potem skupimy się na samotności i starości oraz na problemach związanych z tymi stanami. Druga część natomiast to medytacje i modlitwy, które pomagają nam wyrazić to co czujemy, czego się obawiamy i choć w pewnym stopniu rzucą światło na mrok i przerażenie jakie w nas wywołuje zmaganie się z różnymi kłopotami i dramatami życiowymi.

„Jak długo, Panie” to książka ważna i potrzeba. Każdy z nas czasami zastanawiał się i próbował zrozumieć dlaczego Bóg dopuszcza, aby jedni cierpieli a innym daje lekkie i przyjemne życie. Odpowiedź choć niełatwa, jest na wyciągnięcie ręki. Lektura ta ma wydźwięk nieco filozoficzny, ale przede wszystkim duchowy. Pozwala oczyścić duszę z toksycznych wątpliwości i wielu pytań, które nieustannie się w nas kłębią. Polecam tę publikację wszystkim, zwłaszcza osobom, których los nie oszczędza i którzy muszą radzić sobie z różnymi problemami. Może właśnie ta pozycja będzie dla Was pewną wskazówką i pomocą. Polecam!!

Moja ocena: 5/6

• W mojej osobistej biblioteczce:)
  • Do zdobycia - duchowość
  • Psychologia i okolice: do zdobycia
  • Religijne i poradniki

Dodaj cytat z książki Jak długo, Panie?