Okładka książki Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy Agnieszka Defus
Agnieszka Defus Wydawnictwo: MANDO popularnonaukowa
popularnonaukowa
MANDO
2024-04-17
2024-04-17
9788327731968
literatura polska nauka przyroda zagadka człowiek kot

Miala być przyjemna lektura na majowy weekend i sie nie zawiodłam ! Ksiazka napisana w bardzo lekkim, teoche lirycznym stylu choć poruszajaca rzeczy 'twarde'. Nie było przeciagania tematow które byly czesto tylko musniete bardziej dla refleksji i inspiracji ,co mi bardzo odpowiadało.
Ps. To nie jest typowa ksiaKa popularnonaukowa, a raczej historia z elementami naukowymi. Dlatego nie podejdzie osobom, ktore poszukują szczegolowych treści i pełnychw wyjasnien

Przyjemna opowiastka popularnonaukowa, moc wiedzy luźno i przyjemnie potraktowanej bez nadęcia i bez zalewu szczegółów, taka w formie lekko potraktowanego pop-sci :)

Podsumowując, moim zdaniem jest to opowieść zbyt hermetyczna, napisana w stylu, który nie przypadł mi do gustu. Zamiast rzetelnych wyjaśnień najczęściej są aluzje. Uważam, że ta książka jest szkodliwa w zakresie popularyzacji nauki. Przyroda opowiadana jest aluzjami, że niby to wiadomo, ale bez głębszego wyjaśnienia, uzasadnienia. Styl dość specyficzny, rzucanie hasłami bez głębszego wyjaśnienia. Dużo skrótów myślowych. Bardziej przypomina bryk szkolny (konspekt, pomysł do rozwinięcia) niż ciekawą opowieść. Jest niczym poezja, którą można na różne sposoby interpretować. Dla czytelnika to poważne ryzyko niewłaściwego zrozumienia opisywanych zjawisk. Może po prostu źle zinterpretować.

Książka jest o wszystkim, ogromna rozpiętość tematyczna od fizyki kwantowej, przez chemię, biologię aż po kulturę. Hasło reklamowe książki „Nauka jeszcze nigdy nie była tak prosta.” Jest trafne co do tej prostoty i uproszczeń. Półprawdy to całe kłamstwo. Wiedza naukowa może rzeczywiście wtedy wydawać się pozornie łatwa i prosta.

Za wadę uznaję brak czytelnego odniesienia do badań. I nie mam na myśli cytowania konkretnych prac i danych bibliograficznych. Ale brakuje wskazania, które z omawianych zagadnień są oparte o jakieś badania naukowe, a co jest twórczą interpretacją autorki. Odautorskie interpretacje mogą być inspirujące, trzeba tylko wiedzieć co jest czym. Nie da się tego zweryfikować w omawianej książce. Lubię, gdy przynajmniej oględnie wskazane są badania naukowe: może nazwisko, może zakres tematyczny, wskazanie na czym polegał eksperyment, jakie argumenty wskazywały na taką, a nie inną interpretację itp. Do książki podszedłem z pozytywnym nastawieniem lecz w trakcie czytania straciłem zaufanie i z wielką podejrzliwością patrzyłem na kolejne przedstawiane informacje. Ciągle się zastanawiałem czy i jak to zweryfikować, co wynika z badań, a co z odautorskich interpretacji.

Przeczytać można w jeden dzień. Na pewno nie są to dobre informacje popularnonaukowe.

więcej na stronie: https://profesorskiegadanie.blogspot.com/2024/05/dlaczego-koty-boja-sie-ogorkow-ksiazka.html

Książka zawiera wiele informacji o otaczającym świecie przefstawionych w ciekawy sposób. Jest jak rozmowa przy kawie. Czyta się bardzo dobrze!

• Kupić
  • Niedostępne