Opętanie

Okładka książki Opętanie Erica Spindler
Okładka książki Opętanie
Erica Spindler Wydawnictwo: G+J Cykl: Stacy Killian (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Stacy Killian (tom 4)
Watch Me Die
G+J
2011-10-19
2011-10-19
Piotr Usakiewicz

“Opętanie” Erici Spindler to kryminał, który zanurza czytelnika w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Akcja książki rozgrywa się w Nowym Orleanie, gdzie główna bohaterka, Mira Gallier, zajmuje się renowacją witraży. Po tragicznej stracie męża, który zaginął podczas huraganu Katrina, Mira próbuje odzyskać równowagę psychiczną. Jednak seria brutalnych morderstw i tajemniczych zdarzeń sprawia, że jej życie ponownie rozpada się na kawałki, a ona sama staje się główną podejrzaną.Spindler zręcznie buduje napięcie, prowadząc czytelnika przez zawiłą sieć kłamstw, sekretów i nieoczekiwanych zwrotów akcji.“Opętanie” to książka dla miłośników kryminałów, którzy cenią sobie złożone postacie i mroczne tajemnice, a także dla tych, którzy lubią zagłębiać się w psychologiczne aspekty ludzkich zachowań.

Jest to czwarta czesc cyklu o Stacy Killian.Stacy Killian przebywa w domu na zwolnieniu po uratowaniu dziecka z rak porywacza....Tutaj w akcji zobaczymy jej narzeczonego,Spencera Malone....
Mira Gallier zajmuje się renowacją witraży. Próbuje ułożyć sobie życie po stracie ukochanego męża, który zaginął podczas huraganu Katrina. Wydaje się, że po latach cierpienia niewiele brakuje, żeby odzyskała wreszcie spokój ducha. Ale życie Miry znowu rozpada się na kawałki, kiedy ktoś niszczy w kościele odnowione przez nią witraże, a ksiądz pada ofiarą brutalnego zabójstwa. Ktoś włamuje się do jej domu, a ona sama zaczyna odczuwać obecność swojego męża: czuje zapach jego balsamu po goleniu, słyszy go przez telefon albo znajduje wgłębienie w poduszce na jego łóżku. Tymczasem miastem wstrząsa seria kolejnych morderstw. W miarę jak liczba ofiar rośnie, Mira staje się jedną z głównych podejrzanych. Do Nowego Orleanu wraca Connor Scott, przyjaciel sprzed lat, który porusza serce witrażystki. Detektyw Spencer Malone podąża śladami psychopatycznego zabójcy.

Fajny motyw z witrażami i bardzo ciekawie prowadzona akcja. Podobały mi się zwroty akcji, to, że do końca nie było wiadomo, czy Mira to pozytywna bohaterka, czy wręcz przeciwnie. W pewnym momencie podejrzewałam dosłownie wszystkich, oprócz tego, kto faktycznie było mordercą. Dobrze spędzony czas, z dobrą książką.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do ostatniego momentu nie udało mi się odkryć kto jest zabójcą. Książka jest świetna i bardzo wciągająca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy traumatyczne przejścia mogą sprawić, że człowiekowi pomieszało się w głowie? Akcja powieści „Opętanie” dzieje się 6 lat po przejściu huraganu Katrina. Główna bohaterka nie może pozbyć się wspomnień z tamtych dni. Coraz bardziej ją osaczają i – w pewnym momencie – ma poczucie, że traci rozum.

Fabuła
Ktoś włamuje się do kościoła i niszczy witraże. Mira Gallier, która odpowiadała za ich renowację, bardzo przejmuje się tym przejawem wandalizmu. Praca nad ich odnowieniem pomogła jej wrócić do normalności po przejściu huraganu Katrina i stracie męża. Krótko po incydencie w kościele, kobieta zaczyna odczuwać obecność nieżyjącego ukochanego. Ktoś włamuje się do jej domu i pozostawia po sobie… zapach jej małżonka. Czy Jeff żyje, czy Mira jest opętana?

Do tego wokół kobiety zaczynają ginąć ludzie. Inspektor Spencer Malone, prowadzący śledztwo, nie wierzy w jej niewinność. Widział niejednego zwyrodnialca, który miał oczy jak niewinne jagnię. Uważnie i z nieufnością obserwuje Mirę.

Ciekawa czy nudna powieść?
Czasami czytelnikom książek trudno dogodzić – raz akcja jest za wolna, raz za szybka; raz historia jest za prosta, innym razem za bardzo zagmatwana. Przyznam się, że po przeczytaniu „Opętania” czuję się jak rozkapryszone dziecko, które nie wie, co ma zjeść i grymasi nad zastawionym stołem. Dostałam dość ciekawą i dynamicznie napisaną opowieść, a jednak wynudziłam się nad tą książką jak mops.

Muszę uczciwie przyznać, że nie jestem w stanie wytknąć autorce błędów w konstrukcji książki czy braków w warsztacie. Fabuła „Opętania” zawiera w sobie elementy, które dobrze się sprzedają – bohaterkę, która nie może poradzić sobie z trudną przeszłością i balansuje na granicy utraty zmysłów, oraz zbrodnie, które nawiązują do religii. Mogłoby się wydawać, że takie połączenie zapewni dreszczyk czytelniczych emocji.

Nie zaprzeczę również, że Eica Spindler całkiem nieźle zaplanowała sobie opowiedzenie historii Miry. W przemyślany sposób odkrywa kolejne karty, dzięki czemu, udaje się jej uzyskać kilka zwrotów akcji. Zakończenie również zaliczam do zaskakujących, chociaż mam wrażenie, że gdybym bardziej skupiła się na początku, mogłabym dostrzec motywy jednej z postaci.

W takim razie, co wywołało moje znudzenie?
Nie poczułam napięcia, które jest dla mnie nieodzownym elementem dobrego thrillera/kryminału. W historię zniszczonego witraża, Miry i serii zabójstw wkraczamy bez jakiejkolwiek rozgrzewki. Autorka podeszła do tematu bardzo konkretnie i metodycznie – Witam Państwa. To jest trup, to są zniszczone witraże, a to inspektor Malone, który prowadzi śledztwo. Zabrakło mi otoczki, która sprawiłaby, że poczułabym, że czytam coś wyjątkowego, a nie kolejną sprawę na liście nowoorleańskich policjantów.

Na niekorzyść powieści działają też krótkie rozdziały – co mnie bardzo zaskoczyło, bo zazwyczaj jest odwrotnie. Takie kilkustronicowe fragmenty sprawiły, że nie dałam rady wgryźć się w akcję. „Opętanie” czytało mi się szybko, ale powierzchownie. Historia pędzi do przodu jak szalona, nie ma chwili, żeby usiąść z Mirą i poczuć jej strach i niepewność. Ponad to, bohaterowie wydają się bez emocji niczym mina Steven’a Seagal’a.

Podsumowanie
Jestem świadoma, że moja recenzja jest mocno subiektywna, a wpływ na odbiór „Opętania” mógł mieć mój ówczesny nastrój, lub książka, którą czytałam wcześniej. Jednak moje serce podpowiada mi, że to przeciętny kryminał. Nie znalazłam w nim tego czegoś, za co kocham tego typu powieści.

Fabuła
Ktoś włamuje się do kościoła i niszczy witraże. Mira Gallier, która...

Dobry pomysł na fabułę. Tylko wykonanie przeciętne. Historia była tak przewidywalna, że w pewnym momencie przestała mnie zaskakiwać. Bardzo szybko można się zorientować kto jest mordercą i jakie są jego motywy.
Czytać proszę na własne ryzyko. Dla mnie to był stracony czas.

Czytać proszę na własne ryzyko. Dla mnie to był stracony czas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbliża się Szusta rocznica jak Nowy Orlean nawiedził huragan Katrina. ,, Podczas Katriny każdy ucierpiał i stał się ofiarą zespołu stresu pourazowego”

Mira, która zajmuje się renowacją witraży, pomimo tak długiego upływu czasu nadal nie może poradzić sobie z traumą jaką przeżyła po utracie ukochanego męża Jeffa podczas huraganu. Oskarżana przez teściów i przyjaciół męża o zabicie Jeffa, korzysta z usług terapeutki a czasem nawet, żeby zapomnieć i żeby mniej bolało, łyka xanax. Ale w tym całym nieszczęściu zawsze mogła liczyć na swoich współpracowników Deni i Chrisa. ,, Minione szczęść lat pamiętała jak przez mgłę”.

Tak jak nagle zniknął tak też, nagle po sześciu latach, pojawia się w jej życiu przyjaciel męża Connor, którego ona kiedyś też uważała za swojego przyjaciela . Wraz z pojawieniem się Connora w życie Miry wdziera się chaos, zamieszanie, zaczynają ginąć osoby które znała z którymi miała styczność, w nocy pomimo zamkniętych drzwi na zamki, komuś udaje się dostać do jej domu, czuje zapach perfum męża, ktoś do niej dzwoni i słyszy głos męża, ktoś próbuje doprowadzić ją do obłędu. Sama nie wie komu ma wierzyć, kto jest przyjacielem a kto wrogiem, komu zaufać, jak w tym całym zamieszaniu nie zwariować? A jeszcze na dokładkę policja podejrzewa ją o te wszystkie nieszczęścia.
Na początki autorka stara się wprowadzić nas w temat, zapoznać z bohaterami i ich przeżyciami, akcja toczy się spokojnie. Ale tak od połowy zaczynają się moc emocji, liczne zwroty akcji, czyta się na wdechu. Jeśli ktoś szuka zagadek, napięcia, emocji, tajemniczości – to tu na pewno znajdzie.

Z początku nudna jak flaki z olejem. Potem akcja się rozkręciła i bywało, że gdy musiałam przerwać czytanie, nie mogłam się doczekać powrotu do książki. A końcówka? Zawiodła na całej linii pod względem akcji i opisu. Sama fabuła i intryga bez zarzutu ale myślę, że pisarz pokroju Stephana Kinga lepiej by to obrał w słowa ;) No niestety, przeciętny kryminał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku mnie nie zachwyciła, ale potem się rozkreciła. Do końca nie wiadomo co jest prawdą i kto ma racje.  Może bohaterka naprawdę jest opętana? A może ktoś celowo stara się zrobić z bohaterki opętaną?

• Erica Spindler
  • Thriller/sensacja/kryminał