Klientka

2000-01-01
83-86743-79-4
Joanna Czechowska
II wojna Paryż holocaust biografia

W niewielkiej objętościowo książce udało się autorowi osiągnąć kilka celów. Podjął temat wojennej odpowiedzialności i winy tzw "zwykłych ludzi" na wyższym poziomie niuansów i niejednoznaczności. Stworzył ciekawego narratora, który badając tajemnice wojenne sam wikła się w swoje dylematy i obsesje. Nadał tez fabule postać rozwijającej się i emocjonalnej akcji, w której pojawiają się napięcia, zwroty i nowe perspektywy. I co najważniejsze , postawił kilka pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi i w których każdy czytelnik może sam się przejrzeć. I na koniec można jeszcze zapytać : dlaczego tak interesująca książka została wydana w tak nieciekawej okładce?

Dobra książka opisująca dramaty ludzkie, które działy się w czasie wojny. Momentami autor bardzo skupiał się na wewnętrznych przeżyciach narratora, który poszukiwał odpowiedzi na pytanie: dlaczego to zrobiła? Opowieść na tyle wciągająca, że sama koniecznie chciałam poznać odpowiedź.
Warto sięgnąć do książki, by uświadomić sobie, że łatwo jest oceniać postępowanie ludzkie, teraźniejsze, jak i to z przeszłości. Niestety często się zdarza, że ocena jest powierzchowna. Każdy posiada powody, dla których postępuje tak, a nie inaczej. Działania ludzi podczas wojny jeszcze trudniej jest oceniać - w czasach jeszcze większej nienawiści i braku wolności.

Czy donosicielstwo jest przestępstwem? Czy donosiciel może być ofiarą? Ta niesamowita książka prezentuje dramat osób, życie których toczyło się w czasie wojny i jakie piętno aż do teraz zostawiły wydarzenia tamtych czasów.

Dużo w tej książce odbić, zniekształconych powidoków podskórnej traumy, która nigdy nie została rozwiązana, zaledwie może przez Europę wydzielona z siebie, jak jakiś wrzód, jakby to nie my zrobiliśmy, tylko to samo się zrobiło, sam z siebie zniknęła nacja, która Europę współtworzyła. Ale zza tych odbić wypływa jeszcze jedna rzecz, która Europę konstytuuję - ocena, nieustająca ocena i osąd. Ale książka jest raczej o konsekwencjach tego osądu, o tym jak z odległości nie da się pewnych czynów ocenić, o tym jakim ostrożnym być należy nim się kogoś oskarży. Napisane lakonicznie. Mało dydaktycznie. Czasem może zbyt francusko.

• Nagroda Goncourtów
  • Powieść dokumentalna