Wesoły Ryjek

Okładka książki Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Agnieszka Żelewska
Okładka książki Wesoły Ryjek
Wojciech WidłakAgnieszka Żelewska Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Wesoły Ryjek (tom 1) literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Wesoły Ryjek (tom 1)
Media Rodzina
2010-01-01
2010-01-01
48 min.
opowiadania dziecięce polskie literatura dziecięca dla dzieci wesoły ryjek

Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...
Okładka książki Niedźwiedź łowca motyli Susanna Isern, Marjorie Pourchet
Niedźwiedź łow... Susanna Isern, Marj...
Okładka książki Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów Charlotte Ramel, Ulf Stark
Cynamon i Trus... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki Pan Kuleczka Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak
Pan Kuleczka Elżbieta Wasiuczyńs...

Książki o sympatycznym prosiaczku o imieniu Wesoły Ryjek bardzo przypadły mi do gustu. Napisane są z humorem, prostym i zrozumiałym dla czterolatka językiem. Przygody i spostrzeżenia Ryjka potrafią być naprawdę interesujące. Czasami mam wrażenie, że Ryjek to trochę mój syn :),a jego przygody wywołują uśmiech na mojej twarzy. A i młody chętnie słucha, gdy mu czytam te książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ostatnio uwielbiamy książki o Wesołym Ryjku. Krótkie historyjki, pełne optymizmu i humoru, a także przekazujące ważne sprawy dla małego czytelnika.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kochamy Wesolego Ryjka! Kochamy Wojciecha Widlaka za Pana Kuleczke, ktory jest bardziej zlozona opowiescia juz przez sam fakt, ze wystepuje tam wiecej bohaterow. Tu jest kameralnie, rownie uroczo, ale zwiezlej i inaczej po prostu. Dla mlodszych i starszych przedszkolakow.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótkie, zabawne historyjki, pełne niewymuszonego humoru, pozbawione przemocy i negatywnych uczuć. Mnie i mojej córce bardzo się spodobały i nie jesteśmy na pewno w swoim zachwycie odosobnione. Prosty język i przejrzystość fabuły sprawia, że nawet małe dzieci mogą czerpać radość z lektury. Moja trzylatka pochłania na jeden raz przed snem i bardzo dobrze jej to robi :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaczęło się od pana Kuleczki i właśnie odkrywamy Wesołego Ryjka. Autor wie, jak pisać opowiadania, które spodobają się dzieciom i nie znudzą rodziców w trakcie czytania :)

Ja czytam: Dzień dobry!
a on kończy: "nazywam sie wesoły lyjek!"

Nie wiem jak tam w dalszych częściach bywa, ale tutaj podoba mi się, z racji oczywistych, akcent na relacji tato-syn. To pomaga mnie jako czytającemu i chyba też jemu jako odbiorcy.
Dobre również są puenty, szczególnie dla mnie. Bo mogę poczuć znowu ten szczególny rodzaj zachwytu nad oczywistością jaka bywa naszym udziałem gdy mamy niewiele lat.
Tak czy owak: "must have" rodzicu!

Ja czytam: Dzień dobry!
a on kończy: "nazywam sie wesoły lyjek!"

Ta książka Wojciecha Widłaka to nasz absolutny hit. Atmosfera, ciepło i dowcipne historie, świetne ilustracje. Przeczytana na raz, bo nie sposób się od niej oderwać. Interesuje zarówno młodszego (2,5) i starszego (5) syna, chociaż młodszy potrzebuje bardziej opowiadania historii na podstawie ilustracji niż czytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wesoły Ryjek to mała świnka, która ma: „mamę, tatę, żółwia przytulankę, ogonek, no i ryjek”. Jak na małą świnkę przystało od rana do wieczora dziwuje się światu i stara się zrozumieć rządzące nim mechanizmy, znaczenia słów, ujarzmić własną wyobraźnię. Ryjek jest dzieckiem i pozwala oglądać świat oczami dziecka, przez co tak łatwo kradnie malutkie serca. Nie marnuje czasu: każde zdarzenie, każda przygoda są dla niego nauką, którą trzeba zapamiętać, wyryć głęboko i dorzucić do kupki doświadczeń, które zbliżają do dorosłości, wcale nie wyczekiwanej, ale nadchodzącej nieubłagalnie i bezdyskusyjnie. Ryjek dzięki swoim wspaniałym rodzicom najzwyklejszy dzień jest w stanie przemienić w niesamowitą przygodę: wskazówki zegara za pomocą czarów przesuwają się błyskawicznie, gdy przymknie się oczy, Wielki Czarny Stukacz Wyjący Jak Wilk (ulubiona historyjka Karmelka) chwyta za ogonek i mówi głosem mamusi, nieznane każdego dnia może być inne a w niewidzialnym szałasie można się zmieścić razem z tatusiem!
Są to tylko niektóre ze zwyczajnych – niezwyczajnych przygód Ryjka, czekających na nas w dwóch tomikach opowiastek. Prosty, barwny język, szczypta humoru i różnorodność tematyczna - to wszystko znajdziemy w tych książeczkach. Lektura bardzo wciągająca dla młodego czytelnika, bez grama nudy, moralizatorstwa, pozwalająca dziecku na samodzielne wyciągnięcie wniosków i podzielenie się nimi z Wesołym Ryjkiem. Warte uwagi są również ilustracje: proste, kolorowe, z małą ilością detali, prowokujące do rozwijania ich w wyobraźni.

Spokojne, pełne ciepła opowiadania o rodzinie Świnek. Plus wspaniała postać przytulanki, która pasywnie uczestniczy we wszystkich historiach :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mamy w formie audiobooka czytanego przez Annę Seniuk. Rewelacyjne rozwiązanie do samochodu dla dzieci z chorobą lokomocyjną. Historie o Wesołym Ryjku są proste, krótkie, zabawne a przy tym sensowne i mądre. To był dobry zakup.

• Dla dzieci
  • Dzieci