Gambit

Okładka książki Gambit Michał Cholewa
Okładka książki Gambit
Michał Cholewa Wydawnictwo: Ender Cykl: Algorytm wojny (tom 1) fantasy, science fiction
Algorytm wojny (tom 1)
Ender
2012-01-01
2012-01-01
wojna kosmos układ gwiezdny postapokalipsa

Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2022 Michał Cholewa, Michał Protasiuk, Magdalena Salik, Dominik Szewczyk
Ku gwiazdom. A... Michał Cholewa, Mic...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2022. Antologia utworów nominowanych za rok 2021 Michał Cholewa, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Olga Niziołek, Katarzyna Podstawek
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Ann...

Militarne sf w dobrym wykonaniu. Nie moja bajka jednak, ale czyta się przyjemnie. P. K. Dicka nie uświadczyłem, klimatów "Obcego" takoż.

po obiecującym początku otrzymałem przegadane 30%, które raczej nijak pokazuje cel w książce poza gadaniem i strzelaniem czy stacjonowaniem ba ewentualnie rozterkami żołnierzy. książki a na tym zakończyłem. Jestem mocno rozczarowany bo faktycznie Akcja w kosmosie była ciekawa. Jeżeli faktycznie akcja zawiązuje się później i łączy z początkiem - cóż trudno. Szkoda mojego czasu. Nie polecam

Daję 7 gwiazdek bo coś mi się wydaje, że fragmenty książki, które trzeba przeczytać to wprowadzenie do następnych części. Może autor się rozkręca ? Jednak książkę fajnie się czyta mimo, że od czasu do czasu "przyhamowuje" Zacząłem ją czytać bo następne części mają o wiele lepsze oceny. Ta część Algorytmów wojny mnie nie zniechęciła i już jestem w drugim tomie. Możecie zacząć tą serię tak samo, pierwsza część motywuje do sięgnięcia po następną.

Powieść "Gambit" to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Michała Cholewy. I jestem po tym spotkaniu z mieszanymi uczuciami, gdyż tytuł ten jest bardzo trudny w czytaniu i w odbiorze.
Jest rok 2211. Ziemia została zniszczona w "Dniu", czyli pewnego momentu w historii ludzkości za który odpowiedzialne są Sztuczne Inteligencje. Ludzkość rozproszyła się w kosmosie i podzieliła na trzy frakcje: Unię Europejską, Imperium Chińskie oraz Amerykanów. W tym tomie dochodzi do konfliktu pomiędzy Unią a Amerykanami. Planetę New Quebec (nazywanej przez Amerykanów po prostu Bagno) przejmuje wojsko Unii, jednak nie to jest głównym celem tej misji. W tle pułkownik Brisbane wraz ze Grupą specjalną poszukują na powierzchni planety dawno zaginioną unijną jednostkę i nie cofnie przed niczym, aby zakończyć misję powodzeniem.
Jednak na główny plan w powieści wychodzi 40 Regiment Unii Europejskiej dowodzony przez porucznik Cartwright. Oddział ten ma do wykonania kilka zadań. Jedne są łatwiejsze, inne o wiele trudniejsze, a jeszcze inne z cyklu misji niemożliwych. W Regimencie znajdują się żołnierze z całej Europy: Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Fin, Serbii czy Polski. Trochę się zżyłem z bohaterami, którzy okazali się tylko małymi trybikami w całej wojennej maszynie.
Jak wspomniałem we wstępie książka należała do tych trudnych w czytaniu. Na przeczytanie 314 stron potrzebowałem siedmiu dni oraz ośmiu posiedzeń. Wynik taki plasuje "Gambit" na 173 miejscu wśród 255 książek Przeczytanych Na Tronie. Rzecz jasna polecam ten tytuł i sam kiedyś powrócę do bohaterów z cyklu: "Algorytm wojny".

Początek nawet interesujący, potem przeskok o parę lat i nuda. Nic się nie klei, dialogi z d... Dałem szansę ale jeśli poszło 100 stron i zero jakiegoś "wessania" to bez żalu odpuszczam. Jest tyle dobrych pozycji że szkoda mi czasu na kontynuację

O fabule rozpisywać się nie będę, bo wszystko zostało opisane we wcześniejszych recenzjach i opisie książki. I na krótkim fragmencie opisu się skupię:
"Twarde SF w mrocznym klimacie Obcego, tajemnicą rodem z powieści Philipa K. Dicka i bitwami w stylu Johna Ringo".
Zachęcony tym fragmentem rozpocząłem przygodę z tym kosmicznym S/F. Klimatu Obcego tam nie odnalazłem, porównanie z powieściami Philipa K. Dicka uważam za ogromne nadużycie, książek Johna Ringo nie znam, niemniej powieść Michała Cholewy czytało mi się szybko i przyjemnie. Na tyle przyjemnie, że po jej skończeniu od razu siegnąlem po kolejny tom serii. Książka w sam raz na kilka długich jesiennych wieczorów. Miłośnicy fantastyki, zwłaszcza tej silnie nacechowanej militariami i wojskiem, będą czuli się jak w raju.

Naprawdę fajnie się czyta - złożone historie ale nie na tyle aby notować co/kto/gdzie no i sporo nieszsbloniwych zwrotów akcji

Solidna, książka nie nudzilem się. Fajnie wprowadza w cały cykl

Solidna, książka nie nudzilem się. Fajnie wprowadza w cały cykl

Książkę czyta się bardzo dobrze. Łatwo można wejść w świat przyszłości. Główni bohaterowie to żołnierze, którzy lądując na planecie wroga nie mają pojęcia jakie zadanie zostało im przydzielone przez przełożonych. Bitwy i potyczki pomiędzy wrogimi oddziałami są przedstawione bardzo klarownie i nie miałem problemu z ogarnięciem co się dzieje na polu bitwy. Na pewno sięgnę po kolejny tom Algorytmu wojny. Polecam.

Bardzo ciekawe military SF. Akcja toczy się w świecie, w którym Sztuczna Inteligencja doprowadziła do zniszczenia znanego przez nas świata. Po jej odłączeniu powstały trzy frakcje ludzkości, które toczą między sobą wojnę. Fabuła "Gambita" skupia się na jednej z operacji służb specjalnych Uni Europejskiej, przeprowadzonej się na planecie należącej do Stanów Zjednoczonych....

8 za całą serię.
Gambit jest najsłabszy, choć ma swój "mglisty" urok.
Warto czytać dalej.
W mojej ocenie Algorytm wojny to jedna z najlepszych serii "military SF".

8 za całą serię.
Gambit jest najsłabszy, choć ma swój "mglisty" urok.
Warto czytać dalej.
W mojej ocenie Algorytm wojny to jedna z najlepszych serii "military SF".

• Science Fiction