Królewskie małżeństwa

1999-09-01
831108839X
Monika Kiełtyka
Historia Wielka Brytania Windsor Brytyjska Rodzina Królewska

Książka jest totalnie niewiarygodna, autorka nienawidzi Diany, za to uwielbia Karola. Jest wiele lepszych, niestornniczych książek, tu Pani Campbell za bardzo narzuca swoje zdanie kosztem przemilczenia faktów, które mogłyby popsuć opinię obecnego już króla. Absolutnie nie uważam, że Diana była święta, ale tu nie pada na jej temat żadne dobre słowo dowiadujemy się za to, że była chora psychicznie i miała zły wpływ na swoich synów.

Widziałam tę autorkę jako osobę wypowiadającą się w filmach BBC o rodzinie królewskiej, więc z ciekawością sięgnęłam po książkę, która się okazała być już drugą książką tej autorki, którą przeczytałam. Ta również jest świetna - przede wszystkim dlatego, że obraca się ona, albo wręcz żyje, w strefie osób, które opisuje. Choć jednak rozumie też dobrze, dla kogo pisze i po co - że nie zawsze zrozumiemy niektóre niuanse albo sposób postępowania, ale stara się nam przybliżyć mało znane wydarzenia, tłumaczyć niektóre zasady i "odczarować" trochę te osoby od "bycia księżniczkami". Przynajmniej tak odebrałam tę książkę i choć nie zawsze może wszystko, co opisane w tej książce jest faktem historycznym (bo czasami to po prostu chyba ploteczki, choć nie w stylu bulwarowców na szczęście),to i tak masa ciekawych osób i wydarzeń z kręgu obecnej brytyjskiej rodziny królewskiej sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na to środowisko.

Jest to moja druga książka tej autorki (po "Królowej" - biografii Elżbiety Królowej Matki),która ma niewątpliwy dar swobodnego opowiadania o skomplikowanych relacji towarzyskich brytyjskich elit. W tej książce opisano historie małżeństw trzech pokoleń monarchów z dynastii Windsorów. Lady Campbell naprawdę stara się przedstawić historię jak najbardziej bezstronnie, próbuje tłumaczyć zachowania, zwraca uwagę na kontekst wielu sytuacji. Tu szczególnie polecam rozdziały poświęcone małżeństwu księcia Karola i Diany. Lady Di owszem, była "królową ludzkich serc", ale nie była świętą; warto spojrzeć na jej osobę, z trochę innej niż powszechnie panująca, perspektywy. Z zupełnie nowej strony poznałam też osobę księcia Filipa, a także jego małżeństwo z królową.
Czytałam tę książkę ponad 10 lat po jej wydaniu, wiem więc chociażby, jak potoczyły się dalsze losy następcy tronu. Obecnie na ustach całego świata jest książę William i jego rodzina - ich życie to przykład zmieniającej się monarchii brytyjskiej. Może Campbell w tej chwili pracuje nad książką o tym nowym pokoleniu? Jeśli tak, to na pewno z przyjemnością ją przeczytam!

• Literatura faktu
  • Biblioteka