Szynszyle

Agencja Wydawnicza Egros
2002-01-01
2002-01-01
32 min.
szynszyla szynszyle gryzonie chinchilla laniger

Dobra dla początkujących ale...
Króciutka, chyba troszkę za krótka. Sama książka zawiera dużo ogólnych informacji. Tak naprawdę jest to jej główny minus bo, wszystko to co przeczytałam, dowiedziałam się Pani weterynarz i znajomej która miała szynszyla od lat w ciągu jednej 15 minutowej rozmowy.
Kwestie żywienia czy szykowania im domku były dość rozwinięty, ale temat rozmnażania zwierzaczka był tak ogólny, że po przeczytaniu tylko tej książki nie podjęłabym się jej próby. Czyli tak naprawdę najważniejszy temat.
Niżej zauważyłam wypowiedź jednej czytelniczki, która wspomniała o tym, że niektórych gatunków nie wolno ze sobą łączyć cóż, o tym nawet nie było wspomniane, a jeśli tak jest, to muszę przyznać, że bardzo ważne jest to zagadnienie.
Książkę kupiłam, głównie dla tematu rozrodu, ponieważ szynszyle mam już od 6 lat (nie chce jej rozmnażać, byłaby to jej pierwsza ciąża, a 6 lat dla niej może okazać się już za poważnym wiekiem by cała ciąża i poród przeszła spokojnie, tej informacji też w książce nie było). Prawda jest taka, że o tak ważnym temacie nie dowiedziałam się nic, za wyjątkiem czasu jaki trwa i paru naprawdę ogólnych informacji. Plusik za wypisanie paru chorób jakie może zwierzaczek złapać.
Książka dobra dla początkujących osób które chcą mieć pewność jak żywić te słodkie kuleczki, ale jeśli jesteś osobą która ma doświadczenie, to ta książka nie wniesie za dużo nowego.
No i według tej książki źle oswoiłam swoją kuleczkę, ponieważ brałam ją bez pardonu do rąk i spała u mnie w kapturze, a powinnam niby czekać, aż sama spokojnie do mnie przyjdzie. Ja bezczelnie ją łapałam i około 30 minut głaskałam na ręce.
Efekt jest taki, że znajoma ma szynszyla który od niej się tylko odbija, a jak mam gryzaka który siedzi mi na ramieniu i gada do ucha, od czasu do czasu śpiąc nawet na nodze. Na pewno jest dożo bardziej tulaśna (tak wiem, charakter ma tez znaczenie, ale.. to jak się do zwierzaków podchodzi też na pewno ma wpływ).

Dobra dla początkujących ale...
Kwestie żywienia czy szykowania im domku były dość rozwinięty, ale temat...

Zwierzęta od zawsze były i są moją miłością i pasją, dlatego też gromadzę i czytam wszytko, co wpadnie mi w ręce na ich temat. Szynszyle miałam przez kilka szczęśliwych lat, wtedy też kupiłam tę książeczkę. Mówiąc najogólniej- jest to dobra lektura dla kogoś zaczynającego przygodę ze zwierzętami tego typu, nieznającego ich podstawowych potrzeb i wymagań. Ja jednak spodziewałam się czegoś ciut więcej- choćby kilku zdań n.t. odmian, genetyki, kojarzeń par (nie wszystkie odmiany szynszyli można ze sobą krzyżować- np nie można kojarzyć razem dwóch osobników odmiany czarnej aksamitnej i kilku innych mniej popularnych, a dla osoby zaczynającej hodowlę tych przemiłych ssaków to ważna informacja, mogąca być brzemienna w skutkach- w dosłownym sensie).
Niemniej- przydatna lektura dla tych, którzy dopiero szykują się do nabycia szynszyli (ich zwyczaje, np nocny tryb życia, są opisane dość dobrze),a nie mają skąd dowiedzieć się, jak prawidłowo opiekować się szynszylami. Choć, rzecz jasna, temat ten jest o wiele bardziej obszerny.
Zastanawia mnie też zdjęcie porównujące organy płciowe samiczki i samca. Owszem, widać różnicę, ale samiczka ze zdjęcia jest wyraźnie młodziutka, a w związku z tym, nie powinna przebywać z aktywnym płciowo samcem (ryzyko przedwczesnej ciąży). Tymczasem na zdjęciach widać ciągle dwie i te same szynszylki- a szkoda- pomijając już oczywiste kwestie humanitarne tak beztroskiego podejścia do hodowli zwierząt, możnaby zaprezentować choćby inne odmiany barwne (jak np odmianę szylek wyhodowaną w Polsce, zwaną "beżem polskim" czy też beżem homozygotycznym).

Trochę oczywistej wiedzy z encyklopedii, parę zdjęć, które podpisywało chyba dziecko autorki i w sumie tyle. Może gdybym sama nie miała wieloletniego doświadczenia w hodowaniu gryzoni wszelkiej maści oceniłabym tę książeczkę wyżej, ale w chwili obecnej nie dowiedziałam się z niej ani niczego nowego, ani niczego ciekawego. Jej największą zaletą jest to, że mojemu Józkowi widocznie smakowała...
Reasumując - jeśli ktoś ma dostęp do internetu albo jakąkolwiek styczność z małymi gryzoniami, to szkoda nawet tych kilku złotych.

• Ocena: ★★☆☆☆
  • Zwierzęta