O pochodzeniu człowieka

2024-03-22
1959-01-01
ewolucja przyroda biologia

Okładka książki Etyka Paul Grosch, Peter Vardy
Etyka Paul Grosch, Peter ...
Okładka książki Afrykański exodus. Pochodzenie człowieka współczesnego Robin McKie, Christopher Stringer
Afrykański exo... Robin McKie, Christ...
Okładka książki Krótka historia filozofii Kathleen M. Higgins, Robert C. Solomon
Krótka histori... Kathleen M. Higgins...

Książka z gatunku "zasłużonych" - swojego czasu bardzo ważna i odkrywcza, dziś każdy szanujący się amator nauk przyrodniczych powinien to mieć na półce, przeczytać, znać, a może nawet i cytować, bo to w końcu Darwin, jednak nie czarujmy się - przez 100 (z grubym okładem) lat od jej wydania powstało wiele nowszych, aktualniejszych, ciekawszych i lepiej obrazujących zagadnienie pozycji.

Nie zafascynowała mnie niestety, przeczytana "bo wypada", odfajkowana. Szanuję, ale nie wrócę. Wracam do nowszych pozycji.

Dziś ta książka należy do klasyki literatury biologicznej. Darwin w dwóch tomach zapoznaje czytelników z ewolucją, omawia ją na przykładzie królestwa zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem doboru w odniesieniu do płci i mówi o pochodzeniu człowieka. Interesująca niezwykle pozycja pod wieloma względami.
Książka podzielona na dwa tomy. W pierwszym tomie (stosując słownictwo Karola Darwina) autor traktuje o prawach i przyczynach doboru płciowego, o liczebnym stosunku płci w królestwie zwierząt, o drugorzędnych płciowych znamionach w niższych gromadach królestwa zwierzęcego, u owadów, ryb, płazów i ptaków. W tomie drugim głównie kończy swoje wywody na temat ptaków, omawia drugorzędne znamiona płciowe ssaków i człowieka. Rozdział XIV to ogólne streszczenie, a za nim niezwykle ciekawa część pt. "O podobieństwie i o różnicy w budowie i w rozwoju mózgu człowieka i małp przez profesora Huxleya". Przy lekturze pamiętać należy o czasie napisania tejże książki. Dziś już wiemy więcej, dziś wiele z niejasności wskazywanych przez Darwina zostało wyjaśnianych, dziś niektóre zjawiska tłumaczymy w nieco inny sposób i niektóre kwestie traktujemy inaczej lub ich objaśnienie jest bardziej skomplikowane niż autor sądził. Zmieniła się także terminologia. Nie miej książka warta jest przeczytania, a szczególnie ważna jest dla miłośników biologii, ewolucji lub historii nauki.
Książka o wybitnych walorach. Ważna ze względów historycznych i świetnie napisana. Także i dziś znakomicie się ja czyta i widać tu pasję autora oraz ujawnia się w pełni jego niesamowity dar pisarski. Super sprawa, która zasługuje na ocenę 9/10.

Książka podzielona na dwa tomy. W pierwszym tomie (stosując słownictwo...

Hm, książka na pewno interesująca!
Najciekawsze wg mnie rozdziały to 1 i 2, traktujące o związku człowieka z formami niższymi. Darwin w fascynujący a nawet humorystyczny sposób tłumaczy, dlaczego nasze pokrewieństwo z naturą jest prawdą; przy czym nie popada w zbytni nihilizm i materializm.
Książka "O pochodzeniu człowieka" jest również nieprawdopodobnym hołdem dla świata zwierząt (wszelkiego rodzaju) - dlatego warto przeczytać, choćby po to, by uzmysłowić sobie, że zwierzęta... "nie tylko kochają, ale chcą być kochane".
: )

Hm, książka na pewno interesująca!

Karol Darwin to jeden z największych "niepokornych" swojej epoki. Jego wykład o dziejach człowieka stanowi milowy krok w humanistyce XIX-wiecznej. Z premedytacją piszę "w humanistyce", bowiem wielkim zmysłem wrażliwości wykazał się pisząc swe dzieła. Autor po pierwsze: szeroko odwołuje się do badań swoich poprzedników, szanuje nawet swoich naukowych oponentów, przede wszystkim zaś często stwierdza: "nie wiem, brak mi i wiedzy i umiejętności". Zasada Sokratesa jest w wielu przypadkach oznaczeniem najmądrzejszych na naszej kuli.
Dziś tezy Darwina się przeterminowały, stąd czytamy go głównie jako źródło do dziejów nauki i poznania. Mozna zwracać szczególnie uwagę na słowo: brak politycznej poprawności, która tak często psuje wykłady wygłaszane dziś, zawęża zasób słów. Jednak mimo rozróżnień na dobrych Szkotów i "brudnych" Irlandczyków znać po Darwinie swoistą miłość do rodzaju ludzkiego. Wręcz, na przekór swoim przeciwnikom chce on przez swój własny rodowód pokazać najważniejszą cechę ludzkiej cywilizacji: "postęp". To słowo kluczowe, bez którego ani Darwin, ani inni wielcy myśliciele nie wyłoniliby się z mroku dziejów.

Na pewno nie może być Darwin przewodnikiem dla rasistów, gdyz stwierdza wprost: kolor skóry nie wpływa na moralność ani inteligencję. Jego dzieła mogą być za to przyczynkiem do rozmowy o winach europejczyków i ich zachłanności w epoce kolonialnej. Juz Darwinowi nieobce było przeświadczenie o zgubnym wpływie nowych, europejskich porządków wśród np. Aborygenów lub Maorysów, Indian. Warto zastanowić się nad tym i dziś, gdy kierujemy nad Amazonię helikoptery.

Poza wszystkim piętnuje autor przesądy i sztucznie stwarzane różnice (choćby tabu żywieniowe - religijne),które miast tworzyć pomosty - stworzyły tak hołubione nawet w XXI wieku kamienne mury pomiędzy ludźmi.

• Popularnonaukowe
  • E-booki