Ingrid Bergman

Okładka książki Ingrid Bergman Charlotte Chandler
Okładka książki Ingrid Bergman
Charlotte Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Ikony kina biografia, autobiografia, pamiętnik
Ikony kina
Ingrid Bergman, a Personal Biography
Prószyński i S-ka
2012-11-06
2012-11-06
Monika Szczęsny

Zagraj to jeszcze raz, Ingrid…

Jak to zwykle bywa w beczce miodu jest i szczypta dziegciu. Piękna historia pięknej aktorki.

Czytając różne biografie, często można natrafić na pozycje,
które bardziej się skupiają na filmografii, niż na życiu
aktora. Nie w tym wypadku. Tutaj wszystko wydaje się być
wyważone. Sporo miejsca poświęcono na wywiady, opinie osób,
które znały Ingrid oraz jej bliskich - w tym córki, Isabelli.
Sama Bergman również opowiada o sobie, nie zawsze pochlebnie,
raczej ze zdrowym dystansem.
Autorka szkicuje portret osoby, z którą chciałoby się zaprzyjaźnić,
szczerej i otwartej, z poczuciem humoru,a przy tym ogromnym talentem.
Wspaniała, wzruszająca książka. Polecam!

Czytając różne biografie, często można natrafić na pozycje,
które bardziej się skupiają na filmografii, niż na życiu
aktora. Nie w tym wypadku. Tutaj wszystko wydaje się być
wyważone. Sporo miejsca poświęcono na wywiady, opinie osób,
które znały Ingrid oraz jej bliskich - w tym córki, Isabelli.
Sama Bergman również opowiada o sobie, nie zawsze pochlebnie,
raczej ze...

Bardzo dobrze napisana biografia, niezwykła, tak jak i zycie Ingrid.

Bardzo dobrze napisana biografia, niezwykła, tak jak i zycie Ingrid.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to już 5 w mojej karierze książka pióra Charlotte Chandler. Biografia w czysty i dogłębny sposób oddaje osobowość sławnej Szwedki. Ingrid Bergman autorka przedstawia w świetle jakim dotąd nie znaliśmy bohaterki romansu wszech czasów - Casablanca;-) Polecam każdemu, kto chciałby poznać ciepło jakim emanowała Ingrid Bergman w prywatnym życiu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzetelna biografia jednej z najpiękniejszych aktorek, o której swego czasu było głośno w Hollywood także z powodu skandalu, jaki wywołała związując się z Rossellinim. Piękna opowieść o kobiecie kierującej się sercem. Wywiady z mnóstwem osób, które znały Ingrid, także z jej córką Isabelle. Książka godna polecenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ingrid ideał piękna i cnót.Dlatego też m.in. poddawana ostracyzmowi społecznemu, "bo jak, Ilsa ma nieślubne dziecko?!". Dziewczyna musiała odpokutować za swój image.

Można ją w różny sposób oceniać, w każdym bądź razie jest to kawał dobrej roboty Pani Chandler, która uwieczniła Prawdziwą Gwiazdę "Intermezzo", "Casablanki", "For whom the bell tolls" czy "Gasnącego płomienia".

Autorka opisuje kobietę targaną emocjami, poddawaną nieustannej krytyce ze strony mediów. System wartości wpajany od dzieciństwa sprawiał, że Ingrid doskonale zdawała sobie sprawę z reguł, które łamała, angażując się w kolejne związki. Opinia publiczna niejednokrotnie posuwała się do oskarżania Bergman o budowanie kariery za pośrednictwem łóżka. Ci, którzy do tej pory skłonni byli zgodzić się z tego rodzaju stwierdzeniami, po zapoznaniu się z biografią pióra Charlotte Chandler zmienią poglądy o sto osiemdziesiąt stopni. Ingrid Bergman była nie tylko ponadprzeciętną aktorką, słusznie nagradzaną licznymi statuetkami, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem, odpornym na destrukcyjny wpływ hollywoodzkiego otoczenia.

• Film
  • Biografie/Autobiografie/Wspomnienia