Na Pełnym Morzu

Okładka książki Na Pełnym Morzu Sławomir Mrożek
Okładka książki Na Pełnym Morzu
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
1961-01-01
1961-01-01

Gdy słyszę "żyjmy w pokoju" wraca Mrożek. Może i "żyjmy", ale to wbrew. Jesteśmy "głodni". U Mrożka są głodni na wyspie. Zjedzą kolegę. My na wakacjach "głodni" leżaka przy basenie. Wolnego pasa na A-dwójce. Posady prezesa lub prezydenta. W zasadzie, zgodnie z logiką, powinniśmy "zjeść" pozostałych, którzy nam (potencjalnie) zabierają. Leżak. Pas na autostradzie. Fotel prezesa. Lub prezydenta. Jednak nie mordujemy. Zasadniczo bliźnich nie zjadamy (tu wyjątki). Najwyżej oplujemy (już na potęgę). Jednak, uwzględniając jak jesteśmy "głodni", potrawek z sąsiada "powinno" być więcej. A nie jest. Wniosek: nie jesteśmy źli. My. Ludzie. A że "czasem zjeść trzeba cóś konkretnego" to się wie. Gnojka, który zajechał mi drogę na światłach Hynka/Żwirki, żarłbym żywcem. Wszystko przez Mrożka.

Czarny humor, krytyka demokracji, satyra, absurd i groteska - wszystko za co uwielbiamy Mrożka. Genialna jednoaktówka, jedna z moich ulubionych

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna, tym razem jednoaktowa sztuka Mistrza Mrożka, która pozwala czytelnikowi zastanowić się nad ludzkimi słabościami, rolą jednostki nawet w nielicznej grupie, zachowaniu człowieka w trudnych dla niego warunkach. Odbiorca ponownie ma do czynienia z przepełnioną absurdem prześmiewczą krytyką systemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książa dziwna i specyficzna.

Książa dziwna i specyficzna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mistrzostwo świata! Czarny humor połączony z mrożkowskim sposobem obserwacji. Bardzo ładna symbolika, przedstawienie w skrócie i z wielkim uogólnieniem klas społecznych i typów człowieka. Chcę w prezencie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie naprawdę zabawna sztuka, dobrze się czyta i można się wielokrotnie uśmiechnąć. Cóż, nikt nie chce być zjedzony!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ostra satyra na społeczeństwo zilustrowana symbolicznie i brutalnie. Trafna. Może śmieszyć, ale w mnie raczej zbudziała smutą zadumnę.

https://www.youtube.com/watch?v=SHFMR4Jmamk - słuchowisko

https://www.youtube.com/watch?v=SHFMR4Jmamk - słuchowisko

Świetna.

Świetna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bohaterowie Mrożka nie potrzebują bić się na scenie ani nawet dotykać, ani odstępować od okrągłych, kulturalnie sformułowanych zdań, żeby stworzyć atmosferę napięcia i agresji, której nie znajdę nigdzie indziej.

• Lektury
  • Mrożek