Ziemiańskie święta i zabawy. Tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne

Okładka książki Ziemiańskie święta i zabawy. Tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne Tomasz Adam Pruszak
Okładka książki Ziemiańskie święta i zabawy. Tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne
Tomasz Adam Pruszak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN publicystyka literacka, eseje
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-28
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301171049
Tagi:
ziemiaństwo tradycje ludowe
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 3 (03/2013) William Hastings Burke, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Witold A Herbst, Sławomir Koper, Robert Makłowicz, Krzysztof Masłoń, Marco Patricelli, Tadeusz M. Płużański, Tomasz Adam Pruszak, Agnieszka Rybak, Mark Siemionowicz Sołonin, Wiktor Suworow, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... William Hastings Bu...
Okładka książki PAPERmint, nr 4 / grudzień 2011 Marek Bieńczyk, Aldona Binda, Artur Cieślar, Anna Godzińska, Małgorzata Kalicińska, Dagny Kurdwanowska, Magdalena Kuszewska, Joanna Laprus-Mikulska, Anna Luboń, Tomasz Adam Pruszak, Redakcja pisma PAPERmint
Ocena 5,9
PAPERmint, nr ... Marek Bieńczyk, Ald...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W świecie balów, karnawałów, rautów i polowań



5772 669 448

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
200
200

Na półkach: ,

Jeśli komuś przypadła do gustu książka „O ziemiańskim świętowaniu” i chciałby poznać także inne święta, to ta pozycja będzie odpowiednim uzupełnieniem. Również i tym razem autor podszedł z całą swoją powagą i rzetelnością do tematu. Zmodyfikował tylko nieco obszar swoich badań, skupiając się bardziej swoją uwagę na ubiorach świętujących, wystrojach wnętrz oraz próbie odtworzenia świątecznej atmosfery. Oczywiście nie stronił od porównań, analiz i wniosków, gdyż trochę inaczej podchodzono do pewnych zwyczajów w okresie zaborów, a inaczej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Szczególnie zainteresowały mnie święta dożynkowe, które obchodzono wtedy w tak widowiskowy sposób, że aż mnie to dziwi, jak mało po nich zostało. Dziś słyszy się zazwyczaj o specjalnych festynach dożynkowych, ale nigdy nie miałam okazji na czymś takim uczestniczyć.

Niemało zaskoczyły mnie także tradycje ziemiańskie, które nie tylko przetrwały do naszych czasów, ale są przez ich potomków także kontynuowane. Świętowanie zostało przeniesione i dopasowane do miast. Istnieją więc przeróżne bale, koncerty i projekty charytatywne. Tego jednak nie porusza (na szczęście) telewizja publiczna. Więcej można się dowiedzieć na stronach, które należą do Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Jeśli komuś przypadła do gustu książka „O ziemiańskim świętowaniu” i chciałby poznać także inne święta, to ta pozycja będzie odpowiednim uzupełnieniem. Również i tym razem autor podszedł z całą swoją powagą i rzetelnością do tematu. Zmodyfikował tylko nieco obszar swoich badań, skupiając się bardziej swoją uwagę na ubiorach świętujących, wystrojach wnętrz oraz próbie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2178
174

Na półkach: , ,

Książka przepięknie wydana - dobrej jakości papier, wyraźne ilustracje, harmonijnie dobrana czcionka.
Fakty dotyczące ziemiańskiego świętowania naprawdę rzetelnie podane. Autor wykonał kawał dobrej roboty gromadząc materiał do swojej publikacji. Wystarczy otworzyć książkę w części "przypisy" - liczba źródeł, na których opierał się piszący jest naprawdę imponująca.
Książka spełni oczekiwania wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak to dawniej bywało. Opisane są: Sylwester i Nowy Rok, biały karnawał, prima aprilis, zielony karnawał, Zielone Świątki, Boże Ciało, Święto Wniebowstąpienia Matki Boskiej, Matki Boskiej Zielnej i dożynki, Dzień Świętego Huberta i jesienne polowania, Andrzejki, urodziny, imieniny, zaręczyny, śluby i wesela, chrzciny, pierwsza komunia oraz bierzmowanie.
Czytając - łezka się w oku kręci za dawną Polską, bogatą w tradycje, której spokój i bogactwo tak brutalnie zgrabiły druga wojna światowa i epoka komunizmu.
Jedyna rzecz, która razi to katastrofalny stosunek ceny do całości. :( Na rynku jest bardzo wiele, równie pięknie wydanych publikacji, o równie ciekawej treści, rzadko jednak ich cena dorównuje w/w pozycji.

Książka przepięknie wydana - dobrej jakości papier, wyraźne ilustracje, harmonijnie dobrana czcionka.
Fakty dotyczące ziemiańskiego świętowania naprawdę rzetelnie podane. Autor wykonał kawał dobrej roboty gromadząc materiał do swojej publikacji. Wystarczy otworzyć książkę w części "przypisy" - liczba źródeł, na których opierał się piszący jest naprawdę imponująca.
Książka...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
706
559

Na półkach:

Ciekawie i profesjonalnie napisana, choć niektóre rozdziały są z lekka przydługie. Wspomnień czar, łezka w oku i to se ne wrati. Ech...

Ciekawie i profesjonalnie napisana, choć niektóre rozdziały są z lekka przydługie. Wspomnień czar, łezka w oku i to se ne wrati. Ech...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
11
3

Na półkach:

Książka jest kolejną z cyklu poświęconego życiu przedwojennej arystokracji. Po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia T. A. Pruszak wziął na warsztat okazje bardziej lub mniej bezpośrednio związane z religią katolicką, chociaż równie uzależnione od kalendarza liturgicznego, jak Zielone Świątki, Boże Ciało, następujące po postach biały i zielony karnawał z balami oraz te, które noszą w sobie echa pogańskie - jak zwyczaje dożynkowe, czy wydarzenia rodzinne (śluby, pierwsza komunia święta itp.). Autor podchodzi do problemu w sposób naukowy. Dogłębnie analizuje dostępną literaturę pamiętnikarską i wspomnieniową, w poszukiwaniu podobnych zwyczajów i rytuałów, jakie ubarwiały życie ówczesnych posiadaczy ziemskich. Cytuje opisy świąt i zabaw, o ile zawierają one ciekawe szczegóły lub znacznie różnią się od tego, co kultywowano wśród ziemian w innych regionach kraju. Całość jest wzbogacona cennym materiałem fotograficznym i rycinami, uzupełniającymi zwłaszcza podjęte przez piszącego dzieło udokumentowania strojów, dodatków i wyposażenia, stosowanego w czasie licznych obchodów rozmaitych okazji.
Całość dostarczy wiedzy o nieistniejącym już, bogatym życiu ziemiańskiej warstwy społecznej i wskaże odpowiedzi na pytania o ich wpływ na życie mieszkańców wsi oraz służby. Większa bowiem część opisywanych świąt dzielona była przez wszystkie warstwy społeczeństwa i tradycje w warstwach tzw. wyższych były jedynie kultywowane w sposób bogatszy i być może bardziej wystawny. Naukowy styl rozprawy sprzyja poszerzeniu wiedzy, nie bazuje zaś na sentymentach, czy odwołaniach do tradycji, nieznanych współczesnemu czytelnikowi. Stąd do lektury „Ziemiańskich świąt i zabaw” można podejść bez wcześniejszego przygotowania, lub własnych badań nad tym, czym owa warstwa była i jaką pełniła rolę. Jednocześnie ci spośród czytelników, którzy zechcą zgłębić temat, mają do dyspozycji sporządzoną przez Pruszaka bibliografię i szansę na poznanie bezpośrednich relacji uczestników z ważnych wydarzeń ginącej klasy społecznej. Że jednak ginącej nie do końca, świadczyć może ostatni rozdział kończący pracę, w których autor analizuje współczesne zjawisko podtrzymywania tradycji balów debiutantek i daje przykłady świętowania w wykonaniu potomków dawnej herbowej arystokracji. Choć nieliczni, to wciąż są i utrzymują odziedziczone po przodkach zwyczaje.

Książka jest kolejną z cyklu poświęconego życiu przedwojennej arystokracji. Po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia T. A. Pruszak wziął na warsztat okazje bardziej lub mniej bezpośrednio związane z religią katolicką, chociaż równie uzależnione od kalendarza liturgicznego, jak Zielone Świątki, Boże Ciało, następujące po postach biały i zielony karnawał z balami oraz te,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    90
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    13
  • 2014
    2
  • Do kupienia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • UProgu
    1
  • Historia mniej dawna
    1
  • Czar Polski minionej
    1
  • Przeczytane 2012
    1

Cytaty

Więcej
Tomasz Adam Pruszak Ziemiańskie święta i zabawy. Tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także