Królowa Karaibów

Okładka książki Królowa Karaibów Klementyna Suchanow
Okładka książki Królowa Karaibów
Klementyna Suchanow Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita reportaż
reportaż
Terra incognita
W.A.B.
2013-04-10
2013-04-10
Kuba reportaż literatura faktu

Okładka książki Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów? Agata Bzdyń, Urszula Grycuk, Gabriela Morawska-Stanecka, Paulina Pilch, Katarzyna Przyborowska, Aleksandra Śniegocka-Goździk, Klementyna Suchanow, praca zbiorowa
Kontrrewolucja... Agata Bzdyń, Urszul...
Okładka książki Nowe Książki nr 11/2017 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Klementyna Suchanow, Henryk Waniek
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...

Jak działa ta rewolucja?

Dobra

Dobra

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W książce K. Suchanow pojawiają się dwa wątki historyczne. Pierwszy opisuje wzajemne relacje jakie łączyły polskiego prozaika Witolda Gombrowicza z kubańskim poetą Virhgiliem Pinerą; drugi opowiada o tym jak zeszły się drogi czterech muszkieterów – komendantów rewolucji.
Druga z tych narracji - ta odkrywająca karty rewolucjonistów, wydaje się niejako doklejona do książki. Tak, jak gdyby autorce nie wystarczało materiału do samego tylko opisu kręgów literackich tamtych czasów… Albo jakby uznała (wydaje mi się z resztą, że słusznie),że sam temat jest zbyt egalitarny i przeciętnego czytelnika, który o Pinerze nie słyszał zupełnie nic, a Gombrowicza kojarzy z „Ferdydurke”, nie obejdzie wcale, a wcale. Byłby to dla mnie zarzut wobec autorki, gdyby nie fakt, że historia rewolucji barbudos (brodaczy) jest opisana niezwykle ciekawie, żywiołowo i z wielka dbałością o szczegóły. Początkowo jest więcej o tzw. historycznym zapleczu każdego z bohaterów, a zatem o historii Kuby na początku XX wieku, o dyktaturze Machado, o przewrocie Batisty i o marionetkowych prezydentach. Później do głosu dochodzą już indywidualne głosy czwórki tenorów rewolucji Hubera Matosa, Camilo Cienfuegosa, Che Guevary i Fidela Castro. Lekkość pióra autorki, żywiołowość i barwność opisów, nawet pewna swada i przekora sprawiają, że te, poświęcone przyszłym bojownikom, rozdziały czyta się z wielkim zainteresowaniem. Nie stanowił dla mnie nawet zbyt dużego problemu fakt, iż nie kleiły się one w zbyt wielu miejscach z drugim – literackim segmentem. Powiem więcej, nie skupiałem się na elementach opowieści o Gombrowiczu i Pinerze tak samo, jak na tych dotyczących Castro i Che. Chociaż, co znaczące, ostatecznie mimo iż Gombrowicz i Pinera nie mieli specjalnie wiele wspólnego z rewolucją kubańską i całym tym fermentem to jednak i oni w pewnym stopniu byli odpowiedzialni za „rewolucję”. Tylko inną, bo przeprowadzaną na polu sztuki. W taki oto sposób polityka i kultura zetknęły się nie po raz pierwszy pod wspólną buntowniczą banderą. Ale to już zupełnie inna para kaloszy.

Więcej na:

Książka dość "specyficzna" teoretycznie jest o związkach twórczych między Gombrowiczem a Pinerą, po to autorka poleciała na Kubę, jednak szybko schodzi na dalsze plany.
Na dalszy plan schodzi również opis pobytu pani Klementyny na Kubie.
Priorytetowo traktowana jest rewolucja kubańska oraz jej "główni bohaterowie" czyli 4 muszkieterów rewolucji oraz ich losy przed, w trakcie jak i po zdobyciu władzy na Królowej Karaibów. Losy często przewrotne i tragiczne.
O dziwo "silne akcenty" autorka kładzie również na homoseksualizm na Kubie i nie tylko(w końcu obaj pisarze o których teoretycznie jest to książka byli gejami) troszkę to urosło w książce do rangi plagi :/
Pozycja ciekawa jako uzupełnienie wiedzy o czasach rewolucji, mniej w współczesnej Kubie, mi otworzyła oczy na kilka aspektów.Polecam

Na dalszy plan schodzi również opis pobytu pani Klementyny na Kubie.

Bardzo dobra książka o Kubie i nie tylko. Po pierwsze, jest świetnie napisana, po drugie ma osobisty rys,a jej bohaterka od razu daje się lubić i co za tym idzie wierzymy w to, co pisze, po trzecie zawiera sporą dawkę ciekawie przekazanej wiedzy o tym, czym w istocie była rewolucja kubańska, kim byli jej "bohaterowie" i jak mistrzowskimi posunięciami Fidel Castro ich wszystkich po kolei wyeliminował. Poza tym książka daje też bardzo sugestywny i (jak miałam okazję w ostatnim czasie zweryfikować) prawdziwy obraz współczesnego życia na Kubie. Do tego książka ma wątek literackiego śledztwa, na jej stronach spotkamy Gombrowicza oraz inne interesująca postacie latynoskiej kultury, a nasz trud zostanie nagrodzony całą masą niesamowicie smacznych, choć generalnie smutnych historii bez szczęśliwego zakończenia. Tak jak smutna jest sama Kuba od brudnych paznokci u stóp do ostatniego włosa na kubańskiej głowie.

Wątek Gombrowicza marginalny-autorka skupia się na tym jak doszło do rewolucji na Kubie-na życiorysach czterech muszkieterów,którzy ją rozpoczęli.
W maju 1959 Castro w czasie wizyty w USA uspokaja świat,że rewolucja kubańska jest ich własna,a w czerwcu na wyspie ląduje 120 agentów KGB.I zaczynają się czystki,usuwanie niewygodnych muszkieterów,którzy nie aprobowali skrętu Fidela w lewo.Tenże uznał,że ochrona Związku Radzieckiego będzie bardziej stała niż chimerycznych Stanów-w końcu jeśli by na coś się nie zgodził zaraz by go "demokratycznie obalono" i skończyłyby się jego dziecięce sny o potędze i jedynowładztwie.Bardzo ciekawa pozycja - poszerza wiedzę historyczną i społeczną o tym regionie i tamtych czasach.

Dobra dawka kubańskiej historii, choć liczyłam na nieco więcej opisów z pobytu autorki na wyspie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobre kompendium wiedzy o przed- i porewolucyjne Kubie. Niestety, liczyłem na przygodę z Gombrowiczem a jego tu jak na lekarstwo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to bardzo dobra książka dla osób chcących poczytać o współczesnej Kubie oraz historii tej wyspy w XX wieku. Narracja prowadzona jest wielowątkowo, równolegle czytamy o podróży Autorki na Kubę w poszukiwaniu korespondencji Witolda Gombrowicza i jego przyjaciela po piórze - Virgilia Piñery, losach samego Piñery oraz czterech muszkieterów rewolucji kubańskiej (Fidel Castro, Ernesto Che Guevara, Camilo Cienfuegos, Hubert Matos). Jest to solidnie napisana literatura faktu, w tekście znajdziemy wiele cytatów (niejednokrotnie tłumaczonych przez Autorkę),ton narracji historycznej jest maksymalnie zobiektywizowany - bez zbędnego i niepotrzebnego wartościowania, które autorka pozostawia czytelnikowi.

Bardzo interesująca książka o Fidelu Castr, o Pinerze i w ogole o Kubie. Ciekawostke o Fidelu podaję cytując recenzję Tomasza Surdykowskiego:„Fidelito narodził się ze związku właściciela ziemskiego Angela Castro i jego dawnej służącej, Liny Ruz. Nieuznany przez ojca i wyzywany od bękartów w jezuickiej szkole, chłopak nie jest lubiany. Do tego cierpi na wyjątkowo nieprzyjemną, zwłaszcza na katolickiej Kubie tamtych lat, przypadłość. Jako bękart pozostaje nieochrzczony. To niewybaczalne faux pas. Na domiar złego babka ze strony matki, u której się wychowywał, jest Dominikanką, a jej przodkowie pochodzą z Sudanu bądż Konga. Dziadek był stambulskim Żydem”.

• Reportaż
  • Ameryka Łacińska
  • Literatura faktu
  • Kuba
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Królowa Karaibów