Boży ludzie. Podróż po kres Europy

Bosz
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7576-104-7

Okładka książki Granta 145: Ghosts (11/2018) André Aciman, Monika Bułaj, Anne Carson, Wasilij Grossman, Ariana Harwicz, Sheila Heti, Sandra Newman, Maggie O'Farrell, Amos Oz, Janine di Giovanni
Granta 145: Gh... André Aciman, Monik...

Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata Noah Kalina, Zach Klein, Steven Leckart
Cabin Porn. Po... Noah Kalina, Zach K...
Okładka książki Norwegia Norway Aleksandra Buczkowska, Elżbieta Dzikowska, Izabela Staniszewski
Norwegia Norway Aleksandra Buczkows...
Okładka książki Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy. Tom drugi Jan Brykczyński, Magdalena Stopa
Ostańce. Kamie... Jan Brykczyński, Ma...

Być w mniejszości jest trudno. Jednak wtedy to "bycie" nabiera innego wymiaru. Staje się "bardziej". Intensywne, soczyste, odczuwalne. Żeby zachować jak najwięcej skrawków tej inności. Złapać w dłonie okruchy, które pozostają po zderzeniu ze współczesnością. Niczego nie uronić. I ta lektura przygarnia cenne odłamki. Skleja. Zachowuje. Nie odrzuca, bo nawet jeśli często ich nie rozumiemy to stanowią integralną część historii człowieka. Nie znikną po zamknięciu oczu.

To książka, która sama w sobie jest drogą, bo przemierzyła dwadzieścia lat zanim dotarła do światła dziennego. Monika Bułaj wyrusza poza marginesy, do mniejszości. Są tu zwyczaje, tradycje, przesądy, wierzenia. Taniec, śpiew, lament. Cisza, w której można usłyszeć więcej, ale i niepokój, tęsknota, odchodzenie. Duchowe obrzeża, ale i etniczne przywiązania. To wyprawa na kresy - Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej. Skraje inności, granice zrozumienia.

Po części jest to reportaż, po części opowieść. Retrospekcja niemal minionego. Sedna nie stanowi tu studium antropologiczne, czy socjologiczne aspekty. Chodzi o człowieka. Spojrzenie w oczy, pomarszczone dłonie i historie zapisane w bliznach. Okładka to drzwi do przytulnej chaty, w której znalazło się miejsce dla Tatarów, Romów, Łemków, Hucułów, Bojków, Mołokanów i Prygunów, Karaimów i Chasydów. Pali się ogień. Wyczuwa się pewien mistycyzm. Malownicza treść, miękki i żywy język oraz przenikliwe, momentami mgliste fotografie niosą ze sobą nostalgię. Są jak powiew przemijania, a jednocześnie chcą tę przemijalność zatrzymać.

Piękny poetycki dokument. Wzruszają mnie takie powroty do korzeni. Czasem trzeba się przedrzeć przez zarośnięte ścieżki, zapomniane zaułki i zagajniki porośnięte niepamięcią, ale każde słowo, zdjęcie, myśl ożywiają je na nowo i za to dziękuję autorce, która tak wzruszająco dotknęła przeszłości, że na moment stała się teraźniejszością. A Wy lubicie wracać?

Autorka pięknie pokazała światy, w które się zagłębiła. Ujmujące, poruszające historie, ilustrowane wspaniałymi zdjęciami. No i ostatni rozdział, wzruszający, wrażliwy. Nie jest to lektura dla każdego, ale jeśli ktoś wejdzie w ten świat, będzie przezeń przechodził jak zaczarowany.

Czytam i strasznie się przy tym męczę. Język zbyt poetycki, nawet lekko przesadzony. Z bardzo dobrego pomysłu na książkę, wyszedł dość przeciętny album. Ogromny plus za szatę graficzną. Pozostaje mi nadzieja , że się "rozkręci"

przebłysk absolutu

przebłysk absolutu