Kalendarzyk niemałżeński

Okładka książki Kalendarzyk niemałżeński Paulina Młynarska, Dorota Wellman
Okładka książki Kalendarzyk niemałżeński
Paulina MłynarskaDorota Wellman Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Literanova
2013-05-06
2013-05-06
rozmowy kobiety feminizm

Okładka książki Flirtując z życiem Łukasz Maciejewski, Danuta Stenka
Flirtując z ży... Łukasz Maciejewski,...
Okładka książki Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko. Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem Małgorzata Braunek, Artur Cieślar
Jabłoń w ogrod... Małgorzata Braunek,...
Okładka książki Czerwona księżniczka Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Czerwona księż... Dariusz Kortko, Jud...

Niezbędnik każdej kobiety

Książkę już kiedyś czytałam( 2014 r) ale chwilo trwaj to jest to co po latach umyka i czyta się po raz enty z przyjemnością. Lubię rozsądne rozmowy, a może bardziej wypowiedzi tak ogólnie o życiu - znajdziemy w książce nawet jakiś przepis ...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytana w 2021r., stąd też ta ocena. W Polsce są już inne realia, problemy o których rozmawiano w książce są już powszechne lub nieaktualne.

Fajnie napisana, przyjemnie się czyta, ale czy ta książka odmieni moje życie? Raczej nic do niego nie wniosła, oprócz poznania parę szczegółów z życia Autorek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekka i przyjemna lektura na letnie wieczory. W listach pisanych do siebie autorki często poruszały trudne i wymagające tematy, czasem zmuszające czytelnika do refleksji. Mamy tu naprawdę sporo ciekawych i mądrych przemyśleń obu autorek. Ja jestem na tak!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Paulina Młynarska i Dorota Wellman, dla mnie duet doskonały. Bardzo lubiłam Miasto Kobiet z tymi Paniami . "Kalendarzyk małżeński " nie jest to książka typu powieść, nie jest to poradnik. Jest to rozmowa dwóch dobrych koleżanek na każdy temat. Książka jest pisana w formie listów . Są poruszane tematy mężów , mężczyzn , miłości, kobiecości .. tematy na które każda kobieta rozmawia ze swoją przyjaciółką. Czytając ta książkę miałam wrażenie że przysłuchuje się rozmowie przy kawie dwóch przyjaciółek .

"Kalendarzyk niemałżeński" to bardzo ciekawa i odprężająca lektura na zimowe wieczory. Dwie dziennikarki: Dorota Wellman i Paulina Młynarska w formie korespondencji wzięły na warsztat najróżniejsze tematy - nawet te trudne, o których rozmawia się po cichutku albo wcale. Obie panie mają lekkie pióro, zatem ich pisane dyskusje pochłania się błyskawicznie. Książka sprzyja refleksji, przywołuje wspomnienia, bawi i wzbudza apetyt (autorki postanowiły podzielić się także swoimi ulubionymi przepisami). Ta forma do mnie przemawia. Mam wrażenie, że wypowiedzi obu pań były szczere i zgodne z ich poglądami i przemyśleniami.

Odprezylam sie przy tej ksiazce, choc tematow trudnych ona nie omija. Lubie obie Panie, choc jakos blizej mi do Doroty. Obie jednak szanuje i w bardzo wielu kwestiach zgadzam sie z ich pogladami na zycie. Ksiazka jest okraszona przepisami na ulubione dania obu Pan, do dodatkowo przyspiesza czytanie :) Polecam w tych niespokojnych czasach w celu uspokojenia i nie tylko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, to takie babskie pogaduchy. W czasach pandemi, gdzie w większości ludzie są pozamykani w domu, jest to miła lektura, Milym zaskoczeniem w książce są przepisy kulinarne,na pewno nie jeden z ciekawości wypróbuję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dorotę Wellman uwielbiam od zawsze. Za jej cięty język, za bezpośredniość i za zdrowe podejście do życia w ogóle. Paulinę Młynarską miałam okazję poznać czytając jej książkę " Jeszcze czego " no i oczywiście z programu "Miasto kobiet".
A w tej książce obie panie spotykają się w formie wysyłanych do siebie listów na dany temat. Nie można się spodziewać czego innego jak kawału dobrej dyskusji, w czasie której panie mówią co myślą na dany temat.
Zaczynają ciekawie, bo od momentu kiedy los je zetkną ze sobą. I nie było to od razu picie sobie z dziubków. Zresztą nie wyobrażam sobie, że tak oryginalne postacie mogą tak się zachowywać. Jednym słowem podeszły do siebie z baaardzo dużym dystansem. dorota Wellman wręcz twierdzi, że broniła się przed tym rękami i nogami twierdząc,że Młynarska jest kłótliwa, nieustępliwa i konfliktowa. No po prostu zła kobieta.
Ale do rzeczy. Książka podzielona na cztery części równo z porami roku. I poniekąd z nimi się wiąże, bo nasze bohaterki podejmują tematy powiązane z tym co dzieje się w ciągu całego roku.
Zaczynamy podroż z nimi od refleksji związanych z tym co bliskie każdej kobiecie czyli ukrywanie wieku i generalnie katowanie swoich ciał w imię bycia coraz młodszymi. Ileż to trzeba się namęczyć żeby się ostrzyknąć, wbić w kieckę, nałożyć niebotycznie wysokie szpile. I to w imię czego najczęściej bycia maskotką przy boku macho. Bardzo mi się podobało podejście p. Doroty, która nie owijając w bawełnę wyraźnie mówi, że " ma swoje ciało i nie wstydzi się go używać"!!!
Młynarska często wspomina, że jej przemiana w sposobie myślenia i działania zaczęła się w momencie przeprowadzki na Podhale. Tamtejsi ludzie oraz surowe warunki życia pokazały jej co tak naprawdę jest ważne i na czym warto się skupić.
Bardzo fajny dodatkiem w książce jest podawanie przez obie panie swoich wypróbowanych przepisów na dania proste do wykonania i chyba smaczne ( muszę wypróbować). Dzielą się także swoimi odkryciami kosmetycznymi i tu także są kosmetyki droższe ale bez przesady, ale i tańsze jak choćby mydło Stenders. A już o podróżach nie wspomnę, bo i tu mamy podsuwane perełki.
Można się z nimi nie zgadzać na wielu płaszczyznach, ale jak same mówią możemy się różnić i możemy to robić w piękny sposób!

Cytat z zakrzyku "Bogumił, jak myśmy schamieli" wszedł na stałe do mojej świadomości a statuetka Bogumiła również towarzyszy ocenie otaczającym dziełom i rzeczywistości. Bardzo dziękuję obu Autorkom za te mądre dialogi i wpuszczenie do swojego świata - nie żałuję, że do niego trafiłam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawe rozmowy na kobiece tematy, wymiana listów dwóch przyjaciółek, dziennikarek. Książka dla każdej Polki, a może i też dla ich mężczyzn. Czyta się bardzo lekko. Jak to dobrze, że ten nasz kraj nie zwariował do reszty i w Polsce są jeszcze takie kobiety.

• 2015

Dorota Wellman Kalendarzyk niemałżeński Zobacz więcej