Advertisement

Moje życie - Adam Małysz

Okładka książki Moje życie - Adam Małysz Maciej Kurzajewski, Sebastian Szczęsny
Okładka książki Moje życie - Adam Małysz
Maciej KurzajewskiSebastian Szczęsny Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo M
2004-01-01
2004-01-01
83-7221-729-7

Okładka książki Laboratorium miłości. Tom 2: Po ślubie Michał Chorosiński, Dominika Figurska, Szymon Grzelak, Zbigniew Kaliszuk, Ksawery Knotz, Ireneusz Krosny, Maciej Kurzajewski, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Adam Woronowicz, Krzysztof Ziemiec, Tomasz Zubilewicz
Laboratorium m... Michał Chorosiński,...

Adam Małysz to legenda polskich skoków narciarskich. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów. W książce znajdziemy wiele ciekawych anegdotek dotyczących osoby Adama. Szczerze polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest lekka i przyjemna w czytaniu. Wywiad z naszym Orłem z Wisły jest bardzo ciekawy i dotyczy wielu aspektów nie tylko tych związanych ze skokami. Dla mnie jest o tyle ciekawsza, gdyż ukazuje pierwsze lata kariery Adama Małysza o których mało wiem z racji mojego młodego wieku w czasach gdy wystrzelił talent naszego mistrza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsza książka! Prezent bodajże od starszego brata... Sentyment! Takich facetów jak Pan Adam, już chyba nie produkują- prawdziwy idol, wzór do naśladowania, przykładny mąż i ojciec, a przy tym facet z krwi i kości, mówiący bez ogródek co i jak- prawdziwy autorytet!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przenosimy się na skocznię, gdzie czas zacząć opowieść o polskim, sportowym fenomenie.

Adama Małysza w Polsce zna każdy! Lista osiągnięć i zdobytych trofeów jest duża, bardzo duża. Każdy, choć przez chwilę mógł poczuć magię „Małyszomanii”. Sukcesy nie przewróciły mu w głowie, dlatego wielbiony był przez miliony na całym świecie. „Ja chciałbym być zapamiętany, jako bohater pozytywny, jako ten, który przyniósł Polakom radość”. Nie ulega wątpliwości, że tak przez te wszystkie lata było. „Moje życie” taki tytuł nosi książka, biografia Adama Małysza. Dzięki niej poznajemy naszego mistrza bliżej.

Najlepszy skoczek w historii Polski szczerze i w sposób bezpośredni opowiada o sobie i swoim życiu. To nie lada gratka dla tych wszystkich, którzy ekscytowali się skokami i zasiadali przed telewizorami by dopingować Małysza. Teraz, kiedy nasz mistrz zakończył karierę skoczka, tym bardziej warto sięgnąć po tę publikację, która choć w niewielkim stopniu odpowie na pytania fanów (na moje również!).

Po pierwsze nie jest to typowa autobiografia pisana przez zawodnika, wszystko za sprawą formy, w jakiej została opublikowana. „Moje życie” to forma rozmowy Adama Małysza z dziennikarzami: Maciejem Kurzajewskim i Sebastianem Szczęsnym. Nie często się zdarza, aby opowiedzieć o swojej historii właśnie w ten sposób. Czy ta forma okazała się najodpowiedniejsza? Nie mam skonkretyzowanej odpowiedzi, bowiem na część pytań i na niektóre opowieści ta forma jest najwłaściwsza, ale do innych już aż tak bardzo nie pasuje. Na duży plus na pewno opracowanie graficzne, na każdej stronie kilka zdjęć, wytłuszczone cytaty czy najważniejsze fakty opisane ma marginesach. To ułatwia czytanie, bowiem Małysz nie rozpieszcza czytelników swoją fotograficzną pamięcią czy dokładnością faktów.

Książka to opowieść o niezwykłym życiu - o przekonaniach, ambicjach, upodobaniach, kulisach kariery i życia rodzinnego, o planach na przyszłość, które w niewielkiej części na razie się sprawdziły. Nie brakuje także odpowiedzi na najbardziej oczywiste pytania, choć dopiero dzięki książce możemy dowiedzieć się o nich tj. o początkach kariery, dzieciństwie, szkole, życia prywatnego, opinie o swoich trenerach, kolegach ze skoczni.

Poniżej kilka cytatów z książki:

„Nikt mnie nigdy nie przekona, że wyczynowy, profesjonalny sport to zdrowie. Amatorski, uprawiany rekreacyjnie – jak najbardziej”.

„Będąc uczniem szkoły podstawowej, poszedłem do fryzjera i wygoliłem sobie z tyłu głowy sylwetkę skoczka narciarskiego. Poprosiłem o wygolenie pod nią wyrazu, „jump”, co oznacza „skok” po angielsku. Fryzjerka nie popisała się znajomością tego języka i wygoliła ten napis z błędem – „jamp”. Musiałem z tym paradować, aż mi włosy odrosły”.

Więcej na mateuszminda.blogspot.com

Ze skokami narciarskimi jestem za pan brat już od dzieciństwa. Ojciec z dziadkiem zawsze z zapałem śledzili transmisje telewizyjne, a ja razem z nimi. Zamiłowanie do tej dyscypliny sportowej pozostało mi po dziś dzień, dlatego gdy spotkałam się z książką o naszym wiślańskim Orle, od razu po nią sięgnęłam.
Ma ona formę wywiadu, który Maciej Kurzajewski i Sebastian Szczęsny przeprowadzają z Adamem. Czyta się nadzwyczaj szybko. Język jest lekki i przyjemny, a tematyka bardzo różnorodna. Dowiadujemy się zarówno o początkach kariery Adama, jak i jej rozkwicie, o dzieciństwie skoczka, jego rodzinie i przyjaciołach, trenerach i rywalach, poznajemy podejście do różnych dziedzin życia... Jest tu wszystko, co "małyszoman" mógłby chcieć wiedzieć. Pozycja jest z roku 2006, więc nie dotyczy całego okresu, w jakim Adam skakał, a szkoda. Nie pogardziłabym jakimś wznowieniem z rozmowami na temat dalszej części kariery skoczka.
Dodatkowym atutem książki jest bogata szata graficzna. Czytanie uprzyjemniają liczne fotografie, zarówno z zawodów, jak i z osobistych zbiorów skoczka. Oglądamy zatem nie tylko Adama na belce startowej, ale też jako młodego chłopca czy też na wczasach z rodziną.
Książka jest pozycją obowiązkową dla każdego fana skoków narciarskich. Natomiast z racji że Orła z Wisły zna każdy i z pewnością każdy podziwia i szanuje, mogę z czystym sercem polecić ją wszystkim, którzy choć w śladowych ilościach interesują się tą dyscypliną sportową. A kto wie, może za jakiś czas powstanie podobna pozycja o następcy Adasia, Kamilu Stochu? :)

Ma ona formę wywiadu, który Maciej Kurzajewski i Sebastian Szczęsny...

Ciepła pozycja o legendzie podniebnych lotów. Ciekawa pozycja pod względem biograficznym. Ładna szata graficzna, różne ciekawostki z życia mistrza. Miła dla oka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam skoki narciarskie i wszystko co się z nimi wiążę, więc tej książki nie mogłam nie kupić. Bardzo fajnie mi się czytało, książka zawiera wiele zabawnych anegdotek i ciekawych informacji. Fajna, polecam wszystkim fanom Adama.

• Sport
  • Skoki narciarskie