Wstyd

Okładka książki Wstyd Laura Walsh
Okładka książki Wstyd
Laura Walsh Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Historie Prawdziwe (tom 4) Seria: Historie prawdziwe reportaż
reportaż
Historie Prawdziwe (tom 4)
Historie prawdziwe
Ashamed
Hachette Polska
2011-01-01
2011-01-01
Łukasz Stankiewicz

Książka opowiadająca o tym, jak łatwo i niepostrzeżenie człowiek może sięgnąć dna. O tym, jak jeden kieliszek od okazji zamienia się w codzienny rytuał, a kilka przeciwbólowych tabletek potrafią zmienić postrzeganie siebie i wszystkiego wokół tak bardzo, że już o niczym innym nie potrafi się myśleć.
Książka opisuje przede wszystkim osobę, która zmaga się z różnymi uzależnieniami i pokazuje jak ciężko wyrwać się ze szponów jakiegokolwiek uzależnienia.

Książka opisuje przede wszystkim osobę, która zmaga się z różnymi...

Książka bardzo prawdziwa. Odwaga, jaką wykazała się autorka opisując swoją historię i tak naprawdę przyznając się do rzeczy niedopuszczalnych (szczególnie, tak mogą pomyśleć matki),sprawia, że wzbudza ona szacunek. Niewątpliwie pełne podziwu jest również zakończenie i siła jaka autorka pokazała. Myślę, że można potraktować ją jako wzór, może nie w dosłownym znaczeniu (postępujmy jak autorka, bo ona postępuje źle i niedorzecznie przez większość książki),ale może być ona wzorem siły, odwagi i świadomości, że z każdej sytuacji można wyjść na tą właściwą drogę i że każdy zasługuję na drugą szansę.

Książka nie jest niczym szokującym ponieważ wstyd jest czymś ludzkim naturalnym historia jak wiele innych o cierpieniu i smutku po tragedii wyrzuty sumienia każdy radzi sobie inaczej na swój sposób fabuła jest dobra po prostu bez nacisku przede wszystkim z uwagi na problemy i to jak sobie poradziła i zaczęła wszystko od nowa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Totalna beznadzieja. Strata czasu! Nic mi się w tej książce nie podobało. Przeczytałam całą i czekałam że być może wydarzy się coś wyjątkowego niż czytanie o tym ile dziś wypiła czy tabletek zażyła, czy miała odlot czy nie osiągnęła upragnionego stanu. Porażka totalna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo cenię książki pisane na faktach, bardziej je wtedy przeżywam, wchłaniam każda stronę czasami z niedowierzaniem czasem z ciekawością a czasami z przerażeniem. Losy bohaterki nie są proste zastanawiam się tylko czemu człowiek musi stracić naprawdę wszystko żeby podnieść się i zacząć walczyć o swoje życie, rodzine i przyjaciół. Książka dająca dużo do myślenia.

2032

Historia przez życie pisana dotyczy spowiedzi Laury. Od smutnego dzieciństwa, kiedy to odczuwała zazdrość w stosunku do młodszej siostry Dawn, w którym widziała kłotnie i rękoczyny, ucieczki z domu przed pijanym ojcem, do chwili, gdy ich opuścił i widywał tylko sporadycznie. Starsi bracia wcześnie się usamodzielnili, a Laura została z niezaspokojoną potrzebą miłości. Najgorsze było podburzanie córek przeciw matce, walka o prawa rodzicielskie, kampania oszczerstw i akcja ojca pod tytułem: wykraść córki. Pracownicy opieki społecznej niezorientowani w sytuacji, wychwalali ojca, ale słusznie Laura wywnioskowała, że zawsze był uprzedzany przed ich wizytami. matka nie miała więc szans z nim konkurować.
Ojciec w końcu wylądował w więzieniu, a Laura zaczęła manipulować otoczeniem, by zwrócić na siebie uwagę, nawet złamała nogę, a potem uzależniła się o pigułek przeciwbólowych. Jak podrosła, chcąc zaspokoić pragnienie miłości wcześnie urodziła dziecko. Nie obyło się bez awantur, bo matka się wściekłą za zaprzepaszczenie wielu szans na naukę i rozwój. Ówczesny chłopak Dave był przyzwoity i stworzyli rodzinę dla Karissy, a po roku znów była w ciąży. Wcześniak Ricky urodził się przez cesarkę. Po paru latach spotkało ją kolejne nieszczęście, przez kóre sięgnęła dna. Trzecie dziecko czyli natasha umarło w wieku kilku miesięcy w wyniku śmierci łożeczkowej. Autorka popadłą w alkoholizm, zatruła związek ciągłymi oskarżeniami, była toksyczną matką w depresji i użalającą się na sobą. Trochę drażniła mnie jej roszczeniowa postawa, skłonność do autodestrukcji i egoistyczne nastawienie, bo dwoje dzieci wymagało jej uwagi, ale tego nie dostrzegała. W pewnym sensie powielała błędy rodziców, ale daleka jestem od usprawiedliwiania jej.
Pouczający morał, że człowiek to istota słaba, podatna na uzależnienia, niestabilna emocjonalnie. Jak długo trwa proces zdrowienia z toksycznych związków, rodzinnych tragedii. Historia opisana prostym, przystępnym językiem, nie stroniąca od drastycznych szczegółów. Widać brak wsparcia słabszych jednostek ze strony państwa czy opieki społecznej.

Laura od dziecka jest bardzo skupiona na sobie i robi wszystko by zwrocic na siebie uwage. Udawanie choroby samookaleczenia. Gdy dorasta wpada w alkoholizm i uzaleznia sie od lekow ktore bierze ponad stan. By je zdobyc jest zdolna do wszystkiego nawet okradania z nich staruszek ktorymi sie opiekowala i wlasciwie w tym celu podjela taka prace. Nie zmieniaja ja nawet dzieci ktore sa narazone na przykry widok pijanej matki. Na koniec gdy dosiega juz dna zaczyna sie rechabilitowac i przewartosciowuje swoje zycie zakladajac wlasna firme sprzatajaca ktora przynosi jej andrealine i zadowolenie do ktorego zawsze dazyla.

"Wstyd" to prawdziwa historia kobiety, która w swoim życiu musiała zmagać się z uzależnienia mi. Począwszy od czasów dzieciństwa borykala się z rozmaitymi problemami; zawsze chciała być w centrum uwagi i nigdy nie lubiła stagnacji, a że jako dziecko mogła zwrócić uwagę na swoją osobę będąc chorą, często prowokowala swoje fizyczne dolegliwości. ..To w efekcie doprowadziło do uzależnienia od lekarstw. W dorosłym życiu, gdy musiała się zmagać z powazniejszymi problemami, lekarstwa pomagały przetrwać kolejne dni. Z czasem do tego doszedł alkohol. .. Laura przez całe życie była w jakimś stopniu uzależniona, i dopiero będąc już niemal na dnie, zaczyna wszystko od nowa. .. Ta historia daje dużo do myślenia, nie pozwala być obojętnym i wskazuje na priorytety w życiu; warta przeczytania.

"Wstyd"Laury Walsh jest jej autobiografią. Autobiografią lekomanki, alkoholiczki i kobiety dążącej do wprowadzenia swojej wizji idealnego życia rodzinnego do własnego świata, co robi za wszelką cenę. Wszystko to doprowadza do stopniowego upadku Laury. Już sam ten fakt powinien wiele osób nakłonić do sięgnięcia po tę pozycję.

Książka mimo, że posiada naprawdę mało dialogów, jest niesamowicie dynamiczna i szybko się ją czyta.

Książka mimo, że posiada naprawdę mało dialogów,...

Nie skończyłam.
Jak dla mnie za ciężka psychologicznie