Krystyna Skarbek. Królowa antyniemieckiego podziemia czy zdrajczyni?

Okładka książki Krystyna Skarbek. Królowa antyniemieckiego podziemia czy zdrajczyni? Jarosław Molenda
Jarosław Molenda Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2013-11-14
2013-11-14
ii wojna światowa szpiedzy

Nie jest to typowa biografia tej intrygującej kobiety. Autor wplótł wiele ciekawych wątków zwłaszcza realiów II RP, kłótni elit emigracyjnych, czy technik szkolenia i przygotowania brytyjskich agentów do działania na terenie wroga i za to plus. Jednak właśnie z powodu dużej ilości informacji, które chciał wpleść do książki miałem wrażenie, że autor "skacze" i niekiedy gubi wątki jakby nie mógł się zdecydować co chce nam przekazać. Zauważyłem również kilka powtórzeń, dokładnie takie same zdania mamy co kilkadziesiąt stron np. "Niemieccy żandarmi z blachami w kształcie półksiężyca kierują ruchem"

Nie mogę odmówić panu Molendzie zdolności tworzenia wciągających historii. Fragmenty książki o realiach życia zarówno towarzyskiego, jak i politycznego w Polsce przedwojennej są naprawdę interesujące. Również opisy kłótni elity politycznej kraju w czasach okupacji, choć dołujące, to jednak są bardzo dobre. Czyta się je znakomicie i miejscami zupełnie zapominałam o głównej bohaterce. Sęk w tym, że według mnie jej osoba umykała czasami też autorowi.
Pomimo tego, że książka została poświęcona Krystynie Skarbek, to pytanie sformułowane już w tytule nadal zostaje bez odpowiedzi, a o samej wojennej działalności agentki dowiadujemy się bardzo mało. Autor poświęcił sporo miejsca pobycie Krystyny w Budapeszcie, czy na Bliskim Wschodzie, ale opisał to w sposób, który bardziej pasuje do relacji z wakacji, niż do wywiadu. Czytając o bujnym życiu towarzyskim, kolacjach, spotkaniach, uprawianiu sportów, czy opalaniu się, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że całe rzesze ludzi całkiem nieźle się bawiły w czasie, kiedy inni ginęli w obozach koncentracyjnych….
Autor wspomina o kilku akcjach Krystyny Skarbek, ale (czy to z braku dokładniejszych źródeł, czy z jakichś innych powodów) brakuje mi w nich detali, które pokazałyby w jak trudnych warunkach przyszło jej pracować i dowiodłyby tej determinacji, sprytu, inteligencji, przytomności umysłu, o których czytamy niemal od pierwszej strony książki.
Dodatkowa gwiazdka za prawdziwe przedstawienie nastawienia Brytyjczyków i rządu brytyjskiego do Polaków po wojnie. Dawni bohaterowie w mgnieniu oka zostali strąceni z piedestałów, a o ich zasługach z łatwością zapomniano (i to tak skutecznie, że do dzisiaj przeciętny obywatel na Wyspach praktycznie nic o nich nie wie) ; zrobiono wszystko byle tylko nie drażnić tygrysa ze Wschodu….
Podsumowując: ciekawa pozycja, ale tylko naświetla temat. Nie wiem, czy tytuł w stylu „Krystyna Skarbek, a sprawa polska czasie II wojny światowej” nie byłby stosowniejszy.

Ksiązka napisana w sposób, który przywołuje pracę dyplomową lub magisterską. Mnóstwo przypisów, cytatów, tła społeczno-historycznego. Jakby autor zebrał setki fragmentów z innych ksiązek i stworzył kolejną zbiorczą pracę. Dosyć to odtwórcze i nie za bardzo wnosi cokolwiek nowego. Jest to jednak moja pierwsza książka dotycząca Krystyny Skarbek i pomimo że spodziewałam się czegoś zupełnie innego, to właśnie to tło obyczajowe, fragmenty z ksiązek Fiedlera, Rafała Malczewskiego czy autora ksiązek o Jamesie Bondzie, decydują o wartości lektury. Niesamowicie jest odmalowana sytuacja przedwojennego Zakopanego i Warszawy oraz ciekawostki dotyczące podwójnej moralności Brytyjczyków. Powodują, że z chęcia sięgnę po książki cytowane przez autora, ponieważ wydaje mi się że wybrał najbardziej kontrowersyjne kąski, ale wiele pozostało jednak do odkrycia. Jeśli jednak ktokolwiek chce lepiej zrozumieć życie Krystyny Skarbek, jej skomplikowane romanse, to może się srogo zawieść. Ilość nazwisk oraz dygresji, powoduje że jej osoba schodzi na plan dalszy. A to przecież jej nazwisko jest w tytule utworu i to głównie jej osobie miała być dedykowana ta książka.

Dowiedziałem się trochę na temat Polski przedwojennej - kilka fajnych historii. Dowiedziałem się się trochę na temat postawy Węgrów w czasie II Wojny Światowej, dowiedziałem się trochę o partyzantce francuskiej i paru jeszcze rzeczy. Nie jestem pewien czy dowiedziałem się czegoś nt tytułowej bohaterki.
Co jeszcze? Autor zakłada, że czytelnik dużo wie, a nie koniecznie musi tak być. Ponadto dużo wątków, nazwisk, wydarzeń, opisów realiów życia w różnych częściach świata, w których akurat była Krystyna Skarbek. Tworzy to ogólną plątaninę i ciężko się połapać w tym wszystkim. Mimo to, cieszę się że to przeczytałem z powodów wymienionych na początku moje oceny.

Co jeszcze? Autor zakłada, że czytelnik dużo wie, a nie koniecznie musi...

"Była dumna, chciała być niezależna, a historie takich ludzi rzadko kończą się happy endem."

"Polacy od zawsze umieli walczyć i ginąć, nigdy - współpracować."

"Polacy od zawsze umieli walczyć i ginąć, nigdy - współpracować."

Naprawdę: dobra, solidna książka. A powinni sięgnąć po nią....wielbiciele Twardocha i jego "Morfiny". Dlatego tez, z powodu Twardocha, kupiłem , co nieczęsto się zdarza , książkę p. Molendy. W ,o tempora o mores, BIEDRONCE!!(sic).

Dużo ogółu, mało szczegółu. Dużo dziejów Polski, mało Krystyny Skarbek. Nie dziwi, że autor miał problem z dotarciem do materiałów dotyczących tytułowej bohaterki, w końcu była agentką wywiadu. Ale w takim razie autor mógł skrócić książkę albo zmienić jej tytuł na "Sprawa polska w czasach II wojny światowej a Krystyna Skarbek".

Historia II wojny światowej jest wypełniona nazwiskami osób, które po dziś budzą kontrowersje oraz znaki zapytania. Ich czyny przez jednych są uważane za bohaterskie, przez innych za zdradzieckie. Zaś chaos w dokumentach, mnogość sprzecznych zeznań i ilość zaskakujących zdarzeń, nie posiadających jednoznacznych wyjaśnień, czynią te historie jeszcze bardziej tajemniczymi. Tak właśnie przedstawia się opowieść o życiu Krystyny Skarbek, która zaistniała w świadomości Polaków stosunkowo niedawno za sprawą adaptacji pierwszej powieści Iana Fleminga Casino Royal. To na niej pisarz wzorował postać Vesper Lynd. Plotka głosi, że agentka stała się jego muzą po romansie, który razem przeżyli.

Kim jednak naprawdę była Krystyna Skarbek-Giżycka? Czy rzeczywiście można ją podejrzewać o podwójną działalność? O bycie z jednej strony wielką bohaterką, a z drugiej zdrajczynią? Jarosław Molenda postanowił odpowiedzieć na te pytania w swojej książce Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?

Krystyna była córką rozrzutnego hrabiego, którego sytuacja materialna zmusiła do ożenku z bogatą Żydówką. W tych działaniach oczywiście nie był osamotniony – zubożali arystokraci mogli w ten sposób podreperować domowe konta, zaś zamożni żydowscy właściciele firm podnosili swój prestiż przez posiadanie w zarządach przedstawicieli słynnych polskich rodów. A rodzina Skarbków niewątpliwie do takich była zaliczana.

Wywodziła się ona z rodu Awdańców, którego korzenie sięgały X wieku. Zaś jednym z pierwszych noszącym nazwisko Skarbek był Jan z Góry, z którym wiąże się patriotyczna legenda z czasów Bolesława Krzywoustego, spisana przez samego Długosza. Ta opowieść o heroicznej postawie przodka Krystyny była jedną z wielu, chętnie opowiadanej przy familijnym stole. Wśród innych znalazła się również legenda o smoku wawelskim i szewcu Skubie – był on uważany za protoplastę rodu. Zaś hrabia Fryderyk Skarbek, zamieszkujący Żelazową Wolę, stał się chrzestnym syna swojego dalekiego krewnego Mikołaja Chopina i to on opłacił pierwszy wydruk poloneza chrześniaka, stworzony przez małego Fryderyka w wieku ośmiu lat.

Skarbkowie cieszyli się więc wielką popularnością, a rodzinną dumę przekazywali z pokolenia na pokolenie, wypełniając serca swoich pociech patriotycznymi uczuciami, a umysły wspaniałymi historiami. W takim właśnie otoczeniu wychowywała się mała Krystyna.

Ciąg dalszy na http://freesoul1705scrapbook.wordpress.com/2014/07/01/krystyna-skarbek-krolowa-podziemia-czy-zdrajczyni/

• Domowa biblioteczka
  • Biografie/ prawdziwe historie / reportaż/ literatura faktu📑❗
  • Niedoczytane

Dodaj cytat z książki Krystyna Skarbek. Królowa antyniemieckiego podziemia czy zdrajczyni?