Krąg śmierci

Okładka książki Krąg śmierci Chris Tvedt
Okładka książki Krąg śmierci
Chris Tvedt Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Mikael Brenne (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Mikael Brenne (tom 5)
Dødens sirkel
Nasza Księgarnia
2014-02-12
2014-02-12
Katarzyna Tunkiel
literatura norweska Mikael Brenne morderstwo

Zdecydowanie najlepsza książka z całej serii! Rewelacyjna intryga, historia trzyma w napięciu. Można wczuć się w głównego bohatera. Świetna!

"Krąg śmierci" to piąta część serii poświęconej Mikaelowi Brenne, bezpośrednio wynikająca z części wcześniejszej. Mikael nadal ma w kancelarii problemy, które ostatecznie prowadzą go do aresztu, a później sali sądowej. Aby uciec od własnych problemów, Brenne postanawia przygarnąć trochę cudzych...

Prawnik podejmuje się obrony Hansa Mikkelsena oskarżonego i osądzonego za zabójstwo dwóch kobiet. Sprawa byłaby dla Brenne’a typowa, gdyby nie fakt, że wszystko wydarzyło się dwadzieścia pięć lat temu. Brenne w poszukiwaniu tropów trafia do niewielkiej rybackiej osady, gdzie mierzyć się musi z sekretami, tajemnicą poliszynela i wrogością miejscowych.

U Tvedta zdecydowanie najbardziej lubię logikę akcji. Wydarzenia są ze sobą powiązane ciągiem przyczynowo-skutkowym. Nie ma tu królików wyskakujących z kapelusza, nielogiczności i błędów. Autor bardzo sprawnie przeplata ze sobą teraźniejszość i przeszłość. Mimo tej spójności, zakończenie naprawdę zaskakuje.

Prawnik podejmuje się obrony Hansa Mikkelsena oskarżonego i osądzonego za...

Książka praktycznie sama sie czyta. Dynamiczna akcja nie pozwala odłożyć książki na później. Może autor nie należy do to ścisłej czołówki norweskich "bogów" kryminałów ale napewno plasuje się zaraz za podium. Polecam całą serię.

Pierwszy raz czytam książkę tego autora. Jestem zdumiony, że kolejny Norweg pisze tej klasy kryminał. Czy oni w Oslo mają jakiś inkubator pisarski?
Jestem już ciekaw jakie są pozostałe książki Chrisa.

Jestem już ciekaw jakie są pozostałe książki Chrisa.

Kryminał o prawnikach, który wciąga i nie pozwala na przerwę w lekturze. Podobał mi się - zdecydowanie.

Czasami po prostu mam ochotę na dobry thriller...

Czasami po prostu mam ochotę na dobry thriller...

Obok tomu 2 zatytułowanego "Na własną rękę", wg mnie najlepsza część tej pięciotomowej serii Chrisa Tvedta. Bardzo przyjemna lektura, ani się nie spostrzegłam, jak pochłonęłam całość w jedno sobotnie popołudnie :)

Krąg śmierci to już piąta część serii o adwokacie Mikaelu Brennem. Chris Tvedt pochodzi z Norwegii, swego czasu studiował prawo i literaturoznawstwo. Niedługo później rozpoczął praktykę adwokacką. Nic dziwnego, że po takich doświadczeniach jest świetnym pisarzem kryminałów. Choć, jak wiadomo, studia to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze talent, a ten autor ma go na pewno. Dowodzi temu fakt, iż Krąg śmierci znalazł się na liście najlepszych powieści kryminalnych.

Główny bohater jest jednym z najsłynniejszych i zarazem najlepszych adwokatów w kraju. Tym razem poznajemy sprawę, która miała być dla bohatera bułką z masłem. Wiadomo, że mógł przegrać tę sprawę, ale nie sprawiłoby to przecież, że nagle ujmie to jego profesjonalizmowi. Właśnie dlatego wielkie zdziwienie na sali sądowej nastało, gdy przedstawiono zarzuty. Nie były one wcale skierowane pod adres Hansa Mikkelsena – oprawcy, tylko Mikaela Brennema. Od teraz wielki adwokat pozna proces sądowy od tej drugiej strony, strony skazańca. Chyba nikt nie wierzy, że ten honorowy człowiek mógłby dopuścić się jakiegokolwiek złego czynu. A więc komu tak bardzo zależy na jego porażce? W tym momencie w grę wchodzi sprawa sprzed dwudziestu pięciu lat. Będzie ona miała więcej wspólnego z teraźniejszością, niż możecie sobie wyobrazić.

Mikael zalicza się do bohaterów, którzy potrafią zirytować kobiety swoją typowo męską postawą, ale umie też oczarować. Na szczęście jest również postacią, którą zdecydowanie da się lubić. Do końca pozostaje honorowy i sprawiedliwy. Zanim rozpoczęło się całe szaleństwo z rozprawą przeciw głównej postaci, uważałam go za faceta, który ma głowę na karku. Później natomiast, miałam wrażenie, że stał się zupełnie inną osobą, nieco niepewną, co z całą pewnością nie pasowało do zdecydowanego adwokata. Być może autor pragnął ukazać w ten sposób jego załamanie, ale ja odczułam to, jakbym poznała dwie różne postacie. Mimo wszystko, do końca pozostał tym „kochanym” Mikaelem, który rozwiąże każdą, nawet najbardziej zawikłaną sprawę – i to w nim cenię.

Chris Tvedt napisał książkę, która nie świeci banałami. Fabuła jest dopracowana w każdym calu, kompletnie nic nie dzieje się bez przyczyny, każda najwątlejsza informacja odgrywa na końcu swą wielką rolę. Autor bardzo zgrabnie prowadzi czytelnika przez dwa wątki, lawiruje między sprawą dotyczącą samego Mikaela, a tą zupełnie starą, dotyczącą podwójnego zabójstwa. Z zapartym tchem obserwujemy te dwa śledztwa, mając wrażenie, że nie są ani nawet nie mają prawa być ze sobą powiązane. Pisarz fenomenalnie potrafi wprowadzić czytelnika w ogromne napięcie, później zastosować kilka zwrotów akcji, by na końcu zrzucić na niego bombę zakończenia.

Krąg śmierci to doprawdy dobry kryminał, myślę, że zadowoli również tych wymagających czytelników. Na mnie zrobił on spore wrażenie. Chris Tvedt nie zawiódł mnie, a wręcz przeciwnie, mile zaskoczył. Nie mogę praktycznie nic zarzucić fabule czy bohaterom. Jeśli macie ochotę na powieść pełną emocji i zwrotów akcji – jest ona dla was! Sama chyba częściej będę sięgać po literaturę skandynawską, a już na pewno po książki ChrisaTvedt.

www.czytanie-najlepsza-nauka.blogspot.com

Kolejna książka Chrisa Tvedta poświęcona Mikaelowi Brenne - adwokatowi z Norwegii - spokojnie może zająć miejsce obok wszystkich poprzednich. Autor ponownie przygotował historię na tym samym, dobrym poziomie, możnaby nawet powiedzieć, że dla tego bohatera historię wręcz klasyczną.

Tym razem Brenne sam staje przed sądem. I to jest jeden jedyny minus, w sensie: chyba jednak zbyt łatwo poszło jego przeciwnikom. Nie chce mi się wierzyć, by tak znany adwokat niemalże od razu, natychmiast po oskarżeniach nie dość, że stracił wszystkie kontakty i znajomości, to jeszcze trafił na ponad dwa miesiące do aresztu! Nie wiem, ale amerykańskie kino z Hollywood uczy nas, że istnieje coś takiego jak zasada domniemania niewinności, ponadto znaczenie ma przeszłość a nawet zawód oskarżonego...

Dobra, ale nie ważne. Jeśli już przyjmiemy, że ok, jest, jak jest, to reszta powieści jest jak najbardziej do zaakceptowania. To taka typowa książka Tvedta, gdzie cały czas widać w tle intrygę szytą na znacznie większą skalę, niż mogłoby się wydawać. Nad tym elementem pisarz mógłby jeszcze popracować, postarać się ominąć zasady rządzące gatunkiem, uśpić nieco bardziej czujność czytelnika, myślę, że go na to stać.

Ale znowu: jeśli lekko zmrużymy oczy na ten cały fajerwerk wybuchający na końcu książki to okaże się, że "Krąg śmierci" stanowi zgrabnie zbudowaną całość, i choć pana Tvedta do czołówki skandynawskich twórców kryminałów nie sposób zaliczyć, to wyraźnie widać, że z pewnością daleko mu także do tych z końca listy. To zasługa głównie bohatera, którego upór a także typowa dla mężczyzn na pewnych stanowiskach tępota powodują, że choć czasem Mikaela Brenne trudno lubić, nie sposób mu nie kibicować.

Z tego, co się orientuję, autor ma w zanadrzu jeszcze jedną, szóstą powieść. Zatem cierpliwie czekam na tłumaczenie :)

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Literatura skandynawska
  • 2016
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Chris Tvedt Krąg śmierci Zobacz więcej