Religia dla ateistów

Okładka książki Religia dla ateistów Alain de Botton
Okładka książki Religia dla ateistów
Alain de Botton Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca filozofia, etyka
filozofia, etyka
Religion for atheists
Czuły Barbarzyńca
2013-11-13
2013-11-13
Hanna Pustuła-Lewicka
Filozofia religia ateizm wiara niewiara Bóg absolut

Filozof, ateista, który mówi nam, że dobrze mieć pod ręką Boga, szczególnie jak wyczerpią ci się ludzkie pomysły na życie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podoba mi się idea tej książki. Autor mimo, że jest ateistą wylicza, przedstawia i omawia co tracimy rezygnują z religii. Jak sam pisze tą książka może narazić się wielu osobą. Nie odnosi się tylko do religii chrześcijańskiej, ale także do innych. Widać tu i czuć wiedzę autora. Głównym przekazem autora jest to, że rezygnując z duchowości wiele tracimy. Wartościowa lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Inspirujący „poradnik dla niewierzących”, którego lektura przyniesie pożytek każdemu (z wierzącymi włącznie).

Autor, deklarujący „pełną szacunku niewiarę”, próbuje wydestylować z największych religii naszego świata to, co w nich jest najlepsze, aby doświadczenia tych wielkich systemów mogli zastosować w swoim świeckim życiu także ludzie pozbawieni oparcia w Bogu, niepotrafiący uwierzyć w cuda, duchy i opowieści o gorejącym krzaku. Zdaniem Alaina de Bottona, religie całkowicie zawłaszczyły obszary tych doświadczeń, które powinny pozostać wspólnym dobrem całej ludzkości. Wchłonęły pogańskie wierzenia, obyczaje, a nawet świątynie, monopolizując cały wachlarz praktyk i tematów, które odtąd były dostępne tylko dla wiernych.

Alain de Botton podkreśla, że każdy człowiek ma prawo do – ujmijmy to metaforycznie – odczuwania wdzięczności w obliczu piękna wiosny. Religie nie spłynęły z nieba, zostały wzniesione przez ludzi na gruzach znacznie starszych wierzeń i obrządków, które pomagały nam zaspokoić dwie podstawowe potrzeby człowieka: potrzebę życia we wspólnocie i potrzebę poradzenia sobie z przeraźliwym cierpieniem, na jakie narażają nas porażki w życiu zawodowym, trudności w związkach, śmierć bliskich oraz proces starzenia się i odchodzenia. Dawne, przedchrześcijańskie tradycje odpowiadały na potrzeby wszystkich ludzi. Współczesne religie wykluczają ateistów: albo wierzysz w doktrynę Trójcy Świętej (bądź buddyjskiej Ośmiorakiej Ścieżki),albo spadaj poza nawias. Nie masz prawa do wsparcia i pocieszenia. Takie podejście powoduje, że duchowa strona świeckiego życia, pozbawiona jakiejkolwiek opieki, całkowicie zarosła chwastami, co jest przyczyną wielu naszych współczesnych problemów. Dzisiejszy zeświecczony świat lekceważy fakt, że ludzie oprócz ciała posiadają także duszę, która również potrzebuje „pokarmu”. Świeckie społeczeństwo niesłusznie wyrzekło się całego wachlarza praktyk i tematów, zbyt silnie kojarzących się z religią. Najwyższy czas, aby odkryło ono ponownie duchowe potrzeby człowieka i mądrze na nie odpowiedziało. I tutaj właśnie przydają się religie, które mają na tym polu ogromną praktykę.
(...)
Fragment recenzji opublikowanej na blogu:

To jest śmiała prowokatorska książka która z powodzeniem oddziela religię od samej idei Boga. Jest tu dużo nowatorskich myśli i nie wszystkie nam się spodobają. Wierzący uznają książkę za prowokację, niewierzący oburzeni będą ilością komplementów pod adresem religii. Czyli, gimnastyka intelektualna dla wszystkich. Można jednak podejrzewać że istotnie, łatwiej byłoby nam się zgodzić co do istoty dobra i zła niż co do definicji Boga.

Nie wiem, czego się spodziewałam, ale nie było warto.

Nie wiem, czego się spodziewałam, ale nie było warto.

• W kolejce
  • KOSZYK - do kupienia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Religia dla ateistów