Najlepsze opowiadania - t. 1

Zysk i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
9788375062076
Robert P. Lipski, Ryszarda Grzybowska, Mateusz Kopacz, Grzegorz Iwańciw
Lovecraft groza horror

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Czyhający w progu August Derleth, H.P. Lovecraft
Czyhający w progu August Derleth, H.P...
Okładka książki Kanon Barbarzyńców, t.1 Tomasz Bochiński, Michał Cetnarowski, Rafał Dębski, Cezary Frąc, Dawid Juraszek, Anna Koronowicz, Paweł Majka, Jewgienij T. Olejniczak, Robert J. Szmidt
Kanon Barbarzy... Tomasz Bochiński, M...

Świetny zbiór opowiadań wielkiego mistrza kosmicznego horroru. Podziemne korytarze Antarktydy, ołtarze na górskich szczytach, tunele pod starymi dworzyszczami czy wymarłe wrzosowiska wciąż straszą, ale jednocześnie wciągają! Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy raz sięgnęłam po Lovecrafta. Obszerne przypisy pomagały mi i jednocześnie przeszkadzały. Dzięki nim bardziej doceniam autora i jego wyobraźnię, ale jednocześnie przeszkadzały mi w czytaniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowiadania świetne, oceniam wydanie, które posiada zbyt wiele przypisów, czasem zajmują większość strony a opisują jakieś totalnie pierdoły!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

bardzo fajne opowiadania w szczególności koszmar w dunwich. w górach szaleństwa troche nudne i dlatego tylko 8/10

Szczury w murach - 7/10
Kolor z przestworzy - 8/10
Koszmar w Dunwich - 3/10
W górach szaleństwa - 5/10 (okropne dłużyzny opisów zaginionego miasta)

Szczury w murach - 7/10
Kolor z przestworzy - 8/10
Koszmar w Dunwich - 3/10
W górach szaleństwa - 5/10 (okropne dłużyzny opisów zaginionego miasta)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyka. Prawie wszystko co najlepsze od Lovecrafta.
Obowiązkowe dla miłośników gatunku :)

Klasyka. Prawie wszystko co najlepsze od Lovecrafta.
Obowiązkowe dla miłośników gatunku :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta się niezmiernie powoli. Styl autora przypadł mi do gustu, jednak całą przyjemność czytania zabijają obszerne przypisy, które wydają się czasami zajmować więcej niż 3/4 strony. Najbardziej polecam opowiadanie "Kolor z przestworzy" - 7/10.Może w innym wydaniu te opowiadania sprawdziłyby się lepiej, bo w tym zdecydowanie nie zachwycają.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Obszerny wstęp i jeszcze obszerniejsze przypisy - coś dla prawdziwych maniaków.

Obszerny wstęp i jeszcze obszerniejsze przypisy - coś dla prawdziwych maniaków.

Nie rozumiem.
Nie rozumiem zachwytów nad twórczością tego pana. OK, może nie przeczytałem dużo, ale "Najlepsze opowiadania" do czegoś chyba zobowiązują? To mój pierwszy (i zapewne ostatni) kontakt z prozą Lovecrafta. Zmęczyło mnie to i znudziło ponadprzeciętnie. Rozwlekłe opisy okoliczności, osób, rzeczy, wydarzeń, podczas których nic się nie dzieje. Co i raz powtarzające się podobne sformułowania: nie z tej ziemi, niemożliwe do opisania, itp. A na domiar złego co chwila wyjące gdzieś po kątach stada lelków... No, dajcie spokój! Żenada!
Ponadto wkurzają absurdy "naukowe". Oto "w górach szaleństwa" pojawiają się uczeni i po jednorazowych spotkaniach z nie oglądanymi wcześniej tworami, budują teorie, nad którymi w normalnych warunkach przez długie lata pracowałyby rzesz naukowców.
Gdzie indziej (Koszmar w...gdzieśtam),przez lata rodzi się pradawne zło, potężnieje, rozwija się, brrr. Niszczy i pożera. Aż u przyjeżdża koleś z uniwerku i po trzech dniach lektury manuskryptu, który, dodajmy, ledwo jest w stanie sobie przetłumaczyć, robi "rozwałkę". Ot tak, pradawną, kosmiczna potęgę niszczy, nieomal jakby spuszczał... w kiblu. Zaprawdę warto studiować na dobrej uczelni.
Językowo i literacko też nie lepiej. Dziesiątki, setki, a może nawet i tysiące lepszych czytałem. Może oczywiście to być wina tłumacza, choć nie podejrzewam.
Jedyna zaleta tej książki to przypisy. Oczywiście jest ich tak dużo, że to już przesada. Część jest zupełnie niepotrzebna. Ale dzięki niektórym można, przynajmniej w jakimś zakresie, poznać okoliczności tworzenia czy też odniesienia. A to już coś.
Niemniej zdecydowanie nie polecam. Nudne to i irytujące.
Chyba że czegoś nie zrozumiałem. Może ktoś jest łaskawie w stanie wytłumaczyć, gdzie są ukryte jakieś wartości tejże prozy?

Nie rozumiem.

Trzy opowiadania były naprawde dobre, jedynie nie przypad mi dogustu W górach szaleństwa według mnie najgorsze jego opowiadanie i zarazem najdłuższe z reszy. Męczyłem się okropnie z tym opowiadaniem, które można było zawrzeć w paru zdaniach. Polecam tylko te trzy opowianiania bez tego ostatniego.

• Horror
  • Klasyka